סופשבוע נעים אורח/ת
עכשיו בכלוב

אינטליגנטי

גולוסקלפר​(נשלט)
לפני 9 שנים • 13 ביוני 2014

אינטליגנטי

גולוסקלפר​(נשלט) • 13 ביוני 2014
יש לי שאלה, שכן אני מרגיש טיפה לא בטוח בעניין..
מה הכוונה כשכתוב בפרופיל, בין יתר הדרישות, שיהיה אינטליגנט? או חכם, או נבון או.. וכו'?

אני למשל, כל יום שעובר, מרגיש טיפה יותר אדיוט.
ולמרות זאת, הרבה פעמים אני קורא דברים שנכתבים פה באתר ואומר לעצמי איזה מזל שאני לא אדיוט כמו זה שכתב אותם.

טמטום הוא דבר יחסי לא?
    התגובה האהובה בשרשור
'Panda'{Beauty}

שאלה טובה

'Panda'{Beauty} • 13 ביוני 2014
בכל פעם שאני רואה אדם מעיד על עצמו בפרופיל על תכונות מסויימות, בייחוד על היותו איכותי, עולה בי חיוך שטני icon_twisted.gif
פולו
פולו • 13 ביוני 2014
זו שאלה מעניינת על גבול הפילוסופית.
אם תשאל כל אדם, אם הוא אדם אינטלינט, הוא יענה לך שכן (הוא באמת מאמין בזה).
אם תשאל כל אדם, אם הוא אדם ישר ואמין, הוא יענה לך שכן (הוא באמת מאמין בזה).
יותר מזה, אם תשאל משוגע (אמיתי) אם הוא משוגע, הוא יענה לך שלא וגם הוא מאמין בזה.

בסופו של דבר, רמת האינטליגנציה של אדם מסויים לא נקבעת על ידו אלא ע"י הסובבים אותו. למעשה מה שקובע, אם אדם מסויים אינטליגנט או לא, זו החברה עצמה. אדם שמקבל פידבק קבוע ומתמשך מהחברה על יכולתו האינטליגנטית, אז כנראה שהוא אינטליגנט.
מיתוסית​(שולטת)
לפני 9 שנים • 14 ביוני 2014
מיתוסית​(שולטת) • 14 ביוני 2014
מסכימה עם פולו שאנשים יעידו על עצמם שהם אינטליגנטיים, גם אם אנחנו לא תופסים אותם ככאלה.
כך שמבחינתו זו תכונה די מוזר לבקש אותה...
אני מעדיפה לכתוב "אינטלקטואל"- מי שהוא אינטלקטואל, הוא בהכרח אינטליגנט, אבל לא ההיפך.

עוד תכונה שמצחיקה אותי כשאנשים מעידים על עצמם זה שהם "נראים טוב".
זו הגדרה מאוד סובייקטיבית ועניין של טעם, ויש סיכוי שאדם שמגדיר את עצמו ככזה- הבחורה שתראה תמונה שלו לא תחשוב ככה... אני חושבת שאין הרבה אנשים שיש עליהם, בגדול, קונצנזוס לגבי זה שהם נראים טוב (אפילו על בר רפאלי יהיו שיגידו שהיא לא יפה).
לעומת זאת, יותר קשה להתווכח עם אנשים אחרים שחושבים שאדם מסויים הוא אינטליגנט- כלומר זה משהו שיורת קל להגיע להסכמה לגביו.

ורק רציתי להעיר לפולו- קודם כל, יהיה נחמד אם תשתמש במילה שהיא פחות פוגענית כמו "משוגע" ותכתוב "נפגע נפש" או "אדם עם מחלה נפשית".
שנית, יש הרבה אנשים עם מחלות נפשיות שמודעים למחלה שלהם ויכולים לומר לך שהם חולי נפש.
מסכימה לגבי כל השאר.
נולי
נולי • 14 ביוני 2014
כחולית כתב/ה:
מסכימה עם פולו שאנשים יעידו על עצמם שהם אינטליגנטיים, גם אם אנחנו לא תופסים אותם ככאלה.
אני מעדיפה לכתוב "אינטלקטואל"- מי שהוא אינטלקטואל, הוא בהכרח אינטליגנט, אבל לא ההיפך.
.......
.

