בוקר טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

האם קיים אלוהים

ממתקינקי
לפני 3 שנים • 22 ביוני 2020
ממתקינקי • 22 ביוני 2020
אוכל להוסיף לדיון שאם אנחנו מסתכלים על כל החיים דרך הגישה המדעית של קיים או לא-קיים, הרי שאנחנו לא מתארים את כל חוויית המציאות שלנו. המציאות כפי שאנחנו חווים אותה עוברת דרך הרבה פילטרים פסיכולוגיה אצלנו, ואין באמת מילה אנושית המתארת משמעות כלשהי שאינה עוברת דרך פילטר של איך הדבר נתפס בתוך המודעות של בני אדם. גם המדע עצמו עובר דרך הפילטרים הללו, על אף שיש למדע עצמו בעיה, מאחר והוא מנסה להוציא את האדם (את המודעות) מתוך המערכת, ומדמיין מצב שבו הדבר אכן קורה ואפשרי.

מכאן, שגם השאלה מה המשמעות של קיום האל היא שאלה תלויית מודעות של מי ששואל אותה, ומי שעונה על השאלה הזאת. גם לשואל וגם לעונה יש נקודות השקפה שונות על המציאות, כך שלמרות שהם מדמיינים שהם חיים באותה מציאות, החוויה שלהם בפועל את אותה מציאות קצת שונה.

זה מבלי להיכנס לכך שכמו כל מושג אנושי, אלוהים הוא תלוי הגדרה ולכן השאלה אינה רק האם קיים אלמנט שניתן להסכים עליו שהמילה שתתאר אותו תהיה ״אלוהים״ אלא מה יהיו המאפיינים של אותו אלמנט, החוקיות שלו ועוד.

אם יש משהו שחזק תודעתית בקרב בני אנוש זאת חוויה. כשאדם חווה משהו, הוא אינו זקוק למילים והגדרות. מעבר לכך, כל עולם המושגים שלנו נשען על אמונות. אין לנו יכולת המשגה שהיא מחוץ למערכת האמונות שלנו. אנחנו זקוקים לאקסיומות בסיסיות כדי ״לאתחל״ את מערכת האמונות שלנו. בגלל שיש משותף רב באופן שבו התודעה הסובייקטיבית של כל אחד ואחת מרגישה, הרי יש לנו מכנה משותף לבסס עליו אמונות אלו או אחרות.

מעניין יהיה לבחון אנשים שהתודעה שלהם היא שונה באופן קיצוני מהממוצע, כיצד מערכת האמונות הרווחת מרגישה מהתודעה שלהם. לצורך העניין, כיצד סוציופת חווה את המושג אלוהים, וכיצד כת של פסיכופתים חווים את המושג הזה. כמה דומה וכמה שונה תהיה מערכת האמונות שלהם.
ממתקינקי
ממתקינקי • 22 ביוני 2020
חשבתי על זה עוד.

אלוהים מתאפיין באופן ״מפתיע״ בהרבה סממנים רגשיים אנושיים, שידועים לנו היטב מהתודעה שלנו ובמיוחד אם אנחנו בני אדם עם רמת מודעות נמוכה יחסית. רגשות כמו קנאה, מעקב אחרי מושא מסוים, אחרי כל פעולותיו, אכזבה מבחירותיו שאינן נאמנות, ענישה בתקווה לתקן את דרכיו וכו׳. יחסי גומלין של אם תהיה מאמין טוב, תהנה מאהבת האל ואם תהיה מאמין רע, תיענש ויקרו לך דברים רעים, לאו דווקא כאשר תצפה לכך. זה אלמנט שמרגיש מאוד אנושי, ממש לקוח עמוק מתוך הבטן של האנושיות.

יש גם אלמנטים שמעניקים לדברים משמעות, גם אם אין כל קשר ישיר. זאת העדפה אנושית שאם כבר קרה משהו, במיוחד אם זה אסון, עדיף שתהיה לזה משמעות על פני ההרגשה של shit happens. כלומר, אם הדבר הרע שקרה הוא עונש מאל, ואותו אל לא סתם שולח אסונות אקראיים ללא סיבה, אז יש תקווה שיש דרך לצמצם את האסונות הללו, למצוא חן באותו מקור שמייצר את האסונות, ולחיות חיים עם פחות אסונות. או לפחות להשלים עם האסון, להרגיש שאם קרה אסון, זה רצון האל, אפילו שלא נבין בדיוק למה זה קרה, שלא נענה את עצמנו במחשבות טורדניות שהיה משהו שיכולנו לעשות כדי למנוע את האסון. כלומר, אם היינו מאמינים מושלמים, ועשינו הכל למופת, והאל שלח לנו אסונות, זה רצונו ולכן אנחנו יכולים להשלים עם כך שעשינו בדיוק מה שהיינו אמורים לעשות, והאסון שקרה זה בדיוק מה שהיה אמור ממילא לקרות.

