סופשבוע נעים אורח/ת
עכשיו בכלוב

שליטה מלמטה

isg​(נשלט){נשלט}
לפני 4 שנים • 8 בנוב׳ 2019

שליטה מלמטה

isg​(נשלט){נשלט} • 8 בנוב׳ 2019
היי לכולם
אף פעם לא הבנתי למה נשלטים נבהלים מהמילה שליטה מלמטה הרי כל הנשלטים יש להם גבולות
למשל אני נשלט ובחיים לא הייתי נותן לשולטת שלי לבצע בי ביזאר כבד ולחרבן עלי
נו אז אם ככה אני שולט על השולטת שלי?אם כן אז כולנו כאלה הרי אם שולטת תבצע משהו בלא הסכמה
היא עוברת על הדיברה השלישית שפוי בטוח ובהסכמה
וחשבתי לעצמי שיש שני סוגי אקטים 1 דבר שהנשלט לא מוכן לו בשום פנים ואופן 2 דבר שהוא לא אוהב
או לא עושה לו את זה ויתכן שבאקט מס 2 יש מקום שהוא יסכים רק כי השולטת שלו רוצה
וזה לא נחשב שלא בהסכמה כי הוא מוכן לזה כי הוא אוהב את הרעיון ששולטים בו אפילו אם את האקט הזה ספיציפית הוא לא אוהב
אבל האקט מס 1 שאינו מוכן לו בשום פניפ ואופן נחשב שלא בהסכמה
אני יודע שיש שיאמרו אין כזה דבר מה שהוא אוהב כי הוא נשלט והיא השולטת אז היא קובעת ולא הוא
אבל אם כך זה מדרון חלקלק לאלימות נטו מה אתם אומרים ואומרות?
שלגי
שלגי • 8 בנוב׳ 2019
התאמה בסיסית ותאום ציפיות אינם קשורים לשליטה מלמטה,
כשאתה מדבר על דברים ש״בחיים לא תעשה״ וכדומה - אתה מדבר על גבולות שזו סוגיה לגמרי שונה.
חשוב מאוד להגדיר מהם הגבולות שלך ולהבין עוד באינטראקציות הראשוניות שבצד השני מכבדים ומכילים.
ממליצה לך גם לחפש קצת כאן באתר ובכלל ולקרוא בהרחבה על הנושאים הללו.

בשליטה מלמטה הכוונה היא שהנשלט מנסה לשלוט בסיטואציות ולכוון אותן על פי העדפותיו.

בעיני - זה מאבד את הפואנטה של כל העניין - הן לשולט והן לנשלט.
מניחה שמי שרואה בשליטה קובץ של פטישים - דווקא יתחבר לשליטה מלמטה. אין בזה שום פסול חלילה - אבל לא מדובר בשליטה כפי שאני רואה אותה - של התמסרות הנשלט לשולט (תופס לכל המגדרים כמובן) ומסירת השליטה לשולט.
מטפורה
מטפורה • 8 בנוב׳ 2019
יאאא. שליטה מלמטה. אנסה לא לגנוב את השרשור ולנהתייחס לסוגייה הקונקרטי שהעלית.

אני חושבת שזה תלוי מאד בנסיבות ובמשתתפים. יש שולטות.ים שמאד מאמינים בבחינת גבולות מבוקרת, באופן כללי או ביחס לנשלטים.ות ספציפיים. במידה שהם צודקים ואם הם יודעים מה הם עושים, עשויות להיות לזה השפעות חיוביות, אני מניחה- יכול להיות שזה יפתח את הנשלט.ת לחוויות חדשות שרצו אבל פחדו לנסות, לשחרר אותם מקיבעון תפיסתי וכד'.
אבל כמו שהעלית בתרחיש שלך, במקרים אחרים, התוצאה עלולה להיות מבאסת למדי, לדוגמה- אם זה לא מתאים לנשלט.ת או/ו אם זו משימה שגדולה על השולט/ת ונעשית בצורה לא נכונה.
באופן כללי אני חושבת שקשר כזה צריך להיבנות על אמון ועל תקשורת, ולשאוף למצב שבו הנשלט.ת יכולים להביע את דעתם ולהעלות את החששות שלהם. במקרה שאתה מרגיש שקולך לא נשמע, שאתה מקבל תשובות לא מספקות ושעוברים על קווים אדומים שלך, אלה אכן, בעיני ולדעתי, דגלים אדומים שמחייבים אותך לבחון אם הסיטואציה מתאימה לך או לא.

