לילה טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

לכל הלוחמים שם בדרום..

מייפל​(לא בעסק)
לפני 15 שנים • 12 בינו׳ 2009
מייפל​(לא בעסק) • 12 בינו׳ 2009
יש לי כל כך הרבה דברים להגיד וכל כך מעט זמן להגיד אותם (בכל זאת, צריך גם לעבוד לפעמים).
ראשית- קטסטרופה- אני לא לגמרי מסכימה איתך. אמנם יש כאן כותבים שלמקרא דבריהם אני מרגישה שבאמת אין מי שיקשיב, אבל אני עדיין משוכנעת שחשוב להמשיך ולהגיד את הדברים. בכל זאת, אנשים, וגם שטופי המוח שבהם, הם לא קיר ולכולנו יש את היכולת להקשיב ולחשוב. וחשוב להמשיך ולערוך את הדיון הזה. אני לא יכולה לחשוב על דיון חשוב יותר.
וזה באמת קשה לפעמים. בעיקר כשפוגעים באופן אישי, או כשאני קוראת דברים כמו של cutting edge שמאשימה אותי בתמיכה ברצח על כבוד המשפחה (באמת, לא נראה לך שהגזמת קצת? ובכלל הדברים שלך כל כך חדורי שנאה שזה פשוט מפחיד), אבל למרות זאת חשוב להמשיך ואני אנסה להמשיך.

שנית, פוג, אני באמת לא מצליחה להבין את ההגיון שלך. האצבעות שלוחצות על ההדק שיורה את הפגזים/כדורים/פצצות שהורגות ילדים פלסטינים (מעל 200 עד כה במלחמה הזו) הן האצבעות של חיילי צהל שמבצעות את הפקודות שקיבלו מהמפקד שלהם, אז איך זה בדיוק שאין לנו שום אחריות על זה? גם זו נקודת מבט מפחידה ומאד מסוכנת בעיני, אי היכולת הזו לקחת אחריות למרות שהעובדות הן כל כך ברורות.

ולבסוף, בעניין מוחמד א-דורה ודומיו- גם כאן אני לא מבינה. אז נניח שמצאנו סרטון מבוים, עוד אחד מזויף וכדומה, האם זה אומר שאף אזרח, אף ילד, לא נהרג במלחמה הזו? או בכלל במהלך 41 שנים של כיבוש?
אנחנו חייבים להתחיל לקחת אחריות על מעשינו. מעבר לזה שאנחנו מבצעים פשעים מוסריים איומים, מעבר לכל מה שאנחנו עושים לעם הפלסטיני, תראו למה זה הופך אותנו.השרשור הזה מדגים באופן מעולה למה הפכנו. וזה לא נראה טוב.
newoldone

Re: חשבתי הרבה מה מקור ההבדל ביננו

newoldone • 12 בינו׳ 2009
fog כתב/ה:
היו פה המון טיעונים לא לעניין, וקשה היה להוציא מהם את המהות.
הרי רובנו המוחלט אנשים מוסריים בהחלט, שונאי מלחמות, שונאים לההרג ולהרוג.

אז איך זה שצד אחד חושב שהמלחמה היא מטופשת וישראל היא סמל הרוע הכובש והפשיסטי והמתלהם, והצד השני חושב שהצד הראשון הוא סמל לבגידה/נאיביות/התלהמות?

חיפשתי את המקור. שממנו מתחיל הפיצול הזה, אולי אין כזה, אבל אנסה להעלות רעיון:

אני חושב שמייפל ואחרים חושבים, במידה רבה של ודאות, שאפשר לדבר עם החמאס, ולהגיע איתם להסכם רגיעה ארוך טווח מאוד. עשרות שנים.

