ערב טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

גזענות בפורום

דום-ינו
לפני 18 שנים • 21 בפבר׳ 2006
דום-ינו • 21 בפבר׳ 2006
בכיף.
אני שומר את ההודעה הזאת כהוכחה.

יששששששששששששש
יש לי פס
venus in our blood​(שולטת)

"Live And Let Die"

venus in our blood​(שולטת) • 21 בפבר׳ 2006
When you were young
and your heart was an open book
You used to say live and let live
you know you did
you know you did
you know you did
But if this ever changin
in which we live in
Makes you give in and cry
Say live and let die
Live and let die

What does it matter to ya
When ya got a job to do
Ya got to do it well
You got to give the other fella hell

You used to say live and let live
you know you did
you know you did
you know you did
But if this ever changin
in which we live in
Makes you give in and cry
Say live and let die
Live and let die

GUNS 'N' ROSES icon_twisted.gif
doctor strangelove​(שולט)

על "העדפות", על "גזענות" ועל גבולות

doctor strangelove​(שולט) • 21 בפבר׳ 2006
גבולות
אני פריק של בדיקת גבולות. ואני מניח שהרוב פה כאלה.
שונא את משטרת הגבולות, אוהב לעבור ולא לעצור. ובחיים כמו במתמטיקה, אין כמעט דרך לבדוק גבול ולחקור אותו מרחוק, אלא רק מקרוב. ולא פעם, גם לשכשך לפחות רגל אחת בצד השני של הגבול. או לעשות לו סובלימציות וסימולציות, עיין ערך פנטזיות אונס.

גזענות, מבחינתי, היא בפירוש גבול. נקודה.

וכוונתי בשרשור הזה הייתה שנבדוק את הגבול הזה ביחד.

ועכשיו, לאחר כל התגובות ולאורן, לי כבר אין ספק שהיה ראוי לעסוק בזה.

לא במקרה הצגתי בפוסט הפותח שתי דוגמאות, שנראות במבט ראשון די דומות. ככל שהן נראות דומות במבט ראשון, במבט שני כבר צריך לראות שהאחת ("רוצה לבן") היא בצד הלגיטימי של הגבול, צד ה"העדפות", ואילו השניה ("רוצה אשכנזית") היא בצד הפסול, המכוער, הלא-לגיטימי של הגבול, צד ה"גזענות".

"העדפות"
כל אחד מאיתנו הוא קוקטייל, בלתי-מודע רובו ככולו, של משיכות ודחיות שמתקיימים לגביהן שני מאפינים עיקריים:
1. אין לנו שליטה עליהן.
2. יש להן נוכחות אמיתית בקשר עם האדם, במובן הזה שאי-אפשר לנהל קשר עם האדם בלי להיחשף אליהן.

בעניין הזה, כל דבר שעשוי למשוך את מפיבושת עשוי לדחות את תגלת פילאסר: שיער גוף, גובה, צבע עור, צבע עיניים וכל תכונה חיצונית אחרת שהיא בלתי-נפרדת מהאדם וכמו-כן גם קמצנות, תחומי עניין, רגישות וכל תכונה אישיותית אחרת שהיא בלתי נפרדת מהאדם.

העדפות מהסוג הזה, הן של תכונות חיצוניות והן של תכונות פנימיות, באות להבטיח שהפרטנר שלנו לקשר יהיה אדם שמתאים לנו ושנימשך אליו. הן עוזרות לנו לסנן מישהו, לא כי הוא פסול, לא כי הוא פחות טוב כאדם, לא כי יש בו מום כשלעצמו, אלא פשוט כי הוא לא מתאים לנו, לאור מי שאנו.

גזענות, זה משהו אחר לגמרי.

"גזענות"

ליותר מידי אנשים פה התערבבה הגזענות עם ההעדפות, כאילו שלפסול אדם על רקע גזע ומוצא זה אותו דבר כמו לא להימשך אליו בגלל שהוא גיבח. לגלות שבישראל 2006 יש כל כך הרבה אנשים שוי-נפש כלפי גזענות זה מאוד עצוב, גם אם לא מפתיע.

