אחר צהריים טובים אורח/ת
עכשיו בכלוב

שליטה מלמטה - טייק 2

הוא​(שולט)
לפני 4 שנים • 10 בנוב׳ 2019
הוא​(שולט) • 10 בנוב׳ 2019
את מעוותת את דברי ואף מגחיחה אותם שזה לא עניני. או שלא הבנת.
אם את חושבת שלא לשתף פעולה עם פרטנר
או להפעיל פרטנר באופן מתמשך זה "מצוין" וחוקר מיניות
עבורי זה משחק בקקי . אני מתרשם שהגישה שלך נובעת משנאת גברים ואולי אני טועה
לומר מה זה קשור ומה הקשר אפשר על כל דבר.
תחת אש
תחת אש • 10 בנוב׳ 2019
פוסט חשוב.
כדי לנעוץ פוסטים לפי סדר החשיבות.
מלמטה.
ברייה​(שולטת){לא!!!מחפשת}
הוא כתב/ה:
אני ארדד. כלומר חולק על התפיסה ששליטה מלמטה היא "מצוינת"
נפריד לשתי אבחנות (רדוד אבל ריאלי)

"שליטה מלמטה אקראית"
אני חושב שסיטואציה בה נשלטת לא משתפת פעולה או מנסה להפעיל שולט
היא מורכבת ודי אינדיבידואלית ותלוית זמן. למשל זה יכול לנבוע מלחץ
מהיסטריה ולאו דוקא מחוסר רצון להתמסר. זה יכול להופיע בתחילת קשר או תחילת סשן
כשקצת חלודים. זה לא משהו גורף וחד משמעי שמבטא חוסר יכולת לקבל את המרות.
לומר לנשלטת "את לא נשלטת אלא קינקית" זה כמו לומר לילד קטן "אתה אף פעם לא תצליח"
או "אתה לא קשה חינוך אתה לא ניתן לחינוך" שזה מונע צמיחה.
אם השולט מספיק שולט ובטוח בעצמו הוא לא יבהל מזה וידע להתנהל ואף למנף.

"שליטה מלמטה סדרתית"
דבר נוסף שאת מבטה היטב בפוסט הוא הגישה הרווחת המעט כוחנית מעט מסרסת
שקימת כיום בין בני זוג ונילים שהאשה מכתיבה את ההתנהלות, הגבר משתקף כמרצה מפוחד
מסורס ונבהל כשהיא כועסת. הגישה הזו זולגת גם לכאן ויש לא מעט שולטים עם חרדת ביצוע
שששים להזדמנות לרצות מישהי ובלבד שיזכו בגביע (כי בדסמ זה זיונים וקללות).

בדסמ כפי שאני תופס אותו הוא הזדמנות לצאת מהגישה הזו ולחזור ולאפשר לאשה להיות במקום
הפוך כי זה ממלא בה צורך שכזה ומתאים למבנה האישיות שלה. (יש פטיש מאד שכיח של
חזרה לשנות החמישים ). הזדמנות גם כחקר מיניות רק הפוך ממה שאת מציגה.
במקרה כזה שליטה מלמטה או חוסר שיתוף פעולה כהתנהלות סדרתית ומתמשכת בקשר
כמוהה זה כמו לשחק כדורגל עם היד או לרמות במונופול מה שהופך את המשחק ללא רציני
ומוציא ממנו בעצם את הסיבה שעבורה התכנסנו.

זה מה שהבנתי:
לפעמים השליטה מלמטה היא לא יותר מהלך רוח רגעי שנובע מתוך מבוכה או חוסר מוכנות עקב חוסר ניסיון או בלבול. מקרה כזה אינו מאפיין את הנפשות הפועלות ולכן זאת תהיה טעות להגדיר אותם על סמך ההתרחשות כפי שזאת טעות להגדיר ילד שגנב כגנב, פושע ועבריין.

