בוקר טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

שאלה לפמיניסטיות: מה נסגר עם השורש ד.כ.א?

הדורבנים​(נשלט)
לפני 11 שנים • 11 בדצמ׳ 2012

שאלה לפמיניסטיות: מה נסגר עם השורש ד.כ.א?

הדורבנים​(נשלט) • 11 בדצמ׳ 2012
כידוע סימן ההכיר של הפמיניסטיות הוא השורש ד.כ.א: מדכאים אותנו, אנחנו בחברה מדכאת, השיח הוא שיח דכאני וכו'.

אבל אני לא מאמין שמדכאים אתכן. לא הרבה יותר מאת כולנו. אולי החברה מבלבלת אתכן, או מעבירה לכן מסרים סותרים, אבל מדכאת? מאיפה זה בא בכלל?
מלכתא
מלכתא • 11 בדצמ׳ 2012
אני מגדירה את עצמי כפמיניסטית,
אבל אני לא נוהגת להשתמש בשורש ד.כ.א, כי הוא תמיד יוצר אצלי אסוציאציה של אפרטהייד או ניצול העבדים מאפריקה.

לא מדכאים אותנו, כי את הרוח הנשית אי אפשר לדכא.
אבל כן- מקטינים אותנו, מתעלמים מאיתנו, לא מעריכים אותנו.
מצד שני, פה זה אחד המקומות הבודדים שמעולם לא נאלצתי לשלוף את קלף הפמיניזם. למה? הנשלטים פה יודעים מי העליונות.
nomorenomore
nomorenomore • 11 בדצמ׳ 2012
אוי זה הולך להיות מצחיק.
מלכתא
מלכתא • 11 בדצמ׳ 2012
Sparafucile כתב/ה:
אוי זה הולך להיות מצחיק.

לא אם אנשים יגיבו ברצינות ולא בציניות. קורה אפילו כאן...
הדורבנים​(נשלט)
לפני 11 שנים • 13 בדצמ׳ 2012
הדורבנים​(נשלט) • 13 בדצמ׳ 2012
מלכתא כתב/ה:
אני מגדירה את עצמי כפמיניסטית,
אבל אני לא נוהגת להשתמש בשורש ד.כ.א, כי הוא תמיד יוצר אצלי אסוציאציה של אפרטהייד או ניצול העבדים מאפריקה.

לא מדכאים אותנו, כי את הרוח הנשית אי אפשר לדכא.
אבל כן- מקטינים אותנו, מתעלמים מאיתנו, לא מעריכים אותנו.
מצד שני, פה זה אחד המקומות הבודדים שמעולם לא נאלצתי לשלוף את קלף הפמיניזם. למה? הנשלטים פה יודעים מי העליונות.

נכון. ולדברים האלה אני מזדהה. כי מ-"מקטינים אותנו,מתעלמים מאיתנו" נגזרת פעולה ממשית בתוך החברה. מקטינים אותנו, אבל אני לא אתן לזה להשפיע עליי. מתעלמים ממני כי אני אישה, אבל אני שווה יותר ממה שהם חושבים ואני אוכיח לעצמי את זה.

המטרה של הפמיניסטיות (כנראה הרדיקליות, למרות שהן ניכסו את כל המושג כבר...) בלהגיד "דיכוי" כל הזמן , במובן של אפרטהייד וניצול עבדים, הוא לדעתי בדיוק ההיפך. להתנער מכל אחריות למעשיהן בחברה האנושית.
כשאת תחת דיכוי, אין משמעות למילה אחריות. כל מעשייך נגזרים מהדיכוי החברתי. כל הצלחה שלך היא עלה תענה. משהו כמו איש שחור שמתמנה לשר במשטר האפרטהייד.שיתוף פעולה עם הדיכוי. כל אישה מצליחה היא בעצם משתפ"ית של הגבר הפטריאכל, הלבן, האשכנזי, העשיר השולט, שמדכא את הנשים, ולכן פסולה. בוגדת בערכים האמיתיים.
ההתנגדות האמיתית היא רק בדיבור ובצעקה:"תראו, אתם מדכאים אותי. אנחנו קורבן.". שוב ושוב ושוב ושוב. מה שהן קוראות: "איתגור המצב הדכאני הקיים וחשיפתו". זאת המלחמה *האמיתית*, בעיניהן. מלחמה שחשוב שתהיה ללא כל מאבק אמיתי להצלחה אישית. בקרב הפמיניסטיות הללו המציאות היא כלכך של דיכוי שכל עשייה אחרת היא חסרת משמעות.

ויותר מכך: כל מי שתגיד להם "תעשו במקום לדבר" היא שוב, משתפית של הגברים הלבנים.

זאת כת, או דת, בעצם.
יולי Yuli​(לא בעסק){טדי}
אתה בטוח?

לא שמעתי מישהו טוען לפטור מאחריות אישית. אם אני מזהה מנגנון שמדכא אותי ואני מדברת עליו ומציינת את קיומו בהקשרים שונים, לא נובע מזה שכל הקיום שלי הוא תחת מטריית הדיכוי הזה ולכן פטור משיפוט. עצם הדיבור על דיכוי לא פסול בעיני. עם כל הביקורת על הזרם הקיצוני, נראה לי שאתה מייחס לו יותר ממה שהוא מייחס לעצמו.

