אחר צהריים טובים אורח/ת
עכשיו בכלוב

מחזקת את כלובי על התמיכה במאבק הנשים!

דרקן ראהל​(נשלט){מית}
לפני 5 שנים • 14 בדצמ׳ 2018
עוץ,
אני אתייחס לכמה דברים.
הראשון הוא שאני לא מבין מה הבעיה לקבוע שדברים מסויימים הם לא בריאים. אי אפשר לומר ששנאת נשים זה רע? שהומופוביה זה רע? ואי אפשר לומר שאחווה בין גברים זה טוב?

הסגברה היא אכן מעין קללה. זה ביטוי שנולד בגלל איזה סופרת. אין לו קשר לשום מחקר. גבריות הגמונית וגבריות רעילה זה משהו אחר, זה מדעי החברה.

יש כל הזמן מחשבה שגבריות רעילה זה משהו שפמיניסטיות המציאו ושקשור ללימודי מגדר. לכן הדגשתי שלא פמיניסטית ולא מגדר.

עכשיו, השערה אישית שלי. ילד קטן מרגיש שהוא אמור להיות ילדה. ההתנהגות שלו כנראה חריגה, לא "גברית". אז הוא חוטף מכות מילדים אחרים שקוראים לו "הומו" (בדקת פעם כמה בנים משתמשים במילה הזו כקללה, לעומת בנות?), ומובילים אותם ה"גבר גבר"ים. בטלוויזיה ובסרטים הוא רואה גברים יותר נשיים כדמויות מגוכחות, כסוטים רעים או כאנשים טרגיים. ואולי גם אבא גוער בו שיהיה "גבר". אז הוא גדל אומלל ומוכה, ובהמשך חייו עובר ניתוח לשינוי מין. האם ינסה לחקור מה הניע את ההתנהגות כלפיו?

מה שכתבתי הוא השערה, המצאה שלי. לא קראתי את סיפור חייו של החוקר/ת. אבל, כהומוסקסואל שנולד בישראל 1980, אני אומר לך שיש בהחלט דבר כזה גבריות הגמונית, ושיש לה חרא דרכים לשמר את עצמה.
איה74
איה74 • 14 בדצמ׳ 2018
Slave הסיפור שלך הוא עצוב וקשה.
אבל הוא הסיפור האישי שלך.
הוא לא הסיפור של הרבה זוגות גרושים שאני מכירה.
והוא לא הסיפור האישי שלי ושל האקס שלי.

איה,
שלא מתביישת לקרוא לעצמה פמינסטית, מגדלת 3 ילדים בהורות משותפת, בלי שום התערבות של איזה גורם ממלכתי, עו"ד, בית משפט או הרבנות ותוך שיתוף פעולה מכבד באופן הדדי עם האקס שלה.
היד
היד • 14 בדצמ׳ 2018
הסגברה...כן...מה הצד הנשי? מנדנדת? ביטוי אדיוטי שאין לו מקום בשיח בדיוק כמו לומר לצד השני "תסתום את הפה"
עוץ הגדול​(נשלט)
עוץ הגדול​(נשלט) • 14 בדצמ׳ 2018
טוב מאוד שיש זוגות שמחליטים לא לתת למוסדות לנהל להם את החיים ולמען הילדים והבריאות הנפשית שלהם מצליחים להגיע להסכמות. זה רק מדגיש עד כמה כיום המערכת פועלת על מנת לסכסך בין שני הצדדים.

בתגובה לדבריו של דרקן, חשוב לציין שבתחום הסוציולוגיה עובדים מרצים רבים שתחום המומחיות שלהם הוא מגדר. והכותבת אכן מזהה עצמה כפמיניסטית. כיום קשה לצאת כנגד הקו הפרוגרסיבי בתוך תחום מדעי החברה בלי להסתכן בחרם ונידוי.

לא יצאתי נגד העקרון של לומר על משהו שהוא לא בריא. קראת רק את החלק שנוח לך. בנוסף, התעלמת מן המונח "גבריות רעילה" שהוא מהותני.

גבריות הגמונית בטח במערב לא קיימת, כי היא סותרת את ערכי המערב. שנאת האחר ואלימות הן אלמנטים אנושיים ואי אפשר לייחס אותם לקבוצה אחת - ההיסטוריה רוויה באלימות. במערב אין ציפייה מגבר להיות אלים אלא להיות אסרטיבי וזה הבדל משמעותי.

אצל חברי הקהילה הגאה, כפי שאתה מכיר, קיימת תופעה של גזענות נגד דתיים. Black lives matter היא קבוצה של נשים וגברים "מדוכאים" ועדיין היא גזענית.

