צהריים טובים אורח/ת
עכשיו בכלוב

likeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee:שרשור שיתעדכן ממעת לעת.

לילית חדשה
לפני 9 שנים • 4 באוק׳ 2014
לילית חדשה • 4 באוק׳ 2014
רפונזל- למה "שם"? יש לאיזור הזה שם (האמת יש לו כמה שמות), אפשר, מותר ואף רצוי לקרוא לו בשמו.

איימי- כמעט כל אחת שתשאלי תגיד לך שהיא בוחרת להסיר שיער. אבל אם תיכנסי קצת יותר עמוק ותנסי לראות למה מישהי מורידה שיער תראי שבפועל אין בחירה אמיתית. יש ציפייה של החברה והסביבה שהאישה תוריד שיער והיא מורידה כי ככה יפה יותר וככה הבחורים אוהבים יותר וככה צריכה.
לא היתה אחת שאמרה לי שהיא בוחרת בהורדת שיער (ולא משנה הדרך בה היא מורידה אותו) שבחרה בזה כי לה יותר נוח או כי היא מרגישה יותר טוב עם עצמה ככה.

אם הבחירה שלך להוריד שיער או להפחית משקל או להאריך את שיער הראש (או מה שזה לא יהיה) כי ככה צריכה להיראות אישה- זו כבר לא בחירה פמיניסטית.
זה כבר לומר יש מישטור גוף, יש תבנית אחת ומראה הנשי וככה אישה צריכה להיראות. אין פה פמיניזם.

ולפני שאתן מסירות שוב את השיער ה(לא)מיותר שלכן- תחשבו על הבנות והבנים שלכן.
מה אתן משדרות להן? האם אתן מחנכות אותן שיש להן בחירה או שאתן מלמדות אותן שיש תבנית רצויה לאישה ואם את לא מתאימה לשם את לא באמת אישה.
amy​(נשלטת)
amy​(נשלטת) • 4 באוק׳ 2014
מכבדת את דיעותיכן. נסכים לא להסכים icon_smile.gif

חג שמח.
בלוסום​(לא בעסק)

לילית חדשה -

בלוסום​(לא בעסק) • 4 באוק׳ 2014
כמו שכתבתי מההתחלה - הסבה שבגללה אני מורידה שערות במפשעה היא... אני.
וכמו שאיימי כתבה - מי כבר יודע מה קדם למה הביצה או התרנגולת...
השמש בהתגלמותה
השמש בהתגלמותה • 4 באוק׳ 2014
איך אפשר לדון בשיערות כוס ובפמיניזם בנשימה אחת?
בעולם בו שיערות כוס מעוררות ויכוח כל כך טעון ואמוציונלי אין שום פמיניזם ושום כוח נשי ושום בחירה חופשית.
זה עולם שבו שיערות הכוס שלנו או היעדרן חשובות הרבה יותר ממה שאנחנו. הן מעידות עלינו אם אנחנו נקיות או לא, מטופחות או מוזנחות, הן מהוות הצהרה חברתית נוקבת אם בחרנו פשוט להניח להן, ובכלל הן הרי עניין ציבורי.
איך ולמה זה נושא לדיון? איך ולמה לכל גבר יש דעה בנוגע למה אישה צריכה לעשות עם השיערות שלה, שעל הכוס שלה? איך נשים מלכלכות זו על זו בגלל נושא כזה?
אלה שיערות, בסך הכל שיערות. ובעיניי, גם כאלה שצריכות להיות שם.
אבל בכלל איזה מן עולם זה יהיה אם כולנו נתאים לתבנית מסוימת שלפיה "כך צריך להיות"? כל הנשים ילבשו מידה 36(במקרה הטוב, פרגנתי פה לתעשיית האופנה), יהיה להן שיער ארוך(כי זה מה שגברים אוהבים הרי) ומתחת לגבול הגבות והריסים לא יהיה להן שום שיער. בהמשך כולן יחשבו אותו הדבר, ויפעלו אותו הדבר, ולא יישאר שום דבר מגוון ומעניין בעולם הזה.

