שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

פסיכו-אנאלי-זה

דעות, חוויות, סיפורים ומחשבות על נפש האדם, בעולם השליטה ומחוצה לו.
לפני שנתיים. 19 ביוני 2017, 15:57

הכלוב והעולם מלאים גם באנשים שעושים רע. אני לא מחדשת לכם כלום. אבל יש סוג של אנשים רעים שהם רמה מעל כולם ברוע. "הרעים הסמויים", כך אני קוראת להם.
פחות מדברים עליהם כי את הבמה תופסים "קרובי משפחתם", הלא הם "הרעים הגלויים" שמעוררים פרובוקציות, מן הסתם בגלוי ומול כולם. תגיד מה שתגידו על הרוע שלהם (שחוסר כבודו במקומו מונח), אבל הם לפחות כנים בכוונתיהם ובעזרת הכנות הזו אנחנו יכולים להציל את עצמנו בקלות מהם.

למשל, אני רואה פה שיימינג לדבילים התורנים שמטרידים מינית נשים בהודעות פרטיות, ושיימינג לשולטות שדורשות כספים ושירותים.
ועל אף שמגיע להם לאכול את מה שבישלו ולהתבייש בכך, המחשבה שכתוצאה מכך נעשה פה צדק ושעכשיו הוסר "האיום הביטחוני" מעל הכלוב, שגויה מהיסוד.

מניסיוני ומחוויות שראיתי ושמעתי בכלוב ובעולם, מי שבאמת רוצה לפגוע בך ישחק אותו החבר הכי טוב שלך, הוא יהיה אדם שתשא אליו עיניים או מישהו שתרגיש שהוא חלש ופגיע ואתה משמעותי עבורו ואסור לך לזנוח אותו.
כל אלו הם לא קווי אופי אותנטיים אלא מניפולציות שנועדו לגרום לקורבן ללכת בעיניים עצומות לתוך המלכודת של התוקף, שתכנן זאת כך שאפילו אחרי הפגיעה הקורבן יכחיש שאי פעם נפגע ולא יתעמת איתו כי הוא מרגיש מטומטם שנפל למלכודת, עשה לתוקף אידאליזציה, מוותר לו כי הוא משכונע שהתוקף "מסכן" או הכי גרוע- כי התוקף יצר לעצמו דמות של חביב הקהל בדיוק בשביל שאף אחד לא יאמין לתלונות נגדו, בעודו ממשיך לתקוף באופן סדרתי.

הסכנה שלנו היא לא גברים דחויים חברתית ורומנטית במציאות שבאים להרגיש "גברים" מאחורי המסך, הסכנה שלנו היא לא פרינססות עם מנטאליות של ילדות מפונקות בנות 6 שישר כותבות למישהו שהוא חייב לנקות להן את הבית ולשלם להן כסף בשביל שאולי ביום מן הימים ישתינו לכיוונו.
ועם כמה שלא נעים לקבל את היחס של החבר'ה האלו, הם בסופו של דבר מצילים אותנו מעצמם. בחורה שמקבלת הודעה מדביל שכתב לה שהיא כלבה ושהוא יזיין אותה בתחת, לא תפגש איתו, וכך גם לא תאנס על ידו. נשלט שמקבל הודעת מפרחה שכותבת לו "תביא לי את מספר האשראי שלך יא אפס" לא יעשה זאת ובכך לא לא יאבד אפילו אגורה מארנקו. 

