שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

האקדמיה ללשון עברית

teacher​(שולט)
לפני 17 שנים • 14 באוק׳ 2006

האקדמיה ללשון עברית

teacher​(שולט) • 14 באוק׳ 2006
זה זמן טוב להפריך כמה תיאוריות רציניות על האקדמיה הזו:
ציטוט:
השמועה:
''האקדמיה החליטה לבטל את ההבחנה בין זכר לנקבה במספרים.''

לא היו דברים מעולם! ההבחנה בין לשון זכר ללשון נקבה היא מאפיין מובהק של העברית ושל השפות השמיות. השאלה אם לבטל את ההבחנה הזאת לא עלתה מעולם בדיוני האקדמיה.

השמועה:
''האקדמיה החליטה שפנייה לקבוצה שרובה נשים ומיעוטה גברים, תהיה בלשון רבות ולא בלשון רבים.''

לא היו דברים מעולם! צורת הזכר בעברית היא הצורה הלא-מסומנת, הצורה הסתמית - והיא יפה אפוא גם לנקבות. ואילו צורת הנקבה מציינת רק נקבה. זו דרכה של העברית, ואין האקדמיה רואה עצמה רשאית לקבוע קביעה המנוגדת לדרך זו. (אגב, אילו התקבלה החלטה כזו, פירוש הדבר היה שיש לספור את הנוכחים בכל אירוע כדי לדעת איזו לשון לנקוט. ועוד אפשר היה להקשות אם ההחלטה חלה גם על עצמים שאינם בני אדם, כגון דלתות וחלונות.)
יוער עוד זאת: המגמה המסתמנת בעברית לדורותיה היא ביטול צורות הנקבה מפני צורות הזכר, ולא להפך. בפועל בזמן עבר יש במקרא רק שרידים לצורה בגוף שלישי רבות, ואילו הצורה העיקרית היא צורת הזכר: 'הלכו'. בזמן עתיד ובציווי כבר משלהי תקופת המקרא משתלטות הצורות 'ילכו', 'לכו' וכיו"ב לנקבות (גם בעברית של היום כמעט אין שימוש בצורות 'תלכנה', 'לכנה'). ובעברית המדוברת שלנו רבים אינם מקפידים לומר 'הן', 'אתן', 'כתבתן' וכיו"ב.

השמועה:
''האקדמיה החליטה שיש להגות מַקְרֵר ולא מְקָרֵר.''

לא היו דברים מעולם! ועד הלשון קבע את המונח מְקָרֵר בשנת תרפ''ח
(1928), והשם נותר בצורתו זו עד היום. ההבחנה הסמנטית בין משקל מְקַטֵּל (עושה הפעולה) לבין מַקְטֵל (כלים ומכשירים) איננה מוחלטת. שמות מכשירים אחדים נשקלו במשקל עושה הפעולה, כגון מאוורר, מייבש, מדיח (כלים), וכך גם המקרר.

השמועה:
''האקדמיה קבעה שח רחוק, נמנמת, תבטת; ולמהדרין: שגר פגר.''

לא היו דברים מעולם! כל אלה אינם חידושי האקדמיה. 'שח רחוק' שימש בבית אליעזר בן יהודה, אך האקדמיה קבעה: טלפון; השם 'פיג'מה' (''נמנמת'' או ''נמנמה'' בפי מפריחי השמועות) אושר בצורתו הלועזית במילוני האקדמיה, ולמבקשים חלופה עברית מוצע הצירוף 'חליפת שינה'; הטלוויזיה עודה טלוויזיה (מעולם לא נקבע ''תבטת''); וגם המהדרין (הן הרציניים הן המתלוצצים) ייאלצו להסתפק באמבולנס או ב'מכונית חולים', ולוותר על שירותיו של ''שגר פגר''.

אלה היו 30 שניות על מיתוסים לשוניים...
icon_cool.gif
דוקטרינה​(שולט)
לפני 17 שנים • 15 באוק׳ 2006

שאלה למורה

דוקטרינה​(שולט) • 15 באוק׳ 2006
הי מורה.

אני במקצועי מרצה.

כאשר יש לי בכיתה 13 בנות אני יכול בהחלט לומר אתן ואליכן ושלכן.

מה אני עושה אם יש לי בכיתה 12 בנות ובן אחד?

תודה,

דוק.
Queencie​(שולטת)
Queencie​(שולטת) • 15 באוק׳ 2006
דווקא לזה ניתנה התשובה בטקסט לעיל.
זכר אחד באולם - והקהל הופך מנוכחות לנוכחים.
דוקטרינה​(שולט)

הי קווינסי

אני יודע, קראתי את דבריו ברוב קשב.

ובדיוק עם זה מאוד קשה לי.

יש לי היום הדרכה אחר הצהריים. 13 או 14 איש. מתוכן הרוב המוחלט - בנות. בן? אחד בלבד. קשה לי מאוד לקרוא להן עם "אתם מבינים" כאשר הרוב בנות.

