שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

הקו החם - כללים ודרישות הקהילה

טעימה אוהבת
לפני 12 שנים • 21 ביולי 2011

שתי נקודות למחשבה:

טעימה אוהבת • 21 ביולי 2011
א. החבר בנט פתח שרשור שמטרתו דיון ענייני של כלל החברים בנקודות חיוניות הקשורות לפתיחת הקו החם.
במקום שהתפתח כאן דיון ענייני, בחסות השליטה, השרשור הפך למקום לשאלות ותשובות שהיא ורק היא " יודעת לענות עליהן".
משרשור שהיה אמור להיות פורה ומעניין, המקום הפך לשרשור סתמי המנפיק תשובות קבועות מראש לשאלות החברים.
השרשור איבד את מטרתו!

ב. בבדיקה קצרה שערכתי, אודות צוותי האירגון הפועלים במרכזי סיוע, דוגמת הקו החם שעומד לקום כאן, התגלו הנתונים הבאים:
בראש כל מרכז סיוע עומדת אישה בעלת תאר שני או לפחות ראשון, במקצוע רלוונטי הקשור לפעילות הקו.
כל צוות האיגוד של מרכזי הסיוע מורכב מנשים בעלות השכלה אקדמאית רחבה בנושא.

האם גם מנהלת הקו החם של הקהילה, הינה בעלת השכלה אקדמאית ומקצועיות מתבקשת?
או אולי, היא החליטה שהידע והנסיון שלה מספיקים כדי לנהל מערך מורכב וחשוב שכזה?
the rain song
the rain song • 21 ביולי 2011
ואני עדיין לא מבינה
הרי לא מדובר באיזו דרישה חוקית או משהו שבקהילה הזאת חייב להיות דבר כזה או אחר
בא בן אדם ואומר שהוא רוצה לעשות כך וכך
על מה הויכוח?
למי שלא מתאים - שלא יתנדב
שלא ישלח את חבריו באם יזדקקו חס וחלילה
שלא יפנה בעצמו אם יזדקק חס ושלום

על מה הויכוח?
בלוסום​(לא בעסק)

Re: הקו החם - כללים ודרישות הקהילה

בלוסום​(לא בעסק) • 21 ביולי 2011
רפאל כתב/ה:
bent_wordsmith כתב/ה:
בתחילת השרשור ההוא, ולאורכו ההסכמה היא מוחלטת, יש לקו חם המוקדש לקהילה מקום וצורך ממשי. מצד שני, יש עמימות מסויימת בנושא האיך, המה, והלמה.
BENT

זה לא נכון בנט. לא היתה הסכמה מוחלטת סביב הנקודה הזו. פשוט לא דנו בנקודה הזו. אני אשמח אם תסביר למה לדעתך יש צורך ממשי שיהיה קו חם שמוקדש לקהילה. (אני גם חושב שדיון בשאלה הזו יהיה מועיל לברור השאלה איך קו חם צריך להיראות, במידה שמרבית האנשים אמנם יסכימו שצריך להיות אחד).

אני אסביר מדוע איני סבור שנחוץ קו חם מיוחד לקהילה:

קודם כל חשוב להגיד שכאשר מדברים כאן על קו חם, לא מדברים על קו קהילתי שיתן מענה לכן העניינים של הקהילה באשר הם (דבר שאולי היה יכול להיות נחמד), אלא שמדברים על קו שיתן סיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית.

עכשיו, תקיפה מינית היא בעיה חברתית, ולא בעיה קהילתית. היא אחת כשהיא נעשת לאדם וינילי ולאדם בדס"מי. ולכן, בדיוק כפי שאיננו צריכים פרלמנט בדס"מי, בתי-משפט בדס"מיים ומשטרה בדס"מית, גם איננו צריכים לדעתי קו חם בדס"מי. ויש קו חם ארצי. וטוב שיש אחד. בכל מקום שהטיפול באלימות מינית לוקה, יש לפעול ברמה הכלל חברתית: לבקר את ההפרלמנט, את בתי-המשפט, את המשטרה, ואפילו את הקו החם הארצי (אם צריך).

