שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

מי לא רוצה בוסית אישה?

me-worship-u
לפני 18 שנים • 6 במרץ 2006

מי לא רוצה בוסית אישה?

me-worship-u • 6 במרץ 2006
חוסר רגישות נשית
יום שני, 6 במרץ 2006, 8:25 מאת: רונית הראל, הארץ

(אילוסטרציה)מי מתנגד לבוסית אישה? מסתבר שדווקא נשים מסתייגות מהאפשרות הזאת יותר מגברים. הסיבה: נשים מנהלות פחות מתחשבות

עוד בכתבה:
אין תירוצים »
למוסס את הסטיגמות »

"לעולם לא אסכים שוב שתהיה לי בוסית אישה!", קובעת א"ד בתוקף ומעקמת את אפה בתנועה של מיאוס קל. אחרי שנים שבהן שימשה כפקידה תחת מרותה של מנהלת מחלקה קשוחה במיוחד, א"ד אומרת שהעובדה שהבוסית שלה היתה אישה שיחקה תפקיד חשוב באווירה שנוצרה במשרד - ולא לטובה. "הבוסית שלי רצתה להראות שהיא יותר גבר מגבר, ואני חושבת שחלק ניכר מההחלטות שלה נבעו מזה שהיא פחדה שיאשימו אותה ברכות נשית. אנחנו סבלנו מזה".

אם לרגע היה נדמה ששנים של מלחמה פמיניסטית לשיוויון מגדרי הסתיימו בהצלחה, ושכיום איש אינו מתנגד לנשים המאיישות את ראש הפירמידה, באה א"ד - ואתה גם 50% מהנשים שהשתתפו בסקר מיוחד - והופכת את הקערה על פיה.

הסקר שערך האתר אול ג'ובס (alljobs) הראה שמחצית מהנשים מעדיפות באופן מובהק בוס גבר, רק 13% מהן מעדיפות בוסית אישה ול-37% זה לא משנה. הגברים, מצדם, לא מתרגשים ממינו של הבוס. מחציתם ציינו כי אין להם העדפה, יותר מרבע מהנשאלים העדיפו בבירור בוס גבר ורק 22% מהגברים טענו כי הם מעדיפים בוסית אישה.

רויטל הנדלר-שבדרון, מנכ"לית אתר אול ג'ובס, מאמינה שהסקר מוכיח שהסטריאוטיפים נשיים החברתיים מושלכים ומחלחלים גם לשוק העבודה, גם כשהם לא במקומם. "נשים שעדין סובלות מתפיסה שגויה וטוענות שרגישותן מפריעה ליכולת הניהול שלהן, נאלצות להיות יותר קשוחות ואסרטיוויות אם הן רוצות להתקדם לעמדות ניהוליות", היא מסבירה.

אין תירוצים

במשרד של א"ד עבדו עד שעות הערב המאוחרות. המנהלת, אם לילדים, תיחזקה את ביתה בעזרת מטפלת ואו-פר. כשבנות המשרד ביקשו לצאת מוקדם יותר כדי להתפנות למשפחותיהן, היא העבירה מסר חד משמעי: "גם אני אמא, ואם אני יכולה להישאר בעבודה עד שעות אלה - גם אתן יכולות". כך הרגישו א"ד וחברותיה למשרד שהסבר כמו "הילד היה חולה", אינו מספיק להצדיק היעדרות מהמשרד, ובטח לא סיבה כמו "יש חגיגת חנוכה בגן".

חיזוק מפתיע לטענותיה מתקבל מדבריה של ד"ר יערית כהן בוקק מהחוג לכלכלה ומנהל עסקים במכללה האקדמית יהודה ושומרון: "נשים מנהלות פחות מתחשבות בצרכים של נשים אחרות", היא טוענת. "אם יש לעובדת בחילות הריון, ולכן היא מאחרת לעבודה - בוס גבר יבין אותה יותר מכיוון שלא חווה בעצמו את החוויה, בעוד שמנהלת אישה תטען שלה עצמה היו בחילות בהריונות וזה לא פגע בתפקודה בעבודה", היא מסבירה.

כפי שמשתמע מתשובות הסקר, נשים שנאלצות לעבוד תחת מנהלת מרגישות כי חוסר הרגישות המופגן פוגע בהן, ולכן הן מעדיפות לעבוד עם בוסים גברים. הסטיגמות האלה ותחושת הנשים שכדי להיות מנהלות עליהן להתאים את עצמן לכללים של העולם הגברי, מחזקות עוד יותר את חוסר השיוויון בשוק העבודה. במצב עניינים זה אין להתפלא שנשים עדיין מהוות רק כ-40% משוק העבודה, ורק 5% מהן מחזיקות במשרות ניהוליות.

