שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

פיברומיאלגיה

אבן שתייה​(שולט){H.C}
לפני 5 שנים • 19 בינו׳ 2019
אבן שתייה​(שולט){H.C} • 19 בינו׳ 2019
Valeyard כתב/ה:
אני מכיר מספר בחורות שאוהבות בדסמ וסובלות מפיבמרלוגיה. סביר להניח שאלו אותן נשים שאתה מכיר.
נושא בעייתי כי לא ידועה הסיבה למחלה או יכולת לאבחן אותה כראוי ולכן אי אפשר לדעת
מה אחוז המדוייק של החולים בה או האם אלו שכן אובחנו בה אכן אובחנו כראוי.

אגיד רק שלדעתי יצא לך להכיר בצורה אינטימית יותר נשים נשלטות מאשר נשים וניליות.
לכן יש לך אשליה שהכמות היא יותר גדולה.
אם תלך ברחוב ותתשאל כל אישה (בהנחה וכולן יהיו כנות איתך) תגלה שהאחוז הוא הרבה יותר גדול
מהנשים הנשלטות אותן הכרת.

תחזיק חזק... אני מכיר לא מעט וניליות ואפילו את מצבן הבריאותי (תיק רפואי).
התהייה נבעה, דווקא מהיכרות עם אלו ואלו.
אבן שתייה​(שולט){H.C}

Re: ניבוי חותך

דרקן ראהל כתב/ה:
אבן שתייה כתב/ה:
lori כתב/ה:
ראשית רוב המוחלט של הלוקים במחלה הן נשים.
שנית, ישנה גם ציפיה שכזו מנשים יותר להודות בקשיים שלהם במחלות כך שגם אם יש גבר, בעיקר אם הוא מגדיר את עצמו כשולט במקום כמו הכלוב, ספק אם יודה בכך, כי זה נתפס כ״לא גברי״ להביע חולשה + להיות חולה.
אני נוטה להאמין שיחס החולי בין נשים שולטות לנשלטות הוא זהה, אבל אתה שומע יותר על סאביות משלוש סיבות:
1. יש לך ערוץ תקשורת נגיש יותר לסאביות
2. זה לא נחשב דומיננטי ולכן שולטות לא יחשפו את זה.
3. נשים נשלטות מקבלות באתר הזה לגיטימציה להיות רכות/כנועות/מסכנות/כואבות ולכן מדברות על זה יותר.

אישית אני יודעת על שתיים, משני צידי השוט.

שולטות אני לא מכיר כמעט בכלל.
טראומה, אם היא אכן הסיבה, יכולה לדחוף אדם לשני הקיצוניות: דום וסאב. יחד עם זאת, ובלי הסבר מלומד, אני נוטה לחשוב שמשהו בקריסטליזציה של חוסר עיבוד הטראומה, הולם יותר להתפתחות פיברו' אצל הצד הכנוע מאשר לצד הדומיננטי.
אני צריך להרהר מדוע כך אני נוטה לחשוב.

כבר בטענה שטראומה דוחפת לשתי הקיצונויות יש בעיה. אין כאן ניבוי חותך. כלומר, אם אגיד "נשים שעברו טראומה נוטות להיות נשלטות או שולטות", אין דרך לבדוק אם אני צודק, מכיוון שאי אפשר להראות טעות.
יש המון נשים שעברו טראומה והן לא שולטות, לא נשלטות ולא סובלות מפיברו.
נשמע גם שאתה בונה את התיאוריה סביב נרטיב שנראה לך הולם, ולא סביב רעיון מדעי כלשהו.
כמשחק אינטלקטואלי ומשהו לדון עליו בפורום - שיחקת אותה. כרעיון מדעי-פסיכולוגי, אישית, פחות עובד לי