כנגד הטיעון הזה (שכבר עלה בשרשור הקודם) אנשים טענו שבקוים הארציים אין מספיק רגישות למקרים של תקיפה מינית כאשר הם מתרחשים בקונטקסט בדס"מי. הטענה הזו היא פשוט גול עצמי, ומי שטוען אותה לרוב אומר דברים והיפוכם. הוא אומר:

(1) יש הבדל חד וחלק בין בדס"מ לבין אונס ו/או תקיפה מינית, שצריך להיות נהיר וברור לכל אדם שפוי. והלגיטימציה לעיסוק בבדס"מ מושתת על העניין הזה.
(2) הגורמים המוסמכים להתמודד (בכל הרמות) עם בעיות של תקיפה מינית חוזרים ומבלבלים בין אונס לבין בדס"מ. זה פשוט עסק נורא מורכב ומבלבל, ורק יחידי סגולה שבקהילה באמת מסוגלים לתפוס אותו.

למי שאומר דברים והיפוכם מהסוג הזה לרוב יש אג'נדה ברורה. והיא להפוך מושגים כמו אונס ותקיפה מינית לנזילים, כדי שאנשים יוכלו להתקרבן. ואני כותב כאן שוב למה אני מתכוון בהתקרבנות (כתבתי גם בשרשור הקודם):

מהי התקרבנות? צורה של סאדיזם, שבו אדם מטפח את עצמו כקורבן, כדי שתתעורר בו תחושת הצידוק לפגוע באחר. אדם מתקרבן אינו קורבן, אלא ההפך מקורבן. הוא אדם אלים. אבל מאחר שהאלימות שלו משווקת כמסכנות ומעשה של צדק, לפעמים קשה מאוד לבקר אותה. יחד עם זאת, לזהות את המתקרבן לא קשה בכלל. ראשית, אדם מתקרבן אינו פשוט שרוי בעצב ובכאב, בלי חוכמות, אלא שהכאב והעצב שלו תמיד, אבל תמיד, ממונפים כדי לפגוע במישהו, ומשולבים במעשה של תוקפנות. שנית, בניגוד לקורבן, שתמיד מחפש מוצא ויצאה מן העצב והכאב, המתקרבן מטפח את הרגשות האלו כדי להזין את הסאדיזם שבקרבו.

זה לא נכון לדון בנושא הקו החם באופן מופשט, ובהתעלם מהאנשים שחוזרים ומובילים את המהלך הזה. בפועל, לאנשים שחוזרים ודוחפים את הרעיון של הקו החם יש אג'נדה חברתית מתקרבנת. ומן הסתם, אם הם אמנם ינהלו את הקו החם תהיו לו אג'נדה מתקרבנת. וכמו שכבר כתבתי: אין דבר ולא חצי דבר בין נשיות מתקרבנת לבין פמיניזם. נשיות מתקרבנת אלימה בדיוק כמו שובניזם, ומרעילה את החברה בדיוק כמו שובניזם. זה חולה. זה הרסני. ולדעתי אנחנו ממש ממש לא צריכים את זה.

יודע מה? נראה *אותך* הולך עם סימנים כחולים סגולים וסימנים של חבלים למיון ומסביר מה זה בדיוק בלי להעצר ללילה! לכן *חובה* שיהיה קו חם לנו בנפרד משאר האוכלוסיה.
דולצה קוראזון

פרסי

דולצה קוראזון • 21 ביולי 2011
סורי אבל נראה לי שאיבדת כיוון. הקו החם הוא לא תחליף למיון. מי שכבר צריך להגיע למיון עקב פעילות קהילתית כזו או אחרת - מה לדעתך המתנדב יעשה? יטפל בו במקום טיפול רפואי? או ילך להסביר במיון במקומו? או אולי ישכנע אותו לכאוב ולשתוק? כל זה מוביל לשאלה לא פחות חשובה. הקו החם יהיה מוכר וידוע לרשויות החוק? הבריאות? משהו שלא יגרום למתנדב להעצר על המקום או לחילופין מה מעמדו החוקי בתור זה שהגיע למיון עם הנפגע? חובה לחשוף מידע על מי שפגע?
JabberwockY​(שולט)
JabberwockY​(שולט) • 21 ביולי 2011
the rain song כתב/ה:
ואני עדיין לא מבינה
על מה הויכוח?

על מה הויכוח?

הויכוח הוא לגיטימי ורלוונטי.
אנשים שיגיעו לקו החם יהיו פגועים ולכן "בעמדת נחיתות" רגשית, מה שיהפוך אותם לנוחים ביותר להשפעה.
במצב כזה, גם אם מספרים להם שטויות באופן משכנע ופטרוני מספיק, ובייחוד תחת חסות ממלכתית ומאורגנת של "קו חם קהילתי", אותם נפגעים עשויים לחשוב שלא בצלילות ולקבל על עצמם אמיתות שאינן בהכרח נכונות בשבילם. בעיניי, הדברים שישמעו נפגעים בקו החם עשויים להוות נקודת מפנה משמעותית בחייהם - לטוב או לרע - ולכן לגיטימי ורלוונטי לבדוק מה בדיוק יקרה שם והאם יש מקום לקו חם כזה, שמנוהל על ידי אנשים שאיננו יודעים (לפחות לא אני) מה הכשרתם המקצועית.

