שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

מה בין כניעות לנשלטות

איימי_​(נשלטת)
לפני 17 שנים • 23 בדצמ׳ 2006
איימי_​(נשלטת) • 23 בדצמ׳ 2006
huan כתב/ה:
איימי אין דבר כזה "להיוולד עם אופי כנוע" יש להבדיל אופי מטמפרמנט שבו אכן לדעת הפסיכלוגיה של היום תכונה מולדת וזה אכן נבדק מחקרית ואין פה ממש מקום ל"אני דווקא חושב/מאמין..."
אדם יכול לתאר את עצמו איך שהוא רוצה...האוביקטיביות שאת יכולה לספר על עצמך בגיל 5...12..ואפילו 20 על סמך הזיכרון מוטלת בספק....ידוע שהמוח האנושי הוא דבר מאוד גמיש שבעזרת הפרשנות הנכונה ניתן להגיע למקומות מאוד רחוקים....
תיעול נכון של ההרס העצמי....זה כבר משהו אחר לגמרי למרות שבדסמ במציאות של ימינו ובשביל לא מעט אנשים זו הדרך הכי דפוקה לתעל אותו.....ואני חושב שיש לכך מספיק דוגמאות

אני לא ממש יודעת מה ההבדל בין אופי לטמפרמנט. ואתה? אשמח להבהרה.
אני יודעת בוודאות איך הייתי- מזיכרוני, מסיפורים של משפחה, מהערכות מורים שנכתבו אז...
אפילו בגן אנחנו רואים ילדים שהם מנהיגים, וכאלה ש "נגררים"- מובלים. דווקא בגילאים האלו, זה מאוד בולט. אני הייתי מובלת. השתניתי הרבה- חלקית מבחירה, וחלקית מכך שחלקים אחרים של אופיי התפתחו. אני מאמינה שהחלקים המנהיגים שלי תמיד היו שם, אך כיוון שהם פחות דומיננטיים, לקח להם זמן לצאת.
אתה אומר שזה לא עניין של "אני חושב" או "אני מאמין", אבל פסיכולוגיה זה בדיוק זה. קשה מאוד לערוך מחקרים מדוייקים על פסיכולוגיה, ועוד פחות מזה- לצאת בהצהרות מדוייקות.
נותרות אמונות, שניתן לגבות במחקר זה או אחר, כטוב בעיננו.
איימי_​(נשלטת)
ימית 2000 כתב/ה:
איימי_ כתב/ה:
הוא אמר לה להיות יפה ולשתוק, אז היא קיצרה את המיני, ושתקה. למה? למה צייתה? האם בגלל התקופה, שהייתה שוביניסטית יותר? האם בגלל חינוך מהבית? ג'וזי כץ לא מזכירה בריאיון דברים כאלו. זה פשוט "נראה לה טבעי". לא עלה בדעתה לנהוג אחרת.
כן, מקריאת הריאיון גו'זי כץ ממש מצטיירת כאישה עם אופי כנוע. אני תוהה אם אנשים באמת נולדים כך- עם אופי כנוע, או שתלטני, ואם כך- מה הסבירות שאם היו מגלים בדס"מ, ותרבות או מחסומים אישיים לא היו עוצרים בעדם, היו שולטים ונשלטים בדס"מים?

עד כמה אפשר ליצור את ההקבלה הזאת בין בדס"מ ל "עולם האמיתי"?

אני חושבת שאין כל קשר בין התנהגות כנועה ופאסיבית לבין בדסמ. סביר להניח שההתנהגות של גוזי כץ נובעת מכך שגדלה בבית פטריארכלי, עם אב דומיננטי וסמכותני ואם פאסיבית וצייתנית. זה מה שהיא הכירה וזה מה שהיא חיקתה, בהיעדר הזדמנויות לשבור את הדפוס ולשנות את חייה. אשה שחוברת לגבר שתלטני ואלים כמו שמוליק קראוס עושה זאת כי היא רוצה למקם את עצמה בפוזיציה המוכרת והידועה לה. זה קיים בכל תקופה, וזה תלוי בחינוך ובתהליך הסוציאליזציה. נראה לי שאשה במצב כזה לא תהיה מעוניית ביחסים בדסאמים, כי היא כבר מכירה את הדינמיקה הזאת, זו אינה פנטזיה עבורה. קשה לי להאמין שאשה שחווה דיכוי ואלימות בחייה תרצה להכניס אלמנטים כאלה - גם אם סובלימטיביים, משחקיים - לחיי האהבה והמין שלה.

