בוקר טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

סיפורה של השפחה יובל. פרק 1

Brave Dwarf
לפני 17 שנים • 12 ביוני 2007
Brave Dwarf • 12 ביוני 2007
אין שום קשר לשאלה אם בליל המילים הזה נשמע אמיתי או לא. ארגיע אותך - גם באוזניו של החתול של השכנה הוא לא נשמע אמיתי. הבעיה טמונה באצבע שהצביעה על סיפור אישי של מישהו אחר ישירות ובאופן שלא משתמע לשני צדדים וזאת מבלי שהקוראים (כולל החתול של השכנה) יהיו מודעים לכך שהכל נכתב לאחר הסכמתו של המושא.

אגדיל ואומר שלא במושא ספציפי או במונח עצמו (פארודיה, שמארודיה או קורוזיה) מדובר, אלא בכך שמיום זה ואילך, כל אחד המפרסם את רחשי לבו בפורום, יצטרך לקחת בחשבון שמחר או מחרתיים פיסה מחיו תהפוך ללעג בפיו של הסובב. כל אדם המשחרר לכאן את חלקי חיו חושב פעמיים טרם הוא עושה כן, מאלפי סיבות, ומכיוון שאת נתת סיבה נוספת ומיותרת, ובעיקר נטולת כל כבוד בסיסי, הסכמה תיאורטית בדיעבד אין בה לשנות דבר. (בתור מי שעושה סיבוב שני ואנונימי במחוזות אלו, את בטח מבינה מצויין למה אני מתכוון.)

אם הובנתי לא נכונה וחשבת שכאשר אמרתי "מבלי להישיר מבט" ו/או "כמעט מאחורי הגב" כיוונתי לכך שכתבת תחת ניק בלתי ידוע, טעית. להישיר מבט משמעו להביע את דעתך על מעשיו של אחר בשרשור שלו וישירות ולא בחלוף זמן ותוך טשטוש מזערי של מקור, כדרכם של פחדנים. מבלי לגרוע מהאמור, גם לעובדה שכינויך שומם וצחיח יש משמעות, כי ככזה אין בו להגיד על האדם שאת ולכן להיות מועמד לאותה ביקורת ולזלזול בהם את מאיימת על אחרים.

לסיכום: איני יודע כמה מבין משתתפי הפורום (כולל החתול של שהשכנה והמגיבים הרבים לשרשור זה) יהיו מוכנים שרגע מרטיט ומסעיר מחייהם האישיים או מחייה של אהובתם - אם זה המשותף לשניהם ואם זה שלא - יהפוך לקריקטורה תחת ידו של אחר ולקלס ובוז בפיהם של קוראיו. אבל אני בטוח שלא כולם. איימי, למשל, לא. גם אני לא.

(ו... רוזי, בקשה אישית, אל תפגעי באינטליגנציה שלי, הרי נהיר לכל ארחי פרחי וגם לחתול של השכנה שלא לשווא את הקטע הספציפי הזה, להבדיל מאלו שנכתבו בבלוגך, פרסמת מבלי לבקש רשות. או שמא לאלות ולנמרים הודיים יש לך כבוד מיוחד?)
פלג​(נשלטת){ע_מ}
פלג​(נשלטת){ע_מ} • 12 ביוני 2007
זכותך המלאה לכתוב מה שאת רוצה כפי שזכותי. אין ספק.
מצד שני, די צורם לעין העובדה שאת הגיגייך בבלוג דאגת לפרסם באישור ואילו את הפרודיה הזאת או איך שלא תרצי לקרוא לה דאגת לפרסם מבלי לברר מה עמדתי.
בכל מקרה, לא נפגעתי, אבל זה עדיין נראה לי מעשה לא יפה לעשות.

לוקחת את זה כמחמאה גדולה, פרודיה שניה עליי תוך שנה, כנראה צדק מי שאמר לי שאני סלבריטי.

איך אומרים? יחיו הקנאים ויסבלו?

:)

אגב, להבא אני באמת מעדיפה שתמצאי אדם אחר לכתוב עליו פרודיות.
מחמיא מחמיא, אבל אני אפילו לא מקבלת תמלוגים.
nerissa​(אחרת)
nerissa​(אחרת) • 12 ביוני 2007
פלג כתב/ה:
מצד שני לוקחת את זה כמחמאה גדולה, פרודיה שניה עליי תוך שנה, כנראה צדק מי שאמר לי שאני סלבריטי.

