שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

על השליטה

daniel222
לפני 13 שנים • 17 בספט׳ 2011
daniel222 • 17 בספט׳ 2011
Dendro כתב/ה:
מעלייך כתב/ה:
איזה כייף שאדם רב מימדי כמוך ומסיווג החזקים בעולמנו טורח ונכנס לשרשורי חד המימד והחלשלוש!
אכן נשמעת מאד מורכבת התאוריה שלך
לעונג הוא לי icon_smile.gif

מי הרשה לך לסווג אותי בכלל? אנחנו מכירים? מנין לך לאיזה סיווג אני משתייך בין אלו המכירים אותי?

לא רק טיפשה אלא גם חצופה.
פואמה אעלק.

כמו שנאמר, בעיית אגו
פרלין​(נשלטת){ש}
פרלין​(נשלטת){ש} • 17 בספט׳ 2011
אני לא כל כך מצליחה להבין מה זה חולשה ומה זה כוח.
לא באמת מכירה אנשים חלשים, אני חייבת להודות. או חזקים.

אני כן חושבת שהצמדות לאיזושהי תדמית של כוח היא נורא משעממת ובאמת נורא מצמצמת את מגוון הרגשות שאדם מרשה לעצמו להרגיש או לפחות להביע.
Mary Jane
Mary Jane • 17 בספט׳ 2011
פרלין כתב/ה:
אני כן חושבת שהצמדות לאיזושהי תדמית של כוח היא נורא משעממת ובאמת נורא מצמצמת את מגוון הרגשות שאדם מרשה לעצמו להרגיש או לפחות להביע.

מסכימה עקרונית עם דברי DENDRO בנוגע למושגי חלש וחזק ורוצה להוסיף שכל בני האדם מכילים מזה ומזה, חוסן וחולשה, בהתאם לסיטואציות שונות בחייהם- מי פחות ומי יותר. ובקשר למה שנקרא 'שליטה' במובנה הבדסמי, אני לא חושבת שהיא קשורה בקשר סיבתי לכמה אדם חזק או חלש, אלא היא עניין של נטיה נפרדת (מינית, אבל לא רק), שאינה נגזרת מכמה אדם הינו חזק או חלש ביומיום.
הדורבנים​(נשלט)
הדורבנים​(נשלט) • 17 בספט׳ 2011
ואני ברשותכם קצת מבולבל.
מראש היה לי אנטי מבטל כלפי הרעיון. אבל נזהרתי כי לא הבנתי בעצם *למה* יש לי אנטי מבטל.
למה אני כלכך מתנגד אליו? האם אני רוצה ששולטות יהיו מעל החוק, מושלמות וככה, וזה פוגע לי באידיאל?
אז לא, זה לא העיניין. אף פעם לא היה לי בעייה עם זה שהמלכות אנושיות, ולא אתחיל עכשיו.
אני חושב שהבעייה שלי היא בשיפוטיות התמונה מושג "חולשה". אם היית אומרת: כל כוח מקורו בייצרים שהשולט לא שולט עליהם", למשל, לא הייתה לי בעייה. יצרים שלא שולטים עליהם. זה סטרילי, זה נעים, זה לא שופט אף אחד.

אבל האם יצרים שלא שולטים עליהם (קנאה, פחד וכו') הם ביטוי לחולשה? והאם חולשה היא באמת משהו "רע" שצריך לשלול? אפילו ששללת את עצמך, זה הרגיז אותי קצת ..
(אה, בל התגברתי, בניגוד לכמה פה)
Dendro
Dendro • 17 בספט׳ 2011
Mary Jane כתב/ה:
פרלין כתב/ה:

מסכימה עקרונית עם דברי DENDRO בנוגע למושגי חלש וחזק ורוצה להוסיף שכל בני האדם מכילים מזה ומזה, חוסן וחולשה, בהתאם לסיטואציות שונות בחייהם- מי פחות ומי יותר. ובקשר למה שנקרא 'שליטה' במובנה הבדסמי, אני לא חושבת שהיא קשורה בקשר סיבתי לכמה אדם חזק או חלש, אלא היא עניין של נטיה נפרדת (מינית, אבל לא רק), שאינה נגזרת מכמה אדם הינו חזק או חלש ביומיום.

