מדוייק

Raper

לא. זה לא הולך לקרות, אבל אופטימיות היא דבר נהדר.

כשאת מתחננת

לפני 3 שבועות. שישי, 6 בנובמבר 2015, בשעה 13:25

כשאת מתחננת - את יורדת על ברכיך.

כשאת מתחננת - את מרכינה ראשך בהכנעה.

כשאת מתחננת - עיניך מלאות הערצה.

כשאת מתחננת - התשוקה מציפה את כולך.

כשאת מתחננת - מיציך גואים בתוכך.

כשאת מתחננת - רעד מרטיט את גווך.

כשאת מתחננת - נשמתך מתייסרת.

כשאת מתחננת - גופך מתמסר לאדונך.

כשאת מתחננת - ליבך יוצא אל אדונך.

כשאת מתחננת - את מבינה את מקומך.

כשאת מתחננת - ההכרה חודרת עמוק לתוכך.

כשאת מתחננת - את מבינה למי את שייכת.

כשאת מתחננת - ידו חופנת את שיערך.

כשאת מתחננת - את אליו מתפללת.

כשאת מתחננת - לרגליו את מתרפסת.

כשאת מתחננת - לתוכו את נעלמת.

כשאת מתחננת - כל ישותך אליו מתמסרת.

כשאת מתחננת - הרעד בקולך מסגיר את אהבתך.

קצת יותר לעומק המסקנה האחרונה

לפני חודשיים. רביעי, 16 בספטמבר 2015, בשעה 22:18

כי הפוסט הקודם נשמע על גבול הפלצני/יהיר.

 

לכל בני האדם יש מח. למעשה לרוב בעלי החיים. ברמה הבסיסית משמש המח על מנת לנהל את מערכות הגוף. כך זה גם בקרב בני האדם. המח מאפשר גם את ההישרדות בסביבה בה אנו חיים. מה שנכון גם עבור כלל בעלי החיים וגם עבור האדם. תפקיד שלישי של המח והוא כבר מתייחס אך ורק לאדם (ויש שיתעקשו גם על הדולפינים), זה לחשוב על דברים מופשטים, "פילוסופיים", דברים שמעבר לקיום היום יומי. להטיל ספקות, לשאול שאלות ולפעמים גם לתבוע תשובות. שם רק 10% נמצאים. 

 

נקודת האור שבעניין היא העובדה שמי שרוצה להתחיל לחשוב - יכול. 

עוד מסקנה

לפני חודשיים. רביעי, 16 בספטמבר 2015, בשעה 11:36

 ל 90% מבני האדם יש מח.

רק כ 10% משתמשים בו.

 

ומכאן: זה שיש לך את זה, לא אומר שאתה משתמש בזה.

המדע כדת

לפני חודשיים. שני, 7 בספטמבר 2015, בשעה 15:33

 

מתוך ויקי, ערך "מדע":

"במובנו הצר יותר - משמש המונח מדע לציון כלל הידע האמפירי שהושג באמצעות המחקר האנושי, ואדם העוסק במחקר המכוון להרחבת ידע זה נקרא מדען."

 

מה צריך מדען טוב? סקרנות, סבלנות, יכולת הבחנה והסקה וצניעות.

 

המדענים החוקרים בראשית דרכם ניחנים בתכונות אלה, על פי רוב. הם חוקרים, מסיקים, כותבים מאמרים מדעיים, תזה, דוקטורט וחלקם אף זוכים בהמשך דרכם בתואר פרופסור.

באקדמיה הם חונכים מדענים וחוקרים חדשים על ברכי המחקרים הקודמים שלהם ושל עמיתיהם הפרופסורים.

 

באחד הקורסים שעשיתי, למדנו על שתי תיאוריות להתפתחות המדע. הראשונה טוענת להתפתחות הדרגתית בעקבות הידע הנצבר. האחרת טוענת שכל התפתחות מדעית מלווה במהפכה אשר הופכת על פיה תפיסות קודמות. מין הסתם, זה שילוב של השניים.

 

בספר "המח הגמיש", הסופר מספר על מחקרים ועל האנשים שהביאו לשינוי תפיסת המח. בעבר היה נהוג לתפוס את המח כמחולק לפי אזורים תפקודיים וברגע שאזור תפקודי נהרס במחלה או תאונה, התפקוד שלו אובד לנצח. שני אזורים ידועים שכאלה הם ברוקה (היכולת להפיק דיבור) וורניקה (היכולת להבין את הדיבור). אך המחקרים המתוארים בספר מוכיחים שהמח הוא פלסטי ומיקומי התפקודים במח, נתונים לשינויים והסטה. בספר הוא מתאר כיצד ה"מיקומיסטים" שהם חסידי תורת המיקומיזם סרבו להכיר במשך שנים ארוכות ברעיון הפלסטיות וזאת בניגוד למחקרים שהוכיחו את טענת הפלסטיות.