אושיה! אושיה! icon_lol.gif

bowdown.gif
עקשנית​(נשלטת)
עקשנית​(נשלטת) • 12 ביוני 2007
אני חושבת שמי שלא רוצה לקבל תגובות אחרי שהוא רושם במקומות ציבוריים שיעשה לכולנו טובה וירשום לעצמו יומן בבית וינעל במנעול.

משום מה, אנשים מסוימים כאן חושבים ולא רק בהקשר הזה שיש תגובות שהם מוכנים לקבל ומה שלא מוצא חן בעיניהם כבר אסור icon_smile.gif זו בדיחה.

להבדיל אלף אלפי הבדלות לא כל מופע סטנד אפ או נגיד אפילו ארץ נהדרת שואלים את הדמויות לאישור. יורדים עליהם וזהו icon_smile.gif

האמת שבטיפשותי לא הבנתי שהפרודיה היא כ"כ על פלג בהתחלה icon_smile.gif זה לא היה ברור כמו אצל השאר עבורי, כי אצל האחרים רשמה שם מפורש.

עזבו בכלל שיש אנשים שכשמדובר בניק הכפול של החברים שלהם הם קוראים לזה "שחרור" וכמדובר באנשים אחרים שהם פחות אוהבים הם כועסים ונבהלים עד לשד עצמותם ממש. לראות ולצחוק.

בעיני היא משב רוח רענן, שונה, מצחיקה ובאמת עושה הגזמה כזו שלפעמים היא אפילו לא ממש הגזמה, אפילו חיקוי icon_smile.gif אולי באמת כדאי לקבל אישור - שלא יהיה מה להגיד. אבל כאן נראה לי שתמיד יהיה ככה שהיית אוכלת אותה תמיד מכל כיוון . אולי כשיהיו לך חברים פה תהיי מוגנת icon_smile.gif

עלי והצליחי
walking dead
walking dead • 12 ביוני 2007
עקשנית כתב/ה:
אני חושבת שמי שלא רוצה לקבל תגובות אחרי שהוא רושם במקומות ציבוריים שיעשה לכולנו טובה וירשום לעצמו יומן בבית וינעל במנעול.

משום מה, אנשים מסוימים כאן חושבים ולא רק בהקשר הזה שיש תגובות שהם מוכנים לקבל ומה שלא מוצא חן בעיניהם כבר אסור icon_smile.gif זו בדיחה.

להבדיל אלף אלפי הבדלות לא כל מופע סטנד אפ או נגיד אפילו ארץ נהדרת שואלים את הדמויות לאישור. יורדים עליהם וזהו icon_smile.gif

האמת שבטיפשותי לא הבנתי שהפרודיה היא כ"כ על פלג בהתחלה icon_smile.gif זה לא היה ברור כמו אצל השאר עבורי, כי אצל האחרים רשמה שם מפורש.

עזבו בכלל שיש אנשים שכשמדובר בניק הכפול של החברים שלהם הם קוראים לזה "שחרור" וכמדובר באנשים אחרים שהם פחות אוהבים הם כועסים ונבהלים עד לשד עצמותם ממש. לראות ולצחוק.

בעיני היא משב רוח רענן, שונה, מצחיקה ובאמת עושה הגזמה כזו שלפעמים היא אפילו לא ממש הגזמה, אפילו חיקוי icon_smile.gif אולי באמת כדאי לקבל אישור - שלא יהיה מה להגיד. אבל כאן נראה לי שתמיד יהיה ככה שהיית אוכלת אותה תמיד מכל כיוון . אולי כשיהיו לך חברים פה תהיי מוגנת icon_smile.gif

עלי והצליחי

cheer.gif
Mass production
Mass production • 12 ביוני 2007
למרות שאיש לא בא אלי באופן ישיר, באיזו טענה שהיא, על התוספת שלי לדברים שכתבה רוזי, חשבתי שמן הראוי להעיר הערה קצרה ובלתי ממצה, לפרוטוקול;