אני בטוח שיש כמה הגדרות אפשריות לגזענות, ואני לא מתיימר להיות מבכירי המגדירים. ועדיין, גזענות, כפשוטה, הינה קביעת עמדה ויחס לאדם, ואם נקרא ליחס כזה בשמו - אפלייתו של אדם, בשל תכונה אחת ויחידה שלו - מוצאו.

כלומר, אותו אדם ב ד י ו ק, עם אותו מראה ואותן תכונות אופי ואישיות,אבל ממוצא אחר, היה זוכה ליחס אחר.

להבדיל מתכונות המראה או האישיות, שאי-אפשר לחיות עם האדם בלי להיחשף להן, המוצא הוא שקוף מהבחינה הזו. יש אין-ספור אנשים, שבלי לשאול אותם, לא תדע ולא תנחש את מוצאם.

מי שמרשה התייחסות גזענית והעדפה גלויה ופומבית של אשכנזים, מרשה נאציזם, לא פחות.

אין שום הבדל מוסרי וערכי בין הדוגמא שאיתה פתחתי את השרשור "היא צריכה להיראות טוב, להיות אשכנזיה או חצי ובהירה", לבין "היא צריכה להיראות טוב, להיות גרמניה או חצי גרמניה ובהירה". הכותב הבחין בעצמו, בשורה הזאת עצמה, בין המוצא לבין המראה. הוא רוצה גם אשכנזית (ומוכן להסתפק ברוב טובו גם בחצי אשכנזית) וגם בהירה.

גזענות היא גזענות היא גזענות. ומי שמרשה אמירה גזענית כזו לגבי אשכנזים, מרשה אותה בהכרח גם לגבי נאצים ויהודים. בלי חוכמות. כל דיעה אחרת לא תהיה קונסיסטנטית.

והדום הכי אשכנזי והכי מוצלח פה לא שווה יותר, כאדם, מהשפחה הכי חרופה, הכי לא-אשכנזית והכי מוגבלת מנטלית.

אדם שנמשך לבהירים או לאקזוטיים, לא צריך להתבייש בהעדפה שלו. היא לגיטימית.

לעומתו, אדם שרוצה לחקור אדם אחר על מוצאו העדתי, ואשר מה שמעניין אותו אצל השני זה לא המראה ולא האישיות, אלא אם הסבא של השני חירבן חמין או חריימה, צריך להתבייש בעצמו, ואנחנו צריכים לומר לו, שלהיות גזען זה לא שפוי ולא בהסכמה. מבחינתנו. ויהי מחננו טהור מגזענים.

ולידיעת כל אלו שהתעסקו איתי ולא עם השרשור: תתפלאו, אבל אני דוקא מהחונטה השולטת. גם אשכנזי וגם עונה על כמעט כל סטיגמה של המעמד הגבוה ישראלי. אפס אפליה כנגדי אי-פעם.

דפוס החשיבה שהשתקף בהודעות שלכם, שאומר שכדי להילחם כנגד גזענות צריך להיות קורבן שלה כי ברורררררר שלאף אחד אחר לא צריך להיות אכפת, הוא דפוס חשיבה עצוב. כמה חבל.
Black Roses
Black Roses • 21 בפבר׳ 2006
אני עדיין מנסה להבין מה הקטע שלך
זה נושא שחרשו אותו בלי סוף
מה אתה מנסה לחדש?
עינבר

יש לו משהו להגיד

עינבר • 21 בפבר׳ 2006
ואני מבינה שאנשים שהצטרפו לאתר הזה ב2003 כבר טחנו את הנושא,
אז אל תכנסו לשרשור הזה, יש אנשים שלא היו כאן תמיד, שיש להם משהו לאמר

