סופשבוע נעים אורח/ת
עכשיו בכלוב

עמדת דוקטרינת "גילגול הנשמות" על התופעה הטראנסית.

GOLESH​(נשלט)
לפני 7 שנים • 19 ביוני 2016

עמדת דוקטרינת "גילגול הנשמות" על התופעה הטראנסית.

GOLESH​(נשלט) • 19 ביוני 2016
הפילוסופים נחלקים בשאלה העתיקה, האם לאדם יש גוף בלבד או גם נשמה (יש גם עמדה שלישית הגורסת שיש נשמה בלבד בעוד שהגוף הוא רק אשליה, אך היא אינה רווחת בקרב הפילוסופים).

לטראנסים יש עמדה חד-משמעית בסוגיה הזאת (ואני לא מדבר כרגע על המיתממים אלא על בעלי היושר האינטלקטואלי להודות על האמת): הם ממש "חווים על בשרם" את התשובה הנכונה, שהרי הם מרגישים שהם פשוט נשמה שכלואה בתוך גוף. רק מה, בשונה מהאחרים, הטראנסים גם מרגישים שאין הלימה - בין גופם לבין נשמתם - כלומר בין גופם לבין ה"אני" האמיתי שלהם, וזאת בעצם הטרגדיה שלהם. מצד שני: מבחינתם, דווקא הטרגדיה האישית שלהם היא היא מבחינתם ההוכחה החד משמעית והאולטימטיבית לכך שיש נשמה, שהרי הם יודעים שאין קשר בין "האני" שלהם לבין גופם, ולכן מבחינתם, הם כבר הכריעו במחלוקת הפילוסופית ההיא. הם אגב גם יודעים בוודאות, שפרופ' עידן שגב למשל (מתמטיקאי ישראלי שלאחרונה זכה מאת האיחוד האירופי לתקציב בן יותר ממיליארד יורו כדי לממן את פרויקט בנייתו של מחשב המדמה את המוח האנושי), כאדם הגורס שיש גוף בלבד, פשוט טועה. הם אגב גם יודעים שהוא לא יכול להיות טראנס, כי אילו הוא היה טראנס אז הוא לא היה יכול לטעות בסוגייה כל כך פשוטה.

בכך, הטראנסים מצטרפים לקבוצה נכבדה של פילוסופים (כנראה רוב הפילוסופים) הגורסים שלאדם יש גוף ונפש, כשתי ישויות נפרדות. בכך, נמצאים הטראנסים (כולל הטראנסים האתאיסטים), בתוך אותה סירה שבה נמצאים בני האדם הדתיים, המאמינים אף הם (כולם ולא רק הטראנסים שבהם) שלאדם יש גם נשמה.

מעניינת במיוחד בהקשר זה, אחת הדוקטרינות הדתיות בעלת רמת ההתיחסות הגבוהה ביותר לתופעה הטראנסית, הלא היא דוקטרינת "גילגול הנשמות". לפי הדוקטרינה הזאת, ההפתעה הגדולה ביותר אשר קורית לכל אדם, קורית לו ברגע מותו: כשהוא מת, הוא מופתע לגלות שהוא - ממש לא מתאייד - אלא פשוט רק...מתנתק מגופתו, וזהו! מי מתנתק? הוא. ממה? מגופתו. אז מי זה "הוא"? נשמתו. לפי הדוקטרינה הזאת, אחרי המוות יכולה הנשמה לנדוד - מחוץ לקוסמוס הפיזי - ללא גוף, אך גם יכולה אחר כך "להתגלגל" שוב לתוך הקוסמוס הפיזי - כלומר להיוולד מחדש בתוך גוף חדש - בדרך כלל גוף רענן של תינוק שנוצר באותו הרגע...

