אחר צהריים טובים אורח/ת
עכשיו בכלוב

לגבי השוביניזם של השפה העברית - ואולי גם פתרון?

Tame
לפני 15 שנים • 27 בינו׳ 2009
Tame • 27 בינו׳ 2009
תראי, בעיקרון להגיד יוכלו זה זכר ויצא שהאקדמיה אישרה את זה לשימוש גם בלשון נקבה...
באותה המידה אנחנו ייכולים גם להגיד יכולים בלשון נקבה...
אם היית אומרת יוכלו בלשון נקבה לפני 20 שנה זה היה צורם בדיוק באותה מידה שיצרום להגיד יכולים בלשון נקבה כיום. ההבדל היחיד הוא שעבר מספיק זמן כדי שזה יראה לנו נורמטיבי...
מקבי​(מתחלף)
מקבי​(מתחלף) • 27 בינו׳ 2009
אני אומר "רדנה", "סתומנה", "עופנה", "בשלנה", וכד'.

חשוב מאוד להקפיד על דיבור נכון ושפה נכונה. אני לא רוצה, חלילה, לפגוע ברגשות הנשים ובייחודיות שלהן.
שוטרת*
שוטרת* • 27 בינו׳ 2009
מקבי כתב/ה:

חשוב מאוד להקפיד על דיבור נכון ושפה נכונה. אני לא רוצה, חלילה, לפגוע ברגשות הנשים ובייחודיות שלהן.
icon_lol.gif hug2.gif
Tame
Tame • 27 בינו׳ 2009
מקבי כתב/ה:

שמע לא כל כך הבנת,
מה שאני אומר בעצם זה שכבר הרבה זמן אנחנו אומרים יוכלו ולא תוכלנה (אגב זה בעתיד אתה משתמש בצורת ציווי ) ואף אחד או אחת לא מרגישה מקופחת. בסופו של דבר מה שמשנה זה מה שאנחנו מתכוונים לא הצורה שאנחנו משתמשים בה. ובכל מקרה עדיף לא לפצוע את השפה בזה שמורידים ממנה חלקים או לשפץ אותה בתוספות קוסמטיות צריך להשאיר אותה כמו שהיא ופשוט להשתמש בה קצת אחרת...
לא שאליעזר היה כזה עדין איתה בזמנו, אבל לך תדע, אולי הוא היה דום.. או לפחות מתחלף שאוהב להפגין קשיחות...

אבל העיקר להתגרות בפמיניסטיות, יהיה כאן בלאגן, כן כן אייזה כיף..
DEEPSWITCH​(מתחלף)
לפני 15 שנים • 10 בפבר׳ 2009

להתמש בשפת ריבוי ?

DEEPSWITCH​(מתחלף) • 10 בפבר׳ 2009
צא מהמילכוד על ידי שימוש בשפת ריבוי , לדוגמא 'מה שלומנו ?' בא לרמוז על התעניינות בזולת אך גם רומז לאנוכיות מסויימת icon_eek.gif וכן הלאה . הבעיה היא ששימוש בשפת הריבוי מפחיתה מן הנימה האישית ומסמנת מידת מה של זלזול
kashmir​(לא בעסק)
kashmir​(לא בעסק) • 10 בפבר׳ 2009
אנשים כל כך עצלנים.
אפילו לדבר כהלכה קשה להם
מילא בSMS רוצים לחסוך אבל מה כל כך קשה לדבר כמו בני אדם?
העברית היא שפה מדהימה ועשירה
ועם ישראל, שמורכב רובו ממהגרים (וזה טוב ונפלא) מתעצל ללמוד את השפה על בורייה. מצמצם את אוצר המילים למינימום. ואז לפתע פתאום מילים שהיו שגורות בפי כולם הופכות להיות "שפה גבוהה" ומליצית.
קודם שילמדו לדבר כמו שצריך ואחר כך יחשבו איך לשנות את השפה.
סלנג זה נפלא. ושפה היא דבר תוסס ומשתנה אבל שגיאות זה שגיאות. וצמצום אוצר מילים הופך את השפה "לרזה". ובהתחשב שזה אפיק התקשורת העיקרי שלנו, לפחות עד שנלמד לקרוא מחשבות, למה לא להעשיר את השפה? או לפחות להשתמש במה שיש.
שוביניזם? פמיניזם? נו באמת.....
בלוסום​(לא בעסק)