כיצד את יודעת באיזה בית גדלה?
אני, על כל פנים, חושבת שזה שילוב, כמו רוב הדברים בחיים.
עינבר
עינבר • 23 בדצמ׳ 2006
איימי_ כתב/ה:
אפילו בגן אנחנו רואים ילדים שהם מנהיגים, וכאלה ש "נגררים"- מובלים.

קראתי נחקר שבגיל הזה יש קשר מובהק לבין סגנון חינוך של ההורים להתנהגות הילדים.
הילדים הפופולאריים ביותר הם אלה שקבלו חינוך שלא היה נוקשה מדיי ולא מתיריני מדיי.
כאלה שקבלו מההורים שלהם אהבה, אבל גם ידעו לשים להם גבולות.

נערך לאחרונה על-ידי * בתאריך שבת דצמ' 23, 2006 9:30 pm, סך-הכל נערך פעם אחת
איימי_​(נשלטת)

Re: מה זה בכלל אופי? מה זאת "כניעות"?

סהרה כתב/ה:
huan כתב/ה:
איימי אין דבר כזה "להיוולד עם אופי כנוע" יש להבדיל אופי מטמפרמנט שבו אכן לדעת הפסיכלוגיה של היום תכונה מולדת וזה אכן נבדק מחקרית ואין פה ממש מקום ל"אני דווקא חושב/מאמין..."
אדם יכול לתאר את עצמו איך שהוא רוצה...האוביקטיביות שאת יכולה לספר על עצמך בגיל 5...12..ואפילו 20 על סמך הזיכרון מוטלת בספק....ידוע שהמוח האנושי הוא דבר מאוד גמיש שבעזרת הפרשנות הנכונה ניתן להגיע למקומות מאוד רחוקים....
תיעול נכון של ההרס העצמי....זה כבר משהו אחר לגמרי למרות שבדסמ במציאות של ימינו ובשביל לא מעט אנשים זו הדרך הכי דפוקה לתעל אותו.....ואני חושב שיש לכך מספיק דוגמאות

אף אחד לא יודע מה זה אופי ומה זה טמפרמנט ואיך הם נוצרו: בגנים או מהחינוך או שניהם. אמרים שזה מתחלק בין גנים והשפעת סביבה אבל מה זה משנה כשאדם מבוגר ומזהה בעצמו תכונות כאלה?

אני קוראת תכונות כניעה לרצון של מישהו שרוב האנשים יחבבו אותו כל הזמן, כשהוא מוותר על מה שהוא רוצה אם משהו לא מאוד חשוב לו. זאת הכניעה שדיברתי עליה אצל האישה ההיא.
היא סיפרה שכולם תמיד אהבו אותה והיא ויתרה על הרבה דברים כדי להיות מקובלת. אותה אחת היתה הילדה הכי אהובה בגן ובבכיתה שלה כי לא רבה עם אף אחד. היא תמיד ויתרה.

ג'וזי כץ רצתה שאריק אינשטיין וקראוס יאהבו אותה.
היא ויתרה להם כל הזמן ואריק אינשטיין אהב אותה וכתב עליה דברים טובים. קראוס אהב אותה והתחתן איתה. היא יכלה לעמוד על שלה ולריב איתם ויכול להיות שהשלישיה היתה מתפרקת כמו הרכבים אחרים שמתפרקים.
יש דברים שנשים צריכות לא לותר ואחד מהם הוא מכות מבעל מסומם שמגיע לאשפוזים פסיכיאטרים לבתי חולים לחולי נפש ומה שהן יצרו ומגיע להן אבל הרצון הזה שכולם יאהבו אותן והכניעה הזאת קיימת אצל הרבה נשים.

לא נכון שילדים לא זוכרים איך הם היו בגן ובבית הספר. תמיד יש את הילדים האלה שלא אכפת להם מה האחרים רוצים וכדי להשיג את הצעצוע הם ידחפו ויכו ילדים אחרים ואת אלה שיותרו ויראו כניעה כדי שיאהבו אותם עד שזה מגיע לדבר שחשוב להם.
בלי קשר ממה זה נובע יש כאלה שהכניעה הזאת צריכה להיות מתועלת בדרך שתהיה טובה להם ויש דברים שצריך לותר עליה. בדסמ הוא אם הכניעה הזאת היא לגבר או לאישה.