 

בעולם מדעי מושלם, מדענים וחוקרים היו פועלים באופן נקי משיקולים זרים זולת השיקול המדעי, אבל כשבני אדם ורגשות מעורבים בדבר, זה לא תמיד אפשרי. פרופסור שתלמיד שלו או חוקר צעיר אחר מציג לו לפירסום עבודת מחקר הסותרת את הידע הנוכחי הקיים ובמקרים מסויימים אף שוללת את דיוקם של המחקרים אותם ביצע הפרופסור שעל פיהם הוא קיבל את הסמכתו ותואריו, עלולים לערער את ביטחונו העצמי של הפרופסור ולגרום לו "לדבוק בעמדתו ויהי מה" ולדחות את המחקרים החדשים שהוגשו לו ולציין שמחקרים אלה אינם ראויים. דוגמה לכך מתוארת בספר.

 

מתוך ויקי, ערך "דת":

"דת היא סוג של התארגנות חברתית או תרבותית הכוללת מערכת של אמונות והשקפות עולם המקשרות את האנושות לרוחניות או לעקרונות מוסריים מחייבים. דתות רבות כוללות סמלים, פולחנים ו"היסטוריה קדושה" שמיועדות להסביר את הדרך בה נוצרו החיים והיקום ואת משמעותם. דתות רבות גורסות עקרונות מוסריים הנובעים מציווי עליון, חוקים דתיים או אורח חיים שמתחייב על פי עקרונות הדת והאמונה בנוגע ליקום ולטבע האדם."

 

אם מתעלמים מהנקודה הרוחנית שבהגדרה זו, אפשר בקלות לזהות את המדע כדת. האבולוציה ודרווין נחשבים כדבר קדוש וכל המטיל בהם ספק, הרי הוא כופר.

 

אנשים רבים לא מבינים דבר וחצי דבר במדע או באבולוציה. מדענים לאורך כל שנות התפתחות המדע קבעו "אמיתות" אשר בהמשך הופרכו על ידי מדענים חדשים, אשר קבעו "אמיתויות" חדשות. אבל זה לא מנע ולא מונע מאנשים להאמין בכהני הדת שלהם - המדענים. אם ניקח אדם מהרחוב שמאמין באבולוציה כטענתו ונבקש ממנו הסברים לגבי האבולוציה, נשמע ממנו: "טוב, תראה. אני לא ממש מבין בזה, אבל מדענים הוכיחו ש!" והרי לנו אדם מאמין. מאמין למדענים. מאמין לדת המדע.

 

אני מת על מדע אבל לא על המדע. מדע זה תורת ההתבוננות וההסקה. המדע לעומת זאת כשהוא בה' הידיעה, הוא כיום הדת של רוב תושבי כדור הארץ, כפי שמדענים קבעו אותה. 

אני לא מאמין בדת המדע או במדענים. וזה אומר שמבחינתי כל מה שהם טוענים זה בערבון מוגבל. אני לא טוען חלילה שדבריהם אינם נכונים, אני רק טוען שכל עוד לא למדתי את הנושא בעצמי והבנתי אותו מספיק כדי להחליט אם הדבר מקובל עלי או לא, הרי שדבריהם אינם קדושים ויתכן שאולי הם טועים.

 

הזכרתי שמדען טוב צריך צניעות. כי רק מדען שלא נותן לאגו שלו מקום והוא צנוע מספיק להודות "טעיתי", כשהוא נחשף למידע חדש שמוכיח אחרת. רק מדען כזה יכול באמת להתקדם ולקדם את המדע.

 

מדענים המתעלמים ממידע חדש ורובצים בעקשנות על קביעותיהם הקודמות. הורסים במו ידיהם את רעיון המדע ועוצרים את התפתחות המדע ושיכלול הידע הקיים.

 

כאשר אנשים מאמינים במדענים אלה ובקביעותיהם, המדע הופך לדת לכל דבר. 

 

הקהילה המדעית היום דבקה בקנאות בתיאורית האבולוציה. תיאוריה מלאה בחורים ושהמציאות בפועל מוכיחה אחרת. מי שמתחיל לקרוא ולחקור על תיאורית האבולוציה יגלה שהביטויים "כנראה" ו"יתכן" מככבים בהסברים על האבולוציה. אבל מעטים בציבור טורחים להבין ולחקור בעצמם ומסתפקים בלהיות מאמינים.

