בוקר טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

פסיכו-אנאלי-זה

דעות, חוויות, סיפורים ומחשבות על נפש האדם, בעולם השליטה ומחוצה לו.
לפני שנה. 27 באפר׳ 2019, 0:47

עבור אנשים רבים שליטה גברית נתפסת כהקצנה של המציאות הקיימת. ולכן, שולטים זוכים לכינויים מתוך מאגר ביטויים רלוונטי למציאות, שנמצאים בשימוש יום-יומי באינטרקציות שדורשת הבעת כבוד כלפי אדם מסוים, כמו אדון/אדוני. 

לעומת זאת, שליטה נשית נתפסת כסתירה למציאות, כפנטזיה שבה יחסי הכוחות בין הגבר לאישה מתהפכים לעומת "איך שזה אמור להיות", ולכן כינויים מעולם תוכן פנטזיוני כמו "מלכה" או "אלילה", שלא נמצאים בשימוש מציאותי באינטקציות חברתיות שדורשות הבעת כבוד, הפכו לפופולריים כלפי שולטות.

במילים אחרות, בעוד שולט נתפס כמי שיכול להיות אדון גם במיטה וגם במציאות, שולטות מקבלת הכתרה בין 4 קירות של חדר המיטות, כי כל עוד היא לא המלכה אליזבת' אף לא יקרא לה "המלכה" במציאות.

המחשה לכך, היא כאשר הופכים את הכינויים בין המגדרים. פניה לשולט בכינוי 'מלכי' או 'אליל' נתפסת כמוזרה, לא אותנטית, לפי כך גם מעוררת גיחוך ולא תחושה של יראת כבוד כלפי מושא הכינוי. זאת, בעוד פניה לשולטת במילה 'גברתי', המקבילה הנשית של המילה 'אדוני', נתפסת כאפשרות סבירה לחלוטין, אם כי פחות מסעירה בדיוק בגלל גבולות המציאות שהיא מציבה.

אני לא מסכימה עם ההשקפה הנ"ל, וגם איני מצדיקה אותה. אבל אין זה משנה את העובדה שהחברה תופסת את היחסים בין גברים לנשים ואת תפקידי מגדרם באופן די פטריארכלי וזה משפיע גם על הנעשה בבדס"מ (ואגב, תפקידי המגדר כפי שהם נתפסים בחברה הם הסיבה גם לשוני בין צורות השליטה בסצנות המיילדום והפמדום. למשל ניוש הוא צורת השפלה נפוצה, בעוד גיברור הוא מונח שאפילו לא קיים מרוב שהאקט הזה לא יהיה אפקטיבי בחברה שבה נורמלי עבור אישה ללבוש מכנסיים ואפילו לאמץ לוק טומבוי של ממש). 
כשמגבר מצופה להיות אסרטיבי, יוזם, חזק, כובש וכו' רק בכדי להיחשב מספיק גברי אפילו אם הוא ונילי גמור, כשהוא מחזיק בעמדת השולט זה נתפס כהקצנה של התפיסה הזו. ולכן אותן מילים שמשמשות לתיאור גבר מכובד ביום-יום, ממשיכות ללוות אותו גם בסשן.
כשבאותה חברה מצופה מנשים להיות עדינות, רכות, מכילות, פסיביות (מבחינת החיזור, מבחינת החדירה וכו') בכדי להיחשב נשיות, להיות שולטת, מרגיש כמו סתירה לתפיסה הזו, תסריט שהוא פנטזיה ביחס לאותה מציאות פטריארכלית. הכינויים הפנטזיונים השונים שמופנים ברוב המוחלט של הפעמים כלפי שולטות ולא שולטים (כן, פה ושם יהיה איזה יוצא דופן אחד, אבל כמותית? ממש לא) משקפים את זה מבחינתי.

שמתם לב שמלכה בתשלום נקראת "מלכה" ולא "שולטת בתשלום"? זה כי מהות תפקידה הוא הגשמת פנטזיות ולא קשר עם פן ריאליסטי. ומצידו השני של השוט, נשלטים שפונים לשולטות בכינוי "המלכה" מעוררים בקרבן סלידה ונתפסים כפנטזיונרים שלא מתעסקים במציאות ובלהכיר אותן כנשים שהן.

