שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

סקס סמים וחומוס

אנחנו אבודים, מילמל אז הפצוע
אתה לא עוזר עם הגישה הזו, ענה לו החובש
לפני 12 שנים. 22 באוג׳ 2007, 11:27
יומני היקר שלום,
אני יודע שהזנחתי אותך לאחרונה. זה לא רק כי אתה קצת מכוער ומי ירצה אותך בכלל, אלא גם ובעיקר בלי שום סיבה של ממש. אז תתמודד.

לאחרונה יוצא לי לחשוב על אחד השקרים שמחנכים אותנו להאמין בהם, השקר שאפשר לכנות אותו "סובלנות" או "פלורליזם". שלא יובן לא נכון, אני תומך בסובלנות ופלורליזם (שהרי אם לא, המון זועם של אנשים סובלניים לעילא ירקדו מתחת לחלוני עם קלשונים), אבל לא בצורה המעצבנת שלהם, הצורה שגורמת לאנשים לשאול "מה אכפת לך שמישהו חושב אחרת ממך? למה אתה צריך שכולם יחשבו כמוך? תן לכל אחד לחיות את חייו".

הבעיה עם השאלות הללו היא שבדרך כלל מי ששואל אותן באמת לא מבין, כי הוא בולע את השקר שמטייח את האינטרס הברור שיש לאדם לגרום לכו-לם להסכים איתו. למעשה, מכיוון שבאופן החיים של היום אנחנו טיפה מושפעים האחד מהשני, אנשים שחושבים הפוך ממך משפיעים על חייך לרעה גם אם מעולם לא דיברת איתם ואין לך מושג מי הם.

הדוגמאות רבות מספור, אבל אסתפק בשתיים כדי לסבר את המוח:
הדוגמה הראשונה היא צרכנית. אתה, חובב הכדורגל בעל העקרונות, ואת, חובבת הבגדים הלוחמנית, ואני, כותב הבלוג הסטראוטיפי להחריד, כולנו מעוניינים להיות צרכנים חכמים ולא לשלם סכומים מופרכים לצ'רלטון/רנואר/אנשים שמגיבים תגובות חיוביות בבלוג. מה נעשה? כמובן, חרם צרכנים! לא נתחבר לערוצים שמשדרים כדורגל בתשלום. לא נקנה חולצה ב-200 ש"ח. אם הם יראו שהם לא יכולים לעשוק אותנו ככה, מהר מאד הם יבינו שכדאי להם להוריד מחירים. לא ככה?
אז זהו, שלא. ולמה? כי אנשים אחרים, שלא תפסנו אותם באוזן והכרחנו אותם באי סובלנות מוחלטת לחשוב כמונו, משפיעים עלינו לרעה. הם, המנוולים, מתחברים לערוצים בתשלום (ועוד מקטרים על המחיר, האפסים). הן, הפקאצות, מפוצצות אלף שקלים בכל ביקור בקניון. הם והן מכשילים אותנו, וברור שיש לנו אינטרס לגרום להם לחשוב בדיוק כמונו.

דוגמה שניה נוגעת לתרבות (במובן האומנותי, לא הנימוסי). נגיד, סתם דוגמה, שאני חושב במקרה שכל השירים של קרן פלס נשמעים פחות או יותר אותו דבר. לא שהם רעים, אבל קצת קשה לשמוע ברצף את מירי מסיקה, איה כורם, הראל סקעת וקרן פלס עצמה, כשכולם שרים את אותו שיר. אז למה בכל זאת אני נאלץ לעשות את זה? כי בגלל אנשים שחושבים אחרת ממני, הרדיו מלא בזה. בגללם גם הטלוויזיה מלאה בשעשועונים מפגרים וטלנובלות בשקל. זה לא בא לצד דברים שמתאימים גם לי, אלא במקום. שוב, אינטרס ברור שכולם יסכימו איתי.

זה נכון גם להרבה תחומים אחרים, אפילו כאלה שקשורים לבדסמ (חייבים להזכיר בדסמ, לא? המביאים דוגמאות ראויות יזכו בדיעה זהה לשלי לשימושם האישי). כמובן שיש עוד פנים לסוגיה הזו, אבל אי אפשר להאכיל את הבלוג בכמויות כאלה אחרי תקופת הרעבה ממושכת שכזו.
לא רוצה - Gooooood Morningggggg Vietnam.


