שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

החתמה

איימי_​(נשלטת)
לפני 17 שנים • 13 בינו׳ 2007

החתמה

איימי_​(נשלטת) • 13 בינו׳ 2007
שמעתם פעם את המושג "החתמה"?
הסבירו לי שהאדון הראשון של שפחה, משאיר עליה חותם שאף אדון אחריו אינו יכול למחוק. מעין חותמת שלו.
מה דעתכם? זה נכון? מה זה אומר בכלל?
נולי
נולי • 13 בינו׳ 2007
החתמה זה מושג שקיים בעיקר באילוף בעלי חיים והרגלתם לאנשים......זהב כנראה מתאים לכלבות.

החתמהמתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חפש
החתמה הוא התהליך שבו צאצא נקשר להוריו והם אליו. ההחתמה מתרחשת מיד לאחר בקיעתו או לידתו של הצאצא. תהליך ההחתמה מתבסס על מנגנון תורשתי, המשתנה ממין למין
מטרת ההחתמה
מטרת ההחתמה היא ליצור קשר בלתי ניתק בין הצאצא להוריו, על מנת שיוכל לאתר את הוריו כדי שיגוננו עליו בתנאי סכנה, וכדי שיזינו אותו עד אשר יהיה לבוגר ויוכל לדאוג לכל מחסורו בתנאים רגילים. ההחתמה יוצרת גם מחויבות של ההורה כלפי הצאצא. מחויבות זו כוללת את הזנתו, שמירתו ולימודו של הצאצא דברים חשובים כגון תעופה ושחייה.

חוזק ההחתמה שונה בין מין למין; בחלק מהמינים, כאשר הפרט מגיע לבגרות ההחתמה מוחלפת בהתנהגות הנורמטיבית למין. אצל מינים רבים ההחתמה נדרשת לבגרות המינית, וכאשר הפרט מחפש בן זוג, הוא מחפש בן זוג מאותו מין אליו הוחתם.

[עריכה] אופן ההחתמה
ברגעים הראשונים לאחר הלידה או הבקיעה קיים פרק זמן, השונה בין מין למין, שבו החושים נמצאים במצב של רגישות יתר. במצב זה יש קליטה משופרת של כל הסביבה, דרך מלוא החושים, ובמצב זה מתרחשת, על פי רוב, ההחתמה.

אפרוחי האווז, למשל, מוחתמים על ידי הראשון ההולך לפניהם. אפרוחי הברכיות מוחתמים על ידי קולות געגוע, תנועה, וגודל גוף מסוים.

מאפייני ההחתמה "צרובים" באופן גנטי בכל מין. אם מין מסוים מוחתם על ידי ריח, הוא יכיר את הריח הזה כבר מלידתו, ללא כל התנסות פיזית בריח, ובפעם הראשונה שהוא יחוש בריח הזה – הוא יוחתם.

לאופי החברתי של כל מין יש השפעה על חוזק ההחתמה. בעל חיים המנהל אורח חיים חברותי יושפע מההחתמה יותר מאשר בעל חיים המקיים אורח חיים אינדייווידואליסטי.

[עריכה] החתמה למין אחר
כיוון שהצאצא נולד כ"טאבולה ראסה", החתמה יכולה להתבצע על ידי כל מי שעונה לקריטריונים הנדרשים על-ידי הצאצא - כך, בעלי חיים שנולדו אצל בני האדם רואים, לעיתים, את המטפלים שלהם כהוריהם האמיתיים, ובהתבגרם יכולים הם אף לראות בהם בני זוג פוטנציאליים. בגני חיות מתבצעת לעיתים קרובות החתמה על ידי אדם, דבר הגורם לכך שקל יהיה לטפל בהם, לעומת זאת זה גורם להם לקשיים בהתרבות ובחיי החברה.

[עריכה] היסטוריה
התופעה התגלתה בשנות ה-30 על ידי קונראד לורנץ. לורנץ הבחין שאפרוחי האווזים הלכו אחריו מיד לאחר בקיעתם מהביצה, מכיוון שהיה היצור הנע הראשון שראו. על מנת ללמד אותם לשחות היה על לורנץ להיכנס למים לפניהם.
איימי_​(נשלטת)
איימי_​(נשלטת) • 13 בינו׳ 2007
נולי כתב/ה:
החתמה זה מושג שקיים בעיקר באילוף בעלי חיים והרגלתם לאנשים......זהב כנראה מתאים לכלבות.

החתמהמתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

החתמה הוא התהליך שבו צאצא נקשר להוריו והם אליו. ההחתמה מתרחשת מיד לאחר בקיעתו או לידתו של הצאצא. תהליך ההחתמה מתבסס על מנגנון תורשתי, המשתנה ממין למין
מטרת ההחתמה
מטרת ההחתמה היא ליצור קשר בלתי ניתק בין הצאצא להוריו, על מנת שיוכל לאתר את הוריו כדי שיגוננו עליו בתנאי סכנה, וכדי שיזינו אותו עד אשר יהיה לבוגר ויוכל לדאוג לכל מחסורו בתנאים רגילים. ההחתמה יוצרת גם מחויבות של ההורה כלפי הצאצא. מחויבות זו כוללת את הזנתו, שמירתו ולימודו של הצאצא דברים חשובים כגון תעופה ושחייה.

חוזק ההחתמה שונה בין מין למין; בחלק מהמינים, כאשר הפרט מגיע לבגרות ההחתמה מוחלפת בהתנהגות הנורמטיבית למין. אצל מינים רבים ההחתמה נדרשת לבגרות המינית, וכאשר הפרט מחפש בן זוג, הוא מחפש בן זוג מאותו מין אליו הוחתם.

[עריכה] אופן ההחתמה
ברגעים הראשונים לאחר הלידה או הבקיעה קיים פרק זמן, השונה בין מין למין, שבו החושים נמצאים במצב של רגישות יתר. במצב זה יש קליטה משופרת של כל הסביבה, דרך מלוא החושים, ובמצב זה מתרחשת, על פי רוב, ההחתמה.

אפרוחי האווז, למשל, מוחתמים על ידי הראשון ההולך לפניהם. אפרוחי הברכיות מוחתמים על ידי קולות געגוע, תנועה, וגודל גוף מסוים.

מאפייני ההחתמה "צרובים" באופן גנטי בכל מין. אם מין מסוים מוחתם על ידי ריח, הוא יכיר את הריח הזה כבר מלידתו, ללא כל התנסות פיזית בריח, ובפעם הראשונה שהוא יחוש בריח הזה – הוא יוחתם.

לאופי החברתי של כל מין יש השפעה על חוזק ההחתמה. בעל חיים המנהל אורח חיים חברותי יושפע מההחתמה יותר מאשר בעל חיים המקיים אורח חיים אינדייווידואליסטי.

[עריכה] החתמה למין אחר
כיוון שהצאצא נולד כ"טאבולה ראסה", החתמה יכולה להתבצע על ידי כל מי שעונה לקריטריונים הנדרשים על-ידי הצאצא - כך, בעלי חיים שנולדו אצל בני האדם רואים, לעיתים, את המטפלים שלהם כהוריהם האמיתיים, ובהתבגרם יכולים הם אף לראות בהם בני זוג פוטנציאליים. בגני חיות מתבצעת לעיתים קרובות החתמה על ידי אדם, דבר הגורם לכך שקל יהיה לטפל בהם, לעומת זאת זה גורם להם לקשיים בהתרבות ובחיי החברה.

[עריכה] היסטוריה
התופעה התגלתה בשנות ה-30 על ידי קונראד לורנץ. לורנץ הבחין שאפרוחי האווזים הלכו אחריו מיד לאחר בקיעתם מהביצה, מכיוון שהיה היצור הנע הראשון שראו. על מנת ללמד אותם לשחות היה על לורנץ להיכנס למים לפניהם.

מרתק. תודה, נולי, על ההשקעה שבהבאת ההגדרה המפורטת. אבל מה זה אומר לגבי מאסטר? אפשר לקשר את זה בכלל? אגב- ההחתמה קיימת גם אצל בני האדם, לגבי ההורים הביולוגיים שלהם/ מטפלים חלופיים?
עינב​(אחרת)
עינב​(אחרת) • 13 בינו׳ 2007
איימי_ כתב/ה:
מרתק. תודה, נולי, על ההשקעה שבהבאת ההגדרה המפורטת. אבל מה זה אומר לגבי מאסטר? אפשר לקשר את זה בכלל? אגב- ההחתמה קיימת גם אצל בני האדם, לגבי ההורים הביולוגיים שלהם/ מטפלים חלופיים?

