אחר צהריים טובים אורח/ת
עכשיו בכלוב

גאווה מול כבוד עצמי

Bad Sami​(שולט)
לפני 17 שנים • 26 בדצמ׳ 2006
Bad Sami​(שולט) • 26 בדצמ׳ 2006
כבוד לעצמך אינו נגזר מדבריהם או מעשיהם של אחרים כלפייך !

כבוד לעצמך נובע מכך שאדם יהיה שלם עם החלטותיו ומעשיו. (וגם, מה לעשות, עם שגיאותיו)

במרבית המקרים כשאנשים מתייחסים אלייך בצורה לא נאותה הסיבה לכך נובעת מנסיון לבנות כלפי עצמם את אותה גאווה וכבוד עצמי מעוותים ומזוייפים שהם כל כך זקוקים להם ככל שרגשי הנחיתות שלהם גדולים יותר.

מעבר לזה הגאווה והכבוד העצמיים המעוותים הנ"ל הביאו ומביאים הרבה שנאה ומריבות, מלחמות ורוע .

ולגבי אנשים שמתנהגים אלייך בצורה שמרגישה לך לא נאותה - אל תסכימי לכך אבל אל תתני לזה לפגוע ב"כבודך" לעצמך כי הוא אינו נגזר ממעשיהם או דבריהם אלייך אלא אך ורק ממעשייך.
באדי

שלמה אבן גבירול כתב על הגאווה

באדי • 26 בדצמ׳ 2006
אבן גבירול, שהיה אדם חכם, כתב על הגאווה:
" ושאלו החכם: מה היא הגאווה? ואמר: שטות שאין בעליה יכול להניחה"

גאווה נראתה לי תמיד נחלתם של הלא חכמים בלשון המעטה בעוד שכבוד עצמי נדרש מכל בן אדם לו ולזולתו.
גאווה תמיד נראתה לי כסות של חסרי הבטחון העצמי כדי לחפות על רגשי נחיתות.

עוד משפט חכם שאני מסכים איתו של אבן גבירול אומר:
"ארבעה שמאבדים את האדם: הגאווה והעיקשות, העצלנות והמהירות"
חוכמה עתיקה ונכונה.
המרחק בין כבוד עצמי וגאוה נראה לי כמו המרחק בין עמידה על ערכים והתעקשות בדברים טפלים.
outsider1

Re: גאווה מול כבוד עצמי

outsider1 • 26 בדצמ׳ 2006
איימי_ כתב/ה:
מה דעתכם על העניין? יש הבדל בין גאווה לכבוד עצמי? האם זוהי תכונה שלילית לנשלט? (שתיהן או אחת מהן)? האם התשובה שונה לנשלטים ולנשלטות?

לפי דעתי אין הבדל, ושתי התכונות חשובות גם לנשלטים וגם לנשלטות היות והם מזכירים לשולט/ת או למתחלף/פת שיש מולם בני אדם בעלי רגשות, רצונות ותקוות. זה גם מזכיר שיש אחריות כלפי מי שמולך... ושאתה לא יכול להתייחס אלייהם כמו לחפץ ולזרוק ברגע שסיימת.
daLord
לפני 17 שנים • 27 בדצמ׳ 2006

גאווה מול כבוד עצמי

daLord • 27 בדצמ׳ 2006
לפי איך שאני רואה את זה..
גאווה זה איך שאת מרגישה כלפי חוץ. איך את מרגישה שאחרים רואים אותך.
כבוד עצמי זה יותר פנימי, שמירה על הערכים שלך ועל איך את מרגישה עם עצמך.