ולי באופן אישי,
זה צורם מספיק בשביל לקרוא ולכתוב על זה ולתמוך במחאתו של הדוקטור
ng
ng
ng • 21 בפבר׳ 2006
למה להגביל את חופש הביטוי? "רוצה אשכנזיה" לא אמור להעליב את המזרחיות, כמו ש"מעדיף שמנה" לא אמור להעליב את הרזות. אני גם לא חושבת שיש לזה השפעה חינוכית על מישהו, בטח לא כאן. לעומת זאת, אפשר ללמוד מזה משהו על נחיתות הכותב, וזה שירות מצויין לכולם.
עינבר
עינבר • 21 בפבר׳ 2006
ng כתב/ה:
למה להגביל את חופש הביטוי? "רוצה אשכנזיה" לא אמור להעליב את המזרחיות, כמו ש"מעדיף שמנה" לא אמור להעליב את הרזות. אני גם לא חושבת שיש לזה השפעה חינוכית על מישהו, בטח לא כאן. לעומת זאת, אפשר ללמוד מזה משהו על נחיתות הכותב, וזה שירות מצויין לכולם.

1. לחופש הביטוי, לדעתי , צריכות להיות מגבלות, השאלה היחידה היא איפה הן, כאן האתר קובע
2. אשכנזייה, בניגוד לצבע עור, זה העדפה על סמך דעות קדומות, הכללה שכל האשכנזיות הן...
3. יש הבדל בין המילים "רוצה" ו"מעדיף"למילים "את חייבת להיות" ו"רק"

אני באופן אישי הייתי מאוד נעלבת לא רק מהשלילה, אלה מכך שמישהו בוחר אותי בגלל מוצאי או בגלל שאני שמנה.
כמובן שאני מוחמאת עם מישהו שהתחלתי להתכתב איתו ישמח לגלות שיש לי נמשים , אבא מאירופה או חזה גדול.
Black Roses
לפני 18 שנים • 22 בפבר׳ 2006

Re: יש לו משהו להגיד

Black Roses • 22 בפבר׳ 2006
עינבר כתב/ה:
ואני מבינה שאנשים שהצטרפו לאתר הזה ב2003 כבר טחנו את הנושא,
אז אל תכנסו לשרשור הזה, יש אנשים שלא היו כאן תמיד, שיש להם משהו לאמר

ולי באופן אישי,
זה צורם מספיק בשביל לקרוא ולכתוב על זה ולתמוך במחאתו של הדוקטור

את לא יכולה להגיד את זה למי שהפרופיל שלו צוטט כאן אז ........
יהלום
לפני 18 שנים • 22 בפבר׳ 2006
יהלום • 22 בפבר׳ 2006
חשבתי על זה, סכ"ה מדובר פה על פנטזיה.

מי אנחנו שנשפוט את הפנטזיה?
ככה הפנטזיה שלו.
ככה בא לו.
במי זה פוגע?
זה לא ראיון עבודה,
זה לא התייחסות ספציפית לאדם.
זה לא כניסה לפאב/מסעדה/וואטאבר.
זה פאקינג מעמיד לו את הזין.

גזענות לדעתי היא בכך שמשייכים לתוך זה את עניין הגזענות.
לו בא על מלכה מעדות אשכז, כי זה הפנטזיה שלו, מה הביג דיל?
אם היה בא לו מלכה מעדות המזרח כי זה הפנטזיה שלו זה עדיין ביג דיל?
ואם יש לו פנטזיה שמבוססת נטו על השד העדתי, האם אתה לא פוגע בזכותו לפנטז, איזה פנטזיה שבא לו?
מי אתה שתגיד זה יותר טוב או פחות טוב....?
מי אומר שלהעדיף מזרחים זה גזענות?
מי אומר שלהעדיף אשכנזים זה גזענות?

עצם זה שמכניסים לתוך זה את עניין הגזענות, זו הגזענות בעיני.

רגע, שניה, על אותו הבסיס, אם אתה שולט, ומה שמדליק אותך נורא זה לראות אישה זוחלת על ארבע ומלקקת את רגליך, נעליך, אחרי שהיא הכינה עבורך ארוחה טעימה נורא... זה אומר שאתה שובינסט??? זה אומר משהו לגבי דעותיך על המין הנשי בכלל ?
וסליחה, מה עם כל העבדים שמחפשים שולט אכזר? האם אתה בעצם מקפח אותם בזה שאתה מעדיף את בנות המין הנשי ???