התפכחות נעימה לכם.
לפני 12 שנים
Belisana​(שולטת) - מסכימה ויחד עם זאת, האופציה באמת לשכנע אנשים שמשוכנעים בדעה הפוכה לשלך - כמעט אפסית. ע"ע תגובות בפוסטים. ראית אי פעם שמישהו באמת השתכנע ושינה את דעתו? וזאת רק דוגמא וירטואלית לעולם המציאות. אתה יכול לרתום לדעתך אנשים שעוד לא גיבשו דעה. האופציה לגרום לאנשים לשנות את דעתם לחלוטין, מזערית (ומאחר וכולנו כל כך סובלניים ונאורים - מי אמר שהם הטועים?).
לפני 12 שנים
זאלופון​(שולט) - ברררור שהם הטועים, יש אפשרות אחרת בכלל? :-)

וזה נכון, קשה לשכנע, בוודאי ללא הפעלת אלימות מבוקרת (או שלא), אבל זה עדיין האינטרס. צריך רק למצוא דרך יעילה לממש אותו...
לפני 12 שנים
JabberwockY - אבל הרי זו בדיוק הבעיה:
אתה מנסה לשכנע אותם, הם מנסים לשכנע אותך, ואף אחד לא באמת מצליח כי לכל אחד האמת שלו. ובשבילו (כמו גם בשבילך) - זו אמת, אמת אמיתית ביותר, ולא סתם "דעה". יתרה מכך: גם אם גרמת למישהו לשנות את דעתו הדרך עוד רחוקה עד שישנה את אורח חייו, שמתנהל לפי אמת פנימית יסודית ומרגיזה שכזו. הוא ימשיך לראות טלנובלות ואולי (אם אכן שכנעת אותו)אפילו ירגיש קצת יותר אשם. ואז גם זה יעלם.

לכן שיכנועים, לדעתי, סופם להכשל. מה שנחוץ כנראה הוא מציאת דרך לשינוי האמת האינדיוידואלית. ולכך יש שני פתרונות אפשריים:
הראשון הוא דיון לוגי (משהו כמו זה שהעלת כאן). לאנשים שמאמינים בלוגיקה ובדרכו הראציונלית של השכל הישר קשה שלא להסכים עם טיעון שאין להם דרך לסתור אותו. ואם יש להם דרך לסתור אותו אז כנראה שהוא לא נכון. מאידך, אם כולם היו מאמינים בלוגיקה ובשכל ישר - אני לא חושב שהיה צריך לשכנע מישהו במשהו.

הפתרון השני הוא חינוך. כמה קל, ככה פשוט.
כל מה שצריך הוא מורים ומחנכים טובים, אבל אלו כולם עסוקים בלהיות דומים.

נכון, ישנו עוד פתרון ביניים, לטווח קצר, אבל עליו כבר דיברו לפני: http://www.thecage.co.il/phpBB/viewtopic.php?t=20413
לפני 12 שנים
זאלופון​(שולט) - אני חושב שזה תלוי עד כמה האדם באמת נעול חזק על העמדה או ההתנהגות שלו. הרבה פעמים אנשים מתנהגים בצורה מסוימת באופן כמעט אוטומטי, בלי לחשוב יותר מדי על משמעויות או השלכות, ואם מאירים או מדגישים בפניהם נקודות מסוימות הם עשויים להשתכנע. עם הנעולים חזק הבעיה קשה יותר.
אחלה פתרון לטווח קצר, אגב :-)
לפני 12 שנים
אושה{אוש} - כשאתה מנסה לשכנע את הלא משוכנעים - הדעה שלך עצמך מתחזקת.

וחוץ מזה - מה יש לך נגד טלנובלות?!
בום! טראח! נפל תותח!
לפני 12 שנים
זאלופון​(שולט) - אני חושב שכשאתה מנסה לשכנע באופן כללי הדעה שלך מתחזקת, כי אתה חושב לעצמך: אם זה לא נכון ואם אני לא באמת מאמין בזה, למה אני מנסה לשכנע אנשים שזה נכון?

נגד טלנובלות יש לי את השלט של הטלוויזיה. עוד לא מצאתי פתרון יעיל יותר.
לפני 12 שנים
Blondie the good​(מתחלף) - קודם כל יפה ששבת לכתוב
שנית, מה לעשות שאנחנו לא חרדים או מוסלמים,
ואיננו מסוגלים להיות המון זועם כנגד בעלי ההון/ציירי קריקטורות

לכל דבר בחיים יש גם יתרונות וגם חסרונות.
החסרון של הפלורליזם הוא הקושי בחרם צרכנים.
אגב, לדוגמת הרדיו אין שום קשר לפלורליזם.
נהפוכו, מנהלי התחנה מנסים לקלוע למכנה המשותף הרחב ביותר, כך גם בנוגע לתוכניות טלויזיה...

