לילה טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

שאלה למדקדקים

שלומציון
לפני 16 שנים • 28 ביוני 2007

שאלה למדקדקים

שלומציון • 28 ביוני 2007
בגד כפת בראש מילה . חוק .

אז איך לעזאזל אומרים את המילה פלוץ ?
Queencie​(שולטת)
Queencie​(שולטת) • 28 ביוני 2007
בפה רפוי .........

ובכלל... גם השרירים הטבעתיים רפויים....
בדר"כ לא צריך להתאמץ -
וזה יוצא!
icon_lol.gif

Q מזכירה שלכל כלל יש יוצא מן הכלל, ואם יש כלל שאין לו יוצא מן הכלל, זה רק מוכיח את הכלל....
שלומציון

אבל את הגדרת המקצוע אומרים בפה דגושה

שלומציון • 28 ביוני 2007
לדוגמא :
סבר פלוצקר .

אני מתעקשת , כי אני בטוחה שאבשלום קור פה , בכלוב . לא יכול להיות אחרת .

אבשלום היקר
עד היום פלטתי בפה רפויה
האם יש להתחיל בהדגשה ?
היילני
לפני 16 שנים • 2 ביולי 2007

אינני ד"ר קור

היילני • 2 ביולי 2007
אבל, חוקי הדגשים חלים רק על מלים עבריות ולא על מלים לועזיות , ע"ע המילה 'ספורט' בה ה-פ' דגושה ללא סיבה או חוק דקדוקי מבית היוצר של האקדמיה ללשון עברית . 'פלוץ' זה סלנג, לכן, אני מניחה, חוקי הדקדוק הנורמטיביים אינם חלים עליה.

אבשלום קור חופשי סאב.
Brave Dwarf
Brave Dwarf • 2 ביולי 2007
מה שזאת מעלי אמרה. איני יודע מנין הסתננה המילה "פלוץ", אך היא אינה תקנית (נפיחה, הפחה), אולי מ- פארץ היידית. ולכן עוד לא נמצא דום חצוף מספיק כדי להכפיף אותה לחוקי הדקדוק של השפה העברית.

האם מפלוצך נודף ניחוח של פנטזיה?
Mass production
Mass production • 2 ביולי 2007
במקום להכביר מילים, אני מפנה אותך לרוביק.

<<<
ענת כותבת: ''אני משתדלת ללמד את בני איתמר בן השבע לדבר נכון, ובמסגרת זו מסבירה לו כמה כללים. כשדיברתי על'בגד כפת' בראש מילה נתתי דוגמאות להבהרה. איתמר חשב על זה רגע ואז אמר: אה, כן? ? ומה זה פיה? ? ? האמת , נשארתי ספיצ' לס''.

פיה היא מילה שנולדה מדמיון הצליל ל-Fee הגרמנית ו-Fay האנגלית באותה משמעות. צלילה עברי ומזכיר צורות נקבה כמו ''שיה''. במילונים היא מוגדרת ''לועזית''. את איתמר בן השבע זה לא משכנע, ובצדק. ''פיה'' היא מילה עברית, רק מה? עם פ' רפה בראש מילה. ומה עם ''פלצן'', מי שמשמיע דברים נפוחים ללא כיסוי? המילה התפתחה מ''פלוץ'', נפיחה יידישאית, כהגדרת אדם הנוהג לתקוע פלוצים, על משקל ''פעלן'', כמו שחצן, חמדן ועוד. באופן רשמי היא מוגדרת סלנג, אך היא דוגמה נוספת להתבססותה של הפ' הרפה כעיצור לגיטימי בראש מילה או הברה.
כמוהן: פרחה, פשלה, פדיחה ופיסטוק שמקורן ערבית, פרגן, פוי מיידיש, פלירט מאנגלית ועוד רבות רבות. מחלק מהן נגזרו פעלים כמו פישל, פברק, פרגן, פספס וכדומה. סלנג? שיהיה סלנג. העברית לא יכולה בלעדיהן.

>>>
נמש
נמש • 2 ביולי 2007
Brave Dwarf כתב/ה:
האם מפלוצך נודף ניחוח של פנטזיה?

משלי נודף ניחוח שושנים ...
חוץ מזה - לא לימדו אותך שבנות לא מפליצות....
icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif
Brave Dwarf
Brave Dwarf • 2 ביולי 2007
שכחתי, טעות שלי. אכן קראתי באיזה מקום שהבנות מפריחות פוקים ורודים. (-:
זיקית

פוקים ?

זיקית • 2 ביולי 2007
Brave Dwarf כתב/ה:
שכחתי, טעות שלי. אכן קראתי באיזה מקום שהבנות מפריחות פוקים ורודים. (-:

Pוקים או Fוקים ?

(סתם, ברור ש Pוקים). אני למשל, לא מפריחה כלום. במיוחד לא יונים. איכסה..עכברושים עם כנפיים. לא. עכברושים הם חמודים לפחות. יונים זה. אוי לא משנה. המניפסט הזה קשור לדברים שמפחידים אותי ולא לפה. אניווי, אני למשל, לא מפריחה כלום למעט בועות סבון. ולא מהתחת. אם כי, זה היה יכול להיות משעשע.
אני קצת לא קוהרנטית. סלחו לי, זה היונים, אהה...השעה.