סופשבוע נעים אורח/ת
עכשיו בכלוב

יגוסלביה תחילה

המלכה קרן​(שולטת)
לפני 9 שנים • 1 באפר׳ 2015

יגוסלביה תחילה

המלכה קרן​(שולטת) • 1 באפר׳ 2015
מחפשת מידע על מקומות או ארועים בבלגרד וזאגרב אמצע/תחילת מאי
מחיפוש בפטלייף העליתי חרס בידי.

תודה מראש לעונים.
המלכה קרן​(שולטת)
לפני 9 שנים • 7 באפר׳ 2015
המלכה קרן​(שולטת) • 7 באפר׳ 2015
מיילא מונטנגרו או בוסניה אבל צ'כיה לא היתה חלק מיגוסלביה אלא חלק מצ'כוסלובקיה .
אבל אכן בתקופת האימפריה האוסטרו הונגרית כולם היו מדינה מאוחדת.
    התגובה האהובה בשרשור
אחד שמבין​(נשלט)
לפני 9 שנים • 13 באפר׳ 2015
אחד שמבין​(נשלט) • 13 באפר׳ 2015
חבל לך על הזמן אין שם כלום
ואגב בתקופת האימפריה האוסטרו הונגרית חלקים מיגוסלביה לשעבר היו לתקופות אלו ואחרות תחת השלטון העותומני, מה שהשאיר ירושה מוסלמים אירופאים קדמונים והביא לטבח עם במלחמת האזרחים.
פור גוד
לפני 9 שנים • 14 באפר׳ 2015
פור גוד • 14 באפר׳ 2015
אחד שמבין כתב/ה:
ואגב בתקופת האימפריה האוסטרו הונגרית חלקים מיגוסלביה לשעבר היו לתקופות אלו ואחרות תחת השלטון העותומני, מה שהשאיר ירושה מוסלמים אירופאים קדמונים והביא לטבח עם במלחמת האזרחים.

אחד ש' - אתה ממש מין יאיר גרבוז במהופך. אבי זכרונו לברכה עלה לפה אחרי השואה מיגוסלביה.
ממש נעלבתי ממך (:
אבל אתה כמובן צודק. אם-כי הג'יפה אמיתית של אירופה היא פולניה,הנבערת והאנטישמית. אפילו משורר או סופר ראוי אחד הם לא הצליחו להעמיד ( חוץ מברונו שולץ, שאף הוא היה יהודי, ונרצח בשואה ). וחברה היא הרי ממש כמו גינה. ואתה תמיד צריך לשאול את עצמך, כדי לדעת איזו מין גינה זו, אילו פרחים גדלים בה.
ורק בישראל הפולניות הצליחו לשכנע את כולם שהן נסיכות התרבות הגבוהה.

נ.ב - ואם כבר בענייני גזענות עסקינן, דע לך שהגנטיקאי פרופ' איתן פרידמן עשה לא מזמן מחקר על הגניוס היהודי, והתברר שהיהודים ביותר ( הכי פחות נישואי-תערובת במהלך הדורות וכו') הם העירקיים.
את המקום השני, אם אני זוכר נכון, תופסים הסורים והאשכנזים.
ובמקום האחרון - אפילו מתחת לאתיופים - נמצאים התימנים.
ועד כאן ענייני גזענות לפי שעה... (:
המלט
המלט • 14 באפר׳ 2015
פור גוד כתב/ה:
אחד שמבין כתב/ה:

אבל אתה כמובן צודק. אם-כי הג'יפה אמיתית של אירופה היא פולניה,הנבערת והאנטישמית. אפילו משורר או סופר ראוי אחד הם לא הצליחו להעמיד ( חוץ מברונו שולץ, שאף הוא היה יהודי, ונרצח בשואה ).:

פור גוד כתב/ה:
אחד שמבין כתב/ה:

א אם-כי הג'יפה אמיתית של אירופה היא פולניה,הנבערת והאנטישמית. אפילו משורר או סופר ראוי אחד הם לא הצליחו להעמיד ( חוץ מברונו שולץ, שאף הוא היה יהודי, ונרצח בשואה ).
(:

אופ טופיק אמנם, אבל ההערה שלך לגבי ״פולניה הנבערת״ וציונו של ברונו שולץ כנציג הספרות הפולנית הוציאו אותי משלוותי הלא-פולנית icon_smile.gif

יכול להיות שפולין היא ״ג׳יפה אנטישמית״, אבל בעניין המשוררים והסופרים אתה טועה טעות גדולה. בכל חנות ספרים תמצא את אלה:

1. יצחק בשביס זינגר - סופר, מגדולי מספרי הסיפורים שקמו מעולם. חי בוורשה עד 1935. זכה בפרס נובל לספרות ב 1978

2. צ׳סלב מילוש -- משורר, מסאי, זכה בפרס נובל לספרות ב 1980.

3. ויסלבה שימבורסקה, משוררת. זכתה בפרס נובל לספרות ב 1996. וועדת הפרס כינתה אותה ״מוצרט של שירה״ .שיריה תורגמו לעברית, ערבית, סינית, יפנית ולכל השפות האירופיות.