איימי, את מתכוונת ודאי לתופעה הנקראת Imprinting.
זה לא עניין של אילוף, אלא תופעה שמתרחשת כשאורגניזמים מסויימים באים לעולם, כדוגמת אפרוח שבוקע מביצה. זה מה שגורם לאותו יצור קטן להתקשר לאורגניזם מיידי בסביבתו ולזהות את אמא שלו. יש לזה תקופה קריטית, כלומר תקופה קצרה וספציפית מאד שבה זה חייב לקרות, במקרה הזה - מיד כשהאורגניזם בא לעולם.
החוקר העיקרי שמזוהה עם התופעה הזו הוא Lorenz. בניסוי שהוא ערך, הוא שהה זמן רב בנוכחות ביצי אווזים. לבסוף כשהם בקעו מהביצים שלהם והתחילו ללכת, הם הלכו אחריו. הם חשבו שהוא אמא שלהם icon_smile.gif הסרט על הניסוי היה משעשע למדי. אני מצרפת לינק על הניסוי, אפשר לראות בתמונה איך הם הולכים אחריו icon_smile.gif

http://www.cerebromente.org.br/n14/experimento/lorenz/index-lorenz.html

החתמה קיימת גם אצל בני אדם, אבל "בקטנה", כי תהליך ההתקשרות של אם לילדה הוא הרבה יותר מורכב ומערב את כל מה שקורה ביניהם בחודשים הראשונים לחייו.

ובחזרה לענייננו - אני בהחלט לא רואה איך אפשר לקשר את זה למערכת יחסים בדסמית.
LADYSLAVE0
LADYSLAVE0 • 13 בינו׳ 2007
יש החתמה פיזית ויש החתמה מנטלית
ובכלל זה אוי ואבוי : )
קלאודיוס
קלאודיוס • 13 בינו׳ 2007
כמעט אמרתי Oh Lord כשקראתי את הרעיון שלך שהמאסטר הראשון עושה החתמה לשפחה שלו או הפסיכיאטר הראשון עושה החתמה למטופלת שלו.
התשובה היא לא.
ההחתמה נוצרת בתקופה הראשונה של החיים כאשר בעל החיים קובע את המין אליו הוא משתייך.
אני מניח שאת יודעת שאת שייכת לבני האדם ולא לסוג הקנגורו למשל.
ההחתמה היא הדרך של בעל החיים לשייך את עצמו והיא נעשית רק בשלבים הראשונים של החיים. היו עליה הרבה מחקרים ומשתמשים בה באילוף בעלי חיים. אצל בני אדם החתמה נבדקה אצל ילד שגדל בעצמו בג'ונגל ולא נחשף לחברת בני אדם.

לבני אדם עלולות להיות בעיות פסיכולוגיות שונות כתוצאה מארועים בכל מהלך חייהם אבל אין קשר בין החתמה למה שקרה בין המאסטר הראשון והשפחה שלו או בין הפסיכיאטר הראשון והמטופלת שלו.
Toxic Princess
Toxic Princess • 13 בינו׳ 2007
אבל אני חושבת שזה כן נכון קצת.
למשל אני, מהדום הראשון שהייתי איתו במערכת יחסים אמיתית,למדתי הכי הרבה בהקשר של שליטה. מה מצפים ממני, מה דרוש ממני, איך להתנהג ולא להתנהג.

ואני כן מקישה מזה לדומים אחרים. במקרה והייתי נכנסת לקשר עם דום אחר, הייתי מתנהגת כנראה על פי אותם הקריטריונים שניתנו לי ע"י הדום הראשון.
אלא אם היה נאמר לי בפירוש להתנהג אחרת, אבל זה תמיד שם, וזה כן משפיע..

מצד שני, לדעתי מכל קשר עם בנאדם אנחנו מאמצים דפוסי התנהגות מסוימים ולומדים דברים חדשים.

וואלה לא יודעת.. זה בטוח לא באותה רמה של התקופה שלאחר הלידה כמו שהוסבר ע"י תגובות לפני..
זאלופון​(שולט)
זאלופון​(שולט) • 13 בינו׳ 2007
ברעיון עצמו יש משהו. המושג לא קשור.

