סופשבוע נעים אורח/ת
עכשיו בכלוב

אתר חדש לקהילה (+סקר)

Ollie​(נשלטת)
לפני 5 שנים • 26 ביולי 2018
Ollie​(נשלטת) • 26 ביולי 2018
דרקן, על פי ניתוח סטטיסטי שעשיתי, יש יותר עורכי דין שמבינים בדסמ מכאלה שלא icon_smile.gif
(סתם, פשוט כל פרופיל שני פה הוא של עורך דין).
הבעיה היא שלמרות הריבוי הם עדיין נאלצים להישאר בארון, כי זה מקצוע שמרן ובלתי סלחן.

נערך לאחרונה על-ידי * בתאריך חמישי יול' 26, 2018 5:51 pm, סך-הכל נערך פעם אחת
זאלופון​(שולט)
זאלופון​(שולט) • 26 ביולי 2018
דרקן ראהל כתב/ה:
אוז, איפה התקרבנו? (יש דגש חזק בנון, נכון? כאילו, התקרבננו)
וזה לא תלונה כלפי אף אחד, רק הצעות לשירותים שיועילו לנו.
אגב, גם עורכי דין שמבינים בבדסמ לא יזיק בכלל. ולא, you know who לא נחשב

אתה יודע שחצי מהקהילה הם עורכי דין, נכון? icon_smile.gif
(החצי השני הם סטודנטים לפסיכולוגיה)
ArchAngel​(שולטת)
ArchAngel​(שולטת) • 26 ביולי 2018
דרקן ראהל כתב/ה:
רוצה לקחת רגע להגיד את דעתי למה המרכז נחוץ.
כמה פעמים אנשים שאלו פה אם בדסמ הוא בעיה נפשית?
כמה פעמים שאלו איך מבצעים איזושהי פרקטיקה בדסמית?
כמה פעמים שאלו "שולט/ת אמר לי שבדסמ זה כך וכך. האם זה נכון?"
כמה מקרים של אונס והטרדה?
כמה פעמים עלתה שאלה רפואית לחלוטין?

אלה כמה דוגמאות בודדות לדברים שאנחנו רואים בפורום מדי יום, כמעט.
האם לא רצוי שיהיה מקום שיוכל לספק מענה לכל אלה? (ולו רק כדי להפחית שרשורים בפורום)
איני יכול לספק מענה לשאלות שהופנו למרכז. באמת מעניין לקרוא את הדיון ולהבין יותר, ואולי באמת יש מקום לתיקונים.
אבל, לדעתי, הצורך אמיתי.
(אם יש הדרכה על סאונדינג, נא להודיע לי, שאוכל לרשום את אדוני)

ברור שהצורך אמיתי, אבל אני לא רואה איך העמותה, כפי שהאתר שלה בנוי כרגע, עונה על משהו מזה.
בשביל לענות על כל שאלה קונקרטית כזו שעולה באתר, לא צריך שעת טיפול, בטח שלא סדרת טיפולים.
על כל שאלה כזו קונקרטית כזו, איש מקצוע יכול לענות תוך רבע שעה גג, אם לא פחות.
וגם לא צריך להרים סדנאות של שעות, כי למרות שהן קיימות כרגע וחלקן אפילו בחינם, רוב האנשים לא טורחים להגיע אליהן במילא ומעדיפים להפנות שאלות למחוזות וירטואלים שזמינים עבורם בקליק מבלי שיצטרכו לצאת מהבית.
צריך אנשי מקצוע מתנדבים, שיקחו על עצמם איזו שעה בשבוע לענות על מספר מיילים (הנה פתרון שיחסוך כסף להפעלת קו טלפון).
רופא מתנדב שיענה על מיילים שקשורים לעניינים פיזיולוגים, עורך דין מתנדב שיענה על מיילים שקשורים לסוגיות משפטיות, פסיכולוג מתנדב שיענה על מיילים שקשורים להתלבטויות נפשיות וכו'...
ואם המרכז הנ"ל חושב שזו הצעה מופרכת ולמה שמישהו יקדיש אפילו דקה ללא תשלום כלל, שידעו שזה תופס אחלה ברחבי הרשת. יש אתרים יעודיים לזה, ובפייסבוק יש קבוצות שוקקות חיים שמונות אלפי ועשרות אלפי משתתפים כמו "תשאלו עו"ד", "תשאלו פסיכולוג" שרק לאנשי המקצוע מותר להגיב בהם, והם מגיבים בשמחה וברצון.
רק אם יש צורך להתעמק, אם נגיד והתקבלה סוגיה מורכבת באמת, אז אפשר להפנות לטיפול. וכעמותה שנותנת שירות לקהילה רצוי לעשות אותו מוזל, אבל באמת מוזל (כשטיפול פרטי בממוצע עולה 300 ש"ח, 50 ש"ח הנחה זה לא מחיר סמלי, במיוחד כשרוצים להנגיש את זה לכלל האוכלוסיה). ואם לא דרך אותו איש מקצוע אז בעזרת הפניה לעמותות אחרות שכן מתעסקות בטיפולים נפשיים, מיניים או משפטיים לאוכלוסיות שמתקשות לשלם, ויש כאלו בהחלט. אפשר לעשות איתם שיתוף פעולה ולהדריך אותם לגבי אוכולוסיות בדס"מיות, זה יעלה פחות מאשר לסבסד טיפולים של אנשי מקצוע פרטיים.
עוץ הגדול​(נשלט)
עוץ הגדול​(נשלט) • 26 ביולי 2018
הערה נוספת:

מטפלים אמורים להוות דוגמה, אם הם בעצמם מתביישים לחשוף את זהותם, מה יגידו אזובי הקיר?
ArchAngel​(שולטת)
ArchAngel​(שולטת) • 26 ביולי 2018
Ollie כתב/ה:

לא הבנת. הוא לא מתכוון שהמרכז אמור להציע שירות רפואי, אלא שהמרכז שם לו למטרה לחנך את האוכלוסיות הרלוונטיות - רופאים, שירותי רווחה וכו'.
תחשבי כמה נפלא יהיה אם יותר רופאים יקבלו הדרכה על בדסמ, וידעו לא להיות שיפוטיים.

כמה נפלא יהיה אם במקרה של אסון תוך כדי סשן (למשל התקף לב של אחד השותפים, בלי שום קשר לבדסמ) - שוטרים שיגיעו לזירה לא יטיפו לשותפים "נו, עכשיו תלמדו לא לעשות שטויות כאלה", משפט שהם לא היו חולמים לומר לווניליים שאחד מהם חטף התקף לב באמצע סקס.

סטטיסטית ולא לפי חשיבה אינטואיטיבית, כמה רופאים באמת שיפוטיים כלפי המטופלים שלהם?
כי לפי האתיקה הרפואית על הרופא לטפל ולא להגיד מה דעתו על המטופל (ובטח שלא לסרב לטפל בו בשל כך), אחרת הוא מסתכן בשלילת רשיונו.
יש לי חברה שעבדה בחדר מיון בתור סייעת של רופאים, והיא נתקלה במספיק מקרים של מה שנקרא "תאונות סקס", והדבר האחרון שהרופאים עשו היה להצביע ולצחוק. אפילו בשיחות מסדרון שלהם לא היה להם כוח לדבר על "יאווו שמעתם למי נתקע היום דילדו בתחת/סאונד בזין?" מרוב שהם היו שחוקים ממשמרות ארוכות, וזה המקרה העשירי כבר שקרה באותו שבוע שלא מפתיע כבר אף אחד.
אנשי המקצוע שעובדים במקצועות שוחקים פשוט לעשות את העבודה שלהם ולעוף משם כבר, שוטר יעדיף למלא את הדו"ח במקום לפצוח בשיחת נזיפה על חיי סקס של מישהו, אין לו זמן לשיט הזה כשיש עוד מלא אזרחים שצריכים עזרה והוא חייב להגיע אליהם במהירות. ומיותר לציין שעובדים סוציאלים לא באמת חוטפים ילדים מבדס"מיים, ועל זה יעידו אנשי המרכז שהמקים שלו עצמו עובד סוציאלי.
יש לי תחושה שאם הסקר הבא של המרכז יופנה לאנשי מקצוע, התוצאות יהיו מפתיעות ועבור רובם בדס"מ הוא לא חדשות מרעישות.
זה לא אומר שאין בכלל שום בורות כלפי בדס"מ ואין שום מקום להסברה, אבל אני חושבת שהתופעה היא הרבה פחות חמורה מכפי שמנסים להציג אותה, והעמדות האלו נובעות יותר מחשש של בדס"מיים להישפט מאשר משהו שבאמת קורה בפועל ועוד כתופעה רחבה וממוסדת. שהרי אותם בדס"מיים שמפחדים להישפט לא חושפים את הנטייה שלהם בפני אנשי מקצוע ממילא, אז טענות על שיפוט לא מבוססות על התנסות ממשית אלא חשש היפותטי, על סמך "שמעתי מחבר של חבר שזה מה שקרה לו". בפועל, סביר להניח שיקבלו רופא/שוטר/עו"ס עייף שרק רוצה הביתה כבר.
המרכז למיניות אלט'
המרכז למיניות אלט' • 26 ביולי 2018
תודה לכולן על התגובות - מקווה שאנחנו לא שוכחים משהו