אגב, השימוש בכינויים פנטזיונים כלפי שולטות וכינויים ריאליסטים כלפי שולטים לא פוסח על שפות נוספות. באנגלית רוב השולטים יזכו לפניה sir, וכך גם גברים מכובדים באינטרקציה יום-יומית, בעוד כלפי שולטות פופולריים כינויים מנותקים מהמציאות כמו goddess, dominatrix וכו', שאין להם מקבילה גברית שנמצאת בשימוש באותה רמת פופולריות, אם בכלל. גם בסצנה הרוסית (שפה נוספת שאני דוברת), הכינוי השגור כלפי שולטות הוא מילה שפירושה "הוד רוממותך" בעוד כלפי שולטים הכינוי הוא "אדון" כפי שהיו פונים לאדם מכובד במציאות.

Free mind​(נשלט) - מחשבה מענינית
לפני שנה
מסמן מטרות​(שולט) - מאידך כבר קראו לי אלוהים וזה נשמע לא רע בכלל.
לפני שנה
ArchAngel​(שולטת) - בזמן התרגשות או אורגזמה? יש הבדל בין הצהרות שמגיעות בזמנים כאלו, לבין ברצינות לכנות אותך האל X.
לפני שנה
מסמן מטרות​(שולט) - נשלט זכר ואורגזמה זה אוקסימורון אצלי.
לפני שנה
Jack black​(נשלט) - פוסט מעניין למחשבה..
יש דברים שלא ניתן להגדיר באופן מדוייק, או להגדיר בכינוי באופן מועיל ושמיש.
לכן ישנם כינויים דמויי הגדרה שיכולים באופן חלקי למלא את מקומה של ההגדרה..
לפני שנה
ArchAngel​(שולטת) - אז למה אין סמיטריה בכינויים בין שני המינים? למה לשולט אי אפשר לקרוא "המלך דני" או "האליל יוסי" מבלי שזה נשמע ציני? למה לשולט פונים בכינויים ריאלסטיים ברוב המוחלט של הפעמים (מקרים יוצאים מן הכלל, הם כאמור, יוצאים מן הכלל)?
כי החברה מצפה לדברים שונים מגברים ונשים, וכפי שאותו אקט ונילי מקבל פרשנות לא סימטרי לשני המינים בעולם הונילי (המפורסם שבהם: ריבוי פרטנרים- עבור הגבר זה מעלה, עבור אישה שזו מגרעה), ככה זה קורה גם בעולם הבדס"מי.
זה גם למה נשלטים עוברים ניוש, אבל נשלטות לא עוברות גיברור.
לפני שנה
sam2010 - באנגלית ההסבר שלך לא עובד.
לפני שנה
ArchAngel​(שולטת) - זה לא נכון. גם באנגלית לשולטות קוראים בכינויים שלא רלוונטים למציאות היום-יומית כמוgoddess, dominitrix וכו', שלשולטים אין מקבילה זכרית להם שלא נשמע מגוחכת.
שולטים בעיקר זוכים לכינוי sir שמשמש גם ביום-יום.
לפני שנה
SirCumAlot - God!?
לפני שנה
ArchAngel​(שולטת) - אגב, גם בסצנה הרוסית, הפניה לשולטות היא במילה שיפרושה "הוד רוממותך" ולשולטים היא במילה שמשמעותה אדוני ואפשר להשתמש בה ביום-יום.
לפני שנה
sam2010 - אולי את צודקת, אני לא בקיא בז'רגון. עם זאת, ההסבר כי שליטה נשית היא סתירה של המציאות לא אינטואיטיבי עבורי - אני חושב שזו הקצנה של המציאות, בדיוק כמו אצל הגברים.
אין לי הסבר מספק את הדעת אך מסכים כי המקור הוא הבניות חברתיות. כאמור, אולי את צודקת.
