שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

פסיכו-אנאלי-זה

דעות, חוויות, סיפורים ומחשבות על נפש האדם, בעולם השליטה ומחוצה לו.
לפני שנתיים. 22 ביולי 2017, 1:10

אז הלכתי היום למסעדה בשביל לציין את יום הולדתי בחיק המשפחה.
מלבד מלצר עם ג'ינס צמוד שעשה לו תחת יפה, חיכתה לי הפתעה נוספת והרבה יותר משמעותית.
בנות הדודות שלי, תאומות שהשנה עולות לכיתה ט' (איך?! אני זוכרת אותן בחיתולים! מבחינתי הן עדיין תינוקות), קנו לי בחסכונותיהן שלט ממתכת לחדר שלי.
הן קלעו בדיוק לסגנון שלי מבחינת העיצוב, והן הסבירו שהן בחרו בכיתוב הזה כי הן רואות בי מודל לחיקוי 😄 
זה היה ידוע לי (כי הן תמיד ניסו לחכות חלק מהתחביבים שלי ולדבר כמוני) אבל זה נחמד לשמוע בבירור ולראות את ההשקעה, ובעיקר לדעת שלדמותי ולמעשיי יש משקל והשפעה.

והרי תמונת השלט:

ובתכלס? מלבד היותו שלט טופח לאגו, הוא פרקטי.
הוא מרמז על גורלו של מי שיכנס לחדר שלי בלי הזמנה בתקופת המבחנים.

המתנה הנוספת היחידה שאני חושבת שיכולה להיות גם שימושית וגם לאפיין אותי, היא חגורת עור אחת שראיתי באינטרנט עם אבזם של Kolovrat, סמל פאגני סלאבי.
ואין משהו יותר טוב עבורי משילוב של מוזיקת פולק סלאבי עם ספאנקינג* לישבן שדורש משמעת (טוב, חוץ מגיימינג While receiving a blowie).
*Belting, למי שירצה להתחכם איתי.