אולי הם חיים בסרט שהם ניצחו אותנו ברגע שהם שלחו את ההודעות הנבזיות שלהם ואף מגחחים מאחורי המסך כיאה לרמה השכלית שלהם, אבל אם באופן היפותטי הייתה מתנהלת תחרות שהמטרה שלה היא להצליח לפגוע בנו, הם הפסידו בשנייה שעשו את מה שעשו.
מי שינצח יהיה הגבר שישחק אותה ג'נטלמן רומנטי, שולט/נשלט החלומות שמתאים לך כמו כפפה ליד, שרואה בך מישהי מיוחדת, שמתייחס אלייך יפה לעומת "כל המגעילים שיש פה" שהוא יתיימר לשמור עליך מפניהם, כאילו שהם האיום האמיתי שלך. לא פעם הוא יהיה בעמדת הנואם שיחזור על מנטרות מעוררות רגש, שאם הוא שולט מקנות לו קהל מעריצות, ואם הוא נשלט מקנות לו קהל מרחמות שלא יפנטזו אפילו בחלום הכי פרוע שלהן את מה שהוא עושה עם נשים כשהוא נמצא איתן אחד על אחד.
מי שתנצח תהיה אשה מדהימה בחוכמתה וככל הנראה גם במראה החיצוני שלה, שהוא חלק מהצגת הפיתוי. היא תהיה מאופקת, היא לא תתנהג כמו ילדה קטנה שרוצה את דמי הכיס שלה עכשיו. לא רק שהיא לא תדרוש תשלום, היא אפילו תתעקש לשלם על עצמה גם אם הזמינה בדייט רק בקבוק מים. היא לא נראת אכזרית, אפילו לא סתם ביצ'ית, היא יכולה להראות מאוד חמודה ונחמדה שתמהר לעזור כאילו היא מינימום אמא תרזה, אבל זה לא מטוב לב אלא בשביל שתיווצר לך בה תלות. זה יראה כאילו היא מתאימה לכל הפנטזיות שיש לך, כמו חלום, רק בוא וקח. אבל על מה שאתה לוקח אתה תשלם ובגדול, ולא רק בכסף. 

בגדול אלו הם הארכיטיפים שלהם, ברור שלוודאי יש עוד דרכים ואופנים שבהם הם פועלים. אבל זה פחות או יותר מה שקורה בדר"כ.

בכל מקרה, בשביל למנוע מהם להוליך אתכם שולל, אתם צריכים יכולות לקריאת אנשים ברמה שזה כבר מופנם לתוך האינטואיציה שלכם, כי האנשים האלו מאוד מתוחכמים בשכלם ולשונם ומאוד זריזים עם שני אלו.

אני מתעניינת בפסיכולוגיה מגיל 13 ברמה דיי אובססיבית, ולקחו לי 4 שנים בשביל רק להבין את המניעים ודרכי הפעולה של האנשים האלו שבוחרים ברוע הסמוי, ומאז, בכל שנה שחולפת אני "מעדכנת גרסא" בראשי על אף שהייתי בטוחה שראיתי וידעתי הכל (היצירתיות של חלקם מתעלה על כל דמיון שאי פעם היה לי).
זה מורכב, כך שאין לי ולא יכול להיות לי מדריך פרקטי לתת לכם, אולי רק לתת עצה שלהיות בעלי ביטחון, בעלי מודעות עצמית, ללא אופי תלותי שלא מפחדים להיות אסרטיביים, יצמצם נזקים. אבל גם זה לא נותן תעודת ביטוח לכלום.

הדבר היחיד שאני יכולה להגיד לכם באופן ברור וחד משמעי הוא שזו נאיביות להאמין לכל מה ששמעתם, בייחוד למשהו שנורא השתוקקתם לשמוע, שגורם לכם לחשוב מהרגש ומנתק לכם לחלוטין את ההגיון. תעצרו ותחשבו אם יש לכם יסוד סביר להאמין, כי לפעמים מאחורי המילים האלו לא עומד אדם טוב אלא שחקן טוב. אבל גם השחקן הכי טוב מתעייף בסופו של דבר, תפקחו את העיניים ותגלו את את הגורם המעייף שיחשוף בפניכם הכל, או פשוט תתרחקו מבלי לשבור בכלל את הראש על זה ותחסכו מעצמכם נפש שבורה.