מסכים עקרונית עם מרי ג'יין. לא ניתן להשתית דיונים הדנים בבני אדם ותכונותיהם על משקלים דלילי ממדים. החיים אינם מבוססים על שחור ולבן ואם להיות הוגנים, אזי כפי שציינתי, צריך לקחת בחשבון שגם הצבעים מתחלקים ללבן שהוא נטול צבע ולשחור המורכב מריכוז של צבע מסויים ולעוד אלפי גוונים שביניהם.

הכוח והחולשה אינם מעלות או מגרעות, הם מהווים עובדות בשטח. אדם חזק הינו אדם שהשגיו, בעיניי החברה, ייחשבו לכוח ושכמות הצלחותיו תעלה על כמות כשלונותיו. גם אדם המתעל את כשלונותיו באופן שאינו מחליש את המשך קיומו, ייחשב לחזק. הבעיה עם הגדרות חד ממדיות כפי שהן הוצגו ע"י פותחת השרשור הינה נזילותן. הגיבור של יום אתמול עשוי בקלות להסתבר להיות הכישלון של יום מחר כי כל המושגים תלויים בחברה ובאופן בו היא רואה אותם.
הדורבנים​(נשלט)
עוד משהו קטן - דנדרו כתב על "חד ממדיות" בכתיבה.
זה עוד משהו שבלבל אותי. אני לא חושב שהייתה חד ממדיות בכתיבה. להיפך, הייתה פנייה לעומק של השולטת, ולמניעים הנסתרים שלה. זה נתפס בעיניי כשאיפה לענווה, ובכלל לא כחד ממדיות. אני חושב שאתם מבלבלים "שיפוטיות" כ"חד ממדיות".
Dendro
Dendro • 17 בספט׳ 2011
fog כתב/ה:
עוד משהו קטן - דנדרו כתב על "חד ממדיות" בכתיבה.
זה עוד משהו שבלבל אותי. אני לא חושב שהייתה חד ממדיות בכתיבה. להיפך, הייתה פנייה לעומק של השולטת, ולמניעים הנסתרים שלה. זה נתפס בעיניי כשאיפה לענווה, ובכלל לא כחד ממדיות. אני חושב שאתם מבלבלים "שיפוטיות" כ"חד ממדיות".

פוג, האחד אינו סותר את השני, מה עוד שה"חד ממדיות" והשיפוטיות לעיתים קרובות צועדות יחדיו. ברגע שמבינים שהעולם אינו מורכב משני צבעים מנוגדים או משני ממדים בלבד (או מאחד), השיפוטיות מאבדת מעצמתה.

כאשר אבין שפוג אינו ניק בכלוב התואם את התיאוריות האישיות שלי בהן עטפתי את דמותו הכלובית בהתבסס על ניסיוני, אלא אדם הפועל מחוצה לו, אדם עם הווה ופי כמה עבר שאולי לא הכרתי שכמותו מעולם, אאבד את הזכות לשפוט אותו עפ"י הקריטריונים שלי.

משפט כגון (יש שם עוד הרבה כאלו ב"פואמה" הזאת):
ציטוט:
מצחיקים אותי אנשים החושבים כי מקור הכוח שלהם בהיותם דומיננטים או חזקים

מסריח בשיפוטיות כמו גם התנהלותה של פותחת השרשור עם המגיבים שלא הסכימו עמה ובדומה למרי ג'יין הציעו לה מבט אחר נוסף. להבדיל ממך, אני אישית לא רואה במשפט זה ודומיו ולו קורט של ענווה.
הדורבנים​(נשלט)
דנדרו, שים לב: אני כתבתי משהו כמו: "נראה לי שנבהלתי מזה שהמילה חולשה היא אולי שיפוטית, ואחרים כתבו "חד ממדית" ולזה אני לא מסכים.
ואתה כתבת "כן כן, שיפוטית!"

