לילה טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

מה דעתכם/ן ?

מרצה כנוע​(נשלט)
לפני 14 שנים • 16 ביוני 2009

מה דעתכם/ן ?

מרצה כנוע​(נשלט) • 16 ביוני 2009
על הקשר בין רוחניות ל בדסמ

רציתי לפתוח את השאלה על הקשר בין רוחניות לבדסמ. אני בכוונה בוחר במונח רוחניות שהוא רחב ולא במונח מצמצם כמו בודהיזם , יהדות וכד'.
לצורך הדוגמא אנשים המתרגלים יוגה מאמינים בקונספט שהוא בעל מוטיבים רוחניים ביסודו של
Body-mind complex ומפרידים הפרדה ברורה בין יוגה לסתם שיעור התעמלות בביה"ס תיכון.

באותו האופן ישנם רבים המאמינים שבדת הנוצרית עצמה יש אלמנטיים בדסמים לא מועטים כולל הצלפות וכד'. רוחניות מתבטאת בין השאר באמונה שלטכסים או ריטואלים מסויימים יש מהות אינטרינזית החורגת מהגשמת מטרה תועלתנית קונקרטית.

האם אתם סבורים שיש למשחק הבדסמי רובדים רוחניים?
Morticia
Morticia • 16 ביוני 2009
מה שבטוח זה שהנוצרים עד היום סוגדים לדמות אותה הם הלקו הכי קשה...

{and it makes me wonder...}
Gogo Yubari​(נשלטת)

רוחניות

Gogo Yubari​(נשלטת) • 16 ביוני 2009
אני חושבת שלכל הדתות והתורות השונות (כולל בדס"מ) מספקות את אותו צורך:
להשיג שליטה וביטחון ביקום שהוא מפחיד ומבלבל.

כשיש לך אל- היקום הוא לא מקום לא ידוע, אתה פשוט עושה מה שאומרים לך לעשות ואתה יודע שיהיה טוב: יש לך שולט שיחליט בשבילך, אתה לא נמצא בערפל. אתה משוחרר מאחריות קיומית.

סגפנות וצורות שנות של עינוי גופני מטרתם לנתק את האדם מהאגו שלו, לגרום לו להבין ולהרגיש שהוא חסר אונים ולהיפתח לכוח ולעצמה של משהו יותר חזק ממנו- ובכך לוותר על ניסיון לשלוט בו.

כשאתה הוא האל, כשיש לך נתינים שאתה מעצב לפי רצונך- אתה משיג את התחושה שיש לך שליטה על גורלך וגורל אחרים, אתה מרגיש שהאמון שנותנים בך גורם לך להאמין בעצמך והביטחון שלך גובר. אתה הופך לכל יכול, אל מלא רחמים.

מה שאני מנסה להגיד שבכל המקרים בני אדם נכנסים למעין פסיכודרמה טקסית שמספקת את אותם צרכים פסיכולוגים, "נפשיים" או אפילו "רוחניים" אם תרצו בכך.
זו דעתי לפחות.
Morticia

Re: רוחניות

Morticia • 16 ביוני 2009
Gogo Yubari כתב/ה:
אני חושבת שלכל הדתות והתורות השונות (כולל בדס"מ) מספקות את אותו צורך:
להשיג שליטה וביטחון ביקום שהוא מפחיד ומבלבל.

כשיש לך אל- היקום הוא לא מקום לא ידוע, אתה פשוט עושה מה שאומרים לך לעשות ואתה יודע שיהיה טוב: יש לך שולט שיחליט בשבילך, אתה לא נמצא בערפל. אתה משוחרר מאחריות קיומית.

סגפנות וצורות שנות של עינוי גופני מטרתם לנתק את האדם מהאגו שלו, לגרום לו להבין ולהרגיש שהוא חסר אונים ולהיפתח לכוח ולעצמה של משהו יותר חזק ממנו- ובכך לוותר על ניסיון לשלוט בו.