 

פעם נתקלתי באינטרנט בשמה של מדענית שמתמחה בתיאורית האבולוציה ושלחתי לה אימייל עם שאלה פשוטה: הגבר והאשה נושאים בקירבם איברי מין המתואמים ביניהם. אין משמעות לאחד ללא השני ועם זאת, הגבר והאשה הם יצורים נפרדים. אם כן, כיצד התפתחו במקביל שתי מערכות נפרדות מצד אחד אך מתואמות מצד שני. מי בדיוק יצר את התיאום. סליחה.. כיצד נוצר התיאום הזה? 

יש לזכור שהאבולוציה טוענת לשינויים מזעריים אקראיים לאורך מליוני שנים כשרק ה"טעויות" המועילות שורדות. אז איך התפתחו במקביל בתיאום מפליא שתי מערכות שונות אך חסרות משמעות האחת ללא השניה.

 

הפרופסורית המדוברת היתה לאקונית ופשוט צרפה מספר קישורים להסברים שאמורים היו לתת לי תשובה לשאלה. באנגלית, כמובן. זה היה מזמן, אבל אני זוכר שקראתי את המאמרים ושמתי לב ל"יתכן" ו"כנראה" למיניהם שחזרו לאורך כל ההסבר. כך שבעצם באותה המידה שיתכן, יתכן בעצם שגם לא.

 

אבל אשרי המאמין.

מישהו אמר דת?

למה

לפני חודשיים. שלישי, 1 בספטמבר 2015, בשעה 13:54

זו השאלה האהובה עלי. אני נוטה להטיל ספק כמעט בכל דבר. לא מעניין אותי ש"ככה זה" או "כך זה תמיד היה". אני רוצה להבין למה זה ככה. אני רוצה להבין את הסיבות ואת המקור וכשיש הבנה זה גם פותח מקום לשינוי ושיפור במידת הצורך. אבל לא כולם אוהבים את שאלת ה"למה". יש רבים שדווקא חסידים של ה"ככה". ככה הם חושבים ולא משנה להם למה. כל הטלת ספק מערערת את עולמם ובמידה מסויימת מפחידה אותם. ולפעמים זה לא הפחד אלא עצלות מחשבתית, קיבעון מחשבתי: "מה זה משנה למה?" והתשובה היא: "כי זה יכול לשנות את מה שאתם חושבים". אבל אין בהם רצון לשינוי. הם אוהבים את הביטחון שבמוכר או עצלנים מדי להכיל שינויים חשיבתיים.

 

חברה ללימודים אמרה לי פעם לפני שנים: תפסיק לחשוב כל כך הרבה. אבל אני לא יכול וגם לא רוצה. הרצון להבין חושף אותי לידע והבנה שאין לרבים אחרים וזה כשלעצמו כח. אדם יכול לעשות תואר אקדמי אבל בעיני, הוא לא יהיה אינטלקטואל. את עצמי ראיתי כאינטלקטואל עוד שנים רבות לפני שחשבתי לעשות תואר אקדמי (באיחור מה). זה לא הידע כמו היכולת לרכוש אותו או היכולת לגשת אליו בכוחות עצמך ואולי גם הרצון והשאיפה לידע והבנה. אני זוכר את המורה לתנ"ך מחטיבת הביניים שהסביר לנו שהשאיפה שלו היא לא ללמד אותנו את החומר אלא ללמד אותנו איך ללמוד.

 

זו אולי הסיבה מדוע אין לי בעיה עם אנשים שחושבים אחרת ממני. יש את הקטע של פחד מאחרים שחושבים אחרת, עם דעות אחרות. את הרתיעה מתפיסות אחרות. אותי זה אף פעם לא הרתיע אלא דווקא עורר בי סקרנות ואתגר.

 

פעם רציתי לקחת חלק בקבוצת דיבייט שלבסוף לא יצאה לפועל מכיוון שלא הגיעו מספיק אנשים. מאמן הקבוצה היה אלוף עולם ישראלי בדיבייט ומשני השיעורים שהוא העביר לנו יצאתי עם אדרנלין מטורף ובהיי. אני משוגע על לוגיקה וזו היתה חתיכת הופעה לראות אותו מעביר שיעור כזה. עד היום כשאני נזכר בזה, צר לי שהקבוצה לא הוקמה והוא לא חנך אותנו כקבוצת דיבייט. אם אני זוכר נכון, הוא סיפר לנו שהוא ובת זוגו כמעט שלא רבים. הדיבייט הופך למעין דרך חיים ועם הטיעונים הנכונים קל להגיע להבנות ומסקנות המקובלות על שני הצדדים. אבל כל זה מצריך פתיחות מחשבתית ורצון להבין.