אני חושב שזה נכון מה שכתבת, ששיפוטיות וחד ממדיות הולכים יחדיו לעיתים קרובות, ובדיוק לכן התעצלתם וטעיתם (אתה ואחרים) לחשוב שגם הפעם זה המצב. ולדעתי הפעם זה מאוד לא.
ואני אפילו לא בטוח ש"חולשה" זה שיפוטי בהקשר שהתכוונה אליו עלייך, אני רק חושד בכך. צריך לשאול אותה.
ואני אפילו לא בטוח ששיפוטי זה כלכך רע... אולי זה טוב, אם זה בא במידה.
וכן, יש בכך ענווה, אם היא כתבה את זה כלפי עצמה.
ובקשר לתגובות שלה - אני אישית מת עליהם. בעיקר בשל העובדה שהיא הזהירה אותנו מראש (:.
פרלין​(נשלטת){ש}
פרלין​(נשלטת){ש} • 17 בספט׳ 2011
דנדרו, אני חושבת שאתה לא מפרש נכון את הכתוב.

אני בכלל לא חושבת שהיא דיברה על חולשה וחוזקה מול החברה, אלא מול עצמה. ולכן היא גם דיברה על מנעד רגשות מצומצם.
במקום שבו את מסווגת רגשות מסוימים כחלשים ומונעת אותם מעצמך, הרי שהמנעד הרגשי מצטמצם.

אני רוצה להגיד פה שאני מאוד שמחה שאני לא שולטת ולכן אף פעם לא הייתי צריכה להתמודד עם הדילמה המסוימת הזו. (לא שאני אומרת שכל השולטים צריכים להתמודד איתה חלילה - אני לרגע לא שוכחת שהעולם הוא רב -מימדים, גוונים ויתושים). זו נראית לי דילמה קצת מצומצמת. פריזמה קצת מצומצמת להסתכל דרכה על העולם.

וכזו גם הפריזמה של נשלט מול שולט - עוד פריזמה מצומצמת. בעיניי.

אבל ככה אנחנו מסתכלים על העולם, לא? דרך קטגוריות. קשה לנו לתפוס את המורכבות שבבסיס כל הדברים ובטח שבבסיס יחסים בין אנשים. בגלל זה אני, שיש לי נטיה כזו בעצמי, נורא תלהבתי מהטקסט.

לפעמים בשביל להתגרות מינית אני צריכה לחשוב שהגבר שאיתי הוא נורא חזק. והוא אכן כזה. וגם אני. אבל שנינו חזקים פשוט מעצם היותנו אנשים שחיים בעולם, מתמודדים עם אתגרים (או לא, לפעמים גם לא) ובכלל, נמצאים פה, בעולם הקשה הזה.

אני צריכה ראיה קטגורית כדי להתגרות ואני צריכה שהיא תהיה מאוד אותנטית וקוהרנטית עם המציאות. אבל ברגע שאת חיה עם מישהו את רואה כל כך הרבה גוונים שלו שהראיה הזו הופכת לבלתי אפשרית.
טקסטים כמו של מעלייך הופכים לי את זה ליותר פשוט. הוא חזק גם כי הוא מסוגל להיות חלש. זה יפה. אני חושבת שזה גם נכון.

וחשוב מכל זה - זה בעיקר מדליק.
מעלייך​(שולטת)

את כותבת בהיר ויפה פרלין אהבתי

מעלייך​(שולטת) • 17 בספט׳ 2011
תביאי ביס!
פוג, עם או בלי שיפוטיות, המילה חולשה בועטת לקשקש ובכלל לזולת ישירות לבטן הרכה, לכן התפלאתי מהלייקים ותהיתי מתי יבוא הדם icon_smile.gif
מחר ארשום פואמה בשבח הסכלות ונראה את עלית האנטלגנציה נוגסת זה בזה ובעצמה יותר מכל.
כייףףף