שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

פסיכו-אנאלי-זה

דעות, חוויות, סיפורים ומחשבות על נפש האדם, בעולם השליטה ומחוצה לו.
לפני שנה. 21 בפבר׳ 2019, 2:44

כוחה של שולטת (או שולט) לא נמדד כשהנשלט הוא נשלט אינסטנט ורק מהנהן עם הראש ואומר "כן, המלכה".
הכוח נמדד דווקא במצבים של "מרד", של יציאה "מהדמות" הכנועה, של התנגדות, שהם חלק טבעי מהליך ההתמסרות.
"מרד" הוא חלק בלתי נפרד מהליך התמסרות הנשלט, בגלל שמה לעשות, במשך שנים הנשלט התרגל להתנהגות ונילית שהיא כיום חלק מהאופי והאופן שבו הוא נוהג ביום-יום, ולכן אין זה מפתיע שקשה לו לעשות את הסוויץ' הזה בראש בקשר שליטה חדש, גם אם הוא ממש רוצה.
בדיקת הגבולות שנשלטים עושים היא בשביל לבחון עד כמה ניתן לסמוך עליך שתשארי דומיננטית כי זו מי שאת באמת ולא העמדת פנים שעובדת רק כשהם מואילים לשתף איתך פעולה.
ואכן, שולטת שסומכת על יכולותיה להיות דומיננטית פשוט לא מתרגשת מזה, לא מחכה שהנשלט יואיל בטובו לחזור לכבד אותה ולעשות מה שהיא מבקשת. היא רגועה מספיק בשביל לא לאבד עשתונות ופשוט שמה באסרטיביות גבולות להתנהגות שלא מתאימה לה ובכך משנה את היחס שהיא מקבלת (ואם היחס לא משתנה: היא פשוט עוברת הלאה, ולא שוברת את הראש איך למצוא חן שוב בעיני הנשלט שלה).
אחרת מה שקורה הוא שהנשלט הוא זה ששולט בקשר ומכתיב את סדר היום בו, ואולי יש אנשים שקשר בקונסטלציה של שליטה מלמטה זאת כוס התה שלהם וזה סבבה לגמרי, אבל לא נראה לי שלשם מרבית השולטות שואפות.
גם הרבה נשלטים נכנסים לקשר במטרה להישלט ולא לשלוט מלמטה, וכשהם מבינים עם בדיקת הגבולות הפשוטה הזו שהם השולטים בקשר כי המעשים שלהם מערערים בקלות את שלוות השולטת ומשפיעים על התנהגותה, הם מאבדים עניין להישלט תחתה וכאן מתחילים כל התירוצים על החרושים על "בלבול" והנאומים על כמה שזה לא "זה".
מה הוא בדיוק ה"זה" הזה? דומיננטיות שלא תלויה באם ההתנהגות שלהם תאפשר אותה, שתהיה שם תמיד לא כי השולטת מתאמצת אלא כי זו פשוט מי שהיא.
האם ישמח את רוב השולטות (והשולטים) לדעת שמרבית הנשלטים (והנשלטות) הם לא אינסטנט ודרושה עבודה מנטלית איתם? לא
האם ישמח את רוב השולטות לדעת שהן צריכות להוכיח את עצמן לצד הנשלט לא פחות משהם צריכים להוכיח את עצמם להן? ממש לא.
אבל במקום להתמרמר על המשחק עדיף ללמוד את חוקיו ולנצח בגדול.

אילון - מדהים, ונכון.
אהבתי.
לפני שנה
Marie'O'Netta - עצות להורה המתחיל
לפני שנה
nicknose​(נשלט) - מסכים לגמרי, איתך ועם מרי-או-נטע. הורים וילדים - בדיוק מה שעבר לי בראש. טגם מורים ותלמידים, אם כבר מדברים. ואולי אזרחים ושלטון. או כל מערכת שבה היררכיה ושליטה.
לפני שנה
deepThinker​(נשלט) - אני חושב שהכל הבל הבלים ולכל אחד יש רצונות וזה משחק שלא צריך לקחת ברצינות. אני לא חושב שהייתי מגדיר את עצמי טיפוס מורד, אם השליטה הייתה חונקת היה יורד לי החשק מלהישלט והייתי מסביר לשולטת.
לפני שנה
ArchAngel​(שולטת) - ובכל זאת, יש אנשים ששואפים שהקשר שלהם יהיה עם כמה שיותר מאפיינים ריאליסטיים ולא משחק שבו כל אחד מעמיד פנים ויודע שמה שקורה כאן לא אותנטי, ויחדול מלהתקיים בשנייה שתתנהג כמו עצמך.
בחוויה האישית שלי, קשר או סשן שאתה מרגיש שמה שהולך בו הוא אמיתי, הרבה יותר מרגש מאחד טכני.
ובשביל שזה יקרה, בשביל שמישהו יתמסר באמת, תמיד יהיו התנגדויות מסוימות בהתחלה והכל שאלה של איך הצד השולט מתמודד איתן- רוקע ברגליים וכותב פוסט מתבכיין בכלוב או לא מתרגש ומגיב באסרטיביות.
בדיוק כמו בכל תחום של סמכות בחיים (כמו בהורות, הוראה ושאר הדברים שהגיבו מעליך).
אסרטיביות היא לא לכפות על הנשלט לציית ולחנוק אותו, היא פשוט לא למהר להתערער מכל דבר, לשמור על שלווה ולא לפחד לעמוד על שלך.
מי שהשליטה שלו תלויה רק בזה שישתפו איתו פעולה, הוא לא באמת שולט בסיטואציה, ושלא יתפלא שמי שרוצה להרגיש שבאמת שולטים עליו יעלם לו פתאום.
יותר מדי שולטים מכריזים על עצמם בעלי כוח בלתי מעורער, ולא מצליחים להתנהג בהתאם. נכנסים לכלוב ומתחילים לזיין את השכל על "שליטה מלמטה" ועל "היום אין נשלטים אמיתיים" ומנסים לצוד את כל חסרי הביטחון (שאגב, גם מתרחקים מהם לבסוף, כי אי אפשר באמת לשחרר שליטה אם אתה לא בטוח בעצמך קודם כל) "שלא יערערו על הדומיננטיות שלהם" במקום להבין שהבעיה היא בהם ובתגובות שלהם לסיטואציות שהן חלק בלתי נפרד מהתוצר הסופי.
אני יכולה להבין למה הנשלטים שלהם מתרחקים מהם כשהם מתחילים לרקוע ברגליים ולהחמיץ פנים במקום לשמור על קור רוח.
לפני שנה
deepThinker​(נשלט) - גם משחק הוא מאוד אמיתי ולא כל משחק הוא טכני וקר.
לפני שנה
פסיכולו - לגמרי מסכים וכמובן זה נכון ביחסים כלשהם שיש בהם גבולות.
אני שמח שחזרת לכתוב. זה מעיד על סוף תקופת המבחנים
לפני שנה
mipster{המלכה קהלת} - תודה, היה מעניין לקרוא
לפני שנה
לכלוב נולדתי​(נשלט) - כל מילה
לפני שנה
רפאל המתנזר​(שולט){הצלב השובב} - נראה לי שאת כבר בשלה
לפני שנה
raist - מעניין
לפני שנה

להוספת תגובה לבלוג זה עליך להיות חבר/ה רשומ/ה ומחובר/ת לאתר


הרשמ/י התחבר/י