1. כפי שציינו, יש לזכור כי האירגון זה עתה הושק והוצג לכלל אוכלוסיות היעד והוא נועד לאפשר פלטפורמה לפיתוח של פרוייקטים קהילתיים שונים - מתוך הקהילה.
בין אם מדובר בקו ייעוץ, מטפלים מתנדבים, אנשי מקצוע מתנדבים אחרים, סדנאות במרכזי הסיוע וכולי - כל אלה יקבלו עידוד ותמיכה מאיתנו ככל שנוכל. ההצלחה של הדברים הללו תלויה בקהילה כמו בנו. זה לא ריאלי לתת טיפולים לכל דורש בלא תשלום, או בעלות של חמישים ש"ח ללקוח בלי סיבסוד נוסף עבור מרחב השכירות, ההכשרה, ההדרכה ושאר הוצאות. זה כן ריאלי להציע טיפול שהוא בעלות יחסית נמוכה. אם המחיר הממוצע בשוק הוא 300 אז הנחה של חמישים ש"ח היא היא קצת יותר מ-16.5%, זה לא מעט, וכאמור אנחנו נשתדל לבוא יותר מזה עבור מי שזקוקים. גם אנחנו רוצים שהכל יהיה ובחינם. אבל כל טיפול, שיחת ייעוץ, סדנא, כל דבר כזה דורש זמן וידע השאלה כמה כל אחד ואחת מכם מוכנ/ה להשקיע . בהחלט נשמח להפעיל גם מטפלים מתנדבים. אבל ההיענות להיות מטפלים בתשלום הייתה כה נמוכה מתוך הקהילה עצמה, שקיים ספק שיבואו מתנדבים מתוך הקהילה ובטח שמחוץ לקהילה. שיהיו מוכנים לתת טיפול חינם לכל דורש לאורך תקופה ארוכה. חשוב גם להזכיר שהטיפולים זה לא משהו שאנחנו מכתיבים לכל אחד לקחת ולכן יש גם שיחות יעוץ חינם לדברים שאפשר לסגור באמת בשיחה או שתיים. הטיפולים נועדו עבור אנשים ש-1. רוצים טיפול בלי קשר בכלל לבדס"מ, אבל חוששים משיפוטיות או שאין להם כח להסביר הכל מחדש. 2. רוצים להעמיק בדברים שכן קשורים בבדס"מ ושוב כאן נכנסת השיפוטיות של המטפלים כמכריעה.

2. כיום אין חוקים שקשורים לבדס"מ בארץ ככל שידוע לנו. למעט אולי החוק שקשור ב"ביזוי מיני שלא בהסכמה" - רק מעל גיל 18. היה וימצאו חוקים כלשהם שבמובהק פוגעים באוכלוסית הבדס"מ או אוכלוסיות אחרות שאנחנו פועלים ומי מתוך האוכלוסיות האלו ירצה לקדם או לשנות חוקים, אנחנו נשתדל לעזור ככל יכולתינו, אמנם שינוי מדיניות ברמות האלו הוא מאוד מאוד דורשני מבחינת המשאבים וצריך להיות משהו שיהיה באמת מהותי לאנשים שפועלים עבורו.

