ערב טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

פסיכו-אנאלי-זה

דעות, חוויות, סיפורים ומחשבות על נפש האדם, בעולם השליטה ומחוצה לו.
לפני 7 חודשים. 12 ביולי 2019, 20:13

כשמסתכלים על המקרה הממוצע בכלוב, לרוב מדובר על מצבים שיש לצד הנשלט בחירה אבל פשוט יותר נוח להישאר ואחר כך לבוא בטענות. אבל, שליטה מנטאלית פוגענית זה משהו שאכן קיים. לא צריך לסמם אנשים, לחטוף אותם ולכוון להם אקדח לרקה בכדי לגרום להם לציית.
לראיה, מנהיגי כתות מצליחים לגרום לאנשים מאוד משכילים ואחראיים לוותר על הכסף, המשפחה והחופש שלהם ובאמת גורמים להם לחשוב שזו הייתה הבחירה שלהם, לפחות עד שלבים מאוחרים יותר.
כשעולים בחדשות סיפורים על כתות, אנשים ממהרים להאשים את חברי הכת ולא מבינים "אבל למה הם לא פשוט קמו והלכו?", "מה הם מצאו במנהיג הזקן והמכוער הזה?" ויוצאים מנקודת הנחה שמדובר בחבורה של בכיינים שיכלו להימנע מזה אם היו מגלים טיפה אחריות.
אבל למנהיגי כת יש התנהגות מסוימת שיודעת ללחוץ על כל הנקודות הרגישות, הם יודעים לאיזה אנשים לפנות, הם יודעים איך לדבר, הם יודעים איך לתחמן, ובעיקר הם יודעים איך לגרום לזה להיראות כמו הבחירה של אותו אדם ככה שהוא לא יהיה מודע לזה ששולטים בו ולכן גם לא ינסה להתנגד לכך.
מנהיגי כת אלופים בלהוריד את הפוקוס מעצמם, וכך, במקום שהסביבה תגנה את ההתנהגות המניפולטיבית שלהם היא עסוקה בלהאשים את הקורבנות בחוסר אחריות ולסלוד דווקא מהם. זה מה שגורם לקורבנות רק להתחבר יותר למנהיג הכת כי הוא נותן להם אשליה שהוא מבין אותם בזמן שכל העולם שופט אותם, ובהמשך כשהם מבינים שהם נוצלו, אין להם ממי לבקש עזרה בשביל לצאת משם כי כולם רואים בה "את הפתטיים האלו".
כשמדובר בשולט מניפולטיבי שיש לו הרמון של נשלטות, אז דינמיקת הכת באה לידי ביטויי ביניהן וכשאחת רוצה לעזוב אז מופעל עליה לחץ קבוצתי לא לעשות את זה.

שולטים מניפולטיביים שמנצלים ע"י שליטה מנטלית, בדיוק כמו מנהיגי כתות, יודעים למי לפנות והם לעולם לא יפנו לנשים בוגרות, עם ניסיון ואסרטיביות.
הם יפנו לכל מי שנראת להם צעירה, חסרת ניסיון, עם בעיות רגשיות, חברתיות או משפחתיות ויתנו לה בהתחלה תחושה שהיא סוף-סוף רצויה ואהובה, שהיא בידיים טובות ובטוחות ואחרי שירכשו את אמונה והיא תהיה עמוק בכיס שלהם הם יתחילו לתעתע בה.
נשים שאקטיבית מחפשות "שליטה מנטלית לפני הכל" (ולא חיבור בין אישי, כימיה וכל שאר המאפיינים של תקשורת בריאה לפני הכל) אלו נשים שזו הדינמיקה שהן מכירות מהבית, המושג שלהן על אהבה ודאגה שזור בשתלטנות וכוחנות.
אישה שגדלה בבית עם תקשורת בריאה תגיד "פחחחח" ותבין שזו בסה"כ פנטזיה שהיא יכולה לסרב לה. אישה שזו הייתה המציאות שלה עד לפני שנים ספורות לא תבין מה לא בסדר כאן, מבחינתה היא משחזרת את סוג "האהבה" שאבא או אמא גרמו לה להאמין במשך שנים שהיא נורמטיבית גם אם היום היא עצמאית לחלוטין וניתקה מהם קשר. (ולמען האמת, דווקא כשהן עצמאיות מבלי שהן קיבלו טיפול, זה מתי שהן הכי מנסות לשחזר דינמיקות כאלו תחת אשליה שהפעם "זה בשליטתן" והן יקבלו חוויה מתקנת).
לא הייתי ממהרת לשפוט אותן בחוסר אחריות, זה הרבה יותר מורכב מזה. גם חסרות אחריות יכולות להתחמק מפגיעה אם הן מבינות שיחס כזה הוא לא משהו נורמטיבי שהן צריכות לקבל.