כשאתה הוא האל, כשיש לך נתינים שאתה מעצב לפי רצונך- אתה משיג את התחושה שיש לך שליטה על גורלך וגורל אחרים, אתה מרגיש שהאמון שנותנים בך גורם לך להאמין בעצמך והביטחון שלך גובר. אתה הופך לכל יכול, אל מלא רחמים.

מה שאני מנסה להגיד שבכל המקרים בני אדם נכנסים למעין פסיכודרמה טקסית שמספקת את אותם צרכים פסיכולוגים, "נפשיים" או אפילו "רוחניים" אם תרצו בכך.
זו דעתי לפחות.

את מסבירה מאוד טוב ויפה את הצורך להיות נשלט
מנקודות מבט מסוימות לפחות

ואני חייבת להודות שאגו זו אכן חולשה נוראית שרצוי לדכא באיזו צורה
רק חבל שהיא זו שמובילה אנשים רבים לנסות לשלוט באחרים
בדיוק החולשה וחוסר היכולת לשלוט בעצמם
ואיך באמת אפשר להסביר כך את הצורך לשלוט באחר?
מגלומניה זו בעיקר הפרעה נפשית קשה

וגם את הטבע, הגדול מכל אדם, אלוהים ברא
...
Gogo Yubari​(נשלטת)

אגו?

Gogo Yubari​(נשלטת) • 16 ביוני 2009
למה אגו זה דבר רע בעינייך?
אולי להיות אגוצנטרי באופן צר-אופקים וחסר גמישות זה רע, כן, אבל אין סיבה שלא לאהוב את מי שאתה.

אני לאו דווקא חושבת שהצורך לשלוט באחרים או להישלט נובע מחולשה, כמו שאמרתי- לדעתי רק מדובר בסיפוק של צורך אנושי בסיסי. רגשות הם חולשה רק כאשר לא מודעים להם ולא יודעים איך להתמודד עמם.
Morticia

Re: אגו?

Morticia • 16 ביוני 2009
Gogo Yubari כתב/ה:
למה אגו זה דבר רע בעינייך?
אולי להיות אגוצנטרי באופן צר-אופקים וחסר גמישות זה רע, כן, אבל אין סיבה שלא לאהוב את מי שאתה.

אני לאו דווקא חושבת שהצורך לשלוט באחרים או להישלט נובע מחולשה, כמו שאמרתי- לדעתי רק מדובר בסיפוק של צורך אנושי בסיסי. רגשות הם חולשה רק כאשר לא מודעים להם ולא יודעים איך להתמודד עמם.

אני לגמרי מסכימה עם מה שאת אומרת
ואולי אני לא הייתי מספיק ברורה
אבל לא טענתי שהצורך לשלוט או להישלט בהכרח נובע מאותה חולשה
וגם קצת אגו זה בסדר

אהבה עצמית ואגו זה לא בדיוק אותו דבר
ובוודאי שיש מידות בריאות ומידות חולות, עם הרבה אמצע על הדרך
עד כמה באמת אפשר לתת אהבה אם אין לך אותה קודם כל מבפנים לעצמך?

לחולשה שבהדחקה רגשית אליה התייחסת ועמה אני בהחלט מסכימה אני קוראת אגו מנופח
(וזו אכן פעמים רבות התוצאה ולכן... כל מה שאמרתי קודם...)
icon_smile.gif
המלט

Re: מה דעתכם/ן ?

המלט • 16 ביוני 2009
מרצה כנוע כתב/ה:
על הקשר בין רוחניות ל בדסמ

רציתי לפתוח את השאלה על הקשר בין רוחניות לבדסמ. אני בכוונה בוחר במונח רוחניות שהוא רחב ולא במונח מצמצם כמו בודהיזם , יהדות וכד'.
לצורך הדוגמא אנשים המתרגלים יוגה מאמינים בקונספט שהוא בעל מוטיבים רוחניים ביסודו של
Body-mind complex ומפרידים הפרדה ברורה בין יוגה לסתם שיעור התעמלות בביה"ס תיכון.

