שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

התפקדות פיסיקאים!

daniel222
לפני 16 שנים • 9 באפר׳ 2008
daniel222 • 9 באפר׳ 2008
היקום אינו מתכווץ. לריק שבין צבירי הגלקסיות ביקום יש אנרגיה שמאיצה את היקום להתפשטות.
היקום ימשיך להתפשט לנצח ולעולם לא יקרוס חזרה את עצמו.

כל גוף בעל מסה מעקם את המרחב , באנלוגיה לדו מימד, אם נתלה סדין במאוזן ונניח במרכזו
מסה אז מרכז הסדין ישקע מטה, נניח גולה בקצה הסדין והיא תתחיל להתגלגל אל
השקע בתנועה מעגלית שמסתובבת סביב המרכז עד שהיא תגיע לשם.
כך זה גם העולם התלת מימדי, מסה יוצרת עקמומית במרחב וכל מסה אחרת נעה על העקמומית
לכיוונה. זאת ע"פ תורת היחסות הכללית.

בחור שחור אין אטומים שלמים, הם מתפקים בו לחלקיקים יסודיים יותר.
הוא נוצר כאשר שמש בעלת מסה של לפחות פי 20 מהשמש שלנו מסיימת את חייה בסופר נובה
שמעיפה את המעטפת שלה החוצה ומרכזה קורס אל תוך עצמו עד שהמרחב הנוצר כל כך מעוקם
עד שאור פשוט נשאר כלוא במסלול סביב הכוכב ואינו יכול להמלט, לכן זהו חור שחור.

אדם שירד אל האטמוספרה מאד לאט לא יקרה לו כלום, מה ששורף מטאורים ומחמם חלליות
שחודרות את האטמוספרה זה רק חיכוך שנובע מכניסה לאטמוספרה במהירות מאד גבוהה.

את האטום ניתן לפרק במאיצי חלקיקים המאיצים חלקיקים ע"י שדה מגנטי למהירויות
מאד גבוהות (קרוב למהירות האור) וגורמים להם להתנגש באטומים,
כאשר חלקיק פוגע באטום אז האטום מתפרק לחלקיקים בסיסיים יותר.
אטומים מתפרקים גם בביקוע גרעיני, כאשר חומר פעיל רדיואקטיבי כמו אורניום מועשר
מגיע למסה קריטית (צפיפיות גדולה שבה האלקטרונים החופשיים פוגעים בגרעיני האטומים)
אז נוצר ביקוע של האטומים - זה גם מה שקורה בפצצה אטום.

אין אפשרות לראות אטומים כיוון שגודל האטום קטן משמעותית מאורך גל אור (גל האור פשוט
עוקף את האטום), לכן לאטומים גם אין צבע (אנו רואים צבע כאשר גל אור פוגע בעצם ותדר אור מסויים ,צבע מסויים, חוזר אל העין שלנו).
cai
cai

מוסיפה על אוזיריס

cai • 9 באפר׳ 2008
אטומים לא ניתן לראות בגלל הסיבות שאוזיריס ציין. לכן, שיטות המיקרוסקופיה המתקדמות בעניין הזה פשוט לא משתמשות באור נראה וככה עוקפות את גבול הרזולוציה. עם השיטות הקיימות היום, ניתן "להרגיש" אטומים בודדים. אני לא מבינה בזה, אבל מהמעט שלמדתי זה ממש ממש מגניב.

לקריאה ראשונית:
http://en.wikipedia.org/wiki/Atomic_force_microscope
http://en.wikipedia.org/wiki/Near-field_scanning_optical_microscopy
קרמל מנגו​(נשלטת)
קרמל מנגו​(נשלטת) • 9 באפר׳ 2008
אוזיריס, אני לא מבינה מאיפה אתה בטוח כאשר כל הפיזיקאים היום אומרים שהם לא יודעים.

אתה מדבר על תיאוריות משנות השבעים. אתה מתעלם מתיאורית המיתרים של סוף המאה הקודמת. התאוריות שכתבת היו כשחשבו שאנחנו רואים את המאסה שיש ביקום. התברר שלפחות 90% מהמאסה שיש ביקום אנחנו לא רואים.

הדבר היחידי שידוע שהיום היקום מאיץ את ההתפשטות שלו אבל לא יודעים אם היקום מאיץ מהר מאוד ואח"כ יעצור ואחר כך יתכווץ.

ההתכווצות או ההתפשטות תלויה בכמות המסה האפילה הבלתי נראית ביקום. מנסים למצוא את הצפיפות והמאסה ביקום ולא מצליחים.

אם המאסה הקריטית של היקום גדולה ממספר שחישבו, היקום יתפשט, יעצור, ושוב יקרוס לנקודה.

אם המאסה קטנה ממנה היקום יקטין את קצב ההתפשטות אבל ימשיך להתפשט.

אם המאסה שווה למספר הקריטי היקום יתפשט עד שיעצור וישאר קבוע.

