שבת שלום אורח/ת
עכשיו בכלוב

אהבתם את הכתבה? טקבקו. אבל תיזהרו

מידאס'
לפני 11 שנים • 27 ביוני 2012
מידאס' • 27 ביוני 2012
והנה עוד דוגמא נפלאה לכמה נידח הרעיון של צנזורה באינטרנט, שווה להתעמק ולהבין את כל הפרשה http://theoatmeal.com/blog/fundraiser_update זה EPIC WIN (שעדיין לא הסתיים) בין עורך דין זקן ומרופט לאינטרנט. המקרה הזה הוא בארה"ב, אם היה בישראל לאחר שהחוק הזה יהפוך להיות תקף אין סיבה אמיתית מדוע שלא תימצא אמתלה לסיבה שהתוכן פוגעני, ולכן ראוי שיוסר לאלתר.

עריכה: מה שהצית את כל המהומה http://theoatmeal.com/blog/funnyjunk_letter
רפאל
לפני 11 שנים • 27 ביוני 2012
רפאל • 27 ביוני 2012
חתול צללים כתב/ה:
יולי Yuli כתב/ה:
אני לא מבינה מה הבעיה בלחייב אנשים לקחת אחריות על המילים שלהם.

שום חוק שקשור לחופש הביטוי לא השתנה. הדבר היחיד שמשתנה הוא הזכות לביטוי *אנונימי*, זכות שלא הייתה מקודשת לפני שהיה אינטרנט ואין סיבה שתהיה מקודשת אחריו.

ברשותך, אענה לך בסיפור דמיוני שכל קשר בינו ובין המציאות *אינו* מקרי בהחלט.
דנה היא בחורה צעירה בת 20 שחסכה במשך חצי שנה אלפייה לאלפייה בשביל לממן לעצמה טיפול הורדת שיער בליזר במכון מוכר וידוע, שגבה סכום נאה בן 5 ספרות ובתמורה התחייב על טיפולים ללא הגבלה עד להסרה מוחלטת של השיער הסורר. עד כאן הכל טוב ויפה רק שכעבור שנה החליט המכון להתנער באופן חד צדדי מההתחייבות בטענות מטענות שונות, תוך שהוא משאיר לדנה את ההחלטה האם לבזבז עכשיו אלפי שקלים שאין לה על תביעה משפטית שלא בטוח מה תוצאותיה או להסתפק בפיצוי סמלי אך בטוח אותו מציע לה המכון.
תוך כדי נתקלת דנה בכתבה בעיתון על אותו מכון, ובאופן טבעי היא רושמת את התגובה הקצרה:
בתור לקוחה מאוכזבת, ההמלצה שלי היא לא להתקרב לנוכלים האלה

מה שדנה החביבה לא יודעת זה שבעגה המשפטית נוכל הוא מישהו שהורשע בבית משפט, ולפיכך ברגע שהיא סתם מכנה גוף מסחרי בשם נוכלים, בלי קשר לניסיון הרע שיש לה עם אותה חברה, הרי שהיא חשופה לתביעה סטטוטורית של מאות אלפי שקלים ללא הוכחת נזק.
כמובן שאם דנה היתה משפטנית, הרי שהיא היתה יכולה לנסח את הביקורת במילים אחרות שיעבירו את אותו מסר ואף מסר חריף יותר, מבלי שיהיה קייס לתביעה נגדה. אבל זו בדיוק הנקודה - דנה היא לא משפטנית.

אני מסכים שאנשים צריכים לקחת אחריות על מה שהם כותבים, גם אם מדובר בטוקבק, אבל מצד שני צריך להיזהר ממצב בו גופים עם כסף יוכלו להשתיק בקלות כל ביקורת תוך ניצול ציני של מערכת החוק.

הסיפור שלך אינו מתייחס כלל לטענה של יולי. היא טוענת שהחוק אינו מגביל את דנה (מהסיפר שלך) להתבטא. הוא רק מונע ממנה אנונימיות כאשר כבר ישנה הסכמה בחוק שצורת התבטאות שלה היא פסולה. במילים אחרות, אם אינך חושב שדנה צריכה להיות חשופה לתביעה כאשר היא כותבת על בעליו של מכון כלשהו שהוא נוכל, הביקורת שלך היא על חוק אחר, ולא על חוק הטוקבקים. כל מה שחוק הטוקבקים אומר הוא שכבוד האדם (כשכבר ישנה הסמכה מהו) דוחה את הזכות לאנונימיות.