מתוך כך אח"כ באים להם "נספחים" של הרעיון הזה. ברור, שאם אפשר להגיע להסכם עם החמאס, אז ישר נובע מכך שאי אפשר ליישב את הסכסוך באלימות אלא בהדברות, ומכאן שהמלחמה מטופשת. וברור מכאן שמקור השנאה של החמאס אלינו בכיבוש הישראלי, ולכן אין צורך להאדיר את מגרעותיו (ע"ע "נכון שהוא לא שוויץ" ו"הוא אמנם בעייתי, אבל") ולכן יש כל הזמן לציין כמה ישראל רעה, כי רק זה יפתור את המצב.

מנגד כל האחרים (ואני הקטן בתוכם) חושבים שאין סיכוי לדבר עם החמאס. שהוא משהו כמו המפלגה הנאצית בגרמניה: רוצה רק להעיף אותנו, על נשינו וילדינו אל הים, ומוכן להקריב את עמו ואת ילדיו לשם כך. מנגד יש את אבו-מאזן והפתח, שייתכן שאפשר להגיע איתם להסדר.

מכאן באים לנו הנספחים שלנו: המלחמה מוצדקת לחלוטין, כי החמאס לעולם לא יפסיק לירות מעצם מהותו. היא גם מקרבת את השלום כי היא מבערת את הרשע, ומחזקת את המתונים מנגד. הרג הילדים הוא פשוט עוד ביטוי לרשע הזה. לא משנה כמה ילדים מתים, החמאס אשם במותם. וכמובן להתנגד למלחמה בצורה כלכך חריפה, היא עצמה לא מוסרית (כביכול, אני לא מסכים לזה), כי היא משרתת את אותם מפלצות (ראה ערך "אז לכו לגור עם החברים שלכם בעזה).

לדעתי אין סימטרייה בין שני הגרעינים הללו. יש מספיק הוכחות לכך שהחמאס לעולם לא יסכים להפסיק לירות, ויותר מכך - שהוא אכן מהווה פשוט הנהג של נושאת המטוסית האירנית, ולהם יש פרוייקט כזה - להשמיד את מדינת ישראל. אבל לדעתי אין לי גם סיכוי להבהיר לכם את זה.

אז אני שקט icon_smile.gif

אני חושבת שיש כאן עוד משהו. יש כאן שתי פרספקטיבות של הסתכלות על המציאות, שמכל אחת מהן נובעת התמקדות בציווי מוסרי אחר.
מהצד האחד - "הקם להרגך השכם להרגו".
מהצד השני - שפיכות דמים כאחד משלושת האיסורים שעליהם חל "יהרג ובל יעבור".
(ואני בכוונה נשארת במגרש התרבותי שלנו, ולא מזכירה את הציווי המוסרי הנוצרי של "הלחי השניה", כי אני באמת חושבת שהוא לא רלבנטי כאן.)
יתכן שיש בינינו כאלה שהעמדה שלהם היא שאחד משני הציוויים האלה גובר תמיד על השני. אבל נדמה לי שרובנו מקבלים את שניהם, והוויכוח הגדול הוא על גבולות החלות של כל אחד מהם, ואיזה מהם רלבנטי למציאות שלנו.
הילדים שנהרגים בעזה: האם הם נכללים, שלא באשמתם, בתוך "הקם להרגך" החמאסי? אם הם כן - המלחמה מוצדקת, טראגית ומחורבנת ככל שתהיה. אם הם לא - אסור להרוג אותם (אפילו במחיר החיים שלנו), ומה שאנחנו עושים שם הוא פשע.
נסיכת אשפתות

מייפל, תנוחי

נסיכת אשפתות • 12 בינו׳ 2009
שלא כמוך- אני לא קראתי לך בשום כינוי מעליב
אבל תיכף תגיע שושו- סליחה-שהשארתי-אותך-לבד-במערכה-יו-צ'טערת ותנבור ואף תמצא יציאה גזענית-שונאת אדם-קוראת לרצח עם שנזרקה או לא לחלל הדיון.
אבל כיוון שעריכה סלקטיבית וביום עובדות לא זר לעניין (הפלסטיני), אני לא אופתע.