מה נשאר לאדם חובב המוזיקה/טלויזיה איכותית?
להגיד תודה שהוא נמצא במדינה פלורליסטית שאינה מאמינה בזכויות יוצרים ולהוריד הכל מהאינטרנט :)
לפני 12 שנים
זאלופון​(שולט) - צודק, אולי פלורליזם היא לא המילה המתאימה. במקרה של הרדיו, הבעיה היא ש"מכנה המשותף הרחב ביותר" מדבר לאחרים ולא אליי, ובגללם אני נאלץ, כן, נאלץ! להוריד תכנים מהאינטרנט :-) (אהבתי. מעכשיו יש תירוץ חדש לגניבת זכויות יוצרים).
לפני 12 שנים
walking dead - משב רוח מרענן על הצהריים. חבר, הבלוג שלך היה חסר :-)

ומה מקבלת מי שעושה חרם צרכנים משל עצמה על ערוץ האוכל ומסרבת להתחבר גם בגלל המחיר וגם בגלל שהעובדה שכל תוכנית ממוחזרת שם עד צורך להקיא, למרות שזה לא ממש מזיז לכבלים?


לפני 12 שנים
זאלופון​(שולט) - נדמה לי (לחמניות) שהיא מסתדרת (חלבה) לא רע בכלל (שוקולד לבן) גם בלי ערוץ האוכל הממוחזר. היא יכולה לקבל ריזוטו תוצרת בית וסימפטיה.
לפני 12 שנים
walking dead - אני (קרם) מקבלת (ברולה) מסרים (לא לשכוח!) תת הכרתיים מהבלוג הזה. האם כך מרגישה שליטה מנטלית...?

אני תמיד בעד אנשים שילחמו כדי לעשות שינוי במשהו שהם מאמינים בו מכל הלב. ואם תצליח לגרום לכך שיפסיקו להשמיע שירים של קרן פלס ברדיו... מבחינתי אתה גם יכול להיות ראש הממשלה :)
לפני 12 שנים
tebayes​(אחר) - בסופו של דבר....על ידי דוגמא אישית, סיבות ברורות, והתמדה אתה אכן משנה את פני הדברים....גם אם רק בזה שאתה בעצם התנהלותך מראה להם שישנם אופציות אחרות.

יש אנשים שאוהבים טלנובלות...
אלוהים יעזור לי אני לא יודע למה...
אבל אני יודע שהם אוהבים אותם...

פה נשאלת השאלה מה עומד מאחורי זה...
מה מספקת להם הטלנובלה...ולכמה גירויים אחרים הם חשופים....
יש אנשים הרי שזה כל מה שהם יודעים כי מעולם לא טרחו להחשף לסוג אחר אפילו של מדיה "בידורית".

זה נושא בהחלט מורכב

אולי תפרק לנו אותו פה לכמה חתיכות לפחות שנוכל ללעוס אותו ביתר קלות?
לפני 12 שנים
זאלופון​(שולט) - אתם קוראים אינטליגנטים עם שיניים חזקות, מכיר אתכם :-)
אני מסכים שהנושא הוא מורכב. זוהי רק פינה אחת שלו, שבדרך כלל מחשיכים אותה ומכסים בוילון.
לפני 12 שנים
פייה{O} - וזו בדיוק הבעיה בדמוקרטיה והסיבה לכך שהשלטון האידיאלי הינו דיקטטורה נאורה (שלי למשל).

אגב, אני לא לגמרי מסכימה שאין שום שכנוע והחלפת דיעות בדיונים בפורומים.
אפילו לי, על כל מושלמותי וגאוניותי, כבר קרה שקראתי בפורומים דיעות ונקודות מבט שלא עלו על דעתי, ומשהו בהסתכלות שלי השתנה.
לפני 12 שנים
זאלופון​(שולט) - גם לי קרה, משני הצדדים. נדיר אך קורה. למשל, אני בטוח שתשתכנעי שדיקטטורה בראשותי תהיה הרבה יותר נאורה וראויה.
לפני 12 שנים
Succubus​(אחרת){ParkerFrye} - כמה, כמה צריך הבנאדם לחכות? ועוד לפוסט מודרניסטי למדי שהוא מסה נוקבת בגנות הפוסט-מודרניזם?
(טוב, נו, בערך. בעיקר כי זה נשמע מצחיק).