אם היקום יקרוס או יתפשט תלויה בצפיפות לעומת קצב ההתפשטות. הדבר היחידי שידוע הוא שמצאו בשנת 2000 שהיקום מאיץ את ההתפשטות.

הדוגמאות שנתת עם הקערה מדברות על תאורית היחסות הישנה מתחילת המאה שעברה אבל תאורית הקוואנטים ותאוריות החלקיקים ותאורית היחסות לא מסתדרות ביחד.
בגלל שהן לא מסתדרות ביחד מצאו את תאורית המיתרים.

התאוריה של המיתרים מתאימה גם לחלקיקים שהאיצו במאיצי החלקיקים של הקווארקים, הטאו והניטרינו.

בלי תאורית המיתרים תורה אחת סותרת את התורה השניה. יש לה סתירה אחת אבל אין סתירה מוחלטת.

לפי תאורית המיתרים החדשה יש 10 מימדים. 4 אנחנו מרגישים ו6 אנחנו לא מרגישים. שלושה מימדים עצומים מעבר לתפיסה ו3 קטנים מעבר לתפיסה.

זה שיש חלקיקים כמו הקוורקים, הטאו, הנייטרינו והגלואונים מתאים גם לתאורית המיתרים וגם לצפיפות היקום שלא מצאו.

לא יודעים מה קורה ליקום כי לא יודעים מה הצפיפות של היקום ואם המאסה גדולה או קטנה מהערך הקריטי.
קרמל מנגו​(נשלטת)
קרמל מנגו​(נשלטת) • 9 באפר׳ 2008
אמוץ כתב/ה:
קרמל מנגו השאלה שאותי מענינת האם היקום הוא חלקיק של משהו?

לא מעסיקה אותי המחשבה על החור השחור טוב גם אף פעם לא קראתי על התאוריה הזו אם אתם רוצים לפרט אשמח לשמוע..

icon_razz.gif לא יודעים כלום אבל לפי תאורית המיתרים אנחנו חלק מדבר גדול שאנחנו לא מרגישים.

יש 10 מימדים ואנחנו מרגישים רק את ה4 של תורת היחסות ואת ה6 האחרים לא נרגיש.

לא נראה בטבע את החלקיקים כמו הקווארקים, הטאו, הנייטרינו ולא נראה 90% מהמאסה ביקום.
מצאו הוכחות לחלקיקים במאיצי חלקיקים ומצאו הוכחות לחומר הבלתי נראה אבל לא יודעים אם יש עוד מימדים שאנחנו לא מרגישים, מה יקרה ליקום ומה היה כשהוא התחיל והתפוצץ.

הפיזיקה היא כמו מדע בדיוני. הרבה סיפורים עם כמה הוכחות.
daniel222
daniel222 • 9 באפר׳ 2008
חשבו שהיקום לאט לאט מאט את ההתפשטות שלו ורק לא ידעו אם המסה
שלו תאיט אותו עד למהירות קבועה או שההתפשטות תעצר ואז כח המשיכה יגרום לקריסתו.
היום לאחר לאחר שראו שינויים בקבוע האבל המראים על כך שהיקום לא רק שלא מאט
את התפשטותו אלה הוא מאיץ, ישנו כח שעדיין לא מבינים אותו הגורם לכך שהיקום מתפשט
במהירות הולכת וגדלה, לכן כיום מניחים שהיקום לעולם לא יקרוס אלה ימשיך להתפשט לנצח.
נכון שעדיין לא מצאו תורה אחת המחברת את תורת היחסות ותורת וקוונטים אבל עדיין תורת היחסות הכללית
תקפה והיא מתארת נאמנה את עולם המקרו. מסה מעקמת את המרחב זמן וזה מסביר במדוייק
תנועות כוכבים ביקום.

מייקל ג'קסון​(לא בעסק)
תודה לכל העוזרים פה.
קרמל מנגו אמרת שאת לא פיסיקאית ונראה לי שאת יודעת הרבה icon_razz.gif

המימד הרביעי זה הזמן?

חוץ מיזה תתארו לכם שהיקום הוא חלקיק אטומי מעולם אחר בגודל של ניתן לעלות על הדעת.
חחח

שם יש אנשים שהיקום שלנו הוא בסך הכל כלפיהם חלקיק.

אתם יודעים עלתה לי עוד מחשבה אולי בכוכבים אחרים יש חיים יותר מפותחים
מאיתנו .
אנשים בעלי אינטילגנציה פי מאה משלנו.

אולי בכלל יש יצורים שלא ניתן להגדיר אותם כבני אדם אולי לקרוא להם "על אדם".
the_drow​(שולט)
the_drow​(שולט) • 9 באפר׳ 2008
ג'וני כתב/ה:
נכון, כוח המשיכה עדיין לא מוסבר וחסר פתרון לבעיות מסויימות שהוא מעורר כשמסתכלים על קנה מידה קטן (התבדרות במימדים קוונטים). התאוריות מפותחות מכאן ועד הודעה חדשה אבל קשה לבדוק את הדברים האלה בניסוי אז נכון לעכשיו זה לא מוכח.