אני ראיתי בדברים שכתבה הניק רוזי משום הומור ותו לא. יש גם שם מקובל להומור מסוג זה: הומור-נונסנס, שטותי, ואני באופן אישי מחבב סוג כזה של הומור כמו גם סוגים אחרים של הומור. לעניות דעתי, לא היה אצלה - בדברים שכתבה - שום דבר שניתן לפרשו כפגיעה, לא מכוונת ולא בלתי-מכוונת. מן הסתם, היו כאלה שראו זאת כך, ועובדה כי החמיאו לכותבת בשירשור הזה, והיו כאלה שראו בעניין זה פגיעה בגברת אחרת שכותבת בכלוב ותת-הומור באופן כללי. אני, כאמור, לא שותף לדעתם של האחרונים. זו דרכו של הומור, שיש כאלה שהוא מצחיק אותם ויש כאלה שלא. יש לי מה לומר גם לעניין "ההסכמה", אבל נעזוב את זה עכשיו.

נ"ב - איני יודע מיהי "רוזי", היא אינה יודעת מי אני, ומעולם לא החלפתי איתה מילה ולא חצי מילה, בכתב או בע"פ (למען הזהירות - לפחות לא באופן מודע).

נ"ב 2 - מעולם לא כתבתי כאן בשום ניק אחר (אני מודע לרגישות שקיימת כאן - שאינה מובנת לי לגמרי - אבל ניחא, לגבי ניקים כפולים).
אין​(לא בעסק)
אין​(לא בעסק) • 12 ביוני 2007
רוזי
חבל שאת מצליחה להיות יצירתית רק כשאת בונה סיפור על סיפור קיים. כותב טוב ניחן גם במקוריות . הסיפור שלך לועג(הומור זה סובייקטיבי) לכל הנשלטות השופכות כאן את ליבן ולא רק לפלג (אגב, אילולא רצית לפגוע בה, לא היית חייבת לייצר כותרת עם הקשר כה בוטה לשמה).
תקני אותי אם אני טועה, אבל את לא נשלטת במקרה?... אני מוצאת את כל העניין מתנשא.
מי את שתהווי אספקלריה לכל השאר???
ואני ממש לא קונה את חוסר הרצון שלך לפגוע... את משפריצה ביצ'יות שלדעתי רק מכסה על הפחד שלך לחשוף משהו משלך.
זאלופון​(שולט)
זאלופון​(שולט) • 12 ביוני 2007
עקשנית כתב/ה:

את לא הטיפשה היחידה. גם אני פספסתי את הקשר בין "יובל" לבין "פלג". לא שפלג לא עלתה לי אסוציאטיבית במהלך הקריאה, אבל לא רק היא. עלו לי עוד כמה דמויות ספציפיות שכולן מקושרות לסוג ההתמסרות שהוקצן פה, ונוסף להן עלו לי עוד כל מיני דמויות לא ספציפיות, רעיונות, דיעות ואסוציאציות (הדבר שהכי התקשר לי היה דווקא פוסט בבלוג של אושה: http://www.thecage.co.il/blog/userblog.php?postid=91475&blog_id=19990 ).

בניגוד לפוסטים בבלוג של הכותבת, כאן לא קלטתי שמדובר בפוסט על אדם ספציפי אלא במשהו שמקצין תופעה עד כדי הגחכה שלה, ושצוחק על התופעה בגרסתה המוקצנת ולא על אדם מסוים.
פלג​(נשלטת){ע_מ}
פלג​(נשלטת){ע_מ} • 12 ביוני 2007
עקשנית כתב/ה:

עלי והצליחי

מעולם לא אמרתי שאני לא מעוניינת לקבל תגובות. להפך.
אפילו תגובות פחות אוהדות אני מקבלת בשמחה, לדוגמא את של הגמד האמיץ שגם כשהביקורת שלו היא שלילית הוא מוצא דרך מכובדת להביע אותה גם כשהיא לא נעימה. ולא חסרים עוד כאלה.
אם לא הייתי מעוניינת בתגובותלא הייתי מפרסמת. ועובדה שלא פרסמתי הכל.
הקטע משעשע אין ספק. גם אותי. אבל עדיין אני חושבת זה עלוב ופתטי לנסות לצחוק על חשבון מישהו אחר (וזה בהחלט היה ניסיון לצחוק על חשבוני) במסווה של "פוסט קליל ורענן".

דבר שני, יש לי חברים פה. והרבה. ויותר מזה, אני מעריכה גם את העובדה שכל החברים שלי פה (ודגש על כולם כי אני מאוד זהירה בבחירת החברים שלי) לא מרגישים צורך ללקק לי את התחת בפוסטים אלא נותנים תגובות עניינות.