שנית-
כל שאמרתי הוא שאנשים שמביטים בסלחנות בפולקלור ערבי נוטים להיות סלחנים בכל הנוגע להתנהלות המגזר.
כשכאן בעל רוצח אישה - שם זה חילול כבוד משפחה.
כשהורה יחפש את בנו בפורים לפצצה אנושית זו התעללות- שם זו מחאה בועטת.

דמגוגיה היא לא רק לחם חוקו של ביבי נתניהו.
תשאלי את פרס- איש של שלום אמיתי. ואף הוא, מפוכח כרגיל- קורא להמשיך ולפגוע בחמאס.

אנחנו לא נלחמים בפלסטינאים.

נ.ב:
בתי ספר וגן חיות ממולכד.
הם לא יורים רק בכלבים.
המלחמה היא לא נגד אזרחים. היא נגד טרור.
בעצם "טרור" זה מה שישראל עושה. הם רק מתמקדים במלחמה על הבית..
להבה חשופה

לא נכון.!@!

להבה חשופה • 12 בינו׳ 2009
באחת מהתגובות נכתב: "הדיון הזה נוגע לשורשיה הפונדמנטליסטיים של ישראל כדמוקרטיה. במדינה דמוקרטית חופש ההפגנה והבעת הדעה יותר חשוב אפילו מהשאלה כמה-כמה היתה התוצאה במלחמה (ותודה לקייסי על ההשראה). כי מלחמה, בד"כ, נגמרת. השאלה אם תישאר דמוקרטיה תשפיע על איך ייראו חיינו אחריה"

לא נכון .

נריסה פתחה את השרשור כהבעת תמיכה בחיילי צה"ל בלבד.

זה שהפכתם את השרשור של נריסה,לדיון כר להתלהמות אישית, מלחמת גוג ומגוג , על כל המשתמע מכך. ולא השכלתם לעשות, את ההפרדה שבגינו נפתח השרשור. שרשור הבעת תמיכה לחיילי צה"ל בלבד.

והפכתם אותו ל"דיון הזה הנוגע לשורשיה הפונדמנטליסטיים של ישראל כדמוקרטיה.... "

לא אומר שכך צריך היה לנהוג.

יש עת וזמן לכל דבר.

בברכת חזק ואמץ לחיילי צה"ל.

להבה חשופה.!@!
מייפל​(לא בעסק)
cutting edge אני באמת לא מבינה אותך.
את שמעת פה מישהו מסנגר על החמאס? מצדיק את מה שהם עושים? מחזק את ידיהם?
את שמעת פה מישהו מסנגר על משהו מתועב כמו רצח על כבוד המשפחה?
מאיפה את מביאה את הדברים האלה?

אני חושבת שזה ברור לכולנו שהחמאס עושה דברים מחרידים. על זה אין בכלל ויכוח.
הויכוח מתחיל כשאנחנו מסתכלים על עצמנו. דבר שנדמה לי שאת לא עושה באופן עקבי.
נסיכת אשפתות
מייפל כתב/ה:
cutting edge אני באמת לא מבינה אותך.
את שמעת פה מישהו מסנגר על החמאס? מצדיק את מה שהם עושים? מחזק את ידיהם?
את שמעת פה מישהו מסנגר על משהו מתועב כמו רצח על כבוד המשפחה?
מאיפה את מביאה את הדברים האלה?

אני חושבת שזה ברור לכולנו שהחמאס עושה דברים מחרידים. על זה אין בכלל ויכוח.
הויכוח מתחיל כשאנחנו מסתכלים על עצמנו. דבר שנדמה לי שאת לא עושה באופן עקבי.