מי שפיתחה את התורה הזאת עד לרמות מופשטות ואינטלקטואליות גבוהות במיוחד, היא תורת הקבלה היהודית. לפיה, הדבר היחיד שיכול להשתנות אצל האדם, זה רק גופו - לא נשמתו. הנשמה נשארת קבועה, ורק מחליפה גוף - מידי פעם בפעם - כלומר "מגילגול לגילגול". עוד גורסת הקבלה, שכאשר נבראו הנשמות, הם נבראו מתוך חלוקה לשני סוגים: נשמה של זכר, ונשמה של נקבה. בעצם, בפעם הראשונה שבה נבראו הנשמות, הייתה הלימה מוחלטת בין הגוף לנשמה: נשמה של זכר הוכנסה לתוך גוף זכר, ונשמה של נקבה הוכנסה לתוך גוף נקבה. ככה זה היה בפעם הראשונה. אבל בגילגול הבא, החלו להתרחש "תאונות קוסמיות", כאשר נשמות - אשר התנתקו מגופן אחרי המוות - החלו אז "להתגלגל" לתוך גופים שאינם תואמים להן. למעשה, מי שהיה אחראי לתאונות האלה, היה לא אחר מאשר...האדם עצמו, כפי שיורחב על כך בהמשך. אבל לפני כן, הבה נצביע קודם כל על נקודת המבט האופטימית של תורת הקבלה בכל הסיפור הזה: ובכן לפיה, גם לטראנסים (והטראנסיות בכלל זה) יש תקוה, אשר נמצאת למעשה בגילגול הבא! זה הקרוב, שמייד יבוא אחרי הנוכחי! יתר על כן: תורת הקבלה טוענת, שכאשר האדם מת, אז ל"אני" שלו (כלומר לנשמה שלו) - פשוט מוצע לבחור בין שתי אפשרויות, ומה שהוא יבחר - זה מה שיהיה: אפשרות אחת, היא להגיע למקום עוד יותר "רוחני" (בלי גוף) שמיקומו (ה"גבוה" או ה"נמוך") נקבע בהתאם לאיכות מעשי האדם הקודמים שבתוך העולם הפיזי; האפשרות השניה היא, "לחזור" לתוך העולם הפיזי ולהיוולד מחדש בתוך גוף אנושי חדש: והיה וה"אני" בחר באפשרות הראשונה - כלומר בחר להגיע למקום יותר רוחני, אז ה"אני" לא יתגלגל יותר; מאידך, אם ה"אני" בוחר באפשרות השנייה - כלומר בוחר להתגלגל מחדש, אז הוא פשוט נשאל - האם הוא בוחר להיוולד כעת בתוך גוף זכר או בתוך גוף נקבה - ובחירתו של "האני" מוגשמת תכף ומייד! בקיצור: לפי תורת הקבלה, יש תקוה: אם את/ה טראנס/ית, אז במותך פשוט תבקש/י להתגלגל לתוך הגוף הנכון, זה שמתאים לנשמה שלך, ל"אני" האמיתי שלך! אז עוד לא אבדה התקוה, ויש צ'אנס, איזה  כיף!

אבל מה שעוד יותר מדהים בכל הסיפור הוא, שלעיתים קרובות קורה, שהנשמה מעדיפה שבגילגול הבא היא תיוולד - בעצם "תיכלא" - דווקא בתוך גוף שהפוך לזה של הנשמה עצמה! זהו למעשה גם המקור לכל ה"צרות", כלומר לעצם היווצרותה של התופעה הטראנסית! רגע, אבל למה בכלל שהנשמה תעדיף להיוולד לתוך גוף שאינו תואם לה? זה לא טימטום בעצם?

ובכן לפי תורת הקבלה, זה יכול לקרות - בגלל תופעה שנקראת "ההתפכחות שלאחר המוות": אדם שמת, מתפכח; או-אז הוא עשוי לגלות שבעצם, במשך הגילגול האחרון (שהסתיים זה עתה) - בהיות האדם בתוך גוף "נורמלי" שמתאים לנשמתו - הוא "קילקל" את מעשיו (הפיזיים) באופן חמור, ולכן האדם ההוא עשוי לרצות כעת "לתקן" (פיזית) את הקילקולים, כדי לשפר את סיכויו לזכות במקום רוחני "גבוה" יותר - שמיקומו נקבע כאמור בהתאם אל איכות מעשי האדם הפיזיים הקודמים; רק מה, כדי שהאדם ההוא יוכל באמת לשפר את סיכוייו, הוא מרגיש רצון להתגלגל שוב לתוך הקוסמוס הפיזי, כדי שהאדם ההוא באמת יוכל לשפר את מעשיו הפיזיים - וממילא את סיכוייו; או-אז הוא עשוי לבקש, שבגילגול הבא - האדם יוולד לתוך גוף שדווקא אינו מתאים לנשמת האדם ההוא - כדי שבגילגול החדש הזה יהיה לאדם ההוא "הרבה יותר קשה להמשיך לקלקל"! נשמע מוזר? ובכן, אפשר להמשיל את זה לאדם שמן, שבאיזשהו שלב מתפכח ומחליט לעשות דיאטה, ולכן אומר לעצמו: "אני מעדיף לעבור לגור במקום שבו אין מסעדות". ובחזרה לנמשל: אם האדם מבקש להיוולד מחדש בתוך גוף שאינו תואם לנשמת האדם ההוא, אז אמנם זה לא אומר - שאחרי שהאדם ההוא כבר יוולד לתוך הגוף החדש - הוא יותר לא יוכל להמשיך ולקלקל: ברור שהוא יוכל - כי תמיד נשאר לו חופש הבחירה (תורת הקבלה היא אפוא "אנטי-דטרמיניסטית" בכל מה שנוגע לרצונותיו של האדם), אבל אם ימשיך לקלקל (למשל במסגרת לא סטרייטית) - אז בסיומו של הגילגול הבא - המצב עלול רק ללכת ולהחמיר: האדם (אחרי ששוב ימות) עשוי לבקש להיוולד שוב, אבל הפעם - לא בתוך גוף שבסך הכל אינו מתאים לנשמת האדם ההוא - אלא בתוך גוף נכה, עם נכות שפשוט תקשה על האדם עוד יותר את האפשרות לקלקל! ואם ימשיך לקלקל גם בתוך גוף נכה, אז בגילגול הבא המצב עלול ללכת ולהחמיר עוד יותר: האדם (אחרי ששוב ימות) עשוי לבקש להיוולד - לא סתם בתוך גוף נכה - אלא בתוך גוף בעל נכות חמורה מאד, וחוזר חלילה (זה אגב גם מסביר את תופעת התינוקות שנולדים נכים)...