ואם היית שמה לב, היית מבחינה שהדבר היחידי שהפריע לי בכל הסיפור הזה היה שהיא לא ביקשה אישור לכך.
נו, לאחרונה אני שמה לב שאת נהנית לחפש אותי בקטנות.
תהני.
ועלי והצליחי גם את icon_smile.gif
רוזי​(נשלטת)

טוב...

רוזי​(נשלטת) • 12 ביוני 2007
אני די בהלם, באמת. לא ברור לי איך קטע הומוריסטי שלא בא לפגוע באיש הפך לכזו מהומה. יותר מכך, לא ברור לי כמה מהומה אפשר להקים מבלי להתחשב אפילו מעט בעובדות ובאמיתות המקובלות על כל המגיבים פה, אבל משתנות משום מה לפי האדם עליו מדברים.

1. אני רשומה באתר אוטוטו שנתיים. מה זה "ניק לא מוכר" או "ניק שומם שלא מעיד עליי"? יצאתם מדעתכם? אמרתי שאם הייתי נרשמת שעה לפני הפוסט - כלומר, היה ברור שאני אדם מוכר שמחפש להתחבא מאחורי ניק בדוי - הייתי מבינה את הטענה. אבל אסור לאדם שרשום פה שנתיים ומעולם לא כתב בפורום לכתוב בפורום? צריך לצבור פז"ם של 100 פוסטים לפני שמותר לפרסם סיפור? אולי אני צריכה לבוא למסיבות ולהכיר את כולם לפני שתרשו לי להגיב? או לשים תמונה שלי בפרופיל כדי שהוא לא יהיה "שומם"? אני לא ניק בדוי, אני רוזי, אני לא מתחבאת מאחורי שום דבר, ועצם הטענה הזו היא מחבוא - אבל מצדכם.

2. אם הייתי רוצה לכתוב משהו על חשבונה של פלג, וזה בהחלט לא המצב, לא הייתי זקוקה לשום אישור מצדה או מצד אף אחד אחר. זכותי לכתוב מה שבא לי. זכותי לכתוב מחמאות וביקורת, שבחים ובוז. יש תקנון לפורום ורק לאחרונה ראיתי שאנשים הורחקו ממנו בגלל סיבות שונות, אבל ביקורת (אם היתה כזו, ולא היתה) או סאטירה (שלא היתה) היא לא אחת מהן. אולי כדאי באמת שכל מי שירצה לכתוב ביקורת (ולא כתבתי ביקורת!) יבקש אישור ממושא הביקורת? אני בטוחה שיש הרבה אנשים שמאוד ישמחו למכור את מרכולתם לציבור מצד אחד, ומצד שני לאשר או לפסול אישית כל פרסום אודותיהם.

3. אתם שוכחים שאנחנו מדברים על הפורום. על פורום פתוח לכל באתר פתוח לכל. זה לא היומן האישי במגירה של אף אחד, ואפילו לא בלוג. אתם בשטח ציבורי. אם הייתי מעליבה את פלג בבלוג שלה הייתי מקבלת את הדעה שזה לא במקום, והיא גם היתה יכולה לחסום אותי. אם פלג (או כל אחת אחרת. אני לא רוצה למקד את הדיון הזה בה, כי היא מעולם לא היתה על הכוונת שלי) היתה בוחרת לכתוב את קורותיה בבלוג שלה, היא היתה יכולה לשלוט בתגובות. ברגע שאתם כותבים משהו בפורום, אתם מתכוונים מראש שכל מי שרוצה יקרא, וכל מי שרוצה יגיב. לא יכול להיות שתגובות לרוחכם יתקבלו בברכה, ותגובות שלא לרוחכם יהיו "טעונות אישור" או "רק מניק לא שומם". פלג (או כל אחת אחרת!) בחרה לשתף את כולנו בסיפור שלה, ולא לכתוב אותו בפרטיות. ברגע שעשתה זאת היא מזמינה תגובות - שבחים, הזדהות, וגם ביקורת ואפילו לעג. הנסיון לקטלג תגובות שאתם לא מזדהים עמן כלא לגיטימיות הוא לא פחות מחשוך.

