שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

פסיכו-אנאלי-זה

דעות, חוויות, סיפורים ומחשבות על נפש האדם, בעולם השליטה ומחוצה לו.
לפני שנתיים. 3 באוג׳ 2017, 17:01

אני רואה את הביטוי הדרוויניסטי הזה (וכולנו יודעים מה קרה בפעם האחרונה שהשתמשו בדרוויניזם חברתי, למה אנשים לא לומדים מההיסטוריה?!) חוזר על עצמו פעם אחר פעם ומנסה לקטלג אנשים לקטוגריות דיכוטומיות לפי האלפבת היווני.
אני ראיתי את ההשפעות ההרסניות של הביטוי הזה ואיך הוא גורם לגברים לשאוף לסטנדרטים רעילים ולא ריאליים ולשנוא את עצמם על היותם עם רגשות אנושיים, ולגברים שהאישיות שלהם מורכבת ממה שמכנים בטעות "אלפא" להתנשא ולדרוך על כולם בעוד אחרים מוחאים להם כפיים.
אבל האמת היא שכל הקונספט שאנשים מבססים עליו את מיתוס "גבר אלפא" הוא שגוי, גם בממלכת החי "עליה הוא מבוסס" (המוגדרים כזכרי אלפא בעולם בע"ח לא מתנהגים כפי מה שהחברה בטעות החליטה שראוי ל"גבר אנושי אלפא") ובטח שבחברה האנושית שבה הקשרים החברתיים יותר מורכבים ודינמיים וזה בלתי אפשרי להישאר עם אותן התנהגויות בכל סיטואציה.
הנה סרטון באנגלית באורך 4 וחצי דקות שמסביר את הכל בצורה עניינית ולא כבדה (ואפילו קצת הומוריסטית):

התקציר שלו הוא כזה: ניפוץ מיתוסים על עולם החי ושורה תחתונה שאומרת שמי שמצליח בחברה הוא לא "אלפא" ששם זין על כולם ודורך על כולם או מנסה בכוח להנהיג משהו או מישהו, אלא מי שפשוט מסתדר עם זולתו ויכול להבין איך אחרים מרגישים ובכך לגרום להם להבין גם אותו. וגם במקרה הזה זה לא יהיה משהו תמידי, לא "אופי" קבוע ודיכוטומי, אלא זה תלוי בסיטואציה החברתית שבה הוא נמצא. סיטואציות שונות מובילות להתנהגויות שונות.

אגב, אם יש אישה שזה מה שהיא נמשכת אליו- שיהיה לה בכיף, בשיא הרצינות, אני לא שופטת. הבעיה היא שמנסים לדחוף את כל הגברים לאותה תבנית בשם "המשיכה הזו" וגורמים לשאר להרגיש פגומים ולשווא.

Hunky - לקטלג ולהכניס לתכניות מוגדרות לשים תחת כינויים מוכרים הינם התכונה הלא טובה במין האנושי. זה נובע כתוצאה מפחד מהלא מוכר שגורם למוח שלנו ישר לנסות ולהכניס לדברים מוגדרים. זה אמנם אינו נכון בעליל אך תכונה של המין האנושי ומנסיון צריך לעבוד קשה כדי להיפטר מהרגל מגונה זה .
לפני שנתיים
ArchAngel​(שולטת) - זה נכון, זאת תכונה מאוד נפוצה ויש לה אפילו סיבות הישרדותיות ששירתו אותנו בימים עברו איפה שלא היה זמן לחשוב כי אחרת כבר היו טרופים אותך בזמן הזה.
אבל האדם מתפתח כל הזמן מבחינה שכלית, לעצור שנייה ולהרהר הם משהו הוא נכון או לא זה לא משהו בלתי אפשרי עבור המין האנושי.
זה דורש מאמץ, מסכימה איתך, אבל מי שיבחר לעשות את זה יצליח.
לפני שנתיים
TheStrider​(שולט) - יש עניין עם דרווינזם והשפעתו על המין האנושי. אם ניישם למשל את עיקרון אי הוודאות של שרודינגר אז ניתן להסיק שעצם העובדה שהמין האנושי מנתח את עצמו בהקשר אבולוציוני משפיע על התוצאה. כלומר אנחנו יצאנו מתהליך האבולוציה ברגע בו היינו מספיק חכמים ל"התגבר" על האבולוציה. אין זכר אלפא בקרב בני אנוש כי הפיתוח החברתי של בני אנוש מונע היווצרות מבנים "אבולוציונים טבעיים" למשל בעבר עם שחי ברובו ליד הים וניזון ממנו ומקיים אורח חיים ששזור בים היה מפתח תכונות שעוזרות לו לשחות אך היום יש לו סירות, שנורקלים ומגוון כלים שימנעו ממנו להתפתח כי הצורך שיוביל לפיתוח לא יתקיים. בקרב החי בהחלט יש זכרי אלפא, בעיקר בחיות שלא חיות בלהקות ענק. אפילו בקרב חיות שהיו מבויתות בעבר כמו כלבי פרא ומוסטנגים.
לפני שנתיים
ArchAngel​(שולטת) - אתה ראית את הסרטון עד סופו? מה שאנשים החליטו שהוא "זכר אלפא" זה לא באמת איך שזכר אלפא מתנהג בטבע.
לפני שנתיים
TheStrider​(שולט) - ראיתי, אך הסרטון מתעלם מכל ש"זכר אלפא" אינו מונח טבעי אלא אנושי, הוא הגדרה אנושית למצב טבעי וככזה רשאי להיות סובייקטיבי, מה שהוא בעצם היה צריך לומר זה שההגדרה הפופולרית לזכר אלפא שגויה. לא עצם קיומו.
לפני שנתיים
ArchAngel​(שולטת) - הוא נגע בזה, הוא ציין מצבים שבהם יש בעל חיים שהם "המנהיגים" אך יש להם תכונות שונות ממה שאנשים מצפים שיהיה לגבר אנושי "אלפא".
בכל מקרה, הערה חשובה הוספתי לזה הבהרה בפוסט עצמו.
לפני שנתיים
deepThinker​(נשלט) - אני אוהב את זה שאת מעלה נושאים שקשורים גם למין האחר ומנסה להבין גם את השטויות שלנו.