לעומת זאת, המקרה בו השליטה מלמטה היא כלי תדיר ואף תמידי שמשמש נשלט מניפולטיבי כדי להפעיל שולט חלש אופי, הוא מקרה אחר. מדובר במצב בו השולט יעשה את הכל כדי לספק את צרכיו של הנשלט ולו רק כדי לזכות בתואר ״השולט המושלם״ והנשלט שמנצל את חולשתו של השולט תופס את מקומו במערכת היחיסים תחת מסווה של נשלטוּת. ➡️ אני יכולה לדמיין מצב כזה במערכת יחסים בדסמית בפרט ובכל מערכת יחסים אחרת. ניתן למצוא דוגמאות למערכות יחסים כאלה הן בפסיכולוגיה, הן בספרות הקלאסית ואפילו בסרטים, כגון הסדרה על פי פסיכו, שם האם שמיוצגת כדמות חזקה ושולטת מופעלת על ידי בנה נורמן ממאחורי הקלעים מבלי שתהיה מודעת לכך.

זאת ללא ספק מערכת יחיסים שהבריאות ממנה והלאה ולא רק מנקודת מבט בדסמית. ובמקרה של בדסמ כנראה ניתן להגדיר אותה כמערכת יחסים שפוגמת ביסודות עליהם מושתת הבדסמ.

אם לא הבנתי אותך נכון, זה לא היה במזיד; ואם הבנתי נכון, אני מסכימה אתך.
מטפורה
מטפורה • 10 בנוב׳ 2019
זו לא מניפולציה אם זה מדובר ומוסכם על ידי שני הצדדים. 🤷
Lanya Colson
Lanya Colson • 10 בנוב׳ 2019
אני רוצה להוסיף, ברשותכם, הערה צדדית.

כל הנושא של הערכת מידת הבריאות או החולי של מערכות יחסים (או דרגת ה ״קקי״ שלהן כפי שאחדים ניסחו זאת מעליי) נוטף צדקנות, מהותנות, מוסרנות, שיפוטיות ועוד כל מיני רעות חולות של סטרוקטורות חברתיות נעדרות מודעות עצמית.

אתם חושבים שאפשר לנסות לנהל דיון לא שיפוטי על שליטה מלמטה?
(בלי או עם קשר לעובדה שאני חושבת שאין דבר כזה, או לפחות שזה מונח לא פרודוקטיבי כשמנסים להבין משהו על בדסמ, ובלי או עם קשר לעובדה שהרגע שפטתי לחומרה בערך 75% מהתגובות בשרשור הזה)
מטפורה כתב/ה:
זו לא מניפולציה אם זה מדובר ומוסכם על ידי שני הצדדים. 🤷

כן אם מוסכם על ידי שני הצדדים זאת אינה מניפולציה, את צודקת. אבל הוא, כמדומני, התכוון למצב בו זה לא. לפחות זה הרושם שאני קיבלתי מדבריו.
והוא כמובן מוזמן לתקן אותי, כאמור.
Lanya Colson כתב/ה:
אני רוצה להוסיף, ברשותכם, הערה צדדית.

כל הנושא של הערכת מידת הבריאות או החולי של מערכות יחסים (או דרגת ה ״קקי״ שלהן כפי שאחדים ניסחו זאת מעליי) נוטף צדקנות, מהותנות, מוסרנות, שיפוטיות ועוד כל מיני רעות חולות של סטרוקטורות חברתיות נעדרות מודעות עצמית.

אתם חושבים שאפשר לנסות לנהל דיון לא שיפוטי על שליטה מלמטה?
(בלי או עם קשר לעובדה שאני חושבת שאין דבר כזה, או לפחות שזה מונח לא פרודוקטיבי כשמנסים להבין משהו על בדסמ, ובלי או עם קשר לעובדה שהרגע שפטתי לחומרה בערך 75% מהתגובות בשרשור הזה)

מערכת יחסים בה אחד הצדדים מפעיל מניפולציות באופן תמידי כדי לקבל את מבוקשו, זאת מערכת יחסים שמתנהלת על פצצה מתקתקת. באמירה עממית מערכת יחסים כזאת לרוב מסתיימת בפיצוץ. באמירה קצת יותר מעמיקה, מערכת יחסים שמושתתת מניפולציה עקבית מצדו של אחד השותפים לפעמים מערבת פסיכופתולוגיה כלשהי. זאת יכולה להיות התקרבנות, תסמונת מינכאוזן ולרוב סתם סחיטה רגשית.