הדבר הרע ברצון הזה שכולם יאהבו אותך ולותר לכולם הוא שלא עושים מה שרוצים אלא מביטים מה השאר חושבים. יש לי ידידה שברגע שאומרים לה לעשות משהו היא בודקת אם הוא יכולה לעשות ההיפך ממה שאמרו. icon_smile.gif היא נהנית שלא אוהבים אותה והיא פועלת נגד המוסכמות החברתיות.
כולם התרגלו לא להגיד לה מה לעשות כי היא תעשה ההיפך. לא אכפת לה אם כולם לא יסבלו אותה כל עוד היא עושה מה שהיא רוצה.

תודה על תשובתך היפה, סהרה icon_smile.gif
איימי_​(נשלטת)
עינבל כתב/ה:
איימי_ כתב/ה:
אפילו בגן אנחנו רואים ילדים שהם מנהיגים, וכאלה ש "נגררים"- מובלים.

קראתי נחקר שבגיל הזה יש קשר מובהק לבין סגנון חינוך של ההורים להתנהגות הילדים.
הילדים הפופולאריים ביותר הם אלה שקבלו חינוך שלא היה נוקשה מדיי ולא מתיריני מדיי.
כאלה שקבלו מההורים שלהם אהבה, אבל גם ידעו לשים להם גבולות.

תכונות אופי מולדות+חינוך= התנהגות

לעולם איננו חיים בוואקום. כיצורי אנוש אנחנו משפיעים ומושפעים.
איימי_​(נשלטת)

Re: כניעות ופנימיזם.

עינבל כתב/ה:
לפעמים נדמה לי שאנחנו לורחים כמובן מאליו את המהפכה הפנימיסטית.
אותו תהליך ארוך שיצר את התודעה שלנו שנשים, שערכן כאדם שווה לגברים.
התהליך הזה התחיל לפני כ 100 שנה בערך ויש לו קצב משלו בכל מיני מקומות.

לפני 50 שנה בערך, שג'וזי התחתנה. לא היה נהוג להגיש תלונה במשטרה.
ההורים רבים היו מעודדים נשים לשמור על שלום בית ולא לממש את הצרכים שלהן.
זה שגולדה הייתה ראש ממשלה, לא מנע מרב הנשים להיות משרתות בבית.
זה היה מאוד טבעי שאישה תתמוך ההעלה ולא תפתח את עצמה. כך היה נהוג.
תמיד היו יוצאות הכלל, אבל הן בהחלט העידו על הכלל.

הסיפור של סהרה מתארת הוא לפי כל הגדרה יחסים של גבר אלים ואישה מוכה.
לאישה יש יכולת לנהל את עצמה. אישה מדוכאת היא בלחץ ותתקשה לקבל החלטות.
כאשר אישה סובלת מדיכוי ואלימות, היא מרגישה חלשה, חסרת בטחון וערך עצמי.
ולכן היא מרגישה יותר חזק צורך בזה שמישהו אחר ידאג לה, ייחליט עבורה.
אני לא מסכימה שהיא נשארת שם מבחירה, בגלל אופי, או רווח משני שמהכניעות.
היא נשארת שם כי היא לא חשה חלשה, תלותית וחסרת יכולת לספק את צרכיה.

כניעות ביחסי שליטה איננה חולשה, היא צורך שאנשים בוחרים לממש.
אם אנחנו נוטנים לצורך שלנו להכנע או לשלוט , לשלוט בנו, נהיה אומללים.
BDSM זה סיפור אחר לחלוטין. BDSM איננו ביטול עצמי, אלא ביטוי עצמי.
רק אישה פמניסטית שמודעות לזכותה לבחור לבד, יכולה לעסוק ב BDSM.

לא מסכימה איתך, ענבל. לא נשמע לי שמה שהדוגמה שסהרה הביאה היא של גבר אלים ואישה מוכה. ולעיתים גם אם המניעים להשארותה שם ומרכיבי המערכת הם רעים, עדיין יש רווח משני. דברים רבים יכולים להתקיים זה לצד זה.
מה שכן, מאוד מסכימה איתך שפמיניזם הוא המאפשר בדס"מ בריא, כשפחה לפחות.
איימי_​(נשלטת)
כחולית כתב/ה:
מסכימה עם ימית.