ולעניין הבעיני מעניין יותר ומדובר פחות- שליטה מלמטה זה ה-דבר! אולי בעצם אפתח על זה שרשור משלי.
    התגובה האהובה בשרשור
bigdawg​(נשלט)
bigdawg​(נשלט) • 8 בנוב׳ 2019
כל הנשלטות שולטות מלמטה.
לכל נשלטת יש רשימת מכולת, ואם השולט לא שולט בה בדיוק כמו שהיא אוהבת הוא עף כמו טיל.

זה לא ביקורת, ולא תלונה, זה פשוט ככה.

נשים תמיד שולטות, גם נשלטות, רק אחרת.
isg​(נשלט){נשלט}
שלגי המשפט "בשליטה מלמטה הכוונה היא שהנשלט מנסה לשלוט בסיטואציות ולכוון אותן על פי העדפותיו"הוא לדעתי חמקמק מידי כי מה למשל אם לנשלט יש הרבה גבולות ,מה אם הגבול שלו
לא כמו שכתבתי שלא יבצעו בו ביזאר כבד אלא מס מסוים של הצלפות ולא יותר וכו וכו אין לדבר סוף
תמיד אפשר לפרשן שהוא שולט בסיטואציה, נראה לי שכולנו הן השולטות והן הנשלטים משחקים משחק וזה בסדר אבל אין פה שליטה באמת
isg​(נשלט){נשלט}
נשים תמיד שולטות, גם נשלטות, רק אחרת.
משפט כל כך נכון
שלגי
שלגי • 8 בנוב׳ 2019
isg כתב/ה:
שלגי המשפט "בשליטה מלמטה הכוונה היא שהנשלט מנסה לשלוט בסיטואציות ולכוון אותן על פי העדפותיו"הוא לדעתי חמקמק מידי כי מה למשל אם לנשלט יש הרבה גבולות ,מה אם הגבול שלו
לא כמו שכתבתי שלא יבצעו בו ביזאר כבד אלא מס מסוים של הצלפות ולא יותר וכו וכו אין לדבר סוף
תמיד אפשר לפרשן שהוא שולט בסיטואציה, נראה לי שכולנו הן השולטות והן הנשלטים משחקים משחק וזה בסדר אבל אין פה שליטה באמת

כל החיים הם משחק אחד גדול -
זה לא סותר את העובדה שבתוך הסיטואציה אפשר להיות נוכחים בה ולחוות אותה כמשה מאוד אמיתי ממלא ומרגש
חוויתי את זה משני צידי השוט - וזה פשוט זה (עבורי כמובן, למותר לציין)
יש גבולות קשים, יש גבולות רכים ויש נשלט/ת שבא לקבל. ב ד י ו ק את מה שבא לו באותו רגע תפור על פי מידותיו - מי שזה מתאים לו או לה - סבבה.

בעיני (שוב) - זה מפספס את הפואנטה ומעקר את העניין - אבל היי, כל אחד ומה שנכון לו.
ArchAngel​(שולטת)
ArchAngel​(שולטת) • 8 בנוב׳ 2019
יש הבדל בין להציב גבולות מסוימים, לתאם ציפיות, להביע רצונות ובין להתייחס לשולט/ת כאוביקט שאמור לשרת את הפנטזיה שלך, לפי התסריט האישי שלך בלבד מבלי שאכפת לך מצרכיו בכלל. זאת ההגדרה לשליטה מלמטה. מישהו שרק מגלם תפקיד של נשלט אבל שולט בכל הסיטואציה, בצורה שתלטנית, מחפיצה ומעיקה. ששם את עצמו במרכז, שמחלק פקודות או עושה מניפולציות ילדותיות בשביל לתרמן את השולט/ת.