באותו האופן ישנם רבים המאמינים שבדת הנוצרית עצמה יש אלמנטיים בדסמים לא מועטים כולל הצלפות וכד'. רוחניות מתבטאת בין השאר באמונה שלטכסים או ריטואלים מסויימים יש מהות אינטרינזית החורגת מהגשמת מטרה תועלתנית קונקרטית.

האם אתם סבורים שיש למשחק הבדסמי רובדים רוחניים?

המודל היחידי של טכסים בעלי מהות אינטרינזית העומדת בפני עצמה שאני יכול להעלות בדעתי
המרודה הינם באמת טכסים דתיים. לא הצלחתי לגלות מהות אינטרינזית בריטואל הבדסמי,
הנתפס בעיני כמכשיר תועלתני שנועד להגשמת מאויים פיזיים ומנטליים. נראה לי שטכס כלשהו
עשוי להכיל סממנים עצמיים ופנימיים מהותיים רק אם הוא מתווך בינך לבין ישות טרנסצנדנטית,
משהו שאינו נתפס בחושים; אז, ואולי רק אז, הטכס כשלעצמו מתמלא תוכן. אבל כאשר הטכס
מחבר בינך לבין משהו מאד גשמי, נגיש ושניתן לגעת בו -- אין לו מהות כה עמוקה.
Tame
Tame • 16 ביוני 2009
מסכים עם המלט,
גם אני לא רואה קשר בין בדסמ לרוחניות.
Morticia
Morticia • 16 ביוני 2009
נראה לי שהקשר, אם קיים, נמצא במידת הקשר בין העוסקים לבין רוחניות

בנאדם שאינו רוחני לא ימצא קשר לרוחניות פתאום בבדס"מ, מן הסתם

גם מה זו רוחניות? ההגדרה אפילו יותר חמקמקה מזו של עולם השליטה
(כמובן שלא כולנו צורכים הגדרות כל הזמן)

האם לגעת בדבר מוחשי משמעו עמוק ומהותי פחות מאינטואיציה לחיבור עם רוח?

אני בספק...

לא לגבי אמיתות הדבר, כי אם לגבי האבסולוטיות שלו עבור כולם
בוודאי עבורי

ועל כן

הקשר, אם קיים, מתחיל ונגמר באדם אותו תשאל את השאלה...
אנדרפוט
אנדרפוט • 16 ביוני 2009
רוחניות יכולה להיות תועלתנית, אנשים עושים יוגה בכדי להרגע, מדיטציה בשביל להיות מרוכזים ומאמינים באלוהים משום שהאמונה מעניקה להם הגנה. כך שהתועלתניות הגשמית אינה מבטלת קשר אפשרי.

לדידי רוחניות היא כל מה שהוא מעבר. מעבר לתפיסה שלנו, ליכולת הניתוח של החושים וההגיון הישר. יש אלמנטים של רוחניות במוסיקה, למשל, משהו שעשוי להתקיים מעבר לתווים לביצוע ולמובן הטכני של השתלבות הצלילים. מי שמתרגל יוגה ימצא, כמו שהוזכר פה קודם, שגמישות וכוח אינם מספיקים משום שצריך גם ריכוז מסוים בדבר נעלם וחמקמק.

ולכן יש מימד רוחני בבדסמ, יש משהו שהוא מעבר לנעליים מכות ודיבורים. הדבקות והסגידה כאקטים מיניים חזקים מספקים תחושות סובייקטיביות של חיבור לדבר שהוא מעבר להבנתנו, מעבר לנו. כמובן שסקס באופן כללי יכול לנוע על הקו שבין הפעלת משאבה, או בוכנה לצורך שפשוף נעים ובין חיבור עמוק בין שתי ישויות.

העיוות הפסיכולוגי שעומד בבסיסו של הבדסמ אינו גורע ממידת הרוחניות של הריטואל הבדסמ"י אבל הוא מעלה תהיה האם כל מה שהוא רוחני הוא אכן טהור או בריא.