לשאלה האם זה בהתנדבות או לא, לעומת זאת, אין שום חשיבות.
אם אחלק סוכריות מלאות בציאניד במרכז הקהילתי, לא אוכל לטעון אחר-כך ש"לא הכרחתי אף אחד לקחת".

[הבהרה: אין לי מושג מה הרקע המקצועי וההכשרתי של הנוגעים בדבר; זה בדיוק מה שאני מנסה להבין. אין לי גם מושג מה והאם יש למישהו אג'נדה חברתית-פוליטית שעלולה לעבור לנפגעים שפונים לקו החם. אבל אני כן מסכים עם רפאל שיש כאן שאלות שחייבות תשובות, גם אם הקו החם הוא התנדבותי, שהרי הדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות.]
the rain song
the rain song • 21 ביולי 2011
JabberwockY כתב/ה:
the rain song כתב/ה:
ואני עדיין לא מבינה
על מה הויכוח?

על מה הויכוח?

הויכוח הוא לגיטימי ורלוונטי.
אנשים שיגיעו לקו החם יהיו פגועים ולכן "בעמדת נחיתות" רגשית, מה שיהפוך אותם לנוחים ביותר להשפעה.
במצב כזה, גם אם מספרים להם שטויות באופן משכנע ופטרוני מספיק, ובייחוד תחת חסות ממלכתית ומאורגנת של "קו חם קהילתי", אותם נפגעים עשויים לחשוב שלא בצלילות ולקבל על עצמם אמיתות שאינן בהכרח נכונות בשבילם. בעיניי, הדברים שישמעו נפגעים בקו החם עשויים להוות נקודת מפנה משמעותית בחייהם - לטוב או לרע - ולכן לגיטימי ורלוונטי לבדוק מה בדיוק יקרה שם והאם יש מקום לקו חם כזה, שמנוהל על ידי אנשים שאיננו יודעים (לפחות לא אני) מה הכשרתם המקצועית.

לשאלה האם זה בהתנדבות או לא, לעומת זאת, אין שום חשיבות.
אם אחלק סוכריות מלאות בציאניד במרכז הקהילתי, לא אוכל לטעון אחר-כך ש"לא הכרחתי אף אחד לקחת".

[הבהרה: אין לי מושג מה הרקע המקצועי וההכשרתי של הנוגעים בדבר; זה בדיוק מה שאני מנסה להבין. אין לי גם מושג מה והאם יש למישהו אג'נדה חברתית-פוליטית שעלולה לעבור לנפגעים שפונים לקו החם. אבל אני כן מסכים עם רפאל שיש כאן שאלות שחייבות תשובות, גם אם הקו החם הוא התנדבותי, שהרי הדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות.]

ועדיין, אם מישהו יחליט לפתוח קו כזה, מה תעשה בנדון חוץ מלהדיר את רגליך משם?
השולט אור​(שולט)
השולט אור​(שולט) • 21 ביולי 2011
יולי,
נכנסתי לפה רק לרגע. אני ביום עמוס של עבודה.
אענה לשאלותייך ולשאלות רלוונטיות נוספות שיתווספו, בשעות הערב -לילה או מקסימום מחר.

תודה,
אור
טעימה אוהבת

התייחסות רצינית מחוייבת

אם רוצים שתהיה התייחסות רצינית לקו החם והוא ייצג בכבוד את הקהילה שלנו.
מהותו והתהוותו חייבות לבוא מקום מקצועי ורציני.
לא יתכן שהשליטה, שאין שום מידע לגבי סמכותה המקצועית, תחליט
שהיא זו שפותחת את הקו מנהלת אותו, מראיינת מועמדים, מעבירה את הקורס ולוקחת מונופל על הכל רק כי בא לה.
מעבר לזאת אין שום התייחסות עניינית לחברים שמעלים ספקות בקשר להתנהלות זו.
בשרשור קודם חברים שהעזו לבקר זכו לקללות וגידופים מימנה.
בשרשור הזה ישנה התעלמות מכוונת מכל תהייה או ביקורת שעולה.
במקום זה חוזרות חבר מרעותיה על המנטרה הקבועה האומרת, במקום לבקר תתנדב בעצמך.