לחוויות ראשוניות, בכל תחום, יש השפעה מעצבת. לא הייתי נסחף עד כדי הגדרה של "חותם שאף אדון אחריו אינו יכול למחוק", אבל אני כן מאמין שהחוויות הראשונות בתחום הבדסמ מעצבות אצל סאבית (וגם אצל דום) איזו תמונה של איך בדסמ צריך להיות, ואחרי שעוצבה תמונה ראשונית כל דבר יושווה אליה ודברים יותאמו לה או יידחו ממנה.
עם זאת, אני חושב שבהחלט אפשר לשנות את זה, ובדרך כלל זה גם משתנה. האדון הראשון הוא לאו דווקא האדון הכי משמעותי, ואם בא מישהו אחריו שיש לו ולקשר איתו הרבה יותר משמעות מבחינת הסאבית, החוויות איתו ייעצבו מחדש את תפיסת הבדסמ שלה. גם אם לא בא מישהו מאד משמעותי שכזה, כל חוויה משנה במקצת את התפיסה או מרחיבה אותה. וכמובן, אנשים משתנים וכך גם תפיסותיהם את הבדסמ. ברגע שאת אינך האדם שהיית כאשר חווית בדסמ עם הדום הראשון, גם לחוויות איתו תיוחס משמעות פחותה.
huan
huan • 13 בינו׳ 2007
איימי אין קשר בין ההחתמה שנולי דיברה עליה ובין מה שאת מדברת עליו.
עם כבר מדובר בהתפתחות דפוס התנהגות ותגובה מסויים בעקבות תהליך של למידה.
דפוסים מתפתחים בכדי שאדם יוכל להגיב במהירות וביעילות למצב מסויים שכן את לא צריכה ולהתחיל לחשוב ארוכות אל איך ומה את צריכה לעשות אלה את כבר יודעת איך להגיב.

ברמת העיקרון אני בהחלט יכול להניח שקשר ראשון מסוג מסויים יכול להביא ליצירתם של דפוסים וההתנסות (כמו בעצם כל התנסות בחיים),הדרך בה עברת אותה ותוצאותיה יבואו לביטוי בדרך זו או אחרת במהלך החיים שלך...העוצמה שהם יבואו לביטוי תלויה במה תלמדי בהמשך ומה למדת בעבר.

מעבר לזה אני לא מאמין לא במסטיפיקציה של כל עניין האקס המיתולוגי וכפועל יוצא גם לא בעניין ה"דום המיתולוגי"....בסופו של דבר אלה סתם רעיונות שאנשים משתמשים בהם כדי לנסות ולהסביר דברים בחיים...סטייל "אינטלגציה ריגשית" ועוד כל מיני בולשיט.
llulu​(נשלטת)
לפני 17 שנים • 15 בינו׳ 2007

אני נושאת על גופי ועל נפשי

llulu​(נשלטת) • 15 בינו׳ 2007
זאלופון כתב/ה:
ברעיון עצמו יש משהו. המושג לא קשור.

לחוויות ראשוניות, בכל תחום, יש השפעה מעצבת. לא הייתי נסחף עד כדי הגדרה של "חותם שאף אדון אחריו אינו יכול למחוק", אבל אני כן מאמין שהחוויות הראשונות בתחום הבדסמ מעצבות אצל סאבית (וגם אצל דום) איזו תמונה של איך בדסמ צריך להיות, ואחרי שעוצבה תמונה ראשונית כל דבר יושווה אליה ודברים יותאמו לה או יידחו ממנה.
עם זאת, אני חושב שבהחלט אפשר לשנות את זה, ובדרך כלל זה גם משתנה. האדון הראשון הוא לאו דווקא האדון הכי משמעותי, ואם בא מישהו אחריו שיש לו ולקשר איתו הרבה יותר משמעות מבחינת הסאבית, החוויות איתו ייעצבו מחדש את תפיסת הבדסמ שלה. גם אם לא בא מישהו מאד משמעותי שכזה, כל חוויה משנה במקצת את התפיסה או מרחיבה אותה. וכמובן, אנשים משתנים וכך גם תפיסותיהם את הבדסמ. ברגע שאת אינך האדם שהיית כאשר חווית בדסמ עם הדום הראשון, גם לחוויות איתו תיוחס משמעות פחותה.

את ההחתמה (branding) של המאסטר הראשון שלי בגאווה רבה