deepThinker​(נשלט) - את באמת חכמה
לפני שנתיים
פלייפול - אבזם המורכב משני צלבי-קרס, סיריאסלי?
לפני שנתיים
ArchAngel​(שולטת) - איזה כיף לכתוב משהו מבלי שחקרת אותו.
ה- kolovrat קיים הרבה לפני שהשריצו את היטלר לעולם (הראשון מתועד מלפני 12,000 שנים!), הרבה לפני שבכלל היו דתות מונו-תאסטיות באירופה וכולם היו שבטים נודדים. לא היו אז יהודים באירופה בשביל לשנוא אותם גם מישהו היה נורא רוצה.
יש לו כל כך הרבה משמעות בהיסטוריה של התרבות הסלאבית מראשיתה ועד המאות האחרונות.
לא כל סמל שמורכב מסוויסטיקה קשור להיטלר, לנאציזם או בכלל לגזע הלבן.
יש אנשים שזו התרבות שלהם, שזו הדת שלהם וזה שהייתה מפלגה שניכסה אותו לעצמה למשך מספר שנים (ואגב, בצורה מאוד ספציפית שלא קשורה לכל הסוויסטיקות), לא יכול למחוק ממנו את המשמעות ההיסטורית שיש לו במשך אלפי שנים.
אחת הסיבות שבמדינות לא אירופאיות לא הורסים מבנים שיש בהם צלבי קרס זה לא כי המלאכה מרובה אלא כי הליגה נגד אנטישמיות בעצמה אמרה שאין טעם כי הבעיה לא בסמל אלא במשמעות, והמשמעות שלהם לא קשור לשנאה או למשהו קרוב לזה.
זאת הסיבה שבאירופה סמל הקולוברט לא יצא מחוץ לחוק כי יש לו משמעות כל כך רחבה היסטורית (למרות שמידי פעם נכנס לדיון משפטי כי יש מישהו כמוך שלא פתח ספר היסטוריה ומתבכיין שיש דמיון לצלב קרס נאציסטי), של עם שבעצמו נטבח ע"י נאציזם, ככה שאין מה להתרגש מזה שיש צורה מסווימת של סוויסטיקה בתוכו. ולא, אלו לא שני צלבי קרס אחד על השני, אלא סמל אחד שלם שהמשמעות שלו היא שמש נצחית ומעגל החיים.
כשנאו-פאגנים סלאביים כיום עושים טקסים איתו או הולכים עם הסמל הזה על גופם, הם לא חושבים על היטלר אלא על מה שאתה חושב כשאתה רואה מגן-דוד גם אם עכשיו תקום איזו מפלגה עם אג'נדה גזענית ותחליט שהסמל ההיסטורי הזה מייצג אותה מעכשיו.
לחשוב של כל סוג של סוויסטיקה באשר היא, במיוחד של קבוצה אתנית/דתית שבבירור לא משתמשת בו בתור משהו גזעני, זה לא להתנגד לנאציזם אלא להסכים עם הרצח התרבותי שהנאצים עשו כשהם ניכסו לעצמם סמלים שלא קשורים להם בשום אופן.
לפני שנתיים
ArchAngel​(שולטת) - אגב, אם כל כך מפריעים לך סמלים ומשמעותם, עדיף שתציק לבחור אחד פה ששם בפרופיל שלו תמונה של פטיש ומגל, הסמל של הקומוניזם שאחראי לרצח של כמות אסטרונומית של אנשים, יותר ממה שהנאצים עשו. וכן, אני מתארת לעצמי שהוא לא התכוון לזה כשהוא החליט לפרסם אותו כי מסיבה כלשהי החליטו שזה לא סמל של שנאה, מפני שהאג'נדה שלו על הנייר היא אוטופית וכיפיית אבל מעשית והיסטורית הסמל הזה מראשיתו היה אחראי למותם של כל המתנגד לאידיולוגיה שהוא מייצג (ולמען האמת גם למי שהאמין בו זה לא עזר).
זאת צביעות/טמטום להסיק מסקנות ולהציק לאנשים שמאמינים בסמל שמשמעותו עבורם והיסטורית במשך אלפי שנים הוא חיבור בין הטבע לאדם (ועוד הקולוברט ספציפית שהנאצים אפילו לא השתמשו בו מעולם!), במקום לכאלו שמציגים סמל שמאז שהגו אותו אחראי לרצח ורעב של מיליונים אפילו עד עצם היום הזה במדינות שהקומוניזם הוא עדיין שיטת השלטון בהן.
לפני שנתיים
פלייפול - את רואה, אנג'ל? זה מה שקורה כשמגיבים מהבטן, ואני מתכוון לתגובה שלך, לא שלי. האם עלה בדעתך שאני מכיר ומודע למשמעויות המקוריות של הסמלים האלו? הקולוברט אמנם חדש לי, אך לגבי הסווסטיקה ידוע לי היטב שהוא שימש (ואולי עדיין משמש) מוטיב פולחן הינדי שאין לו דבר וחצי-דבר עם האידאולוגיה הנאצית. כשראיתי את הקולוברט הנחתי מיד שדין דומה חל גם עליו (ולו רק מפני שהוא פורסם באתר ישראלי ע"י יהודיה חכמה ומוכשרת), כך ששתי התגובות שלך היו בבחינת התפרצות לדלת פתוחה....

למעשה כשכתבתי את התגובה שלי, שקלתי להוסיף בסוגריים: "כן, ברור לי שהמשמעות המקורית אינה קשורה כלל לאידאולוגיה הנאצית", אך העדפתי לוותר, כדי לראות אם תביני למה התכוונתי באמת...

מכיון שלא הבנת, אסביר: למרות שצלב הקרס אינו סימבול נאצי במקורו, משמעותו בפועל, לפחות במערב ובודאי בארץ, היא של סמל נאצי. כשניאו-נאצים יוצאים להפגנות, הם מניפים את דגל הסווסטיקה, וכשאדם מערבי נורמטיבי רואה מישהו המתהדר בפריט לבוש כזה, הוא מניח שהלובש הוא נאצי. אז את יכולה להיות נאורה, לתבוע את עלבונה של הסווסטיקה, לענוד אותה בגאווה ולנסות לשחזר את משמעותה המקורית, ולהסתכן בקריאות נאצה ואלימות פיזית כלפייך מכל מי שיראה אותך ויסיק בטעות שאת נאצית. את יכולה גם לקרוא לבן שלך "אדולף" (כן, אני יודע שאת אל-הורית...), ולהסביר שזה שם ככל השמות, (משמעותו "זאב אציל" כמדומני), ושלפני עידן היטלר זה היה שם פופולרי גם אצל יהודים. אבל מה, היטלר קילקל את השם הזה, וכיום בעיקר נאצים יקראו כך לצאצאיהם.