אני אזכור שכרעיון מדעי-פסיכולוגי, אישית זה פחות עובד לך icon_smile.gif
לא טענתי לדטרמיניזם אלא לקשר סיבתי שאינו מושלם, וודאי שאפשר לבדוק בהינתן משאבים ומוטיבציה מתאימים.
אבן שתייה​(שולט){H.C}
מר ביץ כתב/ה:
איזה מחשבה מעניינת!
עכשיו כשאני חושב על זה (וזה לגמרי מניוסני האישי בלבד) אני בהחלט מוצא קשר ישיר.
בחיי האישיים יצא לי לנהל שתי מערכות יחסים רציניות עם שתי 2 נשים שונות, שהתבררו כחולות פיברומיאלגיה (אחת מהסוג הקשה ואחת מהסוג הקל)
ושתיהן היו נשלטות שמאוד אהבו כאב.
מעניין מאוד...

למען הסר ספק, הוא אינו שתול של ההפקה (כלומר יוזם הדיון) icon_smile.gif

תודה על העדות.
דרקן ראהל​(נשלט){מית}

Re: ניבוי חותך

אבן שתייה כתב/ה:
דרקן ראהל כתב/ה:
אבן שתייה כתב/ה:
lori כתב/ה:
ראשית רוב המוחלט של הלוקים במחלה הן נשים.
שנית, ישנה גם ציפיה שכזו מנשים יותר להודות בקשיים שלהם במחלות כך שגם אם יש גבר, בעיקר אם הוא מגדיר את עצמו כשולט במקום כמו הכלוב, ספק אם יודה בכך, כי זה נתפס כ״לא גברי״ להביע חולשה + להיות חולה.
אני נוטה להאמין שיחס החולי בין נשים שולטות לנשלטות הוא זהה, אבל אתה שומע יותר על סאביות משלוש סיבות:
1. יש לך ערוץ תקשורת נגיש יותר לסאביות
2. זה לא נחשב דומיננטי ולכן שולטות לא יחשפו את זה.
3. נשים נשלטות מקבלות באתר הזה לגיטימציה להיות רכות/כנועות/מסכנות/כואבות ולכן מדברות על זה יותר.

אישית אני יודעת על שתיים, משני צידי השוט.

שולטות אני לא מכיר כמעט בכלל.
טראומה, אם היא אכן הסיבה, יכולה לדחוף אדם לשני הקיצוניות: דום וסאב. יחד עם זאת, ובלי הסבר מלומד, אני נוטה לחשוב שמשהו בקריסטליזציה של חוסר עיבוד הטראומה, הולם יותר להתפתחות פיברו' אצל הצד הכנוע מאשר לצד הדומיננטי.
אני צריך להרהר מדוע כך אני נוטה לחשוב.

כבר בטענה שטראומה דוחפת לשתי הקיצונויות יש בעיה. אין כאן ניבוי חותך. כלומר, אם אגיד "נשים שעברו טראומה נוטות להיות נשלטות או שולטות", אין דרך לבדוק אם אני צודק, מכיוון שאי אפשר להראות טעות.
יש המון נשים שעברו טראומה והן לא שולטות, לא נשלטות ולא סובלות מפיברו.
נשמע גם שאתה בונה את התיאוריה סביב נרטיב שנראה לך הולם, ולא סביב רעיון מדעי כלשהו.
כמשחק אינטלקטואלי ומשהו לדון עליו בפורום - שיחקת אותה. כרעיון מדעי-פסיכולוגי, אישית, פחות עובד לי

אני אזכור שכרעיון מדעי-פסיכולוגי, אישית זה פחות עובד לך icon_smile.gif
לא טענתי לדטרמיניזם אלא לקשר סיבתי שאינו מושלם, וודאי שאפשר לבדוק בהינתן משאבים ומוטיבציה מתאימים.