אני לא חושבת שמדובר פה

בלוסום​(לא בעסק) • 10 בפבר׳ 2009
kashmir כתב/ה:
אנשים כל כך עצלנים.
אפילו לדבר כהלכה קשה להם
מילא בSMS רוצים לחסוך אבל מה כל כך קשה לדבר כמו בני אדם?
העברית היא שפה מדהימה ועשירה
ועם ישראל, שמורכב רובו ממהגרים (וזה טוב ונפלא) מתעצל ללמוד את השפה על בורייה. מצמצם את אוצר המילים למינימום. ואז לפתע פתאום מילים שהיו שגורות בפי כולם הופכות להיות "שפה גבוהה" ומליצית.
קודם שילמדו לדבר כמו שצריך ואחר כך יחשבו איך לשנות את השפה.
סלנג זה נפלא. ושפה היא דבר תוסס ומשתנה אבל שגיאות זה שגיאות. וצמצום אוצר מילים הופך את השפה "לרזה". ובהתחשב שזה אפיק התקשורת העיקרי שלנו, לפחות עד שנלמד לקרוא מחשבות, למה לא להעשיר את השפה? או לפחות להשתמש במה שיש.
שוביניזם? פמיניזם? נו באמת.....

בלדבר בסלנג או בשפה גבוהה. אם תסתכלי על השפה האנגלית, תביני למה הכוונה: יש שם גוף שלם, שהוא א-מינני / מגדרי לחלוטין. בעברית, רוב השפה היא מגדרית - או זכר או נקבה. אני בעד לנסות לחשוב איך לשנות את זה, כי די מספיק, זה כזה כאב ראש לנסות לחשוב איך לפנות למישהו שזהותו המגדרית אינה ברורה, ולמה הזהות המגדרית של אדם חייבת להשפיע על כל פניה אליו?
abbey road
לפני 15 שנים • 11 בפבר׳ 2009

1607 יקרה,

abbey road • 11 בפבר׳ 2009
למה כאב ראש?
מי שיודע לדבר כהלכה, הדברים האלו באים באופן אוטומטי.
כפי שאינך מתלבטת אם שולחן או כסא עומדים בפנייך שאת רואה שולחן לדוגמה.
באנגלית יש קשיים אחרים אבל אם את דוברת אנגלית אין לך בעיה עם זה כי את פשוט יודעת.
הכתיב מסובך ובדרך כלל אין קשר בין איות המילה בכתב לאיך שאומרים אותה בקול. אז?
יש פורומים שקוראים לשינוי הכתיב באנגלית? אולי. אין לי מושג.
שפות זה לא משהו שנוצר בין לילה. בטח לא העברית .
במקום להתייחס לזכר ונקבה כאל כאב ראש תחשבי שזה כבוד שיש הפרדה.
או אולי היית מעדיף שאומר תחשוב? icon_smile.gif
בלוסום​(לא בעסק)
לפני 15 שנים • 11 בפבר׳ 2009

Re: 1607 יקרה,

בלוסום​(לא בעסק) • 11 בפבר׳ 2009
abbey road כתב/ה:
למה כאב ראש?
מי שיודע לדבר כהלכה, הדברים האלו באים באופן אוטומטי.
כפי שאינך מתלבטת אם שולחן או כסא עומדים בפנייך שאת רואה שולחן לדוגמה.
באנגלית יש קשיים אחרים אבל אם את דוברת אנגלית אין לך בעיה עם זה כי את פשוט יודעת.
הכתיב מסובך ובדרך כלל אין קשר בין איות המילה בכתב לאיך שאומרים אותה בקול. אז?
יש פורומים שקוראים לשינוי הכתיב באנגלית? אולי. אין לי מושג.
שפות זה לא משהו שנוצר בין לילה. בטח לא העברית .
במקום להתייחס לזכר ונקבה כאל כאב ראש תחשבי שזה כבוד שיש הפרדה.
או אולי היית מעדיף שאומר תחשוב? icon_smile.gif

זה כאב ראש, כי צריך כל הזמן לבחור, וצריך כל הזמן לדעת מה מין האדם שעומד מולך. אני אוהבת אהבה עזה את השפה העברית ויודעת אותה די טוב, אפילו טוב מאוד, אך גם יודעת את חולשותיה. זו אחת מהן.
danita
לפני 15 שנים • 12 בפבר׳ 2009

עם כל הכבוד

danita • 12 בפבר׳ 2009
לכל המגיבים הניכבדים ובעל השירשור,

ללשון העברית יש חוקי דקדוק עתיקים. על בסיסם בכלל התפתחה השפה ל-מה שהתפתחה עד עתה.

כדי להתחיל לחשוב על למה ואיך הגיעו הדברים לאן שהגיעו, צריך להכיר אותם ואם אתם לא, אל תתפלאו שאתם שואלים את עצמכם את השאלות הללו שכן, הרבה היה נחסך מכם לו הכרתם.

ידע הוא ! שאחריו אין שום ? .