פרסומתלצד הביקורת שמטיחות חלק מהנשים בעמיתותיהן, יהיו אחרות שיעדיפו בבירור ניהול נשי. באתר האינטרנט של אול ג'ובס, למשל, שופכות נשים את מר ליבן: "הבוס שלי הודיע שהריון וילדים אעשה בזמני הפנוי, ולא על חשבון העבודה", מספרת אחת. "הבוס שלי מטריד אותי עם סיפורים על היחסים שלו עם אשתו ועם כל חברי ההנהלה", מתלוננת אחרת. שלישית מספרת כי בשיחת פרידה אמר לה הבוס שעכשיו הוא יכול לומר לה שהיא "כוסית".

בכל אופן, ברור שלא פשוט להשתחרר מהסטיגמות: "לאורך ההיסטוריה גברים היו תמיד בעמדות מפתח ואיישו את תפקידי הניהול", מסבירה כהן בוקק. "בבתי הספר המנהל היה גבר וצוות המורים היה מורכב כולו מנשים; מנהלי המחלקות בבתי החולים היו גברים ברובם, וגם באקדמיה היה ועדיין יש רוב גברי בראשות המחלקות ובתפקידים הניהוליים. התרגלנו לקבל סמכות מגברים."

למוסס את הסטיגמות

להנדלר ברור שכדי למוסס את הסטיגמות הקיימות, נשים צריכות לזנוח את סיסמת ה'אישה לאישה זאב' ולהתחיל לבטא את יתרונותיהן הנשיים בניהול - במקום לנסות לחקות את התבניות הגבריות. הנדלר מזהירה שלא כדאי להפוך את מינו את המעסיק לשיקול בבחירות מקום העבודה, וטוענת כי שיקול כזה עלול להכשיל. "אין ספק שסביבת עבודה, כמו גם כימיה עם הבוס, היא חלק מהשיקולים לפני בחירה במקום העבודה. ואולם, רצוי להיזהר מסטיגמות שיהפכו בטעות לשיקולים מכריעים בבחירת מסלול הקריירה".
knAAn

....

knAAn • 6 במרץ 2006
יתרונות נשיים בניהול? אמממ זה חדש לי

מה היתרונות הנשיים בניהול,אני אשמח לדעת
נוריתE
נוריתE • 6 במרץ 2006
הנשים בדרגות ניהוליות גבוהות קרי "בוסיות" מרגישות לרוב שהן צריכות להיות קשוחות לפחות אם לא כמו הגברים הבוסים ואפילו יותר
מעין פיצוי יתר על זה שהן נולדו למיגדר החלש (כביכול)
ויראו זאת גם המשכורות
,( מחקר שנעשה לרגל יום האשה הראה שנשים גם מרויחות עד 25 אחוז פחות מגברים באותה עמדה)
זה יכול להיות גם עיניין של אופי ,אבל לרוב אין להן ברירה.
ים_yam​(לא בעסק)
ים_yam​(לא בעסק) • 6 במרץ 2006
laila כתב/ה:
הנשים בדרגות ניהוליות גבוהות קרי "בוסיות" מרגישות לרוב שהן צריכות להיות קשוחות לפחות אם לא כמו הגברים הבוסים ואפילו יותר
ויראו זאת גם המשכורות
,( מחקר שנעשה לרגל יום האשה הראה שנשים גם מרויחות עד 25 אחוז פחות מגברים באותה עמדה)

זה רק ענין של אופי!

הייתי בוסית, ניהלתי צוותים, ועד היום אני ביחסים ידידותיים עם עובדים לשעבר שלי ו/או עמיתים לשעבר.

לא היתה שום סיבה שאהיה מגעילה למישהו רק כדי להוכיח משהו, העובדים עבדו בחיוך ובאווירה טובה ותרמו מעצמם מעל ומעבר כי היה להם כיף בעבודה.
הם לא היססו מעולם לבקש יום חופשי כשהצטרכו, ואפילו החלפתי אותם בעצמי וביוזמתי מדי פעם כדי שיקחו הפסקה וינוחו בתקופות לחץ.

אישה בוסית שמעריכה את עצמה ואת העובדים שלה תנהל איתם מערכת יחסים בריאה ופרדוקטיבית, אישה בוסית מלאה פחדים וחוסר ביטחון תנסה להסוות זאת באמצעות קשיחות יתר ותגרום לחוסר אהדה כלפיה בקרב העובדים.
זה נכון באותה המידה גם לגבי בוס גבר.
kamor​(נשלט)
kamor​(נשלט) • 6 במרץ 2006
אני מסכים עם ים ים .

זה הכל עניין של אופי .

אין שום קשר מנהל גבר או מנהלת אישה .

.
נסיכה בערפל

גם אני ניהלתי כמה עובדים בעבודה הקודמת שלי

נסיכה בערפל • 6 במרץ 2006
laila כתב/ה:
ויראו זאת גם המשכורות

נשים מנהלות לא חייבות להיות קשוחות.
אני הייתי ממונה על כמה עובדים בעבודה הקודמת שלי והייתי מנהלת מתחשבת הרבה יותר מהמקביל שלי במחלקה השניה שהיה גבר.
כשעזבתי קיבלו מחליפה שהיתה קשוחה יותר מהמקביל.
אין כללים.

הנסיכה