באותה מידה לכל בני האדם יש יצר תוקפנות, אז מה, כולנו סאדיסטיים פוטנציאלים?
לא.
כל אדם לומד לנתב את היצר הזה לכיוונים שונים- חלקם יעשו סובלימציה ויתעלו את הדחף לכיוונים לגיטימיים כמו ספורט או בדסמ וחלקם ינתבו את הדחף לכיוונים לא לגיטימיים כמו אונס, תוקפנות אלימה, התעללות בנשים וכו'. חלקם יתעלו את הדחף בגלל "אני" פגום כלפי עצמם בין אם בבדסמ או בהרס עצמי אחר (תלוי כמובן באיזו רמה התוקפנות אצל האדם וכמה הוא מדחיק אותה) וחלקם יתעלו את זה למערכות יחסים הרסניות.

אגב, לא כל מי שנמצא במערכת יחסים הרסנית כביכול כלפי חוץ, היא אכן כך עבורו.

מילים כדורבנות.
עינבר

Re: כניעות ופנימיזם.

עינבר • 23 בדצמ׳ 2006
איימי_ כתב/ה:
לא מסכימה איתך, ענבל. לא נשמע לי שמה שהדוגמה שסהרה הביאה היא של גבר אלים ואישה מוכה. ולעיתים גם אם המניעים להשארותה שם ומרכיבי המערכת הם רעים, עדיין יש רווח משני. דברים רבים יכולים להתקיים זה לצד זה.

זה הדגרה מוסכמת לאלימות במשפחה, לא דעה אישית.
זאת אפילו הדוגמא הקלאסית ביותר להתעללות נפשית,
זה הוזכר ביום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים,
על ידי מנהלת מרכז לטיפול באלימות במשפחה בת"א.
huan
huan • 23 בדצמ׳ 2006
טמפרמנט כעקרון מוגדר כמרכיב הגנטי באישיות ובאופי של בן אדם...כמובן שבמהלך החיים נכנסים גורמים סביבתיים רבים המשםיעים על אופיו ואישיותו של אדם אך תכונות בסיסיות מסויימות שהם הטמפרמנט ישארו עם האדם כול חייו...דוגמא לרכיב בטמפרמנט הוא למשל מידת האנרגטיות של אדם...כמובן שאדם יכול להיכנס לדיכאון ולהיות אנרגטי יותר או פחות אך הבסיס נשאר אותו בסיס.

ובקשר למאמין והחושב...כן את צודקת...יש היום מליונים החושבים שהעולם הוא בן 5000 שנה אבל אין לזה קשר למחקרים ולמציאות אלה למנגנונים האבולוציאוניים המניעים את בני האדם.
וכן אני בהחלט מסכים שהפסיכולוגיה הקלאסית רחוקה מלהיות מדע אמפירי אלה יותר פילוסופיה אבל יש ניסויים אשר בסיבתיות של הקשרים שהם מוצאים קשה מאוד לפקפק
סהרה

גבר מכה? איך הגעת למסקנה שהוא הרים עליה יד?

סהרה • 23 בדצמ׳ 2006
עינבל כתב/ה:
לפעמים נדמה לי שאנחנו לורחים כמובן מאליו את המהפכה הפנימיסטית.
אותו תהליך ארוך שיצר את התודעה שלנו שנשים, שערכן כאדם שווה לגברים.
התהליך הזה התחיל לפני כ 100 שנה בערך ויש לו קצב משלו בכל מיני מקומות.

הסיפור של סהרה מתארת הוא לפי כל הגדרה יחסים של גבר אלים ואישה מוכה.
לאישה יש יכולת לנהל את עצמה. אישה מדוכאת היא בלחץ ותתקשה לקבל החלטות.
כאשר אישה סובלת מדיכוי ואלימות, היא מרגישה חלשה, חסרת בטחון וערך עצמי.
ולכן היא מרגישה יותר חזק צורך בזה שמישהו אחר ידאג לה, ייחליט עבורה.
אני לא מסכימה שהיא נשארת שם מבחירה, בגלל אופי, או רווח משני שמהכניעות.
היא נשארת שם כי היא לא חשה חלשה, תלותית וחסרת יכולת לספק את צרכיה.

כניעות ביחסי שליטה איננה חולשה, היא צורך שאנשים בוחרים לממש.
אם אנחנו נוטנים לצורך שלנו להכנע או לשלוט , לשלוט בנו, נהיה אומללים.
BDSM זה סיפור אחר לחלוטין. BDSM איננו ביטול עצמי, אלא ביטוי עצמי.
רק אישה פמניסטית שמודעות לזכותה לבחור לבד, יכולה לעסוק ב BDSM.