הנושא הזה צריך להפסיק כבר להלהיט את הרוחות ולרדת מסדר היום.
גברים צריכים להפסיק לחשוב שיש להם איזושהי לחלק הוראות בנוגע למה אישה "צריכה" לעשות עם השיער הזה או לגרום לה להרגיש שהיא לא בסדר אם היא לא נכנעת לתכתיבים האלה, ונשים צריכות להפסיק לאפשר לגברים לחלק להן את התכתיבים האלה.
זה עניין של אופנה, אופנה טיפשית בעיניי, לא בריאה ולא יפה, וככל אופנה, גם זו תחלוף.
כפי שגברים ירדו לנשים לפניה, הם ימשיכו לעשות זאת גם אחריה.
כפי שהיה בהחלט אפשרי להיות נקיה גם עם שיערות, זה עדיין אפשרי.

אני חושבת שצריך פשוט להוריד את הראש בינתיים ולתת לה לעבור, לאופנה הזאת, בלי להרוג זו את זו בדרך, ואולי אחריה כל אחת תוכל לעשות באמת את מה שהיא רוצה עם הגוף שלה, מתוך בחירה מלאה ולא מחוסר ברירה, ואולי זו סתם אופטימיות אשלייתית וחסרת תקנה.
זאלופון​(שולט)
זאלופון​(שולט) • 4 באוק׳ 2014
יש הרבה מאוד תחומים, שקשורים למראה או שאינם, שבהם החברה מכתיבה סטנדרט מסוים שנחשב נכון או טוב יותר. לא נכון בעיניי לבודד את שיער הערווה הנשי מהמכלול הזה כאילו היה דוגמה חריגה למשטור. נשים "יפות" - אלה שרואים בקולנוע ועל מסלול הדוגמנות - הן רזות, חלקות, מקומרות וארוכות רגליים. הגברים שרואים באותם מקומות עונים לקריטריונים דומים - הם לא שמנים, הם שריריים, הם חלקים (בחיי) והם ארוכים. ככה החברה מכתיבה לנו. גבר שרוצה לשמוע יומם וליל שיש לו גוף יפה, כדאי לו להרשם למכון כושר, ולהיות גבוה. אישה שרוצה, כדאי לה לשמור על המשקל, ולגלח. נולדת נמוך? הגנים שלך הכתיבו לך חזה שטוח? אתם פחות קרובים לאידיאל החברתי. הוגן או לא הוגן, נכון או לא, ככה זה עובד.

עדיין, לא מדובר בגזר דין מוות. גם גברים נמוכים עושים סקס. גם נשים שטוחות חזה מתחתנות. אני חושד שאפילו נשים שלא מגלחות את שיער הערווה יכולות למצוא מי שיאהב אותן ואפילו מי שיחשוב שזה יפה.
זו תמיד בחירה בעיניי. כמו שלי יש בחירה להסתובב עם זיפים (אני שונא להתגלח), למרות שאני יודע שבעיני רבים המראה הזה מוזנח, וכמו שיש לי בחירה לאכול בלי חשבון (אני אוהב לאכול) ולגדל כרס לתפארת למרות שאני יודע שיש לזה מחיר חברתי, כך גם הבחירה לגלח היא בחירה.
מי שמגלחת מפני שלדעתה זה לא נשי לא לגלח בוחרת לפעול על סמך תפיסותיה בדיוק כמו מי שלא מגלחת מפני שלדעתה גילוח הוא סוג של כפייה פטריארכלית, ובדיוק כמו כל אחד אחר שיש לו תפיסות מסוימות שמכתיבות מה הוא אוהב ומה הוא בוחר לעשות.
השמש בהתגלמותה
זאלופון כתב/ה:
יש הרבה מאוד תחומים, שקשורים למראה או שאינם, שבהם החברה מכתיבה סטנדרט מסוים שנחשב נכון או טוב יותר. לא נכון בעיניי לבודד את שיער הערווה הנשי מהמכלול הזה כאילו היה דוגמה חריגה למשטור. נשים "יפות" - אלה שרואים בקולנוע ועל מסלול הדוגמנות - הן רזות, חלקות, מקומרות וארוכות רגליים. הגברים שרואים באותם מקומות עונים לקריטריונים דומים - הם לא שמנים, הם שריריים, הם חלקים (בחיי) והם ארוכים. ככה החברה מכתיבה לנו. גבר שרוצה לשמוע יומם וליל שיש לו גוף יפה, כדאי לו להרשם למכון כושר, ולהיות גבוה. אישה שרוצה, כדאי לה לשמור על המשקל, ולגלח. נולדת נמוך? הגנים שלך הכתיבו לך חזה שטוח? אתם פחות קרובים לאידיאל החברתי. הוגן או לא הוגן, נכון או לא, ככה זה עובד.