Mr Maestro​(שולט) - כמו שגם זה נאיביות לחשוב שיש רק טייפקאסט אחד לנורא ואיום, לרוע המוכר ולרוע הלא מוכר יש המון צורות ותכסיסים,
אך השטן הוא אף פעם לא האויב שלך, אלא רק אתה עצמך, הדמות המפתה שנותנת לך לפתח בה תלות היא לא אשמה, אלא רק אתה עצמך שנתת לעצמך לפתח תלות.
תמיד קל להאשים את האחר, את המזל, את הדמות האלוהית, תמיד קל לתלות באחרים את האחריות לחיים שלך.
לבסוף אני מאמין וחושב, שרק האדם הוא זה שאחראי ואמור לשאת בתוצאות להחלטותיו.
לפני שנתיים
ArchAngel​(שולטת) - א. כתבתי "בגדול אלו הם הארכיטיפים שלהם, ברור שלוודאי יש עוד דרכים ואופנים שבהם הם פועלים. אבל זה פחות או יותר מה שקורה בדר"כ". ככה שאני ממש לא חושבת שזה רק טייפקאסט אחד. זה לחלוטין לא יכול להיות ככה, כי אנשים מורכבים מידי בשביל לענות על איזו רשימת מכולת.
ב. במקרים של קשרים בין אנשים, יש לכל הצדדים המעורבים חלק. לא רק צד אחד שאחראי על הכל ב 100%.
ג. אם תשים לב, בטקסט הזה אני דווקא מעודדת אנשים לקחת אחריות על החלק שלהם בקשר שבו הם עשויים להיפגע.
לפני שנתיים
Mr Maestro​(שולט) - שלא תביני לא נכון, זה לא דברי ביקורת על המילים שלך, או דעה מנוגדת,
הקונספט הבסיסי הוא, שהאויב הבלתי רשמי הוא המסוכן ביותר, אנחנו רגילים לחלק לקבוצות של ״רעים״ ו״טובים״, ככה קל לנו יותר להתמודד עם דברים בחיים,
אך כשהטוב הוא רע וההיפך, שם דברים הם מורכבים, ונוכל לצטט ארוכות מסון טסו,קרל פון קלאוזביץ׳, וכן הלאה,
אך הנקודה שלי היא כזו, שמעט מאוד מדברים על האויב האמיתי, אתה עצמך, וגם כשכן אומרים את זה כאיזכור, ואני תמיד חושב ששם נעוץ שורש הבעיה,
שאנחנו לא באמת מביטים לאויב האמיתי בפנים,
רק דעה בחצי אגורה.
לפני שנתיים
ArchAngel​(שולטת) - נכון, זה לא עסק באנחנו כאיוב הפנימי של עצמנו (אם כבר, זה עניין לפוסט נפרד).
אבל כן עסקתי פה באויבים סמויים. הטיפוסים שאני מדברת עליהם הם בדיוק כאלו שאנשים רבים ואפילו מאוד אינטלגנטים שמים בקטגוריה של "טוב" כי על פני השטח, לפני שמכירים אותם לעומק, פשוט כיף איתם ואנשים לא יהרהרו בזה פעמיים.
קשה לאנשים להבין שמתחת לכריזמה וכל התכונות "הטובות" מסתתר משהו רע.
הם לחלוטין אויב בלתי רשמי כי הם לא עושים את זה באופן רשמי אלא הכל בתחבולות, וזאת הסיבה שגם קשה לעצור אותם לעומת מישהו רע באופן רשמי וברור.
לפני שנתיים
Mr Maestro​(שולט) - יש לזה משפט אחד שנותן מאחורי זה פילוסופיה שלמה, דרך פעולה, ואפילו אמצעי למניעה כשצריך, ״כבדהו וחשדהו״.
ואגב, אני מביע דעה כזו מפורטת כי נושאי השיחה שלך לרוב הם כאלו ראויים, אז זה רק מחמאה.
לפני שנתיים
ArchAngel​(שולטת) - משפט שאני מאוד מסכימה איתו.
ותודה :)
לפני שנתיים
Blackisbetter4u - מאוד מעניין, כתיבה מעולה.
לפני שנתיים
ArchAngel​(שולטת) - תודה :)
לפני שנתיים
Conspiracy​(שולטת) - איזה כיף שפוסט חשוב כזה נכתב פה. מקווה שזה יגיע למקומות הנכונים ויעורר מחשבה לקוראות (וקוראים)
לפני שנתיים
ArchAngel​(שולטת) - מוזמנת לשתף :)
לפני שנתיים
מטא פיזי​(שולט) - לתלות על הקיר
לפני שנתיים
shustov - מי שקרוב יותר יכול לפגוע בנו יותר. זה ברור. אבל מעטים מאוד הם האנשים שמלכתחילה רוצים לפגוע ובכל זאת מצליחים להתקרב אלינו. וגם אנחנו, בסיטואציות מסוימות, פוגעים מאוד משום שהרשו לנו להתקרב
לפני שנתיים
Dark Muse - כשאת צודקת..
לפני שנתיים
אפסון מאותגר עקבים​(נשלט) - אחד המעולים שלך.
את ממש צודקת.
לפני שנתיים
נח השישי - אי אפשר לשנות "אופי תלותי".
אפשר לכל היותר, להיות מודעים אליו.
לפני שנתיים
ArchAngel​(שולטת) - אני ראיתי אנשים שהצליחו לשנות אותו ברגע שהתחילו להיות מודעים אליו. האופי הזה מתגבש כמו הרגל, או יותר נכון אוסף הרגלים (יש בו הרבה מן הביהביוריזם, ספציפית חוסר אונים נרכש) שאפשר לשבור, אמנם עם קושי רב, אבל זה כן אפשרי.
לפני שנתיים
נח השישי - אפשר לשנות הרגלים. מסכים. לא אופי.
ומה זה בכלל הביהביוריסים?
לפני שנתיים
ArchAngel​(שולטת) - יהיה לי קשה לסכם את זה בתגובה אחת.
אז כמו שאמרו חז"ל- google it :)
לפני שנתיים
נח השישי - :)
לפני שנתיים
אריאל M​(אחר) - אוף. כמה שזה נכון...
לפני שנתיים
תפוח אדמה חרוך​(נשלט) - זה נכון, עובדתית. *קיימים אנשים רעים סמויים*.

