בוקר טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

פסיכו-אנאלי-זה

דעות, חוויות, סיפורים ומחשבות על נפש האדם, בעולם השליטה ומחוצה לו.
לפני 3 שנים. 3 בספט׳ 2016, 8:01

לאחרונה יצא לי להרהר לא מעט לגבי המשפט המפורסם- "ואהבת לרעך כמוך".
משפט המוכר לנו עוד משחר ילדותינו, משפט שנועד להנחות אותנו להיות אנשים טובים יותר, אוהבי הזולת.
אני בטוחה שאין כאן ולו אחד שקורא שורות אלו ולא נזכר בפעם הראשונה שנאמר לו משפט זה, אי שם בגן חובה או בבית הספר היסודי, כמעט תמיד כשאר הוא נלווה לסיפור אלטרואיסטי בנאלי, ואיך באותו רגע הרגיש לפתע שמחובתו לאהוב מעתה את רעהו כמוהו וחש בחוסר הצדק לנוכח מראם של אנשים שאינם משתדלים להתייחס לזולת כפי שהם שנוהגים להתייחס לעצמם.
כמבוגרים אולי עודכם מתרפקים הפנטזיה אודות היום בו אנשים יפעלו לפי משפט זה ואז תבוא הישועה לעולם.
אבל יש לי חדשות בשבילכם- כולם כבר מזמן פועלים לפיו! כן, כן, מה ששמעתם- אנשים מזמן אוהבים את הסביבה שלהם בדיוק כפי שהם אוהבים את עצמם, אך זאת בדיוק הבעיה!
הבעיה היא שרמת האהבה העצמית שלהם היא בדיוק זאת המבטאת את היחס שלהם לאחרים, היא נמוכה מאוד ולוקה בחסר.

מי שלא אוהב את עצמו לא יכול לאהוב את הסביבה, הרי שלא יהיה לו מאיפה לתת אהבה כזו אם כל מה שהוא מלא בה זאת שנאה עצמית.
קלישאתי ככל שזה ישמע, אבל זה פשוט ככה. אדם שעסוק בלהכחיש שנאה עצמית בעזרת מגנוני ההגנה שונים- הדחקה, השלכה, רציונליזציה וכ'ו... מתיש את עצמו ומרוקן את את עצמו מכל כוח נפשי לנתינה.
זה לא משנה כמה האדם נראה כלפי חוץ בטוח בעצמו, אפילו לעיתים קרובות לגמריי מאוהב בעצמו, הרי שבדר"כ מדובר בהצגה אחת גדולה שאפילו הוא עצמו כבר אינו מודע שהיא מתנהלת כרגע מרוב שנהפכה להרגל שנראה בלתי נפרד מהאופי, הרגל שנועד לכפר ולטשטש את אותם תחושות נחיתות שהצטברו אצלו מבפנים.
אבל שום דבר לא יגן מפני המכות שנותנת המציאות. בכל פעם שהמציאות מכה, מגן הזכוכית בו האדם עטוף נסדק ועם כל סדק שנוסף בסוף הוא מתנפץ לרסיסים, קטנים מידיי בשביל שיהיה למישהו אכפת אך חדים מספיק בשביל לחתוך עמוק לתוך הנפש, חדים מספיק בשביל להפוך נפשו של אדם למחוספסת מספיק בכדי שתשרוט את כל מי שמנסה לבוא איתו במגע.


וכשהאדם כואב, הוא חסר יכולת לאהוב. הוא שקוע בכאב, הוא שקוע בחוסר האהבה העצמית שלו. גם אם הוא עוטף אותה באגרסיביות ומשליך אותה על אחרים על מנת להכחיש אותה ולנתק אותה מעצמו. עדיין מדובר בשנאה עצמית.
יצא לי לדבר עם לא מעט בריונים, הורים מתעללים, מניפולטורים וכל שאר הדוגמאות לאנשים שנראה לנו שלא עוקבים אחר הפירוש המקובל ל "ואהבת לרעך כמוך" מרוב שהם שקועים בסרט שלהם שהם הכי טובים בעולם.
אך כל מה שראיתי מולי, אחרי שירדה מסכת "אני מלך העולם" שלהם, אלו פשוט אנשים מלאי שנאה עצמית שמשליכים אותה לכל עבר כי אין להם את האומץ להסתכל במראה ולהגיד "אני שונא את עצמי, עשיתי דברים שאני מאוד לא גאה בהם וזה מאוד מכאיב לי אבל אני מסוגל להסתכל לכאב בעיניים ולקחת את עצמי בידיים" הרי שלאהוב את עצמך פירושו לקבל ולעבוד על כל החלקים שבך ולא להתעטף במחמאות סרק כדי להתכחש לחלקים נרחבים באישיותך.
ראיתי אנשים פחדנים, שפועלים באלימות כי הרבה יותר קל להרים יד או קול מאשר לשלוט על עצמך ולקחת את עצמך בידיים, אנשים שאם אני אעמת אותם מספיק זמן עם העובדה הזו, פשוט יפרצו בבכי כאחרוני התינקות הפגיעים ולא ישארו "מלכי העולם הבלתי מעורערים" כפי שנראה להם.
כל מה שראיתי לנגד עיניי היה אנשים שאוהבים את הסביבה בדיוק באותה מידה בה הם אוהבים את עצמם- הם מעולם לא אהבו את עצמם כלל.


שולט וג'נטלמן - מדהים שאת כל כך צעירה וחכמה .
לפני 3 שנים
ArchAngel​(שולטת) - תודה :)
לפני 3 שנים
מענג דומיננטית - מצטרף לשולט וג׳נטלמן:)
מוסיף שאני חושב לפחות חלק מעומק הבעיה שציינת היא חוסר מודעות עצמית, שכולנו לוקים בה, ברמה זו או אחרת.
חלק מזה כי זה קשה להסתכל על עצמנו ולומר מילים שקשנו לנו לשמוע על עצמנו.
עוד חלק זאת תרבות שגורמת לנו להפוך רע לטוב והתוצאה שאנו עושים "טוב" תרבותי, שיוצר רע במציאות.
מסכים איתך שלא משנה מה הסיבה, אנחנו מחוייבים לעולם וקודם כל כלפי עצמנו, להסתכל במראה ולומר לעצמנו את האמת על עצמנו.
אהבתי מאוד!
לפני 3 שנים
ArchAngel​(שולטת) - חוסר מודעות נובעת משילוב של אותה הכחשה + בורות לעניין.
בורות בהחלט יכולה להיות תוצאה של תרבות שמעודדת "לקחת את זה באיזי" במקום לעשות אינטרוספקציה.
לפני 3 שנים
עציץ​(מתחלף){משוייך} - אינני מתעסק בפנים של פסיכולוגייה (לא באטפן מודע בכל אופן) ואני לא יודע להסביר עם אוצר המילים האקדמי והחוויה האישית שאת יודעת להציג ואגב עושה את זה נהדר ברור ונהיר. אבל אני יודע על עצמי שאני חי לא לפי האמרה "ואהבת לרעך כמוך" אלא לפי האמרה "ואהבת לרעך יותר ממך". זה חוזר אליך כיפליים.
לפני 3 שנים
שליטה ללא תנאים​(נשלט) - האם יכול להיות שעקב שנאה עצמית,וידיעתה, האדם יפגע בבנו,חברתו וכ'?
סוג של מקלט מעצמו....
לא יכול להיות כזה דבר?
סתם מתעניין...
לפני 3 שנים

להוספת תגובה לבלוג זה עליך להיות חבר/ה רשומ/ה ומחובר/ת לאתר


הרשמ/י התחבר/י