עדיין, לא מדובר בגזר דין מוות. גם גברים נמוכים עושים סקס. גם נשים שטוחות חזה מתחתנות. אני חושד שאפילו נשים שלא מגלחות את שיער הערווה יכולות למצוא מי שיאהב אותן ואפילו מי שיחשוב שזה יפה.
זו תמיד בחירה בעיניי. כמו שלי יש בחירה להסתובב עם זיפים (אני שונא להתגלח), למרות שאני יודע שבעיני רבים המראה הזה מוזנח, וכמו שיש לי בחירה לאכול בלי חשבון (אני אוהב לאכול) ולגדל כרס לתפארת למרות שאני יודע שיש לזה מחיר חברתי, כך גם הבחירה לגלח היא בחירה.
מי שמגלחת מפני שלדעתה זה לא נשי לא לגלח בוחרת לפעול על סמך תפיסותיה בדיוק כמו מי שלא מגלחת מפני שלדעתה גילוח הוא סוג של כפייה פטריארכלית, ובדיוק כמו כל אחד אחר שיש לו תפיסות מסוימות שמכתיבות מה הוא אוהב ומה הוא בוחר לעשות.

זה בדיוק מה שמציק לי אישית, העניין של "נשי- לא נשי".
אף אחד לא יגיד לגבר עם זיפים שהוא "לא גברי", אלא מקסימום סקסי בקטע מוזנח. אף אחד לא יגיד לגבר נמוך או עם איזו כרס קטנה שהוא לא גברי. הוא יכול להיות פחות יפה, פחות מושך, אולי, למרות שגם לא בטוח, כי הרי גברים נמדדים על פי מדדים נוספים מלבד המראה החיצוני שלהם, אבל הוא לא יהפוך להיות לא גברי.
ואישה, אם היא בוחרת שלא לגלח את שיערות הכוס שלה הופכת להיות לא נשית?
זה מרתיח אותי.
במיוחד כשמה לעשות, מה שמגולח נוטה גם לצמוח חזרה ודי מהר, ומה לעזאזל נשי בזיפים כנראה נשגב מבינתי להבין.
אבל לא נשי. שיער בכוס, שהוא איבר נשי, זה לא נשי.
לא ייאמן.
בלוסום​(לא בעסק)

השמש בהתגלמותה -

בלוסום​(לא בעסק) • 4 באוק׳ 2014
בעיני ברור שאפשר לדבר על פמיניזם ועל שערות המפשעה בנשימה אחת - כי בעיני פמיניזם הוא אפשרות הבחירה.
את יכולה לבחור לעשות מה שאת רוצה. זו בעיני מהות הפמיניזם.
השמש בהתגלמותה

Re: השמש בהתגלמותה -

rapunzel כתב/ה:
בעיני ברור שאפשר לדבר על פמיניזם ועל שערות המפשעה בנשימה אחת - כי בעיני פמיניזם הוא אפשרות הבחירה.