אגב, שמעתי לפחות על גאד אחד ;)
לפני שנה
ArchAngel​(שולטת) - אני לא אומרת שהטענה הזו נכונה ושאני מסכימה איתה, כן?
פשוט לפי רוב, התפיסה של החברה את היחסים בין גברים לנשים היא די פטריארכלית.
כשמגבר מצופה להיות אסרטיבי, יוזם, חזק, כובש וכו' רק בכדי להיחשב מספיק גברי אפילו אם הוא ונילי גמור, כשהוא מחזיק בעמדת השולט זה נתפס כהקצנה של התפיסה הזו. ולכן אותן מילים שמשמשות לתיאור גבר מכובד ביום-יום, ממשיכות ללוות אותו גם בסשן.
כשמנשים מצופה להיות עדינות, רכות, מכילות, פסיביות (מבחינת החיזור, מבחינת החדירה וכו') בכדי להיחשב נשיות, להיות שולטת, מרגיש כמו סתירה לתפיסה הזו, תסריט שהוא פנטזיה ביחס לאותה מציאות פטריארכלית, והכינויים הפנטזיונים השונים שמופנים ברוב המוחלט של הפעמים (כן, פה ושם יהיה איזה גאד אחד, אבל כמותית? פחות) כלפי נשים שולטות משקף את זה מבחינתי.
לפני שנה
Lady cbt​(שולטת) - חשיבה מעניינת:)
שמתי לב גם ששולטים לרוב פונים לצד הרומנטי ומספרים כמה הם עוטפים ומפנקים (הקצנה של המציאות) כי כנראה שנשים צריכות את ההרגשה הזו מהגבר שלהן, בעוד נשלטים מחפשים פנטזיה מינית בעיקר ולכן שולטות רבות מאפשרות לאכזריות שבהן לצאת החוצה ונהנות מההיפוך של יחסי הכוחות הקיימים במציאות. בסופו של דבר זה משחק, שנשלטים "נותנים לנו לנצח" בו. הרי הם יכולים עלינו מבחינה פיזית לרוב, אלא שהם רוצים לחוש את חוסר האונים ולכן מוסרים את השליטה עליהם (כמו שמוסרים את ידיהם שנאזוק אותן).
לפני שנה
ArchAngel​(שולטת) - אני חושבת שזה קורה יותר בגלל עניינים של היצע וביקוש. ואני לא מתכוונת לזה מבחינת היחס בין כמות השולטים לנשלטות לבין היחס כמות השולטות והנשלטים.
אני מתכוונת לכך שרוב הנשלטות פועלות ממקום מאוד שקול, הן לא "חושבות מהכוס", הן מפעילות את השכל ומחפשות מישהו שהן יכולות לסמוך עליו.
שולט שלא רוצה להישאר לאונן מול המסך חייב להתאים את עצמו לדרישות שלהן, או לפחות להעמיד פנים שעשה כך.
זאת לעומת, שנשלטים, ברוב המקרים חושבים מהזין, והרוב רוצים את זה כמה שיותר מרגש.
לכן שולטות יכולות לעוף עם הפנטזיות והגחמות הכי פרועות שיעלו על הדעת ותמיד יהיה נשלט בסביבה שיזרום על זה עוד לפני שבאמת הכיר מי הן. הן לא צריכות למתן את עצמן, כי רוב הנשלטים לא מציבים את זה כדרישה בפניהן.
לפני שנה
הענק בגנו - מאוד מעניין. תודה ששיתפת!
לפני שנה
SirCumAlot - פוסט פילוסופי מעניין, מזכיר את ההתלבטויות והויכוחים הפילוסופים בתחילת דרכו של הכלוב, בהם ניתחנו כמעט כל דבר ודבר, כיצד זה מתבטא בתוך הקהילה הקטנה הסגורה המתפתחת ולאיך יקבלו אותנו "בחוץ", סוף סוף פוסט ראוי ושווה תגובה.