לגמרי לא ברור לי מדוע החוק הזה רומס את הדמוקרטיה. העובדה שבחקירה משטרתית לוקחים מאנשים טביעת אצבע ופוגעים באנונימיות שלהם רומסת את הדמוקרטיה? להגיד שאם אדם בוחר להיות אנונימי באינטרנט אין לו דין ואין לו דיין, וכל התבטאות מותרת לו... זה מן הסתם בעייתי, ואני רואה את הטעם בהסדרת העניינים האלו במסגרת החוק.

הדבר היחיד שאני חושש ממנו הוא שחקיקות מן הסוג הזה יובילו לאט לאט לפיקוח ריכוזי על האינטרנט.
חתול צללים​(לא בעסק){Cypris}
לפני 11 שנים • 28 ביוני 2012
רפאל, ברמה הטכנית אתה צודק לחלוטין.
ברמה המעשית, לעומת זאת, צריך להבין שנוצרה פה אנומליה מסויימת, שכן בעבר היתה קיימת הפרדה ברורה בין השיח הציבורי (ע"ע טלוויזיה ועיתונות) לבין השיח הפרטי (ע"ע שיחות מסדרון).
החוקים השונים שמיועדים להגן על שמו הטוב של אדם נולדו במטרה לטפל בשיח הציבורי, בו פוטנציאל הנזק גבוה, ולפיכך צוידו בשיניים חדות במיוחד (יהיו שיאמרו חדות מידי) במטרה לחייב את גופי המדיה לסטנדרטים גבוהים בכל מה שקשור להגנה על שמו הטוב של אדם.
אי אפשר לקחת את אותם חוקים כמו שהם ולהחיל אותם על כל טוקבק אנונימי שכן אין להשוות בין כוח ההשפעה שיש לעיתונאי שכותב כתבה שמתפרסמת בעיתון לבין כוח ההשפעה שיש ל"אני ראשון!!!1".
יולי Yuli​(לא בעסק){טדי}
לפני 11 שנים • 28 ביוני 2012
חתול, טוקבקים שייכים לשיח הציבורי ולא לפרטי, מכיוון שהמיקום שלהם הוא ציבורי והחשיפה שלהם היא ציבורית.
*מנגינה*{התווים שלו}
לפני 11 שנים • 5 ביולי 2012

החוק יפגע ברעיון

*מנגינה*{התווים שלו} • 5 ביולי 2012
חשיפת זהות מטקבקים תביא לפגיעה בכל מהות הרעיון.
שהרי מהו טוקבק?
זו תגובה מהירה וספונטנית של קוראי הכתבה או של מטקבק מטעם שמטרתו להשפיע על הדיון הציבורי או ליחס כלפי אדם מסוים.
הייחודיות היא דוקא בספונטניות של התגובות.
כדי לשמור על רמת התגובות מעסיקים האתרים, עובדים בשכר שמטרתם לפקח על התגובות ולמנוע פירסום של כאלו לא ראויות.
Lakshmi​(נשלטת)
Lakshmi​(נשלטת) • 5 ביולי 2012
עוד חוק טיפשי, לא פרקטי ולא ניתן לאכיפה ששווה לת...
*מנגינה*{התווים שלו}
*מנגינה*{התווים שלו} • 5 ביולי 2012
יולי Yuli כתב/ה:
חתול, טוקבקים שייכים לשיח הציבורי ולא לפרטי, מכיוון שהמיקום שלהם הוא ציבורי והחשיפה שלהם היא ציבורית.

מסכימה איתך יולי
וזה עדיין לא אומר שבשיח הציבורי הכל צריך להיות מפוקח ומאויים מטעם...
יש מקום לחופש תגובה. במסגרת הספונטניות לא תמיד אדם שוקל היטב לפני כתיבתו.
אם ינתן דין על כל מילה נכתבת יתמעטו מאוד התגובות המהירות,
אם זו מטרת החוק למוסס את התגובות, הוא ישיג את מטרתו.
רוב התגובות יהיו רק מטעם "מעסיקי המטקבקים" שהרי הם כנראה יקבלו הגנה מראש.
חופש הביטוי יעלם בחסות איומי חשיפה ונתינת דין .
גם הטוקבקידה תהפוך למונופל של בעלי ההון והשלטון, כמו סופם של רוב התחומים היפים במדינתנו.