בוקר טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

מלחמת העולם

הדורבנים​(נשלט)
לפני 14 שנים • 30 באוק׳ 2009
הדורבנים​(נשלט) • 30 באוק׳ 2009
מוצי'לר. אני מסכים עם רוב דבריך (ובהחלט עם רוח הדברים - שצריך להסתכל מנקודת המבט של הרייך בן 1000 השנים)
הנקודה שהעלית בנושא תקיפת ארה"ב לא ברורה לי, ומאוד מעניינת אותי. הרי ליפנים בדצמבר 1941 היתה ברירה: לתקוף את ארה"ב או את בריה"מ. למה לא תקפו את בריה"מ?

האם הגרמנים שמחו כשהיפנים תקפו את ארה"ב?

וקשה לי גם להסכים לקביעה בדבר הצבא המיושן של ארה"ב. ארהב היא זו שהכריעה גם את מלחמת העולם הראשונה, ככה שאין ספק שלגרמנים היה מה לחשוש ממנה.
Mooooon
Mooooon • 30 באוק׳ 2009
אנדרפוט כתב/ה:
הרבה אנשים אומרים את זה על האומה הישראלית בהווה.

הוצאת לי את המילים מהפה.
בדיוק ככה התכוונתי לסיים, אבל נמנעתי במטרה לא להסית את הדיון.
Mooooon

Re: קצת צדק היסטורי

Mooooon • 30 באוק׳ 2009
fog כתב/ה:

בכל מקרה, אני עדיין חושב שהיטלר פלש לבריה"מ רק בשביל להגיע למוסקווה ולהכניע אותה לחלוטין, ולא בשביל לקחת ממנה שטחים.
ועוד: האם אתה טוען שמבצע ברברוסה לא היה מתוכנן? קשה להאמין לזה. יש לך הוכחות ל"שרלטנות" כלשהי מצד הגרמנים (מלבד מבחן התוצאה, כמובן)? זה מעניין מאוד.

זה רחוק מאוד מלהיות נכון. אני מציע שתקרא את הערך "Operation Barbarossa"
http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Barbarossa
הממצאים שלו תואמים את מה שכתבתי קודם:

היטלר לא ראה במוסקבה יעד מרכזי. הוא היווה מבחינתו יותר יעד פוליטי סימלי מאשר
הישג שמקדם את המטרות האסטרטגיות והראשונה שבהם - שליטה במשאבים הטבעים של
ברה"מ.

באותו ערך אתה תמצא גם סימוכין לכן שברברוסה תוכנן בסך הכל זמן קצר (כשבע
חודשים) קודם לכן. כפי שכתבתי קודם, לגרמנים ולרוסים היו אינטרסים הדדיים ושיתוף פעולה
פוליטי וכלכלי פורה. למרות הבדלים אידיולוגיים, קיים דמיון רב בין שני המשטרים - שניהם
היו טוטליטריים, לא היססו לרצוח המוניים משיקולים פוליטים ונעזרו באופן גורף בתעמולה
לשילהוב המוניים. משטר סטלין שימש עבור היטלר דוגמה כיצד יש לנהל תעמולה יעילה.
בנובמבר 1940 התנהל מו"מ בין גרמניה לברה"מ לגבי צירופה ל- "ציר" (גרמניה, איטליה,
יפן ועוד כמה מדינות לוויין). מו"מ לא הניב הסכמה ורק אז היטלר הוראה לתכנן פלישה
לברה"מ.

בהזדמנות זו אני רוצה לציין שאם ברה"מ הייתה מצטרפת לציר, לא היינו כותבים כאן היום.