אני שייך לאסקולת ה"לא אכפת לי" קרי, לדעתי מנתחים יותר מידי, מדברים יותר מידי, הניחו לזה, בדס"ם היה קיים מאז ומעולם, תמיד יהיה, התשובות לעולם לא יהיו ברורות וחד משמעיות כמו כל התשובות במדעי הנפש, כל אחד ואחת הוא/היא אינדיבידואל, החיבור בין האינדיבידואלים הוא שיוצר את הבדס"מ הפרטי שלהם, (או הקבוצתי בפוליאמורה לדוגמה), האם הכינוי שבחר אדם באמת משנה את דרך תיפקודו כשולט? נשלט?
הניק משמש לגירוי ראשוני, לגרות את "הטרף" למעשה ראשוני כמו יצירת קשר, לאחר מכן מתבטאת אישיותו של האדם בניהול שיחה וביצירת שיח.
בטוחני שגם בעלי ניק מפוצץ שגורם לעצירת קשר ראשוני מאבד את ערכו ברכע שמתחיל שיח ומיד מבינים כי האדם היושב מול המחשב בצד השני עילג או אינו בר שיחה.
בקיצור...זדיינו...תפסיקו להתערבב לאחרים בסדינים....אלא אם כן זה למטרות עשיית בדס"מ.
לפני שנה
ArchAngel​(שולטת) - נכון, כל אחד והבדס"מ שלו. אבל אני לא מדברת על החלטה של אינדיבודאלים, ולא קובעת עבור אנשים פרטיים מה הם אמורים לעשות בחדר המיטות.
אני מדברת על תופעה שהיא חברתית בתוך עולם הבדס"מ, ומה לעשות, היא לא סימטרית בין המינים, וזה לא מקרי אלא יש סיבה חברתית למה לא משתמשים בכינוי ריאלסטי כמו "גברתי" באותה מידה שמשתמשים ב"אדוני", אבל כן משתמשים בכינויים פנטזיונים כלפי נשים ברוב המוחלט של הפעמים.
בעוד שולט נתפס כמי שיכול להיות אדון גם במיטה וגם במציאות, שולטות מקבלת הכתרה בין 4 קירות של חדר המיטות, כי כל עוד היא לא המלכה אליזבת' אף לא יקרה לה "המלכה" במציאות.
למה בעצם לא לקרוא לה בכינוי שמביע עוצמה גם במציאות ולהגביל את כוחה רק לסשן?
אני לא מקבלת את ההנחה שזה קשור אך ורק לגירוי מיני ושזה מנותק מהבניות חברתיות. גם עצם העובדה שזה מגרה מינית במקרה של שליטה נשית ומגוחך במקרים של שליטה גברית זה בגלל אותן הבניות חברתיות.
לפני שנה
סווריןן - הייתי שמח להסכים איתך, אבל נראה לי שמה שאתה מציע הוא בפשטות, בלתי אפשרי פסיכולוגית. כשאדם זוחל מול מישהי שמכאיבה לו ומשפילה אותו ומפיק מכך הנאה, אין מצב שהוא לא יחפש לכך הסבר. מזוכיזם אינו המשך טבעי של משהו שממילא עושים בחיים, ולכן השאיפה להסבר בלתי ניתנת לכיבוש. אסכולת ה"לא אכפת לי" פשוט לא עובדת לרובנו....
לפני שנה
KinkyMaster​(שולט) - אני לא מבין מה את אומרת.
את אומרת הרבה 'שלטון גברי', על צורותיו.
נותנת דוגמאות ואומרת:
'אני לא מסכימה עם ההשקפה הנ"ל, וגם איני מצדיקה אותה. '

אז עם מה את כן מסכימה? או מצדיקה? או חושבת?
לפני שנה
ArchAngel​(שולטת) - אני מציגה כאן הבניות חברתיות שמשפיעות על האופן שבו אנשים מפרשים את "הראוי" בדמות של שולט אל מול דמות של שולטת.
אני מסכימה עם כך שהפרשנות הזו היא נתון חברתי, שהרי זאת עובדה שהחברה מציבה סנדרטים כפולים לגבריות ונשיות, ולא רק בעולם הבדס"מ.
אבל באופן אישי זה לא משהו שאני רואה כצודק.
לפני שנה
KinkyMaster​(שולט) - איך היית מתקנת את זה והופכת את זה לצודק?
לפני שנה
ArchAngel​(שולטת) - אני לא יכולה לשנות את העולם. אני כן יכולה לבחור איך להתנהל באינטרקציות שאני יוצרת.
לפני שנה
KinkyMaster​(שולט) - זה לא מה ששאלתי.
לפני שנה
ArchAngel​(שולטת) - יהיה יותר נחמד אם תציג את העמדות שלך ולא רק תדרוש ממני מענה
לפני שנה
KinkyMaster​(שולט) - אני לא דורש.
את מציגה פוסט בבלוג שלך.
לכתוב שהעולם בשליטה גברית ולכן יש פנטזיונריות בשליטה נשית, זה מובן.