אז כשכתבתי "צלב-קרס, סיריאסלי?", התכוונתי לומר כך: "תגידי, השתגעת? בא לך לשנות עכשיו את העולם ולחטוף מכות? האם לא שמעת על: "אל תהיה צודק, תהיה חכם?"....

אגב, האם שמת לב לאירוניה הקלה בדיון הקטן שלנו? ייחסת לתגובתי משמעות שכלל לא התכוונתי אליה, ממש כפי שהישראלי המצוי היה מגיב לסווסטיקה (או קולברט במקרה שלך) אם תבחרי ללבוש אותה.
לפני שנתיים
ArchAngel​(שולטת) - אני לא יודעת לקרוא מחשבות, אז אל תנסה להציג את זה כאילו אני מגיבה באופן אמוציונלי לטיעון רציונלי ומנומק שהבאת.
כתבת "סיריאסלי" בצורה צינית וקראת לקולוברט שני צלבי קרס (וזה ממש לא נכון, זאת סוויסטיקה מסוג מסוים אבל היא ממש לא "שני צלבי קרס" ואין טעם להתייחס אליה ככזו), אז אני לא מבינה למה ציפית לתגובה מנותקת מכל רגש.
ואגב, כן הסברתי את עצמי בצורה עובדתית גם אם לא קלעתי בול למה שהתכוונת (איך יכולתי לנחש על סמך משפט אחד עמום?)
אם יש משהו שאני לא סובלת זה אנשים שבכוונה זורקים איזושהי הערה מתריסה (או אחת שיכולה להתפרש ככזו במקום להסביר עצמם) ואז מאשימים את הצד השני בכך שהוא לא רציונלי מספיק לעומתם.
אז לא, אני לא תמימה בהשוואה אליך כמו שנראה לך, אני לא מצפה לשנות את העולם ועם זאת לא נראה לי שאני אחטוף מכות, לפחות לא בסביבה שבה אני גרה (וגם אם כן, תאמין לי שאני יודעת להגן על עצמי, ככה שזה הדבר האחרון שירתיע אותי).
כי יש הבדל בין להשתמש בסמל נאצי מובהק כמו צלב קרס, הנשר של הרייך או לקרוא לבן שלך אדולף ואז להתבכיין שלא מבינים את המשמעות המקורית, לבין להשתמש בסמל שלאף אחד אין מושג מה הוא כי הוא מעולם לא היה בשימוש נאצי ושבמיוחד אף ישראלי לא נחשף אליו מעולם (אלא אם כן הביע עניין בפאגניות סלאבית, וכמה כאלו כבר יש כאן?)
מי מכיר בארץ את הקולוברט? מתי הנאצים אי פעם השתמשו בקולוברט? מתי הקולוברט הופיע בחדשות או בספרי הלימוד בארץ כסמל של נאצים?
חוץ ממך לאף אחד לא היה אכפת מהפוסט הזה, וכשאני כותבת על משהו שנוי במחלוקת אנשים מציפים אותי בהודעות, אבל כאן לאף אחד זה לא הזיז את הקצה.
יש פה עוד מישהו שיש לו קולוברט מובהק בתמונת פרופיל ולאיש לא אכפת.
כשאני מפרסמת בפייסבוק שלי שירים של להקות פולק סלאביות שהעטיפות של האלבומים שלהן מכילות קולוברט- לאף אחד לא אכפת.
הקולוברט מזיז רק למי שמחפש ממה להיעלב ובמקום לראות בזה סמל בפני עצמו חושב שהוא מורכב משני צלבי קרס.
וכן, אני מתארת לעצמי שבארץ הזו יש כאלו שיגיבו עם תגובות פבלוביות כשהם יראו משהו שבעיניהם יש דמיון בינו לבין סמלים נאצים. אני לא נאיבית, אני יודעת שמומחי היסטוריה ו/או מיתולוגיה סלאבית לא מסתובבים ברחובות בהמוניהם.
אבל תנחש מה? יש לי מספיק בינה להבין באיזו סביבה אני נמצאת, ואם אני רואה שמסביבי האנשים הם לא העיפרון הכי חד בקלמר אין לי בעיה להכניס את השרשרת לחולצה או להוריד את החגורה ולהכניס אותה לתיק כי חבל על העימות שיתנהל כמו שיח חרשים. כמו כן, יש סמלים של קולוברטים שהם פחות מובהקים בצורה שלהם בדיוק בשביל למנוע את הפרשנות השגויה הזו.
זה נראה שגם אתה ממהר לקפוץ למסקנות לגבי. האם נראה לך שאין לי מספיק כסף לקנות את החגורה הזו בעצמי? אם לא קניתי אותה סימן שהבנתי שכדאי לי ללכת על משהו פחות מובהק אם אני רוצה שהוא ישמש אותי ביום-יום מבלי שאני אצטרך להוריד אותו כלל.
החגורה בפוסט תשמש אותי למטרה שציינתי בו, עם פרטנר שסביר להניח שהראש שלו לא נעול לתרבויות שהוא לא מכיר, ובגלל שבנתיים זה לא בוער לי טרם רכשתי אותה.
לפני שנתיים
פלייפול - במקום כל הקש והגבבה ששפכת עכשיו, היית יכולה מלכתחילה לענות לעניין: "שמע נכון שזה מזכיר שני צלבי קרס ביחד, אבל אני לא באמת מתכוונת להסתובב עם זה". במקום זה בחרת לתקוף אותי שאני כותב על דברים שאני לא מבין בהם ושלא חקרתי אותם....ולאף אחד חוץ ממני זה לא הפריע- נו כן, כי הם מסונוורים ממך ומהכתיבה המרשימה שלך. גם אז זה היה צלב קרס ממש הם לא היו שמים לב.