3. לעניין הרופאים - מרכז חברתי קהילתי חל"צ לא שם לא לעצמו למטרה להעסיק רופאים או לעבוד עמם בחוזים. אנחנו מעוניינים כן לאסוף רשימה של רופאים שרוצים להצהיר על עצמם שהם קינק פרנדלי ולהעביר אותם איזושהי הכשרה בסיסית והם יוכלו להיות ברשימה. אבל יותר מזה היינו רוצים לעשות הכשרות בסיסיות על הנושא בקופות חולים או בתי חולים. - זה נכון רופאים מטבע המקצוע אמורים לא להיות שיפוטיים. מצד שני זה גם נכון שהם מחוייבים "לא לפגוע" והביטוי הזה של "לא להזיק" הוא מורכב כשמדברים על בדס"מ. אנחנו מעוניינים בכלל למצוא רופאים לשאול אותם שאלות שעולות פה וכן, אנחנו מתכוונים שהם יהיו מתנדבים ושהשירות ינתן בחינם. קצת על עבודת מתנדבים שתדעו - בדרך כלל מתנדבים לא יכולים להתנדב יותר מ-7 שעות בחודש (שזה הרבה יחסית וכולל גם את ישיבות הצוות שהן הכרחיות, זה כמובן ממוצע, יש אנשים שמתנדבים הרבה יותר או פחות). מתנדבים מתחלפים בתדירות גבוהה ויש צורך לגייס כל הזמן ולהכשיר מחדש כל מתנדב - מה שכל זה אומר, זה שכאשר אנחנו באים לבחון את כל הרעיונות שעולים (ועלו בעבר), אנחנו צריכים להתחשב ביכולת האמיתית להגשים את הרעיונות האלו.

4. אנחנו לא מתקרבנים - זה לא הסגנון, הקהילה הבדס"מית בישראל גם לא סבלה מיותר מידי אפליות נוראיות ככל שזה משתקף מסקירה של התקשורת (מחקר אודות בדס"מ בישראל עד עכשיו ועוד אחד אנחנו מקווים יתפרסם בשנה הקרובה), אבל אפשר לחוש את הסוגיות של חשש, ניצול, פגיעה וגם אפליה או הענקת שירות לא מתאים - אנחנו מתבססים על סיפורים אמיתיים ודברים שעלו בקבוצות, במחקר ובנסיון שלנו כאנשים מהקהילה - אנחנו מציגים מציאות חלקית שמבוססת על מחקר ראשוני. **סקר הצרכים** שלנו נועד לענות על שאלות כמו שהעלתם פה. עד כמה אנשים חוששים לדבר עם רופאים, עד כמה באמת זה נפוץ שמטפלים מסתכלים מוזר וכולי... לך יש חברה שסיפרה לך שהיא לא צוחקת על הפונים. אבל זאת אנקדוטה. והיא לא מייצגת סטטיסטית, בשביל זה יש את הסקר. יש סטודנטים לרפואה שמתנגדים בכלל ללמוד על מיניות האדם כחלק מלימודי הרפואה שלהם - זאת גם אנקדוטה ואין מספרים. השאלות שהסקר שואל באות לענות בדיוק לשאלות אלו. אנחנו גם שואלים בסקר מה לדעתך הכי חשוב...

5. סוגיית חסיונם של המטפלים - אוז אני מפנה אותך שוב לקרוא את השרשור ולראות את תשובתינו לנושא המטפלים. זה בסדר גמור שאצלך כולם מסביב ממש סבבה עם המיניות שלך. אצל חלק מהמטפלים יש מחירים כבדים לשלם (גם מקצועית), כמו שיש גם לחלק גדול מהאנשים פה בקהילה. ואת זה אנחנו מבינים. אבל נדמה שאתה מתעלם לגמרי מהחוויות של אחרים בנושא הזה.

6. נכון - ככל שידוע לנו אין מקרים שהוציאו ילדים ממשמורת בגלל הורים בדס"מיים - לרוב ברווחה יבדקו יותר דברים כמו עד כמה הילדים משתתפים וחשופים לזה או אם יש אלימות או הזנחה קיצוניים בשביל להציע הוצאה מהבית בכלל. והרווחה ממש לא ממהרת להוציא אף ילד מהבית. זה מאוד יקר למדינה וזה תהליך כואב והברירות צריכות להיות באמת גרועות בשביל להוציא ילד. (כנראה לא נפוץ בכל אופן) אבל כן שמענו שיפוטיות ואיבחון על סמך זה.