בדרך כלל, רוב בני האדם מסתפקים בלבקש גילגול נוסף יחיד שבו הם "משפרים" את מעשיהם (הפיזיים) - לפחות עד כמה שאפשר, ואחר כך הם מבקשים "לעלות" למקום רוחני (לא גופני) שנקבע בהתאם למעשיהם המתוקנים - אחרי שתוקנו בגילגול השני והאחרון; אבל במקרים נדירים - האדם מבקש גילגול שלישי, ובמקרים עוד יותר נדירים - האדם מבקש גילגול רביעי, וחוזר חלילה. בכך אגב תורת הקבלה היהודית חולקת על תורת גילגול הנשמות הבודהיסטית, הגורסת שתהליך גילגול הנשמות הוא נצחי ודטרמיניסטי, שכן הקבלה גורסת כי - רצונה של הנשמה להתגלגל עוד ועוד - הולך ופוחת ככל שהביוגרפיה שלה צוברת יותר ויותר גילגולים.

כל זה מצריך כמובן דיון בכמה שאלות יסוד שטרם נדונו כאן: מה פירוש "לקלקל", ולמה ההיוולדות לתוך "גוף שאינו מתאים" מקטינה את הסיכוי לקלקל (אף שאינה מעלימה אותו לחלוטין). דיון כזה חורג ממסגרת הפורום הנוכחי.

אז מה עכשיו? מה יצא לנו מכל זה? אז קודם כל, יוצאת לנו תקוה: יש אופק חיובי, לפחות לפי תורת הקבלה: לפיה, אחרי המוות, אפשר לבקש להיוולד לתוך הגוף הנכון, והבקשה תוגשם תכף ומייד (למרות שאגב הקבלה עצמה ממליצה לאדם להפסיק לבקש להתגלגל). אבל צריך רק להיזהר, כי בכל בקשה כזאת (שכאמור מוגשמת ללא תקלות מיוחדות), יש גם סיכון משמעותי: אין הכוונה אל הסיכון לקלקל (זה כבר עניין של האדם בינו לבין עצמו), אלא הכוונה דווקא לסיכון הרבה יותר פרוזאי: גם אדם שזכה להיוולד במדינת ישראל, או באיזושהי מדינה מערבית מתקדמת, לעולם לא יוכל לדעת לאיזה חלק של העולם - האדם הזה יוולד שוב - ואפילו עם הגוף הנכון: בהקשר זה יש לזכור, שרוב אוכלוסיית כדור הארץ חיה כיום במדינות עולם שלישי. יתר על כן: לא יותר משבע מדינות עולם שלישי, מכילות את יותר ממחצית אוכלוסיית כדור הארץ: סין, הודו (שביחד מהוות כשליש מהעולם), אינדונזיה, ברזיל, פאקיסטאן, ניגריה, ובנגלדש...