לעשות מה שאני רוצה? באמת? באיזה מחיר? שכל אחד שרוצה ומרשה לעצמו יוכל לומר לי, למשל כמו שאת אמרת לסושי, שאני נראית כמו בג'ונגל?
כן, אף אחד לא יעצור ולא יכלא אותי באשמת אי הורדת שיערות כוס, אבל המחיר החברתי יהיה קשה, וצעד כזה פירושו הליכה נגד הזרם החברתי, דבר שהוא רחוק מלהיות מובן מאליו, וכשהדברים הם כפי שהם, אין כאן זכות בחירה אמיתית. הבחירה היא להיות כפי שהחברה מצווה, או ללכת נגד הציוויים שלה, על כל המחירים הנלווים.
אני רוצה לחיות בעולם בו אפשר להיות נקיה ובסדר ולא לספוג ביקורת מנומסת יותר או פחות, כשאני עושה עם הגוף שלי והשיערות שלי מה שאני רוצה. אני רוצה לחיות בעולם בו הורדה או השארה של שיערות הכוס במקומן תהיה בחירה כמו הבחירה ללבוש חצאית או מכנסיים. עד שזה לא המצב, וכל מי שלא מורידה זוכה לכינויי גנאי, ולמרבה הצער לא רק מגברים אלא גם מנשים, אין כאן פמיניזם ואין כאן בחירה חופשית. יש כאן רק כפיה ובחירה של בודדות להילחם כנגד הכפיה, זה כל מה שיש כאן רפונזל.
לילית חדשה

Re: השמש בהתגלמותה -

לילית חדשה • 4 באוק׳ 2014
rapunzel כתב/ה:

רפונזל, יש לך את אפשרות הבחירה. זה נכון.
אבל כאן הטעות שלך.
לכנות מישהי שבחרה אחרת כלא נשית, או להודיע לה שהיא נראית ומתנהגת כמו בג'ונגל ושזה לא לעניין שהיא ככה- זה לא פמיניסטי.
וכן- גם לבחור לתחזק את מישטור הגוף כי ככה נשית וככה צריכה- זה גם לא פמיניסטי
    התגובה האהובה בשרשור
סוררת בשקט​(אחרת)
סוררת בשקט​(אחרת) • 4 באוק׳ 2014
פעם, לפני כמה שנים, אחרי שראיתי כמה ערוות חלקות לגמרי במסגרת עבודתי, החלטתי שזה הכי יפה שראיתי ובצעד לא מחושב לגמרי, עשיתי לייזר. כיום אני רואה נשים עם תספורות כוס חמודות ולפעמים אני מצטערת על מעשה נמהר. לפעמים אני נזכרת בהרגשה הזו של משי, כשהייתי מעבירה יד בשיער הכוס.
לפני כמה זמן יצא לי ולבתי להחליף בגדים בחדר הלבשה משותף בחוף כלשהו בים המלח. יצאנו מהמקלחת ובתי, שנראתה מזועזעת, אמרה לי בסוד ש"יש לאישה ההיא שיעורות בפושפוש" (שונאת שהיא ממציאה מילים עוקפות מציאות). אז הסברתי לה שלכל נערה בגיל מסויים צומח שיער "בפות", ואחר כך היא בוחרת איך היא אוהבת אותו ומה לעשות איתו. סיפרתי לה שגם לי היה וגם לה יהיה.
יש הרבה נקודות כאלה, שמתחדדות לי מאז בתי נולדה ומאז התחילה לשאול שאלות. וכל העניין הזה של דימוי הגוף, ושל חזיות, ושל עקבים, ושל גיזרה נמוכה או חולצות בטן...
כן, חיברות אינדיד. והגברים כלואים איתנו באותם גבולות. הדוגמא הכי זמינה שאני יכולה לחשוב עליה, הינה אותם גברים שאוהבים שמנות, אבל מתביישים להיראות בחברתן.
לא יודעת אם פעם זה ישתנה באמת, אנחנו סופגים את זה מרגע לידתנו. כנסו לשילב ותראו עדיין חצי תכלת וחצי ורוד.