לבסוף - כל אחד מהצרכים הללו - טיפול רפואי, רגשי, ליווי חוקי או אחר - כל אחד מהם הוא צורך ופרוייקט בפני עצמו והדרכים לתת מענה הן קצת שונות. בעוד שאצל רופאים לא נדרשת הכשרה מעמיקה על העולמות האלו. אלא רק ריענון של עניין השיפוטיות. כן יש את הנושא של "לא לפגוע" וכן יש עצות שרופא יכול לתת שלא בטוח שכל רופא ייתן כשהוא יודע שמדובר בבדס"מ. זה יכול גם להסתיים בהפניה לפסיכאטר. עבור עורכי דין ייתכן שאין צורך בהכשרה רחבה שקשורה בשיפוטיות, מכיוון שהמקצוע שלהם מחייב ייצוג ודורש ייצוג גם במקרים שבהם הם לא בהכרח אמפתיים ללקוחות, ברור שעדיף מאוד לקחת עו"ד שהוא כן אמפתי ומכיר את עולמות התוכן, אבל זה לא הכרח בשביל שירות טוב. אצל מטפלים אנחנו מדברים על משהו שונה, מדובר בתהליך ארוך בדרך כלל וסוג של יחסים שהם עמוקים ורגישים והם יחסים שכל הזמן אמורים לבוא בדיון בין המטפל לעצמו ובינו לבין ההדרכה שלו. לימודי מיניות הם נדירים בלימודי טיפול וכוללים בדרך לימוד של תיאוריות פרוידיאניות שבהקשר לבדס"מי, אם לא לומדים אותן בזהירות הן שליליות כלפי בדס"מ וסוגי מיניות ויחסים אחרים שהמרכז עוסק בהן. כמו כן, מלמדים לעיתים קצת על מיניות מנקודת מבט פמינסטית / להט"בית וזה לא נכנס לפרטים. ככל שידוע לנו, אין מקום שמלמד מטפלים על בדס"מ ועל עבודה עם אוכלוסיה בדס"מית. בנוסף, לימודי טיפול זוגי על פי רוב יוצאים מנקודת הנחה מונוגמית.

לכל המגיבים - המון תודה על ההערות וההצעות! אנחנו אוספים את ההערות, אבל בעיקר בשביל להגשים את כל זה אנחנו זקוקים לכם -
רוצים להריץ את מרכז היעוץ הטלפוני החינמי? להנחות במרכזי הסיוע? לאדמן משהו? יש לכם רעיון אחר? --- בואו לעזור, אם לא תשתתפו, הסבירות שזה יראה כפי שאתם רואים את זה לנכון היא נמוכה הרבה יותר. https://altsex.org.il/volunteer/ - טופס הרשמה להתנדבות. אם אתם מטפלים, מדריכי טיפול (בשביל המטפלים המתנדבים) או רופאים מלאו ב"אחר"
Bite Twice Shai
לפני 5 שנים • 28 ביולי 2018
Bite Twice Shai • 28 ביולי 2018
היי לכולם.

קראתי איזשהו בלוג שהעלה כל מיני שאלות לגבי האתר. עניתי שם וראיתי שהייתה לזה השפעה ממש חיובית. אז החלטתי לכתוב גם פה.

אני שי, אני עובד סוציאלי ואני מייסד ומנהל 'מרכז חברתי קהילתי בע"מ חל"צ', המפעיל את המרכז למיניות אלטרנטיבית. כמו שאפשר להבין מהאופן שבו הצגתי את עצמי, אני עומד במידה מרכזית מאחורי האתר החדש.
אני רוצה לשפוך אור על שאלות שנדמה לי שעולות מתוך השירשור ואשמח להראות שהכוונות שלי ושל חברי למסע הן טובות ואין בכוונתינו להזיק או לנצל, אם לא הבנתי מישהו נכון, אשמח להבהרות -

קודם כל, אם ניתן הרושם שאנחנו לא נותנים מקום לשאלות וביקורת, אני מאוד מתנצל. האתר שלנו קם בשביל הקהילה ומבחינתי כמישהו שהוא חלק, זה חשוב להיות קשוב ולשמוע. נכון - האתר הוא בייבי שלי והשקעתי בו מאז 2016 את זמני ומיטב כספי וקשריי - יחד עם עוד אנשים שקשורים לאוכלוסיות היעד במידה כזאת או אחרת, לפני כן עשיתי מחקר באוניברסיטה במסגרת התואר הראשון ואנחנו מקווים לפרסם גרסא מקוצרת שלו בגליון מחקרי מוכר בשנה הקרובה לשימושם של אנשי אקדמיה ורופאים בפרט. הגרסא הזאת אמורה להתפרסם בשיתוף עם אחד הפסיכאטרים המובילים בארץ. לפני המחקר הקמתי והפעלתי את קבוצות הדיון של 'הפרוייקט למיניות אלטרנטיבית' - אלו היו קבוצות דיון שהרצנו במשך שנה בסך הכל בירושלים תל-אביב וחיפה. בחיפה ניהלה והנחתה את הקבוצות מי שהקימה איתי את הקבוצה בירושלים עם אחד ממשתתפי הקבוצה הירושלמית. לפני כן הייתי מישהו שהבין שהוא לא מוותר על הבדס"מ שלו בשביל זוגיות ולפני כן הייתי מאורס לאישה ונילית שלא אהבה את הקינק ולא הייתה מוכנה לפתוח את היחסים ולפני כן הייתי מישהו שקשה לו מאוד למצוא זוגיות (היום אני בזוגיות קינקית ופתוחה). - אבל, זה לא אומר שהעבודה שעשינו היא מושלמת ואנחנו לגמרי כאן בשביל לשמוע ולשתף פעולה ולא הייתה כוונה לגרום להרגשה ששאלות הן לא לגיטימיות. אני כן אצביע על זה, שחלק מהשאלות של אנשים היו פחות רלוונטיות או שרמזו/האשימו אותנו בדברים לא נכונים בעליל. בנקודות שבהן הדבר נראה מוגזם, או מסוכן התגובות היו יותר אסרטיביות. אבל שוב, רוב התגובות דווקא העלו הרבה שאלות מעניינות לגבי דברים שלפעמים בכלל לא חשבנו עליהם עד שהעלו אותם כמו כל הקטע עם זה שבחיפה הפגישות של הקבוצה נערכו בתוך מבנה של אירגון שהוא מזוהה פוליטית.