המדד של מערכת יחסים בריאה או חולה יכול להיות מדד הצלחתה של מערכת יחסים. אנשים יכולים לנהל מערכת יחסים שלמה בתנאים של מניפולציה ולהיות מאושרים אם מחוסר ידיעה, אם מתוך הרגל ואם כי מערכת יחסים כזאת מתכתבת עם הצרכים שלהם. ומדד כזה הוא מדד מכובד, כמובן. המדד שלי לתקינותה של מערכת יחסים אלה הפתיחות והתקשורת ולכן מערכת יחסים כזאת נקראת על ידי מערכת יחסים לא בריאה.

ושיפוטיות הכרחית לקיומו של האדם. ללא השיפוטיות לא נדע להבדיל טוב מרע.
Bagel
Bagel • 10 בנוב׳ 2019
ברוב הפטישים והסטיות המיניות יש עניין מאוד חזק של שליטה, האדם שולט באחרים ושולט בסצינה שמתרחשת סביבו, הרבה פעמים סטיה מינית מאומצת על ידי אנשים שקשה להם להרגיש פגיעים. אז מה זה משנה אם הסטיה נקראת ״נשלט״ או כל דבר אחר? האדם עדיין נמצא שם בשביל לשלוט. לכן שליטה מלמטה היא הבסיס של הבדס״מ לפי דעתי. בתוך התווך הזה אפשר למצוא סוגים שונים של אנשים שמתנהגים באופנים שונים - חלק יותר מעודנים, חלק מסתירים את הרצונות שלהם ופועלים במסווה, חלק חסרי בושה ודורשים מה״שולט״ את הטיפול הספציפי אותו הם רוצים. לפעמים יש אנשים כנועים שהם ״נשלטים״ ולפעמים אנשים דומיננטים שהם ״נשלטים״ המשחק המיני הוא רק משחק, ברוב המקרים.

גם האדם שנותן למישהו אחר את השליטה עדיין שולט, הוא מחליט שהוא רוצה להיות עלה נידף ברוח והוא מפיק מהנידפות הזאת מטעמים. הבדס״מ, בחלקיו היותר מעניינים, עושה שימוש באלמנטים מהחיים ופשוט שם אותם במרכאות. הרעיון הנוראי של עבדות, של עינויים, של אונס, של התעללות מינית - כל הדברים הכי נוראיים שהתרבות האנושית מפחדת מהם הופכים לכלי משחק מיני בבדסמ. הבלתי נסבל הופך למשחק, וזאת הפונקציה הפסיכולוגית של הבדסמ בסך הכל, התמודדות עם הרעיון של בדידות ודחיה על ידי הפיכת הנוראי מכל למשהו מענג כי הוא תחת שליטה - אתה מלקק סוליה של נעל אבל זה לא באמת משפיל או מסוכן, זה משחק בכאילו.

חשוב להתייחס למרכאות בבדסמ, ״נשלט״ אינו באמת חסר עוצמה וכוח. ״עבד״ יכול להיות נרקיסיסט חסר ענווה וכן הלאה.
מטפורה
מטפורה • 10 בנוב׳ 2019
אני פשוט לא כל כך מבינה איך בכלל נכנסנו לשיח על מניפולציה ועל קקי. מלכתחילה הניסיון בשרשור הזה היה להציג מערכת יחסים בה יחסי הכוחות הם טיפה פחות קבועים מראש וכן יותר גמישים, ועדיין בדסמיים. קשר בו לנשלטת יש יותר סיי על המהלך היומיומי, על האינטראקציה המינית ועל גבולות, בלי שנחשוב על זה אוטומטית כחתרנות וזיוף. השיטה הזו מראש מניחה ישירות, כנות, הסכמה הדדית.

בכוונה הבחנתי בין מצב כזה ל'שליטה מלמטה' שכוללת גניבת דעת. כל התייחסות לסוגי אינטראקציות מהסוג הזה קצת היה נראה לי כמו איש קש.
הוא​(שולט)
הוא​(שולט) • 10 בנוב׳ 2019
כן בריייה הבנת נכון
הייתי מחליף את הילד הגנב באלגוריה קצת פחות מרחיקת לכת.
לניה, אנחנו מחליפים דעות. חולקים מסכימים שופטים מבקרים
וכל אחד לוקח מה שנראה לו.