לילה טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

שערוריית מדידות לחץ הדם בישראל

godisafemale​(שולטת)
לפני 5 שנים • 20 באוק׳ 2018

שערוריית מדידות לחץ הדם בישראל

godisafemale​(שולטת) • 20 באוק׳ 2018
על דרך המקרה נתקלתי בתופעה ואשמח ואני מאוד מבקשת התייחסותכם.

המון אנשים מתים משבץ מוח או התקף לב או מקבלים אירוע מוחי 55555 כתוצאה מלחץ דם גבוה שאינו מנוטר.

מבדיקה שאני עורכת יש לי כמה מסקנות ביניים:

1. מד לחץ דם בקופות החולים לעולם לא מדייקים ובדיקות עוקבות שנערכות מיד זו לאחר זו אינן נותנות אותה תוצאה אלא בהבדל של לפחות 20 יחידות.

2. מדי לחץ דם הנמכרים בבתי המרקחת הפרטיים של קופות החולים וגם הפרטיים מוכרים את אותו לוקש המצוי בקופות החולים רק באריזה מוקטנת יותר.

3. ישנם תחליפים כמו שעוני דופק ומד לחץ דם בשעונים הללו. כמה הם אמינים?

אשמח לכל התייחסות שלכן ושלכם לנושא. פשוט יש לי הרגשה רעה מאוד שמדובר בחור שחור משחור שאף אחד לא מדבר עליו ולא מטפל בו ובינתיים אנשים מתים וכולם מתייחסים לכך כאל גזירת גורל.
My body for you​(מתחלף){רק שלה}
מאחר אני חי את עולם הרפואה בקטנה אשמח לענות
אני לפחות פעם ביומיים בודק לאנשים לחץ דם ידני או אוטומטי
לשאלה ראשונה והשניה מדי הלחץ דם הן בקופות חולים והן בבית מרקחת די מדוייקים
ההבדל של 20 יח' לא זה מה שהורג ולא מה שיגרום לרופא לתת תרופות ללחץ דם
מה שכן בקופת חולים יש סיכוי לבלאי צינורות שיגרום לזיוף בלחץ

לגבי התחליפים שעון דופק אפשרי לא התנסתי לחץ דם ללא מפוח לא ידייק בחיים
לחץ דם מורכב מהמון גורמים אבל שתי דברים עיקריים משבשים אותו
תזונה לקויה וחוסר פעילות גופנית
סטרס תמידי

מקווה שעזרתי
kinkysnail​(מתחלפת){Nevermind}
איפה השערוריה פה בדיוק?

דבר ראשון מד לחץ תקין הוא מדויק, אבל הוא בחיים לא יתן את אותן התוצאות בדיוק בשתי בדיקות חוזרות בגלל שלחץ דם משתנה כל הזמן ויש הרבה מאוד גורמים עם השפעה (עישון, קפה, פעילות פיזית, לחץ,שלפוחית מלאה, ואפילו דיבור וישיבה עם רגליים שלובות).
ההמלצה לבדיקת לחץ דם מדויקת היא לבדוק 3 פעמים עם מנוחה של לפחות דקה עד שלוש דקות בין לבין (כי גם לעשות שתי בדיקות אחת אחרי השנייה ברצף משפיע על התוצאה) ואז לעשות ממוצע של שלושת הבדיקות.

ודבר שני כל זה בכלל לא משנה, ה"שערוריה" לא נגרמת בגלל חוסר דיוק של מכשירי מדידה אלא בגלל אורח חיים לא בריא בעולם המודרני, כמה אנשים את חושבת משנים את אורח החיים שלהם בצורה משמעותית (להיגמל מעישון, תזונה בריאה, פעילות גופנית) אחרי שאומרים להם שהם סובלים מלחץ דם גבוה? כמעט אף אחד
וגם אם היה לנו מכשיר קסום שמדייק בכל בדיקת לחץ דם זה לא היה משנה.

בקצרה מכשיר לחץ דם פשוט מבית המרקחת עובד מעולה כל עוד את משתמשת בו בדיוק לפי ההוראות, ואם את דואגת לגבי לחץ דם גבוה שלושת הדברים הכי טובים שאת יכולה לעשות לעצמך הם להיגמל מעישון אם את מעשנת, לאכול בריא ולרדת במשקל אם צריך, ולעשות פעילות גופנית באופן קבוע.
    התגובה האהובה בשרשור
ArchAngel​(שולטת)

Re: שערוריית מדידות לחץ הדם בישראל

ArchAngel​(שולטת) • 20 באוק׳ 2018
godisafemale כתב/ה:

המון אנשים מתים משבץ מוח או התקף לב או מקבלים אירוע מוחי 55555 כתוצאה מלחץ דם גבוה שאינו מנוטר.

המון אנשים מתים כתוצאה מאורח חיים לא בריא, לא כתוצאה מניטור כזה או אחר של לחץ הדם.
במקום להילחם במכשירי מדידה (שאגב, יכולים לתת תוצאות די אמינות בשימוש נכון וחישוב ממוצע מדידות) ולפצוח בתחקירים סטייל כלובוטק צריך לשנות אורחות חיים. אך כמובן מכיוון ויותר נוח לחפש אשמים, מעטים יפעלו כך.
israelislave
לפני 5 שנים • 21 באוק׳ 2018
israelislave • 21 באוק׳ 2018
מניסיון, מכשירי לחץ הדם האוטומטיים די מדויקים, כדאי לעשות 3 בדיקות רצופות וללכת על הממוצע וכמובן לעשות את כולן באותו מצב\תנוחה.

בגילך המתקדם (113) ? לא הייתי דואג במיוחד. אבל לצעירים יותר הייתי ממליץ בדיקה תקופתית במיוחד אם יש הסטוריה של בעיות לב\לחץ דם במשפחה.

העיקר הבריאות.
Netrunner​(נשלט)
Netrunner​(נשלט) • 21 באוק׳ 2018
כשייתי קטן תמיד פינטזתי שהאחות שולטת ומכשיר לחץ הדם הוא מכשיר העינויים שלה. זה גם מציק וגם מגביל תנועה.
ויהי אור
ויהי אור • 21 באוק׳ 2018
אבל מה עושים עם סטרס? לפחות במקרה שלי, אני מרגיש שזה משהו שלא בשליטתי
Dybala21
Dybala21 • 21 באוק׳ 2018
אהלן חברה,
בתור אחד שבא ממשפחה של רופאים - יתר לחץ דם היא די נקודה רגישה בעמנו, שכן מרביתנו לא שומרים על אורח חיים בריא. לא פעם נתקלים במיון ובמחלקות במקרים בהם החולים מתבקשים לשמור על אורח חיים בריא יותר מהקיים, בין אם זה בתזונה בריאה יותר מין הסתם, ללא נתרן וסוכר(עוד מכת מדינה), ובעיקר עישון.
בואי נומר שהרבה חולים לא מקשיבים לעצות הרופאים, אך עם זאת, יש כאלה שכן. מן הצד השני יש כאלה שמדחיקים את המחלה, כלל לא בודקים אותה וגם כאלה שלא לוקחים את זה ברצינות כי את לא באמת מרגישה "חולה".
כמו שנאמר, הסטייה שאת מדברת עליה היא לא ממש רצינית.
מה גם, שאני אישית נתקלתי ברופאים שטענו שלחץ דם תקין ממוצע עומד על 140/90, מופרך והזוי לחלוטין..
שרק נהיה בריאים ומאושרים