כחולית
אני כל כך לא מסכימה שמי שאינטלקטואל הוא בהכרח איניטיליגנט.
מי שאינטלקטואל הוא רק בעל יכולת למידה לפי הסטנדרד במוסדות מוכרים. זה הכל.
(אולי הוא בעל כישרון העתקה מדהים. אולי "יש לותחת" לשבת ללמוד)
יש כל כך הרבה בעלי תואר שני ושליש אידיוטים שחבל"ז.

לגבי איניטיליגנט-כן, זה ביחס לאחרים לגמרי. וכמו שאמרו קודמי-זה בעיני המתבונן.או המקשיב במקרה זה.
שבת חלום
N
נולי
נולי • 14 ביוני 2014
כחולית כתב/ה:
.......
.

כחולית

לגבי איניטיליגנט-כן, זה ביחס לאחרים לגמרי. וכמו שאמרו קודמי-זה בעיני המתבונן.או המקשיב במקרה זה.
שבת חלום
N
Luna Sol​(נשלטת){Loki the t}
Luna Sol​(נשלטת){Loki the t} • 14 ביוני 2014
פולו כתב/ה:
זו שאלה מעניינת על גבול הפילוסופית.
אם תשאל כל אדם, אם הוא אדם אינטלינט, הוא יענה לך שכן (הוא באמת מאמין בזה).
אם תשאל כל אדם, אם הוא אדם ישר ואמין, הוא יענה לך שכן (הוא באמת מאמין בזה).
יותר מזה, אם תשאל משוגע (אמיתי) אם הוא משוגע, הוא יענה לך שלא וגם הוא מאמין בזה.

בסופו של דבר, רמת האינטליגנציה של אדם מסויים לא נקבעת על ידו אלא ע"י הסובבים אותו. למעשה מה שקובע, אם אדם מסויים אינטליגנט או לא, זו החברה עצמה. אדם שמקבל פידבק קבוע ומתמשך מהחברה על יכולתו האינטליגנטית, אז כנראה שהוא אינטליגנט.

שני הסנט שלי:
אני בעיקר מסכימה עם מה שפולו אמר לגבי החברה עצמה.
הנורמות החברתיות + תגובות האנשים באופן כללי הן אלו שקובעות אם אדם הוא אינטיליגנט, חכם או/ו משוגע.

יחד עם זאת, יש סיכוי שגם אם רוב האנשים לא חושבים על אדם מסויים שהוא אינטילגנט מישהי אחרת (או מישהו) יחשבו שהוא כן, כי גם קיימת רמת ההשוואה (בעיניי).
כלומר, כשאדם X מכיר אדם Y שהוא מפגין יותר ידע ממנו בשלל תחומים יתכן והוא יראה את אדם Y כאינטילגנט.

פולו - שאלה קטנה, אתה באמת חושב שכל אדם שהוא משוגע יאמין בכך שהוא לא משוגע?
או שכל אדם יעיד על עצמו כאינטילגנט?
מה לגבי אנשים שהם חסרי ביטחון ולמרות שיש "אישור" מהחברה שהם אינטילגנטיים/חכמים/משהו כלשהו הם עדיין יסרבו להודות בכך?
ומה לגבי אנשים משוגעים שהולכים לטיפול (הם עדיין משוגעים, כדורים פשוט מאזנים אותם קצת), האם הם לא מודים בכך שהם משוגעים?
פולו
פולו • 14 ביוני 2014
Anna Marie כתב/ה:

פולו - שאלה קטנה, אתה באמת חושב שכל אדם שהוא משוגע יאמין בכך שהוא לא משוגע?

התשובה שלי הייתה באופן כללי. כמובן שיש יוצאים מן הכלל. אחרי הכל אנחנו עוסקים בבני אדם ואין ממש שחור-לבן בדברים האלה.

Anna Marie כתב/ה:

או שכל אדם יעיד על עצמו כאינטילגנט?