אם יש משהו שהרעיון של אלוהים מציף, זה צרכים עמוקים בנפש האנושית, שהם רחוקים מדרך האימות המדעית, כי מה לעשות שהנפש האנושית מתוסבכת קצת יותר. וזה גם לרוב הנרטיב שמעניין בני אדם. סיפורים שיש בהם צד אפל ומסתורי.

אלוהים הוא נרטיב מאוד מוצלח, שעוצב במשך דורות רבים לפי מיטב מה שתופס בני אדם.
שרימחמש​(אחר)
שרימחמש​(אחר) • 22 ביוני 2020
אגיד לך למה אני חושב שאלו גיבובי מילים וזו בסך הכל אמונה חזקה מאוד בשורה התחתונה.
המשמעות של ידיעה היא הכרה וודאית המתבססת על מידע - אין שום מידע בעולם שיכול להוכיח לי שאלוהים קיים, אני יכול להניח שהוא קיים על סמך מידע כזה או אחר, אבל לא לדעת.
אם הייתי יכול לדעת, אבל באמת לדעת, כולם היו מאמינים ויודעים את האל, בלי יוצא מן הכלל.
אחד שמבין​(נשלט)
אחד שמבין​(נשלט) • 22 ביוני 2020
אתה לא מכיר את כל המידע בעולם, ולכן האמינות של המשפט ״אין שום מידע בעולם שיכול להוכיח לי שאלוהים קיים״ הוא במקרה הטוב ״גיבובי מילים״ כמו שכתבת.
וזה לא ניסיון להוכחת קיומו של האל. לאורך כל התגובות שלי אני לא עוסק בניסיון שכזה.
שרימחמש​(אחר)
ומה שאתה כותב זו פשוט הקטנת ראש (:
כי אתה יודע יפה מאוד שאם היה מידע כזה, הוא מזמן היה בחוץ וכולם היו זוכים לשמוע עליו.
וחוויה של אדם בודד זו לא הוכחה לכלום.
אחד שמבין​(נשלט)
אני מאמין לך שאתה חושב שזו הקטנת ראש.
אבל לא. אני מבטיח לך שזו לא הקטנת ראש.
לא כל מידע ביהדות מיועד להפצה.
ויש מידע וחוויות ששמורים ליחידי סגולה שיודעים להסתיר זאת היטב, יותר ממה שנדמה לך.
לא כל המידע נגיש, ולא כל חוויה שמישהו חווה הופכת לנחלת הכלל.
אדרבא, בילדותי זכיתי להיות בסביבה של אנשים מיוחדים, דור שנכחד, ספגתי מהם רבות. ואני יודע שזה עובד בדיוק הפוך, ומי שרץ לעשות לעצמו יח״ץ הוא לא מי שאאמין עליו שאכן הגיע למצב שהוא יודע את האל.
ברור לי שעולם המושגים הזה זר לך. ולכן בדיוק טענתי מלכתחילה שאתה לא מכיר את כל הידע בעולם.

ושוב, אני עצמי לא מתיימר לומר שיש לי הוכחות, או שהאמונה שלי חזקה, ובוודאי לא שאני במצב של ידיעה. ואולי לכן קל לי יותר לקבל בכבוד כל אחד באמונתו.
אני רק בטוח שכל צד חושב שהוא יודע הכל. וזה בד"כ לא נכון. גם לגבי.
שרימחמש​(אחר)
ואני מאמין לך שאתה באמת מאמין בזה, אני אישית לא.
*בעיני* אלו תירוצים שאנשים מספרים לעצמם כי ככה הם חיים עם עצמם יותר בשלום, לא במודע.
לא מצליח לראות סיטואציה בה לאדם כלשהו יש הוכחה חד משמעית לקיומו של אלוהים והוא לא רוצה לשתף את זה עם כולם, במיוחד אדם מאמין.
אבל איש באמונתו יחיה, גם אם זה לא נקרא ככה, אני לגמרי מבין למה אנשים מאמינים icon_smile.gif
אחד שמבין​(נשלט)
מצוין.
חזרנו לנקודת ההתחלה שבה כל צד בטוח שהוא צודק, מאמין שהשני כנה בטענותיו, אך טועה במסקנותיו 😉
שיהיה יום נפלא לכולם 🙃
שרימחמש​(אחר)
כמו מרבית הוויכוחים בהיסטוריה האנושית (:
טלי35​(שולטת)
טלי35​(שולטת) • 22 ביוני 2020
אמ;לק

אם אלוקים קיים, הוא צריך להכות בחרון אפו ועוצם ידו כל מי שמקפיץ שרשורים ותיקים!