אבל ברשותך, יש לי בעייה עם הרלוונטיות של העובדה הזו אליי, כנשלט (נתעלם לרגע מהעובדה שאני נשוי ולא מחפש. מדובר על נשלט רווק) . וזה בכמה רבדים:
"היא תגרום לך לפתח תלות" - כל יחסים ארוכי טווח של שליטה יהיו כאלו. גם את רוצה כאלו.

"היא תיראה מאוד חמודה ונחמדה, אבל בסוף תשלם...". יווו כמה זה מגרה.

כן, זו הפנטזיה. *כזאת* אני רוצה בדיוק. זה מה שאני מרגיש שנועדתי לעשות. מבחירה או מצורך ודחף, who cares. להיות מנוצל.

אז ממה אני בדיוק צריך להזהר? זה כמו להגיד "תזהר, יש אוויר שאם אתה נושם אותו, הוא מסוכן לך. בסוף תצטער שנשמת"

ועוד רובד אחד לסיום: האשה ה"רעה" הזאת. שאת מדברת עליה. למה בעצם את קוראת לה "רעה"? האם בגלל מה שמניע אותה? מה שעושה לה טוב? הרי בכל מערכת יחסים, סטוץ או מיניות, האדם חושב גם על עצמו, ועל צרכיו. אז את קוראת לה רעה בגלל זה? כי גם היא חושבת על עצמה?
מה זה טוב ורע, בסיטואציה כזאת? דוגמאות, בבקשה. אחרת זה סתם תיוג ריק.
לפני שנתיים
ArchAngel​(שולטת) - כי זה לא משחק בדס"מי עם גבולות ברורים שנועדו לשמור על שניכם, אין פה מילת ביטחון שתעצור כלום.
יש לה מטרה ברורה להרוס לך את החיים ולהכאיב לך ולא בקטע שיגרה אותך או אפילו אותה. היא מונעת משנאה שצריכה טיפול כי לא פעם מלווה לזה הפרעת אישיות קשה, שעל אך האיפוק הראשוני יוכיח לך בהמשך שהיא לא באמת שולטת בעצמה.
אני לא יודעת מאילו פנטזיות אתה מתגרה, אבל "לשלם על כך" פירושו לאבד עשרות אלפי עד מאות אלפי שקלים, לקבל תלונות שווא במשטרה שישחירו לך את העתיד, לעשות לך אאוטינג שיגרום לפיטורין שלך בהווה ולסכסוכים בינך לבין כל המכרים שלך, לקבל איומים על המשפחה שלך כולל לערב בזה ילדים.
יש פה מישהו שרוצה הרס טוטאלי כזה של החיים שלו העיקר שתהיה לו "מלכה קשוחה שמנצלת אותו"?
לא נראה לי.
ואם בכל זאת זה משהו שאישית מגרה אותך, אז זה עניינך כי אתה תצטרך לחיות עם ההשלכות. הרוב לא רוצים להיות במקום שבו הם יגורו ברחוב, עם חרם חברתי ומשפחה בטראומה מהבחירות השגויות שלהם בשם הפנטזיה. אז מוטב לא לזלזל במה שאני כותבת ולנסות להיות סנגור של נשים כאלו.
לפני שנתיים

להוספת תגובה לבלוג זה עליך להיות חבר/ה רשומ/ה ומחובר/ת לאתר


הרשמ/י התחבר/י