יותר מעניין אותי להבין מה את היית עושה אחרת.
למה אין שולטים מלכים? סבבה, שליטה גברית. מציאות גברית.

והלאה?
יש 'פתרון', יש דיון? בינתיים הכל מובן מאליו, כמו שאמרת, ככה העולם.
אני באמת סקרן, אני לא מנסה להיות פרובוקטור.
לפני שנה
ArchAngel​(שולטת) - אז זהו, שזה לא מובן מאליו.
הפוסט הזה הגיע בעקבות שאלה כנה בצ'אט הציבורי שלא הבינה למה יש חוסר סימטריה בין הכינויים שזוכים להם שני המינים.
מישהי שאלה למה בעצם שולטים לא זוכים לכינוי מלך, מה מונע מה לקבל אחד?
חשבתי על זה, ונזכרתי בכל הפעמים שנשלטים דיקלמו בפני את הכינוי "המלכה" מבלי שכיבדו אותי בכלל וראו בי משהו מעבר לאובייקט לפנטז עליו.
זאת, לעומת נשלטים שפנו אלי באופנים יותר ריאליסטיים, שמשקפים את האישה שאני במציאות.
הגעתי למסקנה שזה לא מקרי, שיש סיבה ששולטים זוכים לכינויים שמשקפים עוצמה במציאות בעוד שולטות זוכות לכינויים מעולם הפנטזיה שבחיים לא ישקפו אותן במציאות, כי החשיבה של הנשלטים עצמם היא רחוקה מפמיניסטית. היא מאוד גברית, היא משקפת את ההבניות שהם הפנימו כגברים לגבי גבריות ונשיות מגיל אפס.
זה אולי אמור להיות מובן מאליו ולא מפתיע, אבל נשלטים עצמם משוכנעים שהם מאוד פמיניסטיים רק כי הם קוראים לנשים "מלכות" ו"אלילות" למרות שזה מעיד דווקא על ההפך הגמור.
אולי הפוסט הזה יגרום להם להיכנס לפרופורציות עם כל ההצהרות הגרנדיזיות שלהם, לעשות חשבון נפש על הפער בין המילים המפוצצות לבין היחס שלהם בפועל, ולהבין שהוא רחוק מאיזו השקפה שבאמת מעריצה נשים. אולי לא. המטרה שלי היא לא לחנך, פשוט להביא זווית נוספת ושכל אחד יסיק ממנה את המסקנות הרלוונטיות לו.
לפני שנה
KinkyMaster​(שולט) - אז קודם כל, קונטקסט זה חושב, לי לפחות.
שנית, הבנתי.
לפני שנה
tight_mike​(נשלט) - למה להתווכח. את צודקת
לפני שנה
סווריןן - פוסט יפה, ושאלה טובה.
הייתי מכניס לכאן גם היבטים אחרים של חוסר הסימטריה: למשל, מדוע קוד הלבוש המצופה משולטות הוא כפי שהוא, ואין קוד כזה אצל שולטים? מדוע השיא המדומיין ביחסי שליטה עם שולטת הוא סוג כזה או אחר של השפלה, ואילו עם שולט, השיא הוא בעצם מין מחוספס בכפיה (או שאני טועה? נדמה לי שהנשלטות כאן לא מדמיינות שהן זוחלות למרגלות השולט או שהוא משתין עליהן, אלא שהוא חודר אליהן באופן אלים - אבל אולי אני מחמיץ כאן...). בקיצור: המילה 'שליטה' לא סתם מבטאת משהו סימטרי כשמחליפים בין המגדרים.
אוסיף גם שיש פאן היסטורי לכל זאת ,הקשור למודלים קדומים של אהבה: מזוכיזם גברי ממשיך אהבה לגבירות מרוחקות שהיו מטילות משימות על אבירים נואשים, תמורת האפשרות לגעת בכפפה שלהן. זה לא משהו שניתן להתחקות אחריו באופן דומה במזוכיזם נשי.
טוב שאת בוחנת את הדברים מזווית של הבניה מגדרית ופטריארכליות, אבל לא בטוח שזו הפרספטקיבה הרלוונטית היחידה כאן...
שוב, תודה על הפוסט
לפני שנה
ArchAngel​(שולטת) - גם משולטים יש שמצפים ל"קוד לבוש", למשל ללבוש אלגנטי, ולא שיופיע עם כפכפים ועם חולצת סוף מסלול.
ההבדל בין "קוד לבוש" לשולט ושולטת הוא שהקוד של השולטים נועד לבסס כוח, להראות סמל סטטוס מכובד, בעוד של השולטות נועד להדליק מינית את הנשלט.
מחוך צמוד, עקבים גבוהים וכו' לא משדרים עוצמה אלא פתיינות, סקסיות, ואפילו מידה שירותיות וכניעות כי הם מגבילים את חופש התנועה של הלובשת (ולכן יש נשלטות שמתלבשות כך גם), אין בהם שום ערך מלבד גירוי ויזאולי, ובטח שלבוש כזה לא יזכה לכבוד ביום-יום כמו הלבוש האלגנטי המצופה משולט.