שנאה ואלימות נגד נשים היא לא גברית, מכיוון ואחת ההגדרות ל"גבריות" היא הגנה על נשים. התנהגות כזו סותרת את הגבריות ולכן מדובר בלא יותר מאשר אוסף של התנהגויות לא מקובלות ולכן המונח המדויק יותר הוא "אנושיות רעילה". מה גם וחזרתי על כך קודם, אלמנטים שונים לא יכולים להיות טובים או רעים בלבד (והרי זה הפירוש של רעיל) אלא תלויים בגורמים רבים. אי בקשת עזרה עשוי לעיתים קרובות לתרום לחוסן הנפשי ולא לפגוע בו.

אי אפשר לדבר על הגמוניה כי החברה המערבית דוחה התנהגות מעין זו. בכלל כל חלוקה בחברה המערבית בין נשים, שחורים, להטב"ים ובין גברים, לבנים, נוצרים-יהודים היא חסרת שחר ופשטנית להפליא. לא מפתיע ש"גבריות רעילה" הפכה להיות נשק.
AIR​(נשלט)
AIR​(נשלט) • 14 בדצמ׳ 2018
כל הכבוד
Lanya Colson
Lanya Colson • 14 בדצמ׳ 2018
עוץ הגדול כתב/ה:
שנאה ואלימות נגד נשים היא לא גברית, מכיוון ואחת ההגדרות ל"גבריות" היא הגנה על נשים.

אה. אוקיי.
דרקן ראהל​(נשלט){מית}
לפני 5 שנים • 15 בדצמ׳ 2018
עוץ, אני מקנא בך. הדרך היחידה להאמין שאין גבריות הגמונית היא אם אתה חלק מההגמוניה. הלוואי וגם אני הייתי.

ברגע שאתה לא חלק מהגבריות ההגמונית אתה רואה אותה. אתה מרגיש אותה. שאל הומואים, טרנסים, חנונים, סטרייטים שמאופיינים בתכונות "נשיות" וספציפית לדיון - נשים, כמובן.

אני מבין לגמרי את ההתנגדות שלך לגבריות רעילה. זה מאוד ראוי לדיון, בעיניי. אבל גבריות הגמונית? עד כאן. זה קיים. הכי קיים.
עוץ הגדול​(נשלט)
עוץ הגדול​(נשלט) • 15 בדצמ׳ 2018
לא יודע מה איתך, אני דווקא מגדיר את עצמי חנון icon_smile.gif

זה בסדר שאתה רואה ברעיון של גבריות הגמונית מושג תקף.
לומר שהדרך היחידה לא לקבל את ההגדרה הופך אותי לחלק ממנה זה סתם פופוליזם ומלמד משהו על דרך החשיבה של שחור ולבן- "אם אתה לא איתנו, אתה נגדנו". ברור לי שמדובר כאן בעניין אישי.

באותה מידה, אני יכול לומר שאתה מאמץ את המונחים האלה מכיוון שזה מכניס אותך לקטגוריה של הטובים והמסכנים. הסטטוס של הקורבן מאפשר לך להרגיש עליון מוסרית על פני אנשים אחרים ונותן לגיטימציה להתנהגות אלימה. המציאות במערב היא הרבה יותר מורכבת ורבת פנים ואולי אם תסתכל על התמונה הרחבה אתה לא תמצא את עצמך מופתע מסיפורים על הפליה הפוכה.
דרקן ראהל​(נשלט){מית}
לא אישי ולא קדחת. בסך הכל אמרתי שגם בלי להכיר את המושג, כל מי שחווה היררכייה גברית ויחס של גברים לנשים, יודע אינטואיטיבית שקיים כזה דבר. הוא חי מול זה. מי שחי בתוך זה, לא שם לב, כי הוא רואה את כל האחרים. הוא מאמין אמיתי, אלא אם משהו מאלץ אותו להסתכל על המקום שלו.
אף אחד לא איתי ולא נגדי, אני לא במלחמה עם אף אחד, לא פעיל בכלום, נאדה. אני כן נהנה מדיונים. וכשאני נהנה ממשחק כיפי, זה לא חשוב מי מנצח, המשחק חשוב.

איפה הראיתי הפתעה על אפליה הפוכה? אמרתי לרגע שאין? אם כן, אז בטעות. אין לי מושג אם יש או אין אפליה הפוכה. לא מכיר את הנושא.

אני לא קורבן, לא עליון ומשתדל לא להיות אלים (ומן הסתם יש רגעים שאני מתקרבן, מתנשא ואלים מאוד). אני כן מאמין במדע כגישה לחיים, מאמין בחשיבותם של מדעי החברה ובאמת משוכנע שכשמתארים תופעה אנושית, זה מאפשר התקדמות. אם אני מבין משהו על החברה, אני יכול להבין איך לשמר או לשנות אותו. אם אני מתכחש לו, אני עבד לו. זה אחד מהיסודות של גישתי לחיים (שממש לא תמיד עובדת, ואינה מומלצת לאיש מלבדי)