ערב טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

שולט vs. שתלטן

ילדה צמאה לדאדי​(נשלטת)
לפני 4 שנים • 21 בינו׳ 2020

שולט vs. שתלטן

האם אלה שני מושגים שונים/דומים, משלימים/מנוגדים?
אשמח לדעות הקהל הנכבד בכל הקשור לנושא.
אנא, נמקו)
הוא​(שולט)
הוא​(שולט) • 21 בינו׳ 2020
אפשר לראות רק כפילפול סמנטי אבל מעבר
שתלטן זה בקונטקסט ונילי כלומר מישהו שתלטן זה שמכפיףאת רצונו או לוקח לעצמו את כל החמצן בחדר
מבלי לחשוב על הזולת. חלק מחוסר בטחון חלק מאיזשהי הפרעה נרקיסיסטית או שסתם ההורים לא אמרו לו לא.

לעומת שולט שזה בקונטקסט של יחסי שליטה
הפרטנר שמכתיב את מהות הקשר כרצונו בהסכמה ובסינכרון
ילדה צמאה לדאדי​(נשלטת)
הסמנטיקה ברורה לי. ולכן ההקשר הבדס״מי של תכונות האופי מעניין אותי. לא כל השולטים שתלטנים, ולא כל השתלטנים שולטים.
הרי זה גם עניין של סגנונות ודגשים.
ArchAngel​(שולטת)
ArchAngel​(שולטת) • 21 בינו׳ 2020
בגדול, שתלטנות נובעת מחוסר ביטחון, שליטה (במצבה הבריא) דורשת ביטחון.

נערך לאחרונה על-ידי * בתאריך רביעי ינו' 22, 2020 12:22 am, סך-הכל נערך פעם אחת
MagisterDolor​(שולט)
MagisterDolor​(שולט) • 21 בינו׳ 2020
שולט בבסד"מ אינו חייב להיות שתלטן.
האמת ששולט שהוא שתלטן נראה לי קונספט די מסוכן, כיוון שהוא עלול להפעיל מניפולציות ולגרום לנשלטת לעשות דברים שהיא עצמה אינה מעוניינת לעשותם.
    התגובה האהובה בשרשור
Poetic
Poetic • 21 בינו׳ 2020
שתלטן משיג (או מנסה להשיג) שליטה באמצעות כח, מנפולציות ואמצעים לא כשרים.
שולט מקבל את השליטה ולא צריך לשמר אותה באמצעות כח.
TradeMark​(שולט)
TradeMark​(שולט) • 21 בינו׳ 2020
אני מכיר הרבה שתלטנים שלא סובלים מקמצוץ של חוסר ביטחון עצמי. והם מה שקוראים לו פה "וניליים". אז לחשוב ששתלטן לוקח בכוח ומניפולציות ושולט "אמיתי" משמר את השליטה שלו בלי שום פעולה ממשית ואפילו משחקי כוח מסויימים נשמע לי כמו גלוריפיקציה של מושג השולט או השולטת. הכל עניין של מבנה אישיות, נטיות טבעיות ובאופן עקרוני סגנון אישי של שליטה וסגנון אישי של איך מתנהלים בעולם. לא חושב שצורה אחת של שליטה או אישיות טובה או רעה יותר מהאחרת. הכוונות מאחורי המעשים משמעותיות יותר מהמעשים בפועל וככה גם המשמעות שאת נותנת להם. הכל שאלה של מה את רוצה וצריכה ממי שאיתך, ואני תמיד מאמין בהשלמת הצורך האישי על פני איזושהי חלוקה דיכוטומית למה נכון או לא נכון, מה טוב או לא טוב, מה נובע מביטחון או מחוסר ביטחון. לרוב אלו הגדרות חיצוניות שאת המשמעות האמיתית שלהם יכולים לקבוע רק מי שבתוך הקשר הספציפי והצרכים הספציפיים שלהם אחד מהשניה ולהיפך.
ילדה צמאה לדאדי​(נשלטת)
ברור מאליו. צודה על הצדובה הננומקת. לא יצרתי דיכוטומיה...
אבל ״הכוונות מאחורי המעשים משמעותיות יותר מהמעשים בפועל וככה גם המשמעות שאת נותנת להם.״ לא מסכימה.
TradeMark​(שולט)
TradeMark​(שולט) • 21 בינו׳ 2020
לא אמרתי שאת יוצרת דיכוטומיה, אבל התשובות שקיבלת (בחלקן) כן יצרו חלוקה בין שולט "אמיתי" לשולט "שתלטן". למרות שדיכוטומיה זה לקחת קבוצה אחת ולפרק אותה ל-2 תתי קבוצות, ולדעתי זה מה שהצטייר מהתגובות פה ואולי קצת הוכוון לשם בניסוח של ההודעה המקורית שלך. אבל זה לא משמעותי כל כך.

אני מאמין במוסר של כוונות, על כל מה שמשתמע מזה, ואת לא חייבת להסכים. כל אחד ואיך שהוא מקבל את העולם שהוא חיי בו.
ArchAngel​(שולטת)
ArchAngel​(שולטת) • 21 בינו׳ 2020
אחדד: שתלטנות מבחינתי היא למשל מקרה בו שולט נועל את הנשלטת שלו בחגורת צניעות, אבל לא בגלל שזה משהו שאישית מדליק אותו, אלא כי הוא חסר ביטחון והוא בכזו חרדה שבשנייה שהוא לא יהיה בסביבה היא בטח תמצא גבר אחר טוב ממנו ותעדיף לשכב איתו, בעוד שולט שבטוח בעצמו ישתמש בפרקטיקה של מניעת גמירה מסיבות אחרות לגמרי, למשל לצורך ביסוס הקשר ביניהם או הגברת הריגוש, ולא מתוך איזה ניסיון נואש להימנע מתסריט חרדתי פרי דמיונו.
שולט שפועל ממקום חסר ביטחון, יטה להיות מאוד מרוכז בצורך שלו להימנע מחרדה. הוא יתרכז בלהימנע מכל מיני תסריטי נטישה מדומיינים, לפעמים עד כדי שיתעלם ממה שעובר על הנשלטת שלו בזמן הזה.
אם זה יהיה יותר מדי עבורה, יהיה לו קשה לקבל ממנה סירוב בבגרות, כי לקבל סירוב משמעותו להתמודד עם האפשרות שאולי התסריט שהוא חושש ממנו יתממש, שאולי באמת מחר היא תכיר איזה גבר שיתאים לה יותר... אבל בגלל שהוא לא מספיק בטוח בעצמו והוא משוכנע שזה ימוטט אותו, הוא יכול למצוא את עצמו כופה עליה כל מיני דברים בין אם ישירות או דרך מניפולציות בטענות של "שליטה" וליצור דינמיקה מאוד לא בריאה ביניהם.
בקיצור, מה שמבדיל שתלטנות משליטה זו הכוונה מאחורי המעשה. האם נוקטים בפעולה מסוימת כי באמת מרגישים שליטה על הסיטאוציה ונינוחות איתה, או שמנסים להשתלט עליה כי מרגישים שאם לא נכפה את הדרישות שלנו אז יקרה משהו נוראי שלא נצליח להתמודד איתו.