כן, כי הוא מודד את עצמו באופן יחסי.
נדמה לרגע את רמת האינטליגנציה כסולם מ 1 עד 10.
1 הכי נמוך. 10 הכי גבוה.
כששואלים אדם (ברמה 3) אם הוא אינטליגנט, הוא מתייחס לרמה 3 ומטה. ולכן, מבחינתו (בצדק) הוא אינטליגנט. הוא לא מסוגל למקם את עצמו אובייקטיבית ברמה 3 מתוך 10. יחד עם זאת, הוא כן מודע לכך שיש יותר אינטליגנטים ממנו.

Anna Marie כתב/ה:

מה לגבי אנשים שהם חסרי ביטחון ולמרות שיש "אישור" מהחברה שהם אינטילגנטיים/חכמים/משהו כלשהו הם עדיין יסרבו להודות בכך?

אחד מהשניים. צניעות או צביעות. אדם אינטליגנט, על אחת כמה וכמה שהוא מעל הממוצע, יודע שהוא כזה.

Anna Marie כתב/ה:

ומה לגבי אנשים משוגעים שהולכים לטיפול (הם עדיין משוגעים, כדורים פשוט מאזנים אותם קצת), האם הם לא מודים בכך שהם משוגעים?

תלוי. יש כאלה שיודו ויש כאלה שלא. אגב, ככל שאדם יותר משוגע כך הוא פחות מאמין שהוא כזה. כמו שאמרתי קודם, התשובה שלי הייתה כללית (שחור-לבן) אבל המציאות היא יותר מגוונת ויש גם לא מעט אפור.
בקרקעית האוקיאנוס​(נשלט)

אינטלגנציה מהי?

האמת שזו אכן שאלה מעניינת:
"אינטֶליגנציה היא מכלול הכישורים שבאמצעותם ניתן לפתור בעיות הדורשות חשיבה בצורה יעילה.
מקור המילה אִינְטֶלִיגֶנְצְיָה הוא במילה הלטינית intelligere, שמשמעה לבחור, להחליט, להבחין. בהתאם לכך, אינטליגנציה מוגדרת גם כיכולת להבין דבר מתוך דבר וכן כיכולת להבחין בין דבר לדבר" מתוך ויקיפדיה.

ולכן, השיוך של המילה "האינטלגנציה" כמתייחס למעמד "ההשכלה" או "האינטלקטואלים" כיום הוא רופף. את מי זה בכלל מעניין מה איזה פילוסוף כזה או אחר אומר? מעמד ההשכלה "ההומאני" היום השפעתו החברתית היא מינורית. ובכלל אנשי רוח חושבים לאט. ההפך הגמור מהאידאל הנוכחי. קאנט התחיל לכתוב את הפרוייקט הפילוסופי הגדול שלו בגיל 50.

כמו כן, המשמעות המודרנית של המילה שונה מהמשמעות הלטינית שלה. למעשה יש "מבחני אינטלגנציה" - איי- קיו הבודקים את רמת האינטלגנציה ואין חפיפה מוחלטת בין ההגדרה הלטינית לבחינה המודרנית. לכן, אינטלגנציה היום היא דווקא מונח פונקציונאלי ונטול עומק פילוסופי. אז מה ההגדרה המדוייקת של אינטלגציה? אינטלגנציה היא מה שמבחני אינטלגנציה בודקים.

דוגמא:
ביבי לפי ההגדרה המודרנית - הוא אדם אינטלגנט ומהיר תפיסה ללא ספק. הוא גם רטוריקן מאוד מוכשר. אבל... הוא לא משכיל או חכם כמו שהוא מתיימר להיות. שרון ללא ספק היה אדם פחות אינטלגנט ממנו ועם פחות תארים אוניברסיטאים ממנו. אבל בניגוד לביבי לשרון הייתה הבנה היסטורית עמוקה יותר של המציאות ויכולת לחשוב לטווח רחוק (וזה נכון גם לגבי רבין או בגין). ביבי מוכשר בהחלט לקבל החלטות בסימון התשובה הנכונה במבחן אמריקאי, שרון היה מוכשר בלקבל החלטות במציאות .