אני גם לא מבינה מה פשר "תעשו במקום לדבר". כאשר פועלים נגד דבר מופשט (מוסכמות, חוקים, תפישות), איך אפשר בכלל לעשות הבחנה בין דיבור למעשה? חלק גדול מהמעשה הוא דיבור, במקרה הזה. איזו פעולה ניתן לעשות *בשקט*?
    התגובה האהובה בשרשור
פייה{O}
פייה{O} • 13 בדצמ׳ 2012
פוג, סליחה על הבוטות,
אבל מה שכתבת מצביע בעיקר על בורות, נבערות, אטימות, חוסר מחשבה וחוסר רגישות.

זה כל כך תלוש ומטופש שאפילו לא מתחשק לי לענות לנושא עצמו.

למעשה יש לי הרגשה שסתם ניסית לייצר פרובוקציה זולה.

crazzzy.gif
הדורבנים​(נשלט)
פייה כתב/ה:
פוג, סליחה על הבוטות,
אבל מה שכתבת מצביע בעיקר על בורות, נבערות, אטימות, חוסר מחשבה וחוסר רגישות.

זה כל כך תלוש ומטופש שאפילו לא מתחשק לי לענות לנושא עצמו.

למעשה יש לי הרגשה שסתם ניסית לייצר פרובוקציה זולה.

crazzzy.gif

תגדירי "זולה"...
ברור שזאת פרובוקציה, אבל אני יכול להבטיח לך שאלו הדיעות האמיתיות שלי, נכון לרגע זה, ושאני כותב מהלמות ליבי. האם זה מספיק "יקר" בשבילך, כדי שתעני?
מלכתא
מלכתא • 13 בדצמ׳ 2012
פוג איש יקר, כאן נחרצות דעותינו.
לדבר על ההפלייה (אני עדיין מסרבת להשתמש בשורש המוצע) זה בכלל לא התנערות מאחריות.
נקח לדוגמא את הסופרג'יסטיות, הן עשו ולא רק דיברו. זה לא הוריד מהן את האחריות בהיותן נשים נשואות.
נקח את אולאמפ דה גוז', היא כתבה את "הצהרת זכויות האשה והאזרחית", ולא הורידה מעצמה או מהנשים את האחריות האזרחית הלאומית או את השוויון בפני החוק.
פמיניזם אמיתי הוא לעשות, הוא לעמוד נגד השוביניזם ולהצליח בכל מחיר.
קשה לך? לכי תעשי על אפם וחמתם.
הדורבנים​(נשלט)
יולי Yuli כתב/ה:
אתה בטוח?

לא שמעתי מישהו טוען לפטור מאחריות אישית. אם אני מזהה מנגנון שמדכא אותי ואני מדברת עליו ומציינת את קיומו בהקשרים שונים, לא נובע מזה שכל הקיום שלי הוא תחת מטריית הדיכוי הזה ולכן פטור משיפוט. עצם הדיבור על דיכוי לא פסול בעיני. עם כל הביקורת על הזרם הקיצוני, נראה לי שאתה מייחס לו יותר ממה שהוא מייחס לעצמו.

אני גם לא מבינה מה פשר "תעשו במקום לדבר". כאשר פועלים נגד דבר מופשט (מוסכמות, חוקים, תפישות), איך אפשר בכלל לעשות הבחנה בין דיבור למעשה? חלק גדול מהמעשה הוא דיבור, במקרה הזה. איזו פעולה ניתן לעשות *בשקט*?

יולי תודה על התגובה, היא עוזרת לי לחדד לעצמי יותר את מה שאני מתכוון אליו.
בגדול, אני לא מסכים שעצם הדיבור על דיכוי לא פסול. אם יש דיכוי, הוא לא פסול כלל, ויש להילחם בו בכל הצורות האפשריות - דוגמא לזה הביאה בטי בפורום השכן. אלימות, קללות נאצות ממסדיות מטעם ה"שילטון" בסקטור החרדי וכיוב.
אבל אם אין דיכוי, אז כן, הוא פסול, במובן הזה שהוא צובע את המציאות בצבע שחור מדי, ובכוונה תחילה. בחברה החילונית יש אפלייה, יש איפה ואיפה, וחשוב להזכיר אותה, אבל אין דיכוי. ואין צורך במהפכה. להזכיר "דיכוי" בהקשר הזה יוצר אנטגוניזם ומוציא אתכן ואת הפמניזם ממעגלים חברתיים, שהיו יכולים לקבל אותו.

אני בעיקר מדבר על הגל השני של הפמיניזם, מסוף שנות השישים, ששלט לצערי עד היום. המאפיינים הבולטים שלו הם לדבר על מהפכה במקום שינוי, ועל דיכוי במקום על אפלייה. היום המצב עוד יותר גרוע: כבר לא מדברים על מהפכה בכלל, רק על הדיכוי.