אני חייבת להעיר בקשר לנקודה שהחלטת לפי הסיפור שלי שהיה שם גבר אלים ואישה מוכה.
איך הגעת למסקנה שהוא הרים עליה יד?
כתבתי שהוא היה גבר דומיננטי מבחינה מנטלית אבל הוא לא היה מתחום הבדסמ. בכל חייו הוא מעולם לא הרים יד עליה או על אחד מהילדים שלו.
איך הגעת למסקנה שלפי כל הגדרה היא אישה מוכה? מה היה בחיים שלה שהיה מאפיין של אישה מוכה? הוא רצה שהחשבון שלהם יהיה משותף כי היתה גרועה בניהול כספים וכמה פעמים היא טעתה וגם לה היה נוח שהוא מנהל את הכספים במשפחה. בניהול הכספי שלו הם התחילו מאפס, עניים מאוד, כי הגיעו ממשפחות עניות כמו הרבה בתקופה ההיא והצליחו להתבסס ברווחה.

איך הגעת למסקנה שהיא הרגישה חלשה, חסרת ביטחון וערך עצמי?
היא היתה גאה בו ובעצמה וגם בילדים שלה. היא כל הזמן התגאתה איך הוא מטפס למעלה ומצליח ואיך הילדים שלה מטפסים למעלה ומצליחים. כל מי שראה אותם ראה שני אנשים קרייריסטים שכל אחד מהם בנה קרירה שמעטים הצליחו להשתוות אליה.
הוא טיפס בקריירה והיא טיפסה בקריירה והיתה ממונה על כמה חברות הפמיניסטיות שלה שיעצו לה לא להתחתן איתו. כל החברות שלה הוגדרו כפמיניסטיות וידעו מה קורה אצלם.
הוא היה דומיננטי באופי ולא יכול להשתנות אבל הוא לא היה אלים.

מאיפה הגיע אלים לפה? גבר שרוצה שהמילה האחרונה תהיה שלו הוא אלים?
הרווח המשני שלה שהיא לא רצתה להתעסק בענייני הכספים והם התעשרו בזכות ההחלטות שלו כי לא היה להם כסף כשהם התחתנו והיום היא מוגדרת עשירה.
עוד רווח היה שאחת ההחלטות שלה כמעט הרגה את הבן שלה כשהבן לחץ ללכת ליחידה הכי מסוכנת והיא רצתה לחתום כי לא עמדה בלחץ ובעלה הטיל ווטו והתפשר עם הבן על יחידה קרבית פחות מסוכנת. כל החלטה שהוא הטיל ווטו היתה מוצדקת.
כמה מהחברות הפמיניסטיות שלה ניסו להתחיל איתו והיו מוכנות לקבל אותו עם הדומיננטיות שלו והוא לא בגד בה.

הכניעה שלה היא בדחף האובססיבי שלה שכולם יאהבו אותה.
היא כל הזמן ניסתה שכולם יאהבו אותה ולא עמדה על שלה. הוא התעקש מול החברים במקומה.
אותה הם אהבו והיא תמיד ויתרה והוא היה הרע.

היא ויתרה על דברים שאחרות לא היו מותרות למשל נשארה חברה עם אלה שניסו להתחיל עם בעלה כשכל אישה אחרת היתה זורקת אותן.
היא נשארה במערכת מבחירה שלמה וידעה למה היא נכנסת.
כשמביטים על החיים שלה היא נחשבת אישה שהצליחה בקריירה שלה, בטוחה בעצמה ורוב החברות הפמיניסטיות שלה הצליחו בקריירה פחות ממנה. היא היתה ממונה עליהן.

אני מסכימה לגמרי עם כחולית.
כל הדחפים שיש לא שייכים כי אפשר לתעל אותם להרבה כיוונים ולא כל מי שנמצא במערכת שלא נראית לאנשים בחוץ היא מתעללת. את חושבת שהמערכת שלה היתה מתעללת והיא אומרת שלהתחתן איתו עם הדומיננטיות המוחלטת שלו היתה ההחלטה הטובה ביותר של חייה.
לפעמים טוב להם במערכת הזאת.
איימי צודקת. מה יש במה שהיה אצלה שמתאים להגדרה?