בכל הנוגע לסוגיות צרכניות, יש דרכים קלות מאד להתמודד איתן: להימנע מזה. לא כחרם צרכנים, אלא פשוט כי אתה לא צריך את זה. אני לא מחוברת לטלוויזיה. אני לא קונה בגדי מותגים. וכשאני כבר הולכת וקונה משהו יקר - זה כי החלטתי ששווה לי לשלם את המחיר היקר הזה (כמו, נגיד, המחוך שקניתי מנוקס, שהוא אמנם לא בדס"מי אבל כן פטישיסטי, והנה חיברתי אותך לתכני האתר. וכן, ממש היה שווה את המחיר).
שווה לך לשלם את זה? אז כנראה זה באמת שווה. לא שווה לך? אז מה הבעיה שלך להסתדר בלי? יש אלף חנויות בגדים אחרות, יש אלף מקורות חלופיים לשידורי טלוויזיה שאתה מתעניין בהם, ואפילו שולטות אפשר למצוא בתשלום נמוך יותר או בחינם (והנה, חיברתי אותך לתכני האתר, *שוב*). אבל מה, כמובן, זה ידרוש לא ללכת עם העדר, דבר שאיכשהו, אני די בטוחה שאתה מסוגל לו.
לפני 12 שנים
זאלופון​(שולט) - קודם כל, זה באמת היה מצחיק. איך לא שמתי את זה ככותרת לפוסט? :-)

הפתרון שאת מציעה הוא הטוב ביותר האפשרי בתנאים הקיימים, והוא בתכל'ס זה שבו אני נוקט, אבל לדעתי הוא לא הפתרון האידיאלי. לפעמים משהו כן שווה לי משהו, ואני לא רוצה להסתדר בלי, אבל הוא פשוט לא שווה לי את מה שנדרש ממני עבורו. כיום אני לא יכול לשלוט על היצע וביקוש של אף אחד חוץ ממני, ואם יש כאלה שיוצרים ביקוש במחיר הקיים, המחיר מן הסתם לא יירד. אם כולם היו כמוני, או אם הייתי מצליח לגרום לכולם להיות כמוני, אף אחד לא היה צורך את מה-שזה-לא-יהיה במחיר הקיים, ואז המחיר שלו היה יורד לרמה שבה שווה לי לצרוך אותו. מה שעומד ביני לבין צרכנות המותאמת לי אישית הם אנשים שלא חושבים כמוני, תיפח רוחם.

סחתיין גדול על החיבורים לבדסמ. ידעתי שאפשר לסמוך עלייך. דעות יישלחו מדי פעם בתדירות לא סדירה על גבי בלוג זה.
לפני 12 שנים
Succubus​(אחרת){ParkerFrye} - אני חושבת שהרבה יותר כיף להיות האליטה שמסתכלת בבוז על ההמונים הנוהים אחר העדר, מאשר להיות ההמונים. ואילו כולם היו כמוך - הבה נודה בכך - היית ההמונים, לא האליטה.
אה, כן: מי שמנסה לגרום לכולם להיות כמוהו הוא דום מסוכן (מצטערת, הפעם לא היה לי חיבור ממש טוב לתכני האתר, נאלצתי לאלתר).
לפני 12 שנים
scarlettempress{L} - "אני חושבת שהרבה יותר כיף להיות האליטה שמסתכלת בבוז על ההמונים הנוהים אחר העדר, מאשר להיות ההמונים. ואילו כולם היו כמוך - הבה נודה בכך - היית ההמונים, לא האליטה."

זו לא תהיה הפעם הראשונה שלילית מוציאה לי את המילים מהפה.

:)
לפני 12 שנים
זאלופון​(שולט) - אישה חכמה לילית, הא?

זה נכון, אם כי אי אפשר להכחיש שיש גם יתרונות ללהיות עדר, ולא, נגיד, טליה דחויה חרפת העדר :-)
לפני 12 שנים
James Bondage​(מתחלף) - זה פשוט עוד סוג של דת. יש דת מותגים, יש דת כדורגלנים, ויש דת של כותבי בלוג. כידוע, דת ואופיום שקולים זה לזו, וכמות הנגמלים מרצון (או שלא מרצון) זניחה.

יותר מזה, מתקיימת תופעה פסיכולוגית הופכית לעיתים -- טענה, ואולי אפילו הוכחה חד משמעית, שפלוני טועה - גורמת לו לדבוק יותר בטענותיו הנלוזות שכן הדיסוננס שנוצר מההודאה בטעות הוא בלתי נסבל. "עד לפני שתי דקות הייתי אידיוט והאזנתי לחמש מאות העותקים השונים של אותו שיר של קרן פלס בעוד מעתה ברור שרוברט וויאט הוא האל היחיד ופרינס הוא נביאו" - אי אפשר להגיד את זה אם אתה מקשיב לקרן פלס כבר 50 שנה (במיוחד לאור העובדה שחלק מהתקופה הנ"ל אפשר היה להקשיב לה רק עם מכשיר אולטראסאונד).
לפני 12 שנים
זאלופון​(שולט) - מעניין. אף פעם לא חשבתי על השירים של קרן פלס כסוג של דת. מקסימום כמכשיר אינקוויזיטורי בשירות דת כלשהי.
לפני 12 שנים

להוספת תגובה לבלוג זה עליך להיות חבר/ה רשומ/ה ומחובר/ת לאתר


הרשמ/י התחבר/י