 

בימים האחרונים נתקלתי כאן בשני מקרים. הראשון פוליטי והשני דתי. ראיתי מישהי שבפרופיל שלה מופיע שהיא רוצה מישהו שמאלני (אני לא) וזה כמובן גרם לי לפנות אליה בצאט. התגובה שלה היתה בסגנון של: לא מעניין אותי למה אני חושבת כך, כך אני חושבת ואני רוצה מישהו שחושב כמוני.

לא ממש עניתי לה אבל הנה אני עונה לה עכשיו: ואני רוצה מישהי שחושבת. נקודה.

אבל למרות שלחשוב לבד זה זכות היום, הרי שלא כולם בוחרים לנצל זכות אנושית ואזרחית זו.

המקרה השני, היה עם מישהי שרק הכרתי ושקראה תגובה שלי שהביאה אותה לשאול: האם אתה מאמין באלוהים?

עניתי שאני לא מאמין. היא היתה מבסוטה. אבל אז הוספתי שאני יודע שיש אלוהים, כולל הוכחות לכך. היא הסבירה לי שכאן דרכינו נפרדות. היא אפילו לא היתה מופתעת: "הוכחות? האנושות מתחבטת בכך אלפי שנים והנה אתה כאן מתחבא עם ההוכחות?! אני חייבת לשמוע אותן!"

היא אתאיסטית. אפילו לא אגנוסטית וכמובן שאין שום דבר שיזיז אותה ממקומה ואין שום מקום לידה למישהו שלא חושב כמוה.

 

אני לא חושב שאי פעם דחיתי מישהי בגלל שחשבה אחרת ממני. אבל זכורות לי פעמיים בהם ניתקתי קשר ממישהי בגלל שקבעה דעה ונלחמה עליה (וזה הקטע שהפריע לי) מבלי יכולת או רצון להסביר מה הביא אותה לחשוב כך.

 

ההתעקשות והנכונות להילחם על דיעה שאין לך היכולת להסביר את מקורה היא לא סקסית בעליל.

פחד

לפני חודשיים. ראשון, 30 באוגוסט 2015, בשעה 10:11

אל תפחדי ממני. כשאני נושך, זה נעים.

מסקנה

לפני 3 חודשים. חמישי, 27 באוגוסט 2015, בשעה 10:40

לאור ניסיוני הצנוע, הגעתי למסקנה כמעט חד משמעית.

כשבחורה מורידה מולי את תחתוניה בחיוך, החיוך נובע מאחת משתי הסיבות הבאות:

1. היא רוצה שאני אזיין אותה.

2. היא רוצה לזיין אותי.

ניסיון

לפני שנה. ראשון, 2 בנובמבר 2014, בשעה 12:36

"שולט/נשלט בעל ניסיון של 700 שנה בתחום"

כמה חשוב הניסיון?

לנשלטות, אישית אני חושב שזה יכול להיות יותר מעניין לחנוך אחת חדשה ללא ניסיון. אבל גם כך, רוב אלו עם הניסיון שהכרתי, היו צריכות חינוך רציני יותר.

וכשולטים, כמה באמת חשוב הניסיון? ניסיון יכול להוסיף, אין בכך ספק. אך יש אנשים שכל הניסיון שבעולם לא יעזור להם ולא יקדם אותם. רק מי שרגיש ואינטלגנט יכול להנות באמת מפירות הניסיון. ומי שרגיש ואינטלגנט, גם ללא ניסיון הוא יהיה לא רע בכלל.

ומשך הניסיון? 3 או 10? בעיני זה כבר לגמרי שולי. זה כבר לא יתרון של הניסיון כמו הבגרות והבשלות של השנים שאדם עובר בחייו.

משרת טבעי

לפני שנה. רביעי, 15 באוקטובר 2014, בשעה 11:58

ירד גשם גשם קודם, פה ב.. שטף את האוטו לא רע בכלל. לא עבר על הג'אנטים, אבל סה"כ באמת מגיע לו סחתיין.

זה מזה לא פייר אדוני

לפני שנה. שישי, 15 באוגוסט 2014, בשעה 15:37

"זה מזה לא פייר אדוני"

האם יש פייר ולא פייר ביחסי אדון שפחה?

ולאלו הסוברים שיש. מיהו זה המחליט מה פייר ומה לא? האדון? כי אם האדון הוא זה שמחליט, אז אין באמת פייר ולא פייר. וזה שהשפחה מחליטה מה פייר, זה הרי לא שייך. 

אז? יש פייר ולא פייר בין אדון לשפחה?