שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

בין מטרד לעוינות

בוער מתשוקה
לפני 3 שנים • 25 באוק׳ 2020

בין מטרד לעוינות

בוער מתשוקה • 25 באוק׳ 2020
אין לי כל רצון להפוך את זה לדיון על רקע מגדרי כי הדברים הללו יוצרים ויכוחים מיותרים אלא להתייחס לתופעה בכלוב שבה יש הצפה של פניות (דרך הודעות ״אדומות״ בעיקר) , נקרא לציבור הפונים ״השולחים״ ולציבור השני ״המקבלים״. אני עושה את זה בכוונה כדי לנסות לא ליצור עוד דיון סקסיסטי. ממילא לא מדובר על תופעה שבה אותם שולחים מייצגים את כלל המגדר, אבל יש כמות כל כך גדולה מהם שזה עושה שם רע לכלל המגדר.

המקבלים של ההודעות נתקלים בעומס של הודעות, התיבה שלהם מוצפת והם צריכים לבזבז חלק ניכר מזמנם רק כדי להתמודד עם מלא מלא הודעות לא רלוונטיות. חלק מההודעות הללו הן גם מגעילות, פוגעניות, מנג׳סות, מציקות ומטרידות מה שמוסיף רתיעה, עוינות וחוסר אמון ולא רק התשה.

*המקבלים* הם אנשים עם מנטליות שבה לא פונים סתם לפרופיל. השולחים הם אנשים עם מנטליות של לפנות כמעט לכל פרופיל שרק נכנס איכשהו ל״ראדאר״ הגס שלהם. חלקם אפילו לא קוראים פרופילים. חלק אחר קורא את הפרופיל רק כדי לצאת ידי חובה. לרוב כל אחד מאותם אנשים משכנע את עצמו שההודעה שהוא עומד לשלוח היא מחמיאה, והמקבל המיועד אכן מעוניין להיות מוחמא כך, מחוזר, מבוקש.

בכל פרופיל יש רמזים שאותו אדם לא מעוניין לקבל פניות למטרת היכרות כללית וניסיונות של ״בערך״ או ״אולי בכל זאת״ ״גיל זה רק מספר״ ועוד. נכון שיש כאלה שכותבים באופן מפורש שאינם מחפשים קשר מכל סוג שהוא (ואני מאמין שהם עדיין מקבלים הודעות היכרות בכל זאת) אבל יש כאלה שמרגישים שזה משתמע. שברירת המחדל בכלוב זה לא להיות אתר היכרויות שבו הרוב מחפשים קשר במציאות, אלא קהילה וירטואלית שבה רוב האנשים לא מעוניינים להיפגש למטרה רומנטית ו/או מינית.

אנשים שלא קוראים פרופיל, או שלא יכולים להשתלט על עצמם, או שמפיקים הנאה מפניה סזיפית לאנשים לצורך היכרות, להם אני לא רואה תקנה. אני צופה שהם לא יקראו שרשור זה, או ייכנסו אליו על מנת להתווכח (ואני מבקש מכם, אל!).

אני מנסה לכוון את השרשור הזה, וגם לנסות לתווך אותו, לאנשים *שלא רוצים* להיות חלק מכל נושא ההטרדה בכלוב אבל קשה להם להבין איפה עובר הגבול של הטעם הטוב. ללמוד איך לזהות שהם פונים סתם כי הצד השני לא באמת מחפש או לא מחפש אותם אישית, ועש כמה שזה מקניא או מכעיס או מתסכל, זה עדיין לא סיבה להציק ולהטריד. ואולי (רק אולי) אם יהיו מספיק דיונים על הנושא, נחיה בכלוב שבו יש פחות הטרדה מצד אחד ועוינות מצד שני.
Butterfly Effect
Butterfly Effect • 25 באוק׳ 2020
הגבול של הטעם הטוב עובר שניה לפני שהם נכנסים לרשימת החסומים.
ואם לא מחפשים שום קשר שום כלום ושום דבר, יש אפשרות לחסום את תיבת ההודעות שלך.
כמעט תמיד יהיו פניות לא רלוונטיות, לא חושבת שאפשר לחנך אנשים שרוצים למתוח גבולות כי זה פשוט בטבע שלהם.
כן זה מעצבן, אבל אנחנו יכולים לבחור אם לחסום או לא, זה לא שאין לנו שליטה טוטאלית על זה.
בוער מתשוקה
אני תוהה איזה אחוז מכל האנשים שיש להם הרגל למתוח גבולות, וזה לאו דווקא ״בטבע״ שלהם יש אפשרות לפתוח את הראש ולהוריד את רף ההטרדה כאן. אני חושב שזה מעבר למעצבן, אלא הורס לכולם. כלומר, מי שדווקא כן רוצה לקבל פניות מוצא את עצמו צריך לברור את הרצויות שלו מתוך הרבה לא רלוונטיות.