חשוב להדגיש
קו חם זה לא מקום של משחקי אגו או משחקים ילדים.
זה מקום שאמור להיות רציני וחשוב.
לא כל חבר מרגיש שהוא יכול לתרום במקום כזה, כל שכן לא לנהל מערך שכזה.
חבר שלא מציע את עצמו אני מניחה שזה בא מתוך הבנה שאינו מתאים לכך.
הציפיה שמערך כזה ינוהל ע"י אדם עם הכשרה מקצועית.
אם אין אפשרות למצוא אדם מתאים, אולי מוטב לרדת מהרעיון ולחבור לקוי הסיוע שכבר קיימים ויש בהם אנשי מקצוע שיכולים לתת מענה גם לתחום הבדסמי.
אין ספק שישנם חברים שבמהלך התנהלותם הבדסמית הרגישו צורך לפנות לפסיכולוג וכשפתחו בפניו את עשייתם לא זכו ללעג אלא להבנה.
אנשי מקצוע המסייעים לאנשים בדרך כלל פתוחים לקבל כל אדם ודרכו.

אם הקמת הקו החם תלווה במשחקי אגו ובאמירות כגון: אני יזמתי אני זו שאחליט הכל ולא מעניין אותי מה חושבים או מה אומרים, כל מטרתו הברוכה של הקו נדונה לכישלון.
פרלין​(נשלטת){ש}

Re: התייחסות רצינית מחוייבת

פרלין​(נשלטת){ש} • 21 ביולי 2011
טעימה אוהבת כתב/ה:
אם רוצים שתהיה התייחסות רצינית לקו החם והוא ייצג בכבוד את הקהילה שלנו.
מהותו והתהוותו חייבות לבוא מקום מקצועי ורציני.
לא יתכן שהשליטה, שאין שום מידע לגבי סמכותה המקצועית, תחליט
שהיא זו שפותחת את הקו מנהלת אותו, מראיינת מועמדים, מעבירה את הקורס ולוקחת מונופל על הכל רק כי בא לה.
מעבר לזאת אין שום התייחסות עניינית לחברים שמעלים ספקות בקשר להתנהלות זו.
בשרשור קודם חברים שהעזו לבקר זכו לקללות וגידופים מימנה.
בשרשור הזה ישנה התעלמות מכוונת מכל תהייה או ביקורת שעולה.
במקום זה חוזרות חבר מרעותיה על המנטרה הקבועה האומרת, במקום לבקר תתנדב בעצמך.

חשוב להדגיש
קו חם זה לא מקום של משחקי אגו או משחקים ילדים.
זה מקום שאמור להיות רציני וחשוב.
לא כל חבר מרגיש שהוא יכול לתרום במקום כזה, כל שכן לא לנהל מערך שכזה.
חבר שלא מציע את עצמו אני מניחה שזה בא מתוך הבנה שאינו מתאים לכך.
הציפיה שמערך כזה ינוהל ע"י אדם עם הכשרה מקצועית.
אם אין אפשרות למצוא אדם מתאים, אולי מוטב לרדת מהרעיון ולחבור לקוי הסיוע שכבר קיימים ויש בהם אנשי מקצוע שיכולים לתת מענה גם לתחום הבדסמי.
אין ספק שישנם חברים שבמהלך התנהלותם הבדסמית הרגישו צורך לפנות לפסיכולוג וכשפתחו בפניו את עשייתם לא זכו ללעג אלא להבנה.
אנשי מקצוע המסייעים לאנשים בדרך כלל פתוחים לקבל כל אדם ודרכו.

אם הקמת הקו החם תלווה במשחקי אגו ובאמירות כגון: אני יזמתי אני זו שאחליט הכל ולא מעניין אותי מה חושבים או מה אומרים, כל מטרתו הברוכה של הקו נדונה לכישלון.

אני לא מבינה אותך.
ההודעות שלך הן קנטרנות לשמה ונידנוד לא קטן.

אני חושבת שהפואנטה שלך הובנה.
טעימה אוהבת

פרלין

תגובות מהסוג שלך סוחפות שוב את הדיון למקום לא נכון של השתלחות אישית שתביא לשלל תגובות של בעד ונגד ופיספוס העיקר.
למה לא להיות עניינית ולבדוק האם באמת הקמת הקו החם נעשית בדרך ראויה המותאמת להקמת קוי סיוע לאנשים.
מועלות הרבה תהיות על מערך הקמת הקו, זה בהחלט מעיד שמשהו כאן מנוהל לא כשורה.