האם אפשר לבחור גם את מקום הלידה של הגילגול החדש? זה כבר יותר מסובך, ועל כך - בפרק הבא... 
    התגובה האהובה בשרשור
Devil's Eye לסבית​(מתחלפת)
לפני 7 שנים • 29 באוק׳ 2016
ציטוט: לטראנסים יש עמדה חד-משמעית בסוגיה הזאת
 כל הכללה חד משמעית שכזו מורידה מהאמינות של הדעה שלך.
לא כל הטרנסים.ות חושבים כך. לכל אדם דעה שונה.
מה שמוביל אותי לתהות מה כוונתך ומה רצית לומר.
פסיכו לוג​(שולט)
לפני 7 שנים • 30 באוק׳ 2016
פסיכו לוג​(שולט) • 30 באוק׳ 2016
בדומה לדתות ואלים-
כל ההסברים הנ"ל צמחו לפני מאות ואלפי שנים מתוך צורך להבין למה לעזאזל דברים קורים, כי מדעי הנוירולוגיה והפסיכולוגיה לא היו קיימים.
כיום אפשר להסביר את זה עפ"י המדע, שילוב של גנטיקה, ביולוגיה, נוירולוגיה ותפיסה עצמית שצומחת מתוך המטען שנולדת איתו ומה שהסביבה גרמה לך להרגיש עם עצמך.

למה ללכת רחוק להסברים ישנים מאנשים שלא ידעו כלום לעומת עושר הידע שיש כיום. 
גילגול נשמות לדוגמא איננו דבר שנבדק והוכח, אלא בנוי על סיפורים של אנשים, מה שעושה את התיאוריה שוות ערך בדיוק באותה מידה לתיאוריה של מפלצת הספגטי המעופפת, הסיינטולוגיה, רופאי אליל ודתות מודרניות.
קנקן​(אחר)
לפני 7 שנים • 30 באוק׳ 2016
קנקן​(אחר) • 30 באוק׳ 2016
TLDR.

ציטוט: לטראנסים יש עמדה חד-משמעית בסוגיה הזאת (ואני לא מדבר כרגע על המיתממים אלא על בעלי היושר האינטלקטואלי להודות על האמת)

כלומר, אולי 1% מהטראנסים מחזיקים בעמדה שלך, בעוד ששאר ה-99% הם מיתממים חסרי יושר אינטקטואלי ולכן אין צורך לכלול אותם בתחשיב, ואז ודאי וודאי של-1% הנותרים יש עמדה חד משמעית.

לא שאנקדוטה היא נקודת התייחסות רצינית, אבל אני מכיר טראנסית אחת שלא מסכימה איתך ויש לה יושר אינטלקטואלי בלתי מבוטל. מעבר לזה אני ואחוז ניכר מהאוכלוסיה לא מאמינים בגילגול נשמות ובקבלה ומבטלים את התיאוריה שלך לחלוטין.
theragnarok
לפני 7 שנים • 20 בדצמ׳ 2016
theragnarok • 20 בדצמ׳ 2016
כמו כן, נראטיב ה-X שכלוא בגוף של Y הוא... לא כזה נפוץ. גוף של טרנסית הוא גוף של אישה, לא משנה מידת החזיה או מה יש בין הרגליים, כי היא אישה. בהחלט יכול להיות שהיא מרגישה דיספוריה ורוצה לשנות את הגוף שלה, וזה הכי לגיטימי. ועם זאת יש גם טרנסיות שלא רוצות או לא יכולות לעבור ניתוחים, וזה לא עושה אותן פחות נשים. 
lieca
lieca • 20 בדצמ׳ 2016
דיון מעניין, במיוחד לאור חוויותי האישיות לגבי גלגול נשמות..

אפשר לטחון מילים רבות בנושא, ובאמת, עד שאדם לא חווה, נזכר או מצא עדות לקיום שכזה, מן הסתם יראה בזה קשקוש.
מבינה את אלו שלא התחברו למחשבה... ומבינה את אלו שכן.

כך או כך.. פסקת הסיום שלך בעייתית כוון שהיא מרמזת על תקווה בסיום החיים. ומה אם מישהו ימצא בזה נקודת אור ויסיים את חייו בכדי להגיע לרצונו מהר יותר?
זה דיון ארוך ומבורך.. יש לי אישית מה להגיד עליו, אך אולי זה לא כל כך רעיון טוב לעשות זאת כאן על רגל אחת. 
ואם כן על רגל אחת, מציעה לשים לב לנקודה שציינתי. 
פסיכו לוג​(שולט)
פסיכו לוג​(שולט) • 20 בדצמ׳ 2016
Lieca, בלי להכיר את סיפורך ולא מתוך רצון לשפוט אותו- חשוב שתדעי שישנם הסברים פסיכולוגיים גם לחוויות כאלו של הזכרות בזיכרון שמעולם לא התרחש או אפילו לחוות רגשות ותחושות פיזיות בעקבות זיכרון כזה.