הבדל נוסף שאני רואה בין שליטה נשית לגברית הוא היחס כלפי המין. מין הוא פינוק עבור השולט, משהו שמסב לו עונג. אורגזמה של הנשלטת היא הוכחה ליכולותיו של השולט לספק אישה, כל אורגזמה שיעניק לה תגרום לה להתמסר אליו יותר.
בעוד בשליטה הנשית יש דגש על מניעת אורגזמה, מחשש שזה מה שיגרום לנשלט לאבד עניין בה (וזה בולשיט, מניסיון של מי ששמה את הגמירה של הצד השני כמטרה שלה).
כל הדיבורים האלו של "כשהוא נעול הוא יותר כנוע", ובכלל כל עניין חגורת הצניעות שקיים רק בשליטה הנשית, כאילו יש איזו פחד מהמיניות של הנשלט.
הפועל היוצא מכך הוא מניעת סקס ועונג גם עבור השולטת עצמה, כי חדירה אליה נתפסת כלא ראויה, וגם השולטות שאוהבות להיחדר לא יעשו את זה בלי נאום על כך שהם "משתמשות בגוף הנשלט לעונג שלהן" כאילו חס וחלילה להודות שאת מענגת גם אותו ושזה סבבה לגמרי ולא מוריד מערכך כאישה.
זאת השקפה שמגיעה מאמ-אמא של השמרנות שרואה בעונג של גבר בסקס מדד נגד לכבוד של האישה.

גם משולטים וגם מנשלטים מצופה לחזר אחרי האישה שאיתם.
שולטות ונשלטות מקבלות מחוות מהגבר שאיתם, על שתיהם ישלמו בדייט, את שתיהן יסיעו הביתה, על תשומת הלב של שתיהן יתחרו, ויצפו מהן להיות פסיביות ולא לגשת בעצמן. אלו נשלטים ושולטים שמפצצים אינבוקסים, לא שולטות ונשלטות.
לשולטים ונשלטים פחות אכפת ההישגים של האישה במציאות, זה אחלה והכל אם היא משכילה ועצמאית אבל זה לא יהיה מה שימנע מהם להימשך אליה.
לעומת אצל שולטות ונשלטות, שרובן מחפשות גבר דומיננטי עם אותן תכונות בדיוק.
לפני שנה

להוספת תגובה לבלוג זה עליך להיות חבר/ה רשומ/ה ומחובר/ת לאתר


הרשמ/י התחבר/י