דוק.
השולט אור​(שולט)

Re: שאלה למורה

השולט אור​(שולט) • 15 באוק׳ 2006
דוקטרינה כתב/ה:
הי מורה.

אני במקצועי מרצה.

כאשר יש לי בכיתה 13 בנות אני יכול בהחלט לומר אתן ואליכן ושלכן.

מה אני עושה אם יש לי בכיתה 12 בנות ובן אחד?

תודה,

דוק.

אני יודעת שכשד"ר אורלי לובין מרצה ויש רוב נקבי, היא מדברת בלשון נקבה. היא אומרת תמיד שכדי שזה יהפוך לאחד מחידושי האקדמיה, צריך לפעמים לעקם את זרועה של האקדמיה.

איך שאני שומעת שצריך לעקם זרוע, ישר אני מצטרפת icon_smile.gif
דוקטרינה​(שולט)

אני לא עושה את זה לשם עיקום הזרוע

אני לא עושה את זה על מנת לעקם את הזרוע של האקדמיה ללשון אלא זה פשוט הרבה יותר הגיוני. דוק.
Queencie​(שולטת)

Re: הי קווינסי

Queencie​(שולטת) • 15 באוק׳ 2006
דוקטרינה כתב/ה:

יש לי היום הדרכה אחר הצהריים. 13 או 14 איש. מתוכן הרוב המוחלט - בנות. בן? אחד בלבד. קשה לי מאוד לקרוא להן עם "אתם מבינים" כאשר הרוב בנות.

דוק.

הפניה בלשון נוכחים במקרה כזה היא מכיוון שזו הפניה הסתמית הלא מגדרית. לשון נקבה תהיה תמיד לקהל נקבי ופניה זכרית היא לקהל זכרי או מעורב. אם תרצה להדגיש מגדרית את דבריך מבלי לשגות, תצטרך לפרט לגבי הפועל ותוארו לשון נוכחות ולשון נוכח:

"מה אתן חושבות ומה אתה חושב על דבריי?"

לא ממש נח....

אם לעומת זאת תפנה לקהל בלשון נקבה, לא רק שתטעה, אתה גם עלול לפגוע ברגשותיו של הנוכח היחיד... אלא אם כן הוא נמשך לנייוש icon_wink.gif שאז - שלח אותו אליי לאפטר קייר icon_lol.gif
כלבלבון עירוני

אם אתה רוצה לדבר בלשון נקבה

כלבלבון עירוני • 15 באוק׳ 2006
דוקטרינה כתב/ה:

דוק.

הדבר שאני עשיתי כאשר היו 2 גברים ו35 נשים הוא לומר בהתחלת ההרצאה שמכיוון שהרוב המוחלט בהרצאה הוא נשים אני פונה לכולן בלשון נקבה למרות שהאקדמיה ללשון עברית קבעה שמספיק גבר אחד בקבוצה כדי שנדבר בלשון זכר.
הוספתי ששני הגברים היחידים בקבוצה יסתגלו לרוב.
אחרי ההערה הזאת המשכתי לדבר לכולן בלשון נקבה.

הדבר המעניין היה שרוב הנשים בסדרת ההרצאות לא אהבו את הכלל שקבעתי ומידי פעם קיבלתי מהן הערות שהן מוכנות להתחשב בגברים שבכל זאת הגיעו לקבוצה שכולה נשים.
דווקא שני הגברים שבקבוצה קיבלו את הכלל שקבענו בהבנה.

בקבוצה הבאה נתתי להן להחליט למרות שהפעם היה גבר אחד.
בתחילת ההרצאה הראשונה אמרתי שלפי כללי האקדמיה כאשר יש גבר אחד צריך לפנות לכולן בלשון זכר אבל אני חושב שהגבר היחיד יתחשב שכולן נשים.
הגבר הסכים אבל קבוצת הנשים בקשה שאפנה אל כולם בלשון "נטראלית".

שים לב שאם תרצה לדבר בלשון עתיד תצטרך לומר תגדנה, תלכנה, תעשנה אחרת אתה תראה כמי שמדבר בלשון עילגת למי שרגילה לדבר בנוסח המוכר של אתן תלכנה, הן תגדנה.
הצרוף:"אתן תלכו, הן יגידו" עלול להראות לחלק מהנשים שרגילות לשפה תקנית כצרוף עילג.
פסיכו לוג​(שולט)
פסיכו לוג​(שולט) • 15 באוק׳ 2006
היה לי קורס שהייתי בו גבר יחיד + 19 בנות. המרצה השתמשה בלשון נקבה, והיא מורה לעברית!
נו טוב, זה מה שקורה כשבוחרים בקורס "תורת הניקוד". אל תצפו לראות שם גברים.
אבל היי, אין תלונות.
T O M​(שולט)
T O M​(שולט) • 15 באוק׳ 2006
הגיע הזמן שהאקדמיה תמצא מילה בעברית למילה BITCH.

כלבה כבר תפוס...