ולגבי רציונליות- אני מניח בזהירות שאני אכן רציונלי יותר מרוב האנשים. לא חכם יותר, אבל משתדל להגיב מהראש ולא מהבטן. אין זה אומר שאני פחות רגיש, אגב, אבל אני לא נושא הדיון כאן.
לפני שנתיים
ArchAngel​(שולטת) - אותו דבר אני יכולה להגיב לך- אם רצית שאני מלכתחילה אענה לך "לעניין" היית צריך לציין מלכתחילה לאיזה עניין אתה מתכוון במקום להגיב באופן ציני.
כמו כן, מי שקורא לקולוברט "שני צלבי קרס" לא בדיוק חקר את משמעותו של הקולוברט. זאת לא תקיפה, זאת עובדה.
אתה בעצמך אמרת שזו הפעם הראשונה ששמעת את המושג הזה.
אז הסברתי על הקולוברט והרחבתי את ההסבר שלי לעוד סוגי סוויסטיקות.
אני גם לא חושבת שכתבתי פה משהו אינטלגנטי או מרגש שיגרום למישהו להסתנוור עד כדי כך. חוץ מזה, ציינתי עוד מקרים פחות "זוהרים" שבהם לאיש לא אכפת מהקולוברט.
ואני יכולה להרחיב על עוד מקרים שבהם לאנשים זה לא מזיז, אבל זה פשוט לא יהיה רלוונטי.
והטוב לסוף: תודה רבה על האיחול.
לפני שנתיים
פלייפול - ומזל טוב ליום-הולדתך, לפני שאשכח.
לפני שנתיים
Olive - https://www.youtube.com/watch?v=HhoATZ1Imtw
לפני שנה

להוספת תגובה לבלוג זה עליך להיות חבר/ה רשומ/ה ומחובר/ת לאתר


הרשמ/י התחבר/י