אני אפתיע אותך, מייפל.
חלק ניכר מדעותיי נחשבות בקרב הימנים לשמאליות פראקסלנס.
מעולם לא חשבתי שיש להקים עבור הפלסטינאים מחנות השמדה (כמו שזעקה מפגינה ערביה בלונדון- "להחזיר אותם למשרפות"), לא קראתי לטרנספר, תמכתי ביציאה מלבנון ומעזה וגם אני מקווה שלא תפגע שערה משערות ראשם של החפים מפשע.
גברים
ילדים
נשים
זקנים
וטף.

בסוף הסרט "ואלס עם באשיר" (זהירות, ספויילר) בו מובאות תמונות מהטבח בסברה ושתילה רואים אישה שזועקת בערבית- "איפה הערבים?". נחשי מה המשפט היחיד בסרט שלא תורגם לאנגלית או לעברית? זה. המשפט הזה.

רוצה לומר- עד שלא תבוא העזרה עבורם מתוכם
ע"י תמיכה ממדינות ערב למען בניית תשתיות, הזרמת הכספים הרבים לידי האזרחים ולא לחוליות הטרור, עד שלא יקרעו מתוך עצמם את מי שפוגע בהם אנושות וממלכד אותם, מה את רוצה שנעשה?
נעביר אותם סדנאות אום ונתפלל יחד את תפילת השמש?
מייפל​(לא בעסק)
אני רוצה שלא נטבח בהם.
אני רוצה שנזכור שהם בני אדם.
אני רוצה שננסה דרכים אחרות.
ואני רוצה שנפסיק עם הכיבוש המחריד הזה.
נסיכת אשפתות
אני רוצה שנזכור שאנחנו בני אדם.
אני רוצה שתזכרי שניסינו דרכים אחרות.
ובעיקר רוצה שתפנימי שאין ולא היה טבח ושהכיבוש (המחריד וזה) נגמר.

אני רוצה שתפסיקי להאשים אותנו בזוועות שהם מביאים על עצמם.
מייפל​(לא בעסק)
אבל הדברים שאת אומרת פשוט לא נכונים מבחינה עובדתית.
איך אפשר לומר שהכיבוש נגמר כשאנחנו שמים אותם במצור, כשאנחנו שולטים על המשאבים הכי בסיסיים שלהם? זה ממש מגוחך, שלא לדבר על כך שבגדה הכיבוש ממשיך במלוא המרץ.
איך אפשר לומר שלא נעשה שם טבח כשמתו כבר מעל 800 בני אדם?
נסיכת אשפתות
מייפל כתב/ה:
אבל הדברים שאת אומרת פשוט לא נכונים מבחינה עובדתית.
איך אפשר לומר שהכיבוש נגמר כשאנחנו שמים אותם במצור, כשאנחנו שולטים על המשאבים הכי בסיסיים שלהם? זה ממש מגוחך, שלא לדבר על כך שבגדה הכיבוש ממשיך במלוא המרץ.
איך אפשר לומר שלא נעשה שם טבח כשמתו כבר מעל 800 בני אדם?

מי ששולט בהם ובמשאביהם הם הפלנגות שם. סיוע הומאניטרי אדיר לא מגיע ליעדו.
לא כי ישראל מונעת ממנו להגיע- כי הסיוע מנוצל ע"י מחבלי חמאס להמשך הירי, מייפל.
הם לא מעוניינים לקחת או לקבל שום אחריות. כינון מדינה פלסטינאית אינו הדבר העיקרי המניע אותם. פגיעה בישראל ובתושבייה, שלא לומר מחיקתה מעל פניי האדמה בחסות האירנים- היא הדלק המניע אותם.

חיילינו נכנסים לכפרים ויורים ללא תקנה בכל העובר מול הכוונת שלהם?
אונסים נשים? לוקחים מזכרות מגופות?

אנחנו נלחמים. הם מתחבאים בתוך בתים, מאחורי ציבור שבוי, על גגות בתים מאוכלסים, לא נותנים להם לברוח, ממקשים מוסדות לימוד ובתי חולים.

מי שמבצע בהם טבח הוא החמאס בעצמו.