4. זביגייב הרברט -- משורר. אמנם לא זכה בפרס נובל, אבל צ׳סלב מילוש (ר׳ 2 לעיל) מצא לנכון לתרגם אותו לאנגלית, ודוד וינפלד לעברית. וטוב שכך, כי, תראה איזה יופי:

אדוני,
מודה אני לפניך בעבור מרכולת החיים הזאת כולה, שבה
אני טובע מאז ומעולם בלא הצלה מרוכז עד מוות
בחיפוש מתמיד אחר פכים קטנים.

(מתוך: תפילה, זביגינייב הרברט, תרגום: דוד וינפלד)

לעומת אלה, שכל אחד מבין שהם ״ראויים״, תרומתו של ברונו שולץ לספרות העולמית הינה זניחה. אלמלא צירוף העובדות המדהים כשלעצמו שנתקבצו בו: סופר, פטישיסט המצייר פמדום, ויהודי שנרצח על ידי קצין גסטפו שהבטיח להגן עליו אך הפר את הבטחתו, ספק אם מישהו היה יודע עליו הרבה, כל שכן בכלוב.

כל זה רק בתחום הספרות. הפולנים מצטיינים במיוחד גם במתמטיקה, והאסכולה של בנך והחבורה
שהתקבצה סביבו יצרה תחום חדש לגמרי במתמטיקה. בוודאי שמעת על ה׳ספר הסקוטי׳, והסיפור המעניין הכרוך בו. לסיכום, להגיד שפולין ״נבערת״ הינה שטות שאין כדוגמתה, שלא לומר בערות גמורה.
פור גוד
פור גוד • 14 באפר׳ 2015
תכלס, אתה כמובן צודק המלט. זו ההערה של אחדש' על יגוסלביה שהוציאה אותי משלוותי (:

נ.ב - ודרך אגב, אני רוצה לספר לך שבזמן האחרון אני מגלה מחדש את ג'וייס. הוא באמת גדול.
הוא הדבר הכי קרוב בעיני כרגע לחוויה פסיכדלית ( למי שאין לו אומץ לנסות את הדבר האמיתי )
הידעת שהוא אמר פעם באיזה ראיון איתו שהוא כתב את פניגנן'ס-וויק, רק כדי שאם היקום יהרס יום אחד -אפשר יהיה לבנות אותו מחדש רק על סמך הספר...(:
אני מת על גילויי מגלומניה כאלו..
uldo​(נשלט)
לפני 9 שנים • 23 באפר׳ 2015
uldo​(נשלט) • 23 באפר׳ 2015
אני כרגע גר בבלגרד, אני לא מכיר שום דבר שקשור לBDSM אבל למסיבות ורגילות וכל דבר אחר בעיר אני מכיר אם את צריכה עזרה....

במקרה ואת שומעת על משהו באזור אני אשמח אם תעדכני... גם זאגרב בוקרשט וכו שהם מרחק נסיעה מבלגרד אני אשמח לשמוע icon_smile.gif
עידו הפניקס
לפני 9 שנים • 23 באפר׳ 2015

Re: יגוסלביה תחילה

עידו הפניקס • 23 באפר׳ 2015
המלכה קרן כתב/ה:
מחפשת מידע על מקומות או ארועים בבלגרד וזאגרב אמצע/תחילת מאי
מחיפוש בפטלייף העליתי חרס בידי.

תודה מראש לעונים.

כנראה שאת היפהפיה הנרדמת ששקעה בשינה ארוכה מאוד. יגוסלביה קיימת רק בזיכרון . בלגרד היא בירת סרביה וזגרב היא בירת קרואטיה. יגוסלביה מנוחתה עדן עם יוסיפ ברוז טיטו
פור גוד
לפני 9 שנים • 27 באפר׳ 2015

Re: סרביה ופולין

פור גוד • 27 באפר׳ 2015
scat63 כתב/ה:
כן, אתרע מזלי ואני בן תערובת (פולין-סרביה)... אוהב את סרביה מאד. את פולין הרבה פחות. אבל למען הצדק ההיסטורי - הנה עוד כמה שמות של סופרים ומשוררים פולנים בעלי שם: אדם מיצקביץ (פן טדיאוש ועוד רבים), הנריק סנקביץ (באש ובחרב), יוליאן טובים (יהודי...), לאון פסטרנק (גם יהודי...).
אין ספק שהפולנים היו (ואולי עודם) מנוולים גדולים, אבל יש להם גם תרבות של ספרות ושירה.
בכל מקרה - בבלגרד - אני ממליץ לבקר בסקדרליה, או בככר הרפובליקה, ולפנות למקומיים - הם מאד, אבל מ-א-ד - ידידותיים! (ואוהבים ישראלים)

אתה בן תערובת, סקאט, חצי סרבי-חצי פולני? בחיי, שלא נדע עוד צער. תביא, תביא ממחטה. נבכה ביחד...
אתה ממש - אם תרשה לי משחק-מילים קטן על הניק שלך - ביב-שופכין גנטי ( נו לא יכולתי להתאפק...הכול ברוח טובה, כן ? )
אבל העיקר סקאט ( ואפילו אם אתה מחבב את הסרבים טובי-המזג ), בוא לא נשכח את מה שאמר השופט חיים הכהן אחרי השואה. והוא אמר כך :
"הסיפור שלנו עם אירופה - נגמר. "
(-: