סופשבוע נעים אורח/ת
עכשיו בכלוב

פסילה לא מודעת של מוסיקה טובה בגלל הנטיות של המוסיקאי

שלושוחציבלילה​(שולטת)
לפני 16 שנים • 11 בינו׳ 2008

פסילה לא מודעת של מוסיקה טובה בגלל הנטיות של המוסיקאי

ז"א
אנשים שלא כותבים על זה, אבל מרגישים מהם את זה
והרוב ונילים ואני לא פוסלת תכנים וניליים
זה לא שאני מקשיבה רק לנינ כל היום
הרוב בכלל דומים, אוף, שוב ויתרתי על מוסיקה טובה
גם כאלה שזה ברור וגם כאלה שלא
עברו לי בראש הרבה שאני חושדת בהם, למרות שזה אפילו לא סאבטקסט אצלם
וזה מעצבן אותי, כי הם עושים מוסיקה טובה
ולהבדיל סאביות
היות ולמשל טורי כתבה על זה הרבה, אז אני רק מציינת אותה מהבחינה הזאת. יש לי אלרגיה לטורי למרות שאני מאוד מעריכה אותה מוסיקלית
סוויצ'ים די מבלבלים אותי, מודה
אגב, דפש באמת לא הומואים?
אני הומופובית
לא שבוצ'ות עושות לי את זה
וביקום הדייקי שלי יש רק את אנני דיפרנקו ואינדיגו גירלז
הצילו
עש11
לפני 16 שנים • 19 בפבר׳ 2008
עש11 • 19 בפבר׳ 2008
דפש מוד? גאים? על מה ולמה? לא תמצאי שום הצדקה
amy​(נשלטת)
לפני 16 שנים • 19 בפבר׳ 2008
amy​(נשלטת) • 19 בפבר׳ 2008
גם לי יש אלרגיה לטורי (איימוס, נכון? icon_redface.gif ), לא בגלל שהיא סאבית, אלא בגלל שהיא קיטשית להחריד. טוב, אני גם אוהבת קיטש, אבל היא קיטשית משעממת.

וסוויצ'ים הם הכי מגניבים, מה קרה לך? פעם ככה, פעם ככה. אני מזדהה icon_biggrin.gif
ים_yam​(לא בעסק)
לפני 16 שנים • 20 בפבר׳ 2008
ים_yam​(לא בעסק) • 20 בפבר׳ 2008
מי, לכל הרוחות, פוסל מוזיקה בגלל נטיה של האמן???
מוזיקה טובה היא מוזיקה טובה ולא משנה אם יוצר/מבצע אותה אמו דו מיני, חד מיני, תלת מיני, נשלט, שולט, מתחלף או וניל עם קצפת, פיצפוצים וסירופ שוקולד למעלה???

הדבר היחיד שהגיוני לדעתי, הוא לפסול אמן אם הוא חלילה פדופיל או זאופיל או דום מסוכן או משהו פוגעני שכזה, וגם אז הגינוי צריך להיות מופנה כלפי האדם ומעשיו הפוגעים, ולא כלפי היצירה שלו.
amy​(נשלטת)
amy​(נשלטת) • 20 בפבר׳ 2008
ים_yam כתב/ה:
מי, לכל הרוחות, פוסל מוזיקה בגלל נטיה של האמן???
מוזיקה טובה היא מוזיקה טובה ולא משנה אם יוצר/מבצע אותה אמו דו מיני, חד מיני, תלת מיני, נשלט, שולט, מתחלף או וניל עם קצפת, פיצפוצים וסירופ שוקולד למעלה???

הדבר היחיד שהגיוני לדעתי, הוא לפסול אמן אם הוא חלילה פדופיל או זאופיל או דום מסוכן או משהו פוגעני שכזה, וגם אז הגינוי צריך להיות מופנה כלפי האדם ומעשיו הפוגעים, ולא כלפי היצירה שלו.

מה דעתך על לשמוע וגנר? את בעד או נגד?
ים_yam​(לא בעסק)
כבר יצא לי לשמוע וגנר בחיי, סביר להניח שלא ממש אזהה אותו גם אם אשמע שוב...
הפטיש שלי בקלאסית הוא יותר נוטה לכיוון מוצרט
amy​(נשלטת)
amy​(נשלטת) • 20 בפבר׳ 2008
ים_yam כתב/ה:
כבר יצא לי לשמוע וגנר בחיי, סביר להניח שלא ממש אזהה אותו גם אם אשמע שוב...
הפטיש שלי בקלאסית הוא יותר נוטה לכיוון מוצרט

אבל באופן מודע, בהתחשב בנאציות של ואגנר, היית מקשיבה לו?
ים_yam​(לא בעסק)
אני לא בטוחה שהוא היה נאצי, אני חושבת שניגנו יצירות שלו במחנות ומכאן הרגישות, אבל אני לא בטוחה בזה.
כך או כך - לי אישית זה לא משנה, הוא לא חי למיטב ידיעתי, ולהחרים את היצירות שלו זה לא לפגוע בו באופן אישי.
red-cell​(מזוכיסט)
לפני 16 שנים • 22 בפבר׳ 2008
red-cell​(מזוכיסט) • 22 בפבר׳ 2008
קצת קשה לקרא לווגנר נאצי בהתחשב בעובדה שהוא נפטר ב-1883, אבל הוא היה גזען לא קטן ושנא יהודים למרות שחלק מחבריו הטובים היו יהודים (כמובן...). הוא דגל בתורת הגזע והוציא ספר על כך בשם בדוי.
לא פלא שהיטלר אימץ את המוזיקה שלו למרות שהאובססיביות של היטלר לווגנר עיצבנה כמעט את כל הסובבים אותו.

כמעט כולנו שמענו את וגנר בחיינו, כל מי שראה את "אפוקליפסה עכשיו" שמע, גם אם לא ידע, את אחת היצירות המפורסמות שלו "The RIde of the Valkyries" בקטע היותר מצוטט של הסרט :

i like the smell of napalm in the morning
אדון שי​(שולט)
לפני 16 שנים • 22 בפבר׳ 2008

Re: פסילה לא מודעת של מוסיקה טובה בגלל הנטיות של המוסיקאי

אדון שי​(שולט) • 22 בפבר׳ 2008
שלושוחציבלילה כתב/ה:
ז"א
אנשים שלא כותבים על זה, אבל מרגישים מהם את זה
והרוב ונילים ואני לא פוסלת תכנים וניליים
זה לא שאני מקשיבה רק לנינ כל היום
הרוב בכלל דומים, אוף, שוב ויתרתי על מוסיקה טובה
גם כאלה שזה ברור וגם כאלה שלא
עברו לי בראש הרבה שאני חושדת בהם, למרות שזה אפילו לא סאבטקסט אצלם
וזה מעצבן אותי, כי הם עושים מוסיקה טובה
ולהבדיל סאביות
היות ולמשל טורי כתבה על זה הרבה, אז אני רק מציינת אותה מהבחינה הזאת. יש לי אלרגיה לטורי למרות שאני מאוד מעריכה אותה מוסיקלית
סוויצ'ים די מבלבלים אותי, מודה
אגב, דפש באמת לא הומואים?
אני הומופובית
לא שבוצ'ות עושות לי את זה
וביקום הדייקי שלי יש רק את אנני דיפרנקו ואינדיגו גירלז
הצילו

דבר ראשון לא כלכך ברור לי איך פסילה של מוסיקה בשל הנטיות של האומן יכולה להיות לא מודעת ?

דבר שני :
אם מסתכלים על עולם האומנות בכלל ( והמוסיקה מהווה רק חלק מעולם זה ) אז אפשר לראות לדוגמא את הפסל דויד של מיכאלאנג'לו שהיה הומו . או את המונה ליסה של ליאונרדו דה וינצ'י שגם היה הומו . ותוך כדי לשמוע את המוסיקה של צ'ייקובסקי ( אגם הברבורים , מפצח האגוזים ...) שגם היה הומו . או להבדיל את המוסיקה ששרה אום כולתום שקראה להשמדת המדינה הציונית .
אז השאלה הנשאלת היא האם מוסיקה שמקשיבים לה מהווה איזה הסכמה בין דעותיו של המאזין לדיעותיו של המלחין בדברים שלא קשורים לרלוונטיות של המוסיקה עצמה ?

האם אדם דתי שיתבונן ביצירתו של ליאונרדו דה וינצ'י " המונה ליסה " בהכרח מסכים עם הצייר באשר למשכב זכר ?

ואם ניקח את הדוגמא שניתנה פה באשר לוואגנר , הוא כתב מוסיקה . אפשר לאהוב אותה ואפשר גם שלא לאהוב . אבל צריך להתייחס אליה כאל מוסיקה . הדבר היפה באומנות שהיא נתונה לפרשנות אישית . היטלר פירש את המוסיקה של ואגנר בדרך אחת . אבל הדרך הזו לא מחייבת את כולנו .( במקרה של ואגנר הוחלט לא לבצע את היצירות שלו בארץ מהסיבה שהמוסיקה הזו מעלה זיכרונות קשים בקרב ניצולי השואה . אז למען מניעת סבל חוזר הוחלט על כך שיצירות של המלחין הספציפי הזה לא יבוצעו אם כי לאחרונה חלה הגמשה גם באיסור הזה . וחשוב גם לציין כי ניתן לרכוש את המוסיקה של ואגנר בכל החנויות העוסקות במכירת מוסיקה קלאסית . )

בסופו של דבר חשוב ליזכור שלא כל אומן גדול הוא בהכרח אדם גדול .
אבל את יצירת האומנות של אותו האומן צריך לבחון רק על בסיס טעם אישי שלא מושפע מפיקנטריה כזו או אחרת . הרצון שלנו כקהל להיכנס לכל איש ציבור לתוך חדר המיטות ולתוך הסדינים . זה הדבר שיש לפסול .

ואני גם מאלה שחושבים שאסור לנסות ולשפוט אומן על פי דעותיו הפוליטיות . כפי שעשו במקרה של אריאל זילבר . אומן הוא קודם כל אדם וזכותו לדעתו . אני מניח שלא הייתם רוצים שיפטרו אתכם מהעבודה שלכם בשל דיעותיכם הפוליטיות . ולכן אני חושב שצריך לעשות את ההפרדה הדרושה בין יצירת האומנות שאותה צריך לשפוט על פי טעם אישי . לבין חייו דיעותיו וחיי המין של האומן שכתב את היצירה .
זה שנותנים לאומן את הבמה גם להשמיע את דעותיו זאת לא הבעיה של האומן אלא בעיה של הציבור . או של אמצעי התקשורת . וזה שקול בעיניי לפניה מצד אמצעי תיקשורת כזה או אחר אל אזרח רגיל ברחוב .

צר לי אם הרחבתי את יריעת הדיון מעבר לקשר שבין עולם השליטה והמוסיקה . אך לא מצאתי טעם להתייחס רק לאספקט הצר הזה אלא לאספקט רחב יותר הנובע מתוך שאילת השאלה .
ומתשובתי באספקט הרחב ניתן להבין את השקפתי באספקט הצר .
לסיכום :
על פי דעתי התשובה לשאלה היא " הפוסל במומו פוסל " משום שאין בסיס לפסילה של יצירת אומנות או של יוצר רק בשל מעשיו או דיעותיו ( כמו גם המיניות ) של אותו היוצר .
ואגב ... אם נפשפש היטב נמצא משהו לומר על כל יוצר . ויש לא מעטים כאלה שישבו בבתי כלא . והם דווקא מהיוצרים החשובים ביותר של תקופתנו .

זכותו של כל אדם כמובן לא לאהוב יוצר מסויים וזאת על פי שפיטה שמבוססת על הטעם האישי של כל אחד . אבל בעיניי זה מטופש לשפוט יצירה מוסיקאלית או כל יצירה אחרת על פי דברים שלא ממש רלוונטיים ליצירה עצמה .