אני בעצם תוהה מהי הכמות של הודעות בתיבה (הערכה גסה) שגורמת למקבלים בסופו של דבר לעוינות, חוסר סבלנות וחוסר יכולת לתת תשומת-לב לפרופילים שבאמת מעניין אותם להכיר.

אני אגב טוען שאם המקבלים היו נוקטים גישה אקטיבית של לחפש מהצד שלהם פרופילים זה היה יכול להיות פתרון.

בהקשר הזה, אם הייתה נורמה כזאת משתרשת (במקומות תרבותיים יותר בעולם כמו שוויץ, המגדר שנוהג לפנות לשני במדינות מזרח-תיכוניות כמו שלנו הוא הרבה יותר מנומס ולכן המגדר השני הוא זה שיוזם -- אני לא באמת מאמין שישראלים מסוגלים לרמה כזאת או דומה של תרבותיות) הרי פיצ׳ר מגניב (אולי רעיון טוב להציע לכלובי) הוא משהו כמו:

מיון תיבת ההודעות הנכנסות לפי קריטריונים של העדפות אישיות: למשל מגדרים, סטטוסים וטווח גילאים.

תיבת ההודעות הנכנסות יכולה להיראות כך:
הודעות עם עדיפות [ שנה העדפות ]
======== =============== ===================
שאר ההודעות
ברייה​(שולטת){לא!!!מחפשת}
בתור אחת שברור שאינה מחפשת, אני מקבלת כיום (פזם מוריד את כמות הנודניקים כי הם כבר ניסו ונשרו) כחמש עד עשר הודעות ״מעצבנות״ ביום, וכעשרים בימים הראשונים אחרי העדרות ארוכה (הדור שהחדש שלא ידע את יוסף). הן נעות בין ״את צריכה זין״ לבין ״אני בדיוק כל מה שאת מחפשת״. אגב, לא הייתי אומרת שהן ״מעצבנות״. הן מטרידות. בהקבלה למציאות, אילו הייתי זוכה בעשר פניות כאלה ביום ברחוב, קרוב לוודאי הייתי עושה את דרכי לאורך קירות הבנינים בלבוש אפור כדי להתמזג בהם, וממעטת לצאת מהבית לא בגלל פחד או עצבים, אלא בגלל חוסר נעימות. וכן, בהחלט, אין לי ספק שלא אחת פספסתי שיחה טובה עם אנשים נחמדים שפנו רק כדי לשוחח, כי אני מורגלת לפניות סרק ולכן מתעלמת מכל הפניות על טייס אוטומטי מבלי להשקיע בהן מחשבה.

וכמו שנאמר לפניי, אין פתרון. אנחנו יכולות לחסום מראש או אחר כך או להתעלם. כלומר, הכלים לא חסרים. לחנך את האחרים אי אפשר, אין זה תפקידו של אף אחד ולדעתי גם לא באמת צריך. אלה הם, כאלה הם, זאת האווירה בכלוב וזאת הקונוטציה שהוא יוצר, וככה מוחצנים הצרכים של מי שמגיע לכאן. רוב המטרידנים כלל אינם קוראים בפורומים וגם חלק גדול מהנחמדים שנופלים בין הכסאות מתוך אנרציה, מסתובבים בין הבלוגים בלבד. לא קיים ״פתיח קסם״ שיגרום לי לסובב את הראש, לא באטמוספרה הנוכחית שבעיקר מייצרת אנטגוניזם. כך שמדובר ברולטה רוסית, לפעמים נענה למישהו שנשמע קצת פחות דביק וממוקד אוננות ולפעמים לא.
זאלופון​(שולט)
זאלופון​(שולט) • 25 באוק׳ 2020
הפתרון היחיד שאני רואה הוא לא ברמה החינוכית - מפני שכפי שנאמר, אי אפשר לחנך את "השולחים" - אלא ברמה הטכנית: להפוך את הפניות הנשלחות למשאב מוגבל. ליתר דיוק, את הפניות למי שמעולם לא שלח לך הודעה (כך שתוכל לשלוח כמה הודעות שאתה רוצה למי שאשכרה רוצה לתקשר איתך).