4. ברגע שפרסמתי את הסיפור שלי בפורום - ע"ע סעיף 3 - הזמנתי את כולם לקרוא ולהגיב. מישהו רואה אותי צועקת שהתגובות שלכם לא לגטימיות? שאין לכם זכות לבקר אותי? שאני מקבלת תגובות רק מפז"ם חמש שנים ומאה פוסטים ומעלה? לא. אני עונה לכם בצורה עניינית, על כל הערה והערה. למרות שחלק מהתגובות ממש מטופשות בעיניי, כמו למשל זה שאני מתחבאת מאחורי ניק שומם, אני עדיין עונה להן, ולא טוענת שהן לא לגיטימיות.

5. מעולם לא התכוונתי לפגוע בפלג, או באף אחד אחר. זו לא היתה סאטירה, כמה פעמים אני צריכה לומר את זה? זו היתה בדיחה. בדיחה שלא היתה אמורה להיות על חשבונו של אף אחד. נכון, הסיפור הזכיר את פלג, אבל הוא מעולם לא היה אמור להיות על פלג או בנוגע אליה. כנראה טעיתי שקראתי לה יובל ובזה יצרתי בעצמי את הקשר לפלג, אבל עשיתי זאת שלא במחשבה תחילה לפגוע, אלא רק בגלל שידעתי שבכל מקרה זה יזכיר לאנשים את פלג, אז כבר נתתי לה שם דומה. אני בהחלט סבורה שפלג וכל אחד אחר יכולים גם לקבל ברוח טובה דברים כאלה ולא לפרש כל בדיחה כנסיון התנקשות, אבל מצד שני אני גם מבינה למה היא נפגעה. לכן אני שוב אבהיר: כתבתי סיפור שכל מטרתו היתה להיות מצחיק. לא ללעוג, לא להעביר ביקורת, לא לבוא בטענות, לא כלום. אני אישית מאוד אהבתי את הסיפורים של פלג ואני הכי שמחה בשבילה בעולם שטוב לה. אז נכון, הסיפור מזכיר את הסגנון שלה, אתם יודעים מה, אפשר אפילו לומר שהסיפורים שלה נתנו לי השראה לכתוב את הסיפור הזה. אבל ללעוג? להעביר ביקורת? למה? למה אתם מפרשים ככה משהו שמעולם לא כוון לכך? יכול להיות שבגלל שאתם מראש כ"כ חוששים מביקורת ולעג שאתם רואים אותם בכל דבר? יכול להיות שמראש אתם יודעים שתבוא ביקורת, אז אתם מתכוננים לקראתה גם כשהיא לא שם?

פלג -
כתבתי בדיחה. לא בדיחה על חשבונך, פשוט בדיחה. זה שבדיחה מערבת יהודים או ערבים או מזרחיים או אשכנזים, לא אומר שהיא בהכרח צוחקת על אף אחד מאלה. הבדיחה הזכירה אותך, אבל מעולם לא כוונה להיות על חשבונך, ובטח שלא להעביר ביקורת כלשהי. הנה, אני אצא מהארון לגמרי - אין לי שום ביקורת על פלג! אין לי! אני אוהבת את הסיפורים של פלג, קראתי אותם בנשימה עצורה! כתבתי משהו מצחיק. זהו. אני מתנצלת אם פגעתי בך. ואני מתנצלת רק בפנייך, לא בפני איש מהמגיבים האחרים.

זהו. שכחתי משהו? אה כן, הטענה שזה מתנשא כי גם אני נשלטת. בהחלט. אה-הא. אין ספק.

ולסיבור האוזן - לא ביקשתי רשות מאיש, גם לא מצ'יטה או מוונוס בבלוג שלי. צ'יטה קיבל את זה ברוח טובה כי הוא בחר לקבל את זה ברוח טובה. אני לא חושבת שאני צריכה אישור ממישהו לכתוב משהו על מישהו, וכל עוד בעל האתר לא אומר לי שזה בניגוד לחוקי האתר בו אני כותבת, אני אכתוב מה שבא לי. גם התנצלותי בפני פלג היא כי אני בוחרת להתנצל, בגלל שלא רציתי לפגוע באיש, והיא לא תוצאה של לחץ חברתי או דעה כאילו אני חייבת להתנצל או שאסור היה לי לכתוב את הסיפור.

אני בהחלט מתחילה להבין למה הניק שלי היה כ"כ שומם עד היום.