ערב טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

אלוהים - קיום או איום

תאטרון החלומות​(אחר)
לפני 15 שנים • 10 בינו׳ 2009

אלוהים - קיום או איום

אתם מאמינים באלוהים ?
ואם כן
איך הייתם מגדירים אותו בצורה הטובה ביותר שיכולתם?
Tame
לפני 15 שנים • 10 בינו׳ 2009
Tame • 10 בינו׳ 2009
בעיה,
להגדיר את הבורא לא ניתן, כל מה שאנחנו יודעים עליו זה שהוא ברא.
כל השאר על דרך השלילה, אין לו גבול, אין בו חוסר, הוא אחוד ואין בו מורכבות, אין לו ראשית והוא לא כלול בתוך ההגדרה שלנו את המציאות - משמע הוא מציאותי אבל גם חיצוני למציאות.

אם נתפלפל קצת נוכל אולי להוכיח שמתוך מהותו הוא חייב להיות גם טוב ומיטיב, אבל זה מותח את גבולות ההיגיון.

אגב כל הדיבור עליו בלשון זכר זה בגלל צפנות השפה העברית, כמובן שאין בו הבחנה של זכריות או נקביות.

ודבר אחרון - לא ניתן להגות במהותו מבחינה שכלית אלא על דרך השלילה (כאמור למעלה) משמע מתוך היותו מעבר למציאות אפשר לומר שחוקי המציאות לא חלים עליו, לא ניתן לומר אם יש בו חוקיות אחרת וכו'

(כל הנאמר למעלה נובע מהתפישה היהודית והפילוסופיה המערבית. ניתן למצוא עוד הרבה בעניין בספר "מורה נבוכים" של הרמב"ם. אני אישית לא קראתי אותו, רק יודע מספר מועט של עיקרים הכתובים בו ובספרות יהודית אחרת).
יולי Yuli​(לא בעסק){טדי}
לפני 15 שנים • 11 בינו׳ 2009

מצחיק מצחיק

ולמרות שהאיש עצמו דווקא מאד תמך בכל הרעיון של אלוהים, הניסוח שלו תואם באופן מושלם את הרעיון של היעדרו. מה לעשות icon_smile.gif
Tish Adams
Tish Adams • 11 בינו׳ 2009
אנרגיה.
זאת הסיבה שאני משתמשת בלשון נקבה כשמדובר בנ"ל.
לא בגלל שאני חושבת שהיא אישה.
zmanii
zmanii • 11 בינו׳ 2009
אלוהים הוא הכל, כל אשר קיים.

קיום או איום - את הקיום הזה ניתן לנתב לקיום מתוך אהבה , או לחילופין לקיום מתוך פחד-איום.
בשם האלוהים נעשים מעשים אלוהיים ובשם האלוהים נעשים מעשים מזעזעים..
אך זה כלל לא קשור לאלוהות , אלא לאדם שניתנה לו זכות הבחירה.

באלוהות אין שיפוט כלל - ואפילו אותם דברים מזעזעים שנעשים בשם האלוהות - הם בניית מציאות ללא החיובי או השלילי שבדבר.
התוצאות של אותה מציאות שבחרו לפעול בה נשפטות ע"י האדם כטוב או רע.

מאמינה זו לא המילה הנכונה , יודעת שנמצא איתי ובתוכי בכל שניית קיום שלי.