אם תשאל אותי יש משהו הרבה יותר גדול שמפספסים שם. לדעתי אנחנו עדיין חסרים הבנה בסיסית של החוקים. יום אחד מישהו ימציא תאוריה שתאחד את היחסות עם הקוונטים (אגב כבר יש כזאת "תורת המיתרים") אבל... לך תדע.

האבן...
כנראה שהיא תבצע תנועה הרמונית בחור הזה שעשית.
יענו תלך קדימה-אחורה וחוזר חלילה.

לא נכון. היא תבצע תנועה הרמונית כאשר האמפליטודה קטנה ככל שהאבן תתקרב למרכז כוח הכבידה וכאשר תגיע למרכז הכבידה היא תעצור.
ג'וני
ג'וני • 9 באפר׳ 2008
the_drow כתב/ה:
ג'וני כתב/ה:
נכון, כוח המשיכה עדיין לא מוסבר וחסר פתרון לבעיות מסויימות שהוא מעורר כשמסתכלים על קנה מידה קטן (התבדרות במימדים קוונטים). התאוריות מפותחות מכאן ועד הודעה חדשה אבל קשה לבדוק את הדברים האלה בניסוי אז נכון לעכשיו זה לא מוכח.

אם תשאל אותי יש משהו הרבה יותר גדול שמפספסים שם. לדעתי אנחנו עדיין חסרים הבנה בסיסית של החוקים. יום אחד מישהו ימציא תאוריה שתאחד את היחסות עם הקוונטים (אגב כבר יש כזאת "תורת המיתרים") אבל... לך תדע.

האבן...

לא נכון. היא תבצע תנועה הרמונית כאשר האמפליטודה קטנה ככל שהאבן תתקרב למרכז כוח הכבידה וכאשר תגיע למרכז הכבידה היא תעצור.

drow צא מהכיתה! icon_smile.gif
האבן תבצע תנועה הרמונית עם אמפליטודה קבועה וזהה לזו שהיתה בהתחלה. התהליך ימשך עד אינסוף. זאת מהסיבה הפשוטה שבחור שתיארת אין חיכוך ואין מה שיגרע אנרגיה מהאבן. שקול הכוחות תמיד יהיה בכיוון המרכז. תהיה פה תנועה הרמונית פשוטה ולא מרוסנת.
מש"ל.
ג'וני

התפשטות היקום

ג'וני • 9 באפר׳ 2008
הטעות הגדולה (ואולי היחידה) של אינשטיין היתה שהוא היה בטוח שהיקום מאט ולכן הוא הכניס קבועים (קבוע למדה המפורסם) וניסה לסדר את המשוואות שלו ככה.
מאוחר יותר גילו שהיקום מתרחב ומאיץ את התרחבותו. עובדה זו סותרת כל היגיון בריא כיוון שאם היה היקום מרוכז פעם בנקודה אחת הרי שכל הכוחות הפועלים על גרמי השמיים צריכים להיות מכוונים לאותה הנקודה ומכאן האטה של היקום ולא האצה.

את ההאצה נאלצו להסביר באמצעות "מסה אפלה" ו"אנרגיה אפלה" שמהווים משהו כמו 90% מהחומר ביקום.
זאת לא איזשהי המצאה גאונית וכל אחד מאיתנו יכול (וגם יכולה, אני לא שוביניסט) להחליט שכנראה שיש חומר ביקום בעל כוח משיכה שלילי, כלומר כוח דחייה. חומר כזה שאחראיי לדחיית הכוכבים אחד מהשני ולהתפשטות מואצת של היקום.

יש אפשרות בכלל שכל היקום שלנו מבצע תנועה הרמונית וכרגע אנחנו רואים אותו מאיץ החוצה אך בפרק זמן בעתיד הוא יאיץ פנימה וחוזר חלילה. היות ולדברים בטבע יש נטייה כזאת, אני מאמין שכך הדבר.
the_drow​(שולט)
the_drow​(שולט) • 9 באפר׳ 2008
ג'וני כתב/ה:
the_drow כתב/ה:
ג'וני כתב/ה:

האבן...

drow צא מהכיתה! icon_smile.gif
האבן תבצע תנועה הרמונית עם אמפליטודה קבועה וזהה לזו שהיתה בהתחלה. התהליך ימשך עד אינסוף. זאת מהסיבה הפשוטה שבחור שתיארת אין חיכוך ואין מה שיגרע אנרגיה מהאבן. שקול הכוחות תמיד יהיה בכיוון המרכז. תהיה פה תנועה הרמונית פשוטה ולא מרוסנת.
מש"ל.

למיטב ידיעתי, הכוח הגרביטציוני משפיע כאן ועוצר אותה. בעע אם הייתי זוכר גרביטציה הייתי מוכיח לך. החיכוך הוא לא פרמטר כאן.