הפתרון הוא לא לשלוח אותן לפתח אחריות כי אם תשאלו כל נשלטת כזו היא תגיד לכם שהיא חשבה שהיא הכי אחראית בעולם (ובהרבה פעמים היא באמת הייתה כזו בחיים האישיים) ותמנה את כל כללי הזהירות שהקפידה עליהם ואת כל הסיבות הכי הגיוניות למה לה זה לא היה אמור לקרות.
כן הייתי ממהרת לשפוט את השולטים הנ"ל בתפיסת טרמפים על חלשות, כי זה בדיוק מה שהם עושים. ולעומת הנשלטות, הם כן מודעים לכך ולהשלכות של מה שהם עושים.
כשהקהילה תתחיל להאשים אותם ולהוריד מהם את הלגטימציה לפעול פה במקום להאשים את הנשלטות בכך שהן נפגעו מהם, אז יפסיקו הפגיעות, או לפחות יצטמצמו משמעותית.
פגיעה מתרחשת בגלל שהצד התוקף התעקש לפגוע, וכל "טריק" שנלמד בשביל להתגונן מפניו זה משהו שהוא יתגבר עליו. כל כלל בכל מדריך "זהירות" שנכתב מפסיק להיות עדכני אחרי יומיים שבו הפוגעים כבר שידרגו את עצמם בהתאם.
אנשים פוגעניים מחפשים את המקום שבו הכי נוח להם למצוא בו קורבנות, הם אוהבים כשהקורבן הוא "נוח" ולסביבה מסביב לא ממש אכפת. יש סיבה שרבים מהם נמצאים בכלוב ולא במרחבים שבהם מחזקים את הקורבן. יש סיבה שאנס יעדיף את עולם הבדס"מ כ"זירת ציד" על פני "שיח פמיניסטי" או "החוג לפסיכיאטריה פלילית".
אנחנו כקהילה יכולים להפסיק לאפשר להם קרקע פורייה להתרבות, אבל הרוב מעדיפים להאשים את מי שיותר קל להתמודד איתו- את הקורבן שלא מהווה עליהם איום.
האשמת הקורבן זה נוח, זה נותן למאשימים תחושת ביטחון שלהם "זה לא יקרה" כי "הם יודעים מה לעשות". אבל זה לא ככה, ואם לא נשנה את התגובות שלנו למקרים כאלו הם יחזרו לכולנו, גם "לחסינים" מבנינו, ישר לתוך הפרצוף כמו בומרנג. וכשזה יקרה, הדבר האחרון שתרצו זה שמישהו יאשים אתכם בזה.

*כל מה שכתבתי רלוונטי גם בהיפוך מגדרים ותפקידים.

אופקית - ראיתי בדיוק בד"ר פיל את מה שאת אומרת..על כת על מישהי ששם מרצונה כביכול ומנסים לעבוד לה על המוח...אותם מילים נאמרו גם שם
לפני 7 חודשים
KinkyMaster​(שולט) - בדרך כלל האשמת הקורבן נובעת מחרדה שיש כזה רוע, וכוונות כאלו בעולם. ואצל הדמות הספציפית במקרה ספציפי.
הם לא אשמים.