בקשר לשרלטנות של הפיקוד הגרמני ובעיקר של היטלר עצמו - שוב, אנא קרא את הערך הנדון. ביסכום מסקנות לגבי סיבות לכשלון המבצע מופעים הרבה מאוד סעיפים של שיקול דעת מוטעה, אי הבנה של התנהלות ברה"מ, חוסר הבנה של טופוגרפיית שטח, חוסר תיכנון לתווך ארוך, זילזול באינטיליגנציה וביכולות האירגוניות של האויב. אני חושב שניתן להגדיר זאת כשרלטנות.
מוצ'ילר
לפני 14 שנים • 31 באוק׳ 2009
מוצ'ילר • 31 באוק׳ 2009
Moon אתה שוב שם את מלחמת העולם השנייה כגורם העיקרי באידיאולוגיה הנאצית.
המלחמה הייתה אמצעי להשגת מטרה. הפלישה לרוסיה הייתה בלתי נמנעת אם היטלר רצה להשיג מרחב
מחייה במזרח. ההסכמים עם סטאלין נועדו על מנת לתת להיטלר זמן להתכונן וכמו כן חומרי גלם
רוסים עזרו לבנות את הצבסא הגרמני, קצינים גרמנים התאמנו על אדמה רוסית ואכן רוסיה קיבלה מהגרמנים שטחים שהם כבשו בפולין. כל אלא נועדו כדי לעזור להיטלר להילחם ברוסים.
בקשר לארה"ב, אכן היה להיטלר מה לחשוש כי מהאמריקאים כי יש להם את היכולת מדהימה להפוך את המדינה שלהם ממדינה בדלנית עם צבא קטן ומיושן (כמו שהיא הייתה עד דצמבר 1941) למכונת מלחמה משומנת הייטב. (כמו שהיא הייתה ב-1944).
היפנים תקפו את האמריקאים בגלל שארה"ב הטילה על יפן אמברגו על הנפט ויפן נותרה עם נפט רק לשנה.
יפן הבינה שהיא חייבת לכבוש עוד שטחים באוקינוס השקט על מנת להשיג את הנפט ומה שעומד בדרכה הוא הצי האמריקאי. אז הם תיכננו התקפת פתע שתחסל את כל הצי (פרל הרבור) ותגרום לכך שארה"ב לא תוכל להגיב לכיבושי היפנים.
כנראה שאכן היטלר לא העריך נכונה את יכולתם של האמריקאים והסתכל רק על איך שהצבא שלהם נראה באותו הזמן והכריז מלחמה עליהם כדי לרצות את היפנים כדי שיפתחו מלחמה נגד הרוסים.
בנוסף לכל ארה"ב כבר עזרה באופן פעיל לאנגליה ואין ספק שהיטלר רצה להתיר לצוללות שלו להטביע
כל ספינה אמריקאית שבאה לעזור לאנגלים והדרך הכי טובה לעשות את זה הייתה להכריז מלחמה.
אגב Moon היחידים בגרמניה שהיו שרלטנים היו היטלר וכמה מחברי ההנהגה שלו שלא הבינו שאומנם יש להם
את הצבא החזק בעולם אבל אם הם לא ידעו איך להשתמש בו הוא יקרוס ואכן זה מה שקרה למזלנו.
הדורבנים​(נשלט)
לפני 14 שנים • 1 בנוב׳ 2009
הדורבנים​(נשלט) • 1 בנוב׳ 2009
מון תודה על הלינק. מעניין מאוד. בעיקר חידש לי החלק שבו הציגו להיטלר הוכחות שכיבוש רוסיה יפגע בכלכלה הגרמנית ולא יחזק אותה, והוא דחה אותם וביקש תוכנית מפורטת (וקיבל) כיצד ניתן לחזק את הכלכלה הגרמנית על ידי הכיבוש - על ידי הרעבה למוות של הרוסים ולקיחת כל החקלאות לצרכים גרמניים.
Mooooon
Mooooon • 1 בנוב׳ 2009
מוצ'ילר, אין לי ויקוח איתך על העובדות ההיסטוריות שציינת, שתואמות גם את הידע שלי.
כמו כן אני מסכים שהשרלטנות הגיע מהיטלר עצמו. אך מכוון שהוא החשיב את עצמו למצביא דגול
וגאון אסטרטגי, הוא מימלא קיבל את רוב ההחלטות לבד, מה שהפך את אותן החלטות לשרלטניות.

בדבר אחד אני לא מסכים איתך - מידת המשקל שאתה נותן ליסודות האידיולוגיה הנאצית במיכלול
קבלת החלטות בזמן המלחמה. אולי אפרט על כך בהמשך היום כשאהיה יותר פנוי.
Mooooon
Mooooon • 1 בנוב׳ 2009
fog כתב/ה:
כיצד ניתן לחזק את הכלכלה הגרמנית על ידי הכיבוש - על ידי הרעבה למוות של הרוסים ולקיחת כל החקלאות לצרכים גרמניים.

כן, זה החלק הכי מצמרר במסמך.
צלילה

בורינג!!!!

צלילה • 1 בנוב׳ 2009
סיפור מגרה לחלוטין .

אהבתי .
Mooooon

Re: בורינג!!!!

Mooooon • 1 בנוב׳ 2009
נו, מה את מצפה מחבורה של חנונים icon_biggrin.gif