אני רוצה להתייחס לחשדנות הטבעית של הקהילה רגע - החשדנות היא... טבעית icon_smile.gif - הקהילה שלנו כן סבלה מכל מיני מעשים פחות נעימים - מנהיג של כת, מארגני מסיבות שלא תמיד מתחשבים בצרכינו, גנבים, סחטנים, פוגעים מינית, מוציאים מהארון ועוד... כל הדברים האלו, הם למעשה הסיבה שאנחנו קמנו. אנחנו רוצים לצמצם תופעות כאלו ולתת מענה לאנשים שנפגעו מדברים כאלה ואנחנו נשמח להפיג חשדנות ולהכיר על מנת להגשים את המטרות שלנו או פשוט על מנת לענות על שאלות - אם את מעוניינת לדבר איתי באופן אישי את יכולה ליצור עמי קשר בטלפון שמופיע באתר.

אנחנו בהחלט רציניים בכוונותינו ומשתדלים להראות את זה. מקווים שהרצינות עוזרת להראות את האנרגיה שמושקעת ומקווים שהעובדה שהרבה משאבים מושקעים עוזרת במשהו להבין שכל כך הרבה משאבים לא יושקעו ברמאות. פה המקום להזכיר שוב שאני עובד סוציאלי ואני מחוייב לקוד אתי, זה אומר שאני לא יכול לשקר לאוכלוסיות היעד שלי ולא יכול להקים איזה אירגון שקרי בשביל לאסוף פרטים אישיים על אנשים לכל מיני צרכים ניצוליים למיניהם או פליליים. בנוסף האירגון הוא מוסד ללא כוונות רווח, זה אומר שהוא גם מפוקח על ידי המדינה. זה לא היה קל להשיג את האישור הזה. רשם העמותות אפילו לא הבין מה זה בדס"מ ופטיש בהתחלה.

בנוגע לסקר - במסגרת הסקר הכנסנו שאלות שנראו לנו רלוונטיות לבדיקה של הצרכים השונים שעלו עם השנים בסיפורים - לכמה מתוך הגרושים היו התייחסויות אל המיניות במשך הגירושין בבית המשפט. עבור כמה מהאנשים שהלכו לטיפול רפואי הייתה הימנעות או איזושהי תגובה לא מותאמת וכיוב'. חשוב לי להזכיר כאן שלאורך כל הסקר אין חובה לענות על השאלות ויש אופציה "אני לא רוצה לענות" שלעיתים קוצרה ל"לא רוצה לענות" בשביל שיהיה מקום לכל האופציות. וזה לגמרי בסדר לא לרצות לענות זה לא אומר שקרה או לא קרה משהו שקשור לתשובה הזאת. התשובה פשוט לא נספרת. עוד אני אוסיף שאנחנו לא יודעים מי מילא איזה סקר. עד עכשיו מילאו את הסקר יותר מ-200 אנשים ואין לנו את כתובות ה-IP כי הגדרנו סקרים אנונימיים בפלטפורמה של הסקרים. אגב, מטרתו של הסקר היא להבין מה הצרכים היותר חשובים בעיניכם ואיך אנחנו יכולים לענות עליהם (בשביל זה שדות הפירוט בסקר).