ויכולת בחירה בלעזוב לא כל כך רלוונטי לטיעון הזה. גם לא של כתות.
המניפולציה כבר נעשתה. הקורבן כבר נתפס.
לפני 7 חודשים
lori​(נשלטת){ע_מ} - מסכימה עם רוב הדברים שאת כותבת אבל כאן ספציפית בכלוב אני חושבת שהרבה מהמקרים שאנחנו קרואים עליהם נובעים ממקום אחר. מכך שנשים נכנסות וקוראות אחרות, מפנטזות ורוצות גם לחוות ומתוך עיוורון בוחרות שלא לראות סימני אזהרה.
במקום הזה בהחלט יש לקרוא להן לקחת אחריות.
אני לא חושבת שרוב המקרים הם של נשים שנפגעו או חוו מודל לא נכון של אהבה, אלא כי הן נכנסות לסצינה מרגשות ופתאום הליבידו שלהן עובד שעות נוספות. הן מייחסות לשולט תכונות של אל ומסרבות לראות את האדם שהוא. לא חסרות כאן כאלה שנאלצו להעיר אותן מהאשליות הזו, וגם ״שולט אחראי״ שאמר להן שכבר לא מתאים לו, לא יוכל לשכנע אותן אחרת, כי הן נפגעות. האגו נפגע. ואז אנחנו שומעים על צד אחד שנפגע, הצד המתקרבן. זו לא הכללה, אלא זוית נוספת שקיימת כאן, בנוסף למה שכתבת.
לפני 7 חודשים
ArchAngel​(שולטת) - אני מכירה את מה שאת מדברת עליו כשולטת מול נשלטים. זאת בעצם החפצה שעושה הצד הנשלט כלפי הצד השולט ואז מתפלא למה כשהוא רעב לפנטזיות הוא אוכל הרבה חרא בדרך ע"י אנשים שינצלו את המצב. התגובה מתחתייך מתארת את זה נהדר, ואני חושבת שאין שולט (או שולטת) הגון אחד באתר שלא נתקל בכל מיני נשלטות (או נשלטים) חדשות שחיות באיזשהי אשליה ונאלץ להציב להן גבול לפני שזה הופך לאסון.
אבל אני לא מדברת על אשליות שבהם מחזיק הצד הנשלט. אני מדברת על מקרים שהם נטו ניצול של מישהו שרואה אדם פגיע ומרגיש שהוא זכה בלוטו, כי מעבר לזה שנוח לו לנצל את אותו אדם בגלל המאפיינים האישיותיים שלו, הוא גם יודע שהסביבה לא תמהר להוקיע אותו. הפוסט הזה נכתב במקור כתגובה לפוסט בבלוג שעסק ב- "אז למה לא קמתם והלכתם, שליטה מנטלית זה בולשיט" במקום להבין שאנשים נשארים במקום שרע להם לא בגלל שהם עצלנים/טיפשים/חסרי אחריות אלא כי יש נסיבות פסיכולוגיות שונות שמשאירות אותם במקום הזה והצד הפוגע מנצל זאת בדיוק דרך הפעלת "שליטה מנטאלית" שבהחלט קיימת והיא לא סתם תירוץ נוח להתחמקות מאחריות אלא חלק בלתי נפרד מפגיעה מסוג זה.
לפני 7 חודשים
Lady Guinevere​(שולטת) - אני מסכימה איתך, רואה ביחסים שלי עם נשלטים עד כמה רחוק הם מוכנים ללכת. לפעמים הרבה יותר רחוק ממני, ואני זאת שצריכה להיות המבוגר האחראי ולומר - זהו מספיק. אם הייתי סומכת על שיקול הדעת שלהם היו קורים נזקים. אי אפשר להתעלם מזה שיש ב''נשלטות'' רמה מסויימת של הרס עצמי והתפקיד שלנו כשולטות/ים זה לתת לזה במה ברמה בריאה, שתמלא את הפנטזיה אבל לא תעשה נזקים. מאוד קל לנצל את הנטייה הזו לרעה.
לפני 7 חודשים
עוץ הגדול​(נשלט) - חלק מסיפורי החדשות על כתות שעולים לכותרות כוללים חברי כת שהפעילו אלימות מילולית ופיזית נגד ילדים (גואל רצון), פדופיליה ואפילו רצח (צ'ארלס מנסון).
לפני 7 חודשים
JANE DOH​(לא בעסק) - תודה על הפוסט החשוב הזה
לפני 7 חודשים
עציץ​(מתחלף){משוייך} - זה פוסט סופר חשוב
איך מעלים אותו למגזין?
לפני 7 חודשים
ArchAngel​(שולטת) - נראה לי שהמגזין יצא לשביתה חחח
לפני 7 חודשים
שרף אורנים​(אחר) - אני מצפה מהגורם החזק והשולט לדעת היטב את גבולות הגזרה של הצד החלש והנשלט ולא לנצל לרעה את הכוח.. זה כאילו מובן מאליו, אבל לא במציאות. תיארת בצורה מושלמת את הפחד הכי גדול שלי אולי יום יגיע והפחד הזה ייעלם.. תודה על פוסט מאוד חשוב
לפני 7 חודשים
Davy jones​(אחר) - ובמשפט מתמצת.
העלק "ציידים" שמחפשים לצוד חיות פצועות פה בכלוב
לפני 5 חודשים

להוספת תגובה לבלוג זה עליך להיות חבר/ה רשומ/ה ומחובר/ת לאתר


הרשמ/י התחבר/י