במצב כיום, שבו כל זב וצרוע יכול לשלוח כמה הודעות שהוא רוצה לכל דיכפין, מה אכפת לו לנסות את מזלו בלי לטרוח לקרוא פרופיל, להשקיע בהודעה או להעריך את המידה שבה ההודעה שלו רצויה? הוא לא מפסיד כלום, מקסימום לא יענו לו.

אבל אם, למשל, היו לו רק 3 פניות חדשות בשבוע, הוא היה מנסה לנצל אותן בצורה מיטבית. שזה אומר לא לשלוח אותן באקראי, אלא לכוון אותן למקומות שלהערכתו צפויים להניב תגובה רצויה בסיכוי גבוה. באופן זה, כמות ההטרדות היתה כנראה מצטמצמת פלאים.

כמובן שזו שאלה של כדאיות כלכלית. לקוחות שמשלמים עבור הזכות לשלוח הודעות כאוות נפשם אולי לא יסכימו לשלם עבור יכולת שליחת הודעות מוגבלת, וקשה לומר כמה "מקבלים" עזבו את האתר בגלל שנמאס להם מההטרדות והאם זה מתאזן. לא נכנס לזה. אבל קשה לי להאמין שגם אלף דיונים יעשו הבדל ששינוי טכני אחד יכול להניב.
    התגובה האהובה בשרשור
בוער מתשוקה
עלה לי רעיון לא רע לדעתי:

לתת עדיפות (כאופציה, לא להכריח) בתיבת הדואר עבור שולחים שלא עברו סף מסוים של הודעות ״חדשות״.

המטרה היא לצמצמם את החשיפה (באמצעות שליחה ההודעות שלהם לתחתית הרשימה) מול כל המטרידים הסדרתיים ששולחים הרבה יותר מ-20 (נניח) הודעות לפרופילים שונים ביום באמצעות סוג של ״עונש״ על חוסר נימוס ופניה ללא אבחנה.

מי היה רוצה אופציה כזאת?
רמפול

Re: בין מטרד לעוינות

רמפול • 25 באוק׳ 2020
בוער מתשוקה כתב/ה:
אין לי כל רצון להפוך את זה לדיון על רקע מגדרי כי הדברים הללו יוצרים ויכוחים מיותרים אלא להתייחס לתופעה בכלוב שבה יש הצפה של פניות (דרך הודעות ״אדומות״ בעיקר) , נקרא לציבור הפונים ״השולחים״ ולציבור השני ״המקבלים״.

...

אני מנסה לכוון את השרשור הזה, וגם לנסות לתווך אותו, לאנשים *שלא רוצים* להיות חלק מכל נושא ההטרדה בכלוב אבל קשה להם להבין איפה עובר הגבול של הטעם הטוב. ללמוד איך לזהות שהם פונים סתם כי הצד השני לא באמת מחפש או לא מחפש אותם אישית, ועש כמה שזה מקניא או מכעיס או מתסכל, זה עדיין לא סיבה להציק ולהטריד. ואולי (רק אולי) אם יהיו מספיק דיונים על הנושא, נחיה בכלוב שבו יש פחות הטרדה מצד אחד ועוינות מצד שני.

שמע סיפור: פעם פגשתי מרוקאי, לא משנה מאיזו עדה ...

וברצינות, מה שאתה מציע זה כמו לפרסם מודעה בעיתון, "נא לא לאנוס נשים, זה לא בסדר."
האם אתה חושב שזה ישנה בעשירית האחוז את סטטיסטיקות האונס במקום כלשהו?
בוער מתשוקה
כן, אני פשוט חשבתי בקול רם, האם יש אנשים שרוצים לשנות את ההרגלים שלהם כדי לחיות במקום יותר שפוי. אני חושש שהתשובה תהיה ״כן, אך מעט מדי״.

בכל מקרה, הרעיון שהעלינו, על מיון ו/או ענישה של מי ששולח הרבה הודעות להרבה מקבלים (דהיינו פרופיל של מטריד סדרתי) יש בכוחו לשנות את סדרי הכוח במקום הזה, ורק האופציה הזאת מסקרנת לטובה.
עבד משועבד{עבד}
עבד משועבד{עבד} • 25 באוק׳ 2020
יש פתרון פשוט.
וגם מאוד פמיניסטי..

צריך להפוך את "השולחים" "למקבלים".
ואת " המקבלים" "לשולחים"

ז'א שלגברים לא תהיה בכלל אפשרות לשלוח הודעה. רק לנשים.
האשה תקרא פרופילים של גברים ותשלח הודעה למי שמתאים לה..