אני מתעב את המושג הזה עצם העובדה שהוא מתנגש עם היותי נשלט.. אבל אני בטוח שיש עוד נשלטים שפיקפקו בעצמם \ בגבריות שלהם בעבר אז זה פוסט דיי טוב בשבילם.
פשוט מעצבן אותי שגברים רבים מחפשים איך לשפר את עצמם ומוצאים כל מיני רעיונות רעילים כאלו שזה אחד מהם, מנסים לעקוב אחרי מודל שמוכרים להם מראש שיתן להם תוצאות.. אבל, התסכול שהם נוכחים בו מעוור אותם לראות שזה חרטא רצח. מה שמעלה את הבעיה העיקרית של התקופה שלנו (לדעתי), הלא היא בעיית הבדידות (איפה אתם אנשי דור Y?).
לפני שנתיים
ArchAngel​(שולטת) - אחת הסיבות שפרסמתי את זה כאן בכלוב היא בדיוק כי זה מתקשר לגברים שולטים ונשלטים.
כל כך הרבה פעמים אני רואה פה שולטים שכותבים "אני גבר אלפא, אז מגיע לי להיות כזה" או נשלטים שכותבים "אני גבר בטא, אז מגיע לי להיות כזה"... אז זהו, שלא. מלבד זה שכל קונספט "האלפא" שעליו הם מבססים את "תזת השליטה שלהם" הוא שגוי (מה הבעיה פשוט להגיד שזו העדפה מינית, אתה נהנה מזה ושלום על ישראל?!), כל אחד אחראי על גורלו והוא מאוד דינמי כשזה נוגע ליצור מורכב כמו בן אדם.
הגברים שמכריזים על עצמם בטא, אם יפתחו מעט ביטחון עצמי יהיו במקום אחר בחייהם, אבל לא! הם מצאו לעצמם איזה תירוץ לתחמק בעזרתו מאחריות לשינוי, ומילא הוא היה מבוסס על משהו אבל הוא מדויק לא זאולוגית, לא פסיכולוגית ולא סציולוגית. כנ"ל לגבי כל מיני דושבאגים בצד השני של המטבע שלא מורידים הילוך בשם אותם התירוצים.
לפני שנתיים
עציץ​(מתחלף){משוייך} - במידה מסויימת זה משפיע על דברים כמו שתבניות "אידיאל היופי" משפיעות על נשים (וגם על גברים)
לפני שנתיים
ArchAngel​(שולטת) - בדיוק. שני המקרים אלו הם הבניות חברתיות, שלא פעם יש להם השלכות הרסניות. וברגע שיושבים להרהר בהם ולהבין את שורשיהם, מבינים שאין בהם הגיון של ממש אלא רק את מה שהחברה החליטה "שמקובל".
לפני שנתיים
עציץ​(מתחלף){משוייך} - לחלוטין!
לפני שנתיים
סקנאי - יצא לך פוסט אינטיליגנטי
לפני שנתיים

להוספת תגובה לבלוג זה עליך להיות חבר/ה רשומ/ה ומחובר/ת לאתר


הרשמ/י התחבר/י