הבלבול בין השניים, ככל הנראה, נובע מכך שיש הרבה שולטים/ות שמשתמשים במונח הזה בצורה מניפולטיבית, מייחסים "שליטה מלמטה" לכל מקרה שבו הנשלט מנסה לשמור על עצמו ולא אומר ישר "אמן" לכל גחמה מופרכת. הרבה יותר קל להם להפעיל מניפולציה כזו, ולהשיג אינסטנט טובות הנאה/אקטים שונים מכל מיני חסרי ניסיון, מאשר להשקיע בלהעמיק את האמון שיגמיש את הגבולות עם הזמן או פשוט לקבל סירוב בבגרות.

להגיד "אני לא מוכן" זאת לא שליטה מלמטה, להגיד "אני מעדיף ש..." זאת לא שליטה מלמטה, להגיד "המלכה, תזייני אותי ואז אלקק לך את כפות הרגליים, ואז תנעלי אותי בחגורת צניעות" זאת דוגמא לשליטה מלמטה שמשתלטת על כל הנעשה, ששמה את הצרכים של הנשלט בלבד בקדמת הבמה, שלא מתחשבת ברצונות של אותה שולטת והאם היא רוצה שבכלל יקראו לה "המלכה", האם משהו מהאקטים האלו מדבר אליה או אם יש לה תכניות אחרות בכלל.
isg​(נשלט){נשלט}
ארכאנגל מסכים איתך בעיקרון אבל לא יודע למה יש לי איזה תחושה שכאשר הנשלט אומר
מה הוא אוהב בשליטה זה שליטה מלמטה ולמה כאשר מדובר בשולטת זה נסלח לה
מה אם את שולטת מותר לך לחפצן את הנשלט למה אם הנשלט יגיד רוצה את זה וזה וזה
זה חיפצון, מסכים שכל אחד צריך להתחשב גם ברצונות של השני שתינו רוצים להגשים
פנטזיה שתינו צרכים להבין ולשמוע אחד השני כל אחד זכותו תוך כדי כבוד הדדי
להשמיע מה הם הפנטזיות שלו או שלה ככל שמדובר בפנטזיה זה נכון לשני הצדדים
אני רואה פרופילים של שולטות לא ברור לי למה אם את שולטת מותר לך לדבר ולכתוב בצורה
שחצנית כמו רק אני קובעת את הגבולות וכדו
יתכן שזה רק לתחושתי כשגבר משמיע את פנטזיותיו זה עלול להשמע מחפצן
כשאשה משמיעה זאת תמיד זה נסלח לה בין אם היא שולטת בין אם לאו
isg​(נשלט){נשלט}
אם ביחסים ונילים מותר לכל צד לבקש/להודיע מה הוא אוהב
גם ביחסי שליטה זה כך שוב כל אחד גם השולטת גם הנשלט
וכמו שביחסים ונילים אסור אסור לעשות מה שהשני לא אוהב
כך גם ביחסי שליטה בין לשולטת בין לנשלט
מישהו כאן כתב שאצל נשלטות הם מגיעות עם רשימת מכולת מה הם אוהבות
ואם השולט שלהם לא מסכים הם מעיפות אותו על טיל אם זה אכן כך זה רק מוכיח
שבגלל שבתור נשלטות הם יכולות להשיג כמעט בלי שום בעיה שולט
כי כידוע יש הרבה שולטים מקביל לנשלטות מה שלא קיים ביחסיות בין שולטות לנשלטים
לכן נשלטות מרגישות מספיק בטוח וחופשיות להשמיע את הפנטזיות שלהם כרשימת מכולת
וזה תמיד נסלח להם ומובן כי זו זכותן אבל גבר אוי ואביו אם יפנה לשולטת ויתחיל להשמיע מה הוא אוהב תקראו את הפורפילים של חלק מהשולטות ותבינו על מה אני מדבר אני מדגיש שזה חלק מן השולטות ולא כולם כמובן לא מתכון אלייך ארכאנגל את מדהימה