רק לצורך הבהרה. ניבוי חותך ועמידה בעיקרון ההפרכה הן דרישות של מחקר מדעי מודרני. נחמד המשחק, אבל זה כל מה שזה. כשאמרתי אישית, הכוונה היתה שאני לא חובב מדע בגרוש.
איה74
איה74 • 19 בינו׳ 2019
דרקן, אנחנו מיותרים בדיון הזה, לא שמת לב? ?
אבן שתייה​(שולט){H.C}
איה74 כתב/ה:
אבן שתייה כתב/ה:

את יודעת מה אני חושב?

ברור, קריאת המחשבות שלי היא מעולה!
אני מחכה בקוצר רוח לשמוע איך סאביות קשורה לפיברו, וכמובן, לבחירה שלנו לחיות ככה.

אין לי תשובה טובה לשאלה בדבר הקשר בין סאביות לבין פיברו'.
יש לי נטיית לב וככזו ביסוס אין לה. גם לא הסבר.
איה74
איה74 • 19 בינו׳ 2019
אני לא חושבת שיש קשר בין פיברו לסאביות.
אני מכירה לא מעט וניליות עם פיברו וגם מלכה אחת.
אתה תמיד מוזמן לשאול כדי לדעת יותר.
חפרתי לא מעט ב PUBMED לא השכלתי לצערי. אתה מוזמן לתרום עוד תאוריות לדיון ?
Kote​(שולט)
Kote​(שולט) • 19 בינו׳ 2019
מתנצל מראש על הבורות,
אבל יש דבר שאני לא מבין.

לא הכרתי לפני זה את המושג פיברומיאלגיה,
ולפי גוגל זאת מחלה שגורמת לכאבים.

לפי הדיון אני מבין שזה דווקא משהו שקשור לנפש,
אז אשמח אם מישהו/משהי פה יוכלו לשפוך לי קצת אור על המושג
דרקן ראהל​(נשלט){מית}
בגדול, זו מחלה של כאבים בכל הגוף. הסיבה לא ידועה. זה נחשב מצב רפואי לחלוטין, אם כי אחד הטריגרים האפשריים הוא מתח נפשי.
אבל, גם עם הטריגר הוא פסיכולוגי (והוא לא חייב להיות, יש גם טריגרים פיזיים) ההמחלה עצמה פיזיולוגית
איה74
לפני 5 שנים • 20 בינו׳ 2019
איה74 • 20 בינו׳ 2019
זו עדיין לא מחלה, כי לא יודעים מה הגורם. בגדול זה מסווג יחד עם מחלות ראומטולוגיות, ויש שלל סימפטומים / מופעים למחלה.
לא לכולם יש את הכל. לא הכל באותה עוצמה. זו רשימה מהראש שלי (מבוססת בעיקר על סימפטומים שלי). אני, למשל, דווקא לא סובלת מכאבים בלתי מוסברים. זה כואב כשיש דלקת.
ולגבי הרכיב הנפשי, מתח מחמיר את המצב ולפעמים ארוע טראומטי יכול להביא להתפרצות או החמרה.
סימפטומים / מופעים:
רגישות מוגברת לכאב
כאבים מפושטים בגוף
דלקות בריקמות החיבור / מפרקים / שרירים
קשיון בוקר של בשרירים
נימול / עיקצוצים
מיגרנות
נדודי שינה / הפרעות שינה
צמרמורות (זה דיי סיוט הצמרמורות האלו)
דלקות במעי עד רמה של קרון וקוליטיס
ובכלל בעיות במערכת העיכול
Phybro fog שזה שם כולל לירידה בתפקוד הקוגניטיבי, ירידה בזיכרון, קושי להתרכז
עייפותתתת (לאות) שלא עוברת בשינה (ולכן פעם חשבו שזה אותו דבר כמו מחלת היאפים, עייפות כרונית) .

זה הסבר בקטנה.

וכמובן, שכתוצאה מכל הכיף הזה, יש השפעות משנה על המצב רוח. רמת הסבלנות, היכולת לתפקד ואפילו להביא לדכאון.