מסקנות:
אז למה בחורה מתכוונת כשהיא אומרת שהיא רוצה "בחור אינטלגנטי"?
זה אומר בעיקר שהיא רוצה בחור מסטאטוס חברתי ומעמד מסויים. אם אתה "אינטלגנטי" סביר להניח שתוציא ציון גבוה יותר בבחינת הפסיכומטרי ולכן תלמד רפואה, מחשבים ולא עבודה סוציאלית. ואם אתה נהג מונית, אז תצטרך לפצות על "חוסר האינטלגנציה" שלך בערימת מזומנים נאה.

אולם אם בחורה\אישה אומרת שהיא רוצה "בחור אינטלגנטי" זה לא בהכרח אומר שהיא "אישה חומרית" , נצלנית וכו' וכו'. כולנו עבדים של מוסכמות חברתיות , בין אם נרצה בכך ובין אם ולא פשוט להשתחרר מכך. אז כשבחורה אומרת שהיא רוצה "בחור אינטלגנטי, למעשה היא אומרת, כמו הלביאה או הנמרה בטבע: אני רוצה את הזכר החזק ביותר שאני יכולה למצוא כדי שיבטיח את ההגנה המירבית לצאצאים שלי, ויעמיד לי צאצאים שגם להם יהיה את הכישורים להתמודד עם הגו'נגל הקפיטליסטי והאכזר של חיינו.

עד כאן חפירותי לשעת בוקר מאוחרת.
מקווה שלמישהו היה סבלנות לקרוא.
המשך סופ"ש נעים לכולם.

icon_cool.gif icon_cool.gif icon_cool.gif
מיתוסית​(שולטת)
מיתוסית​(שולטת) • 14 ביוני 2014
נולי כתב/ה:
כחולית כתב/ה:
.......
.

כחולית

שבת חלום
N

ההגדרות שלנו שונות.
את מגדירה אינטלקטואל כאקדמאי.
אני לא. לדידי, אינטלקטואל יכול להיות גם אדם שהוא אוטודידקט.
יותר מזה, אומר לך, שמניסיוני- אנשים שהם אינטלקטואלים אמיתיים- הרבה פעמים הם יעשו כמה תארים, אבל מהסיבה שזה פשוט מעניין אותם ללמוד, ולא ר זה- שחלק גדול מהידע שלו הוא לא מההשכלה הפורמלית, אלא מכך שהם קראו הרבה ספרים לבד, חקרו, בדקו, דיברו עם אנשים אחרים שהידע שלהם בנושאים מסויימים גדול יותר....

אז כן, אם אני רואה נהג מונית או פועל, אני מניחה שאם הוא היה אינטלקטואל אמיתי, הדחף ללמוד ולדעת (שזה נובע בד"כ מאינטליגנציה גבוהה) היה גורם לו ללמוד גם לתואר ולא לעבוד במשהו בלתי מקצועי שלא דורש כישורים מיוחדים, השכלה גבוהה או אינטליגנציה מיוחדת.

ובדיוק כמו שאמרת- זה שאדם בעל תואר או שניים, (בעיקר תואר ראשון, כי זה משהו שהוא מאסט בחברה שלנו. מי שממשיך ללמוד הוא בד"כ כן אדם שאוהב ללמוד), זה לא אומר שהוא אינטלקטואל, כי אם יש לו ציונים טובים כי הוא סתם חרשן או בעל זכרון טוב או ציונים סבירים כי הוא רק רוצה לעבור את התואר- אני לא אגדיר אותו ככזה.

אינטלקטואל הוא אדם שהרבה פעמים יש לו ידע כללי רחב לגבי תחומי עניין רבים, שלא בהכרח קשורים למקצוע שאותו בחר ללמוד (אבל ברור שאם נמשך למשהו, הוא ירצה להעמיק בו).

מי שיש לו תואר שני ושלישי- הוא לא אידיוט או טיפש. הוא יכול להיות משעמם, הוא יכול להיות מניאק ועם אופי חרא, אבל סביר להניח שטיפש הוא לא. זה לא פשוט להתקבל לתואר שני, וכאמור- רוב האנשים מסתפקים בתואר ראשון כדי לעבוד.