לילה טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

קצת מכניקת הקוונטים

פסיכו לוג​(שולט)
לפני 6 שנים • 27 בנוב׳ 2017
פסיכו לוג​(שולט) • 27 בנוב׳ 2017
המלט כתב/ה:
פסיכולוג בספה כתב/ה:
מכניקת הקוונטים כל כך ענפה ומרתקת, להציג דווקא פן פיזיקלי קטנטן ומשעמם לא עושה איתה חסד ולא משכנע עד כמה הכותב מבין מה היא. גם לי מרגיש כמו נסיון להרשים שלא עשו מאחוריו עבודה מושקעת.

לעניות דעתי המרודה, הכותב לא הציג ׳פן פיזיקלי קטנטן ומשעמם׳ אלא דווקא את אחת השאלות המעניינות. יתכן שהוא רצה להרשים ויתכן שלא. אם הייתי צריך לכתוב מה אני מרגיש בכל פעם שמישהו ניסה כאן בכלוב להרשים מישהו, לא הייתי עושה שום דבר אחר.

כל מילה שלך נכונה.
יותר מזה- זכותו של כל אדם לפתוח ב"לא קשור" פוסטים על איך מכינים סנדויץ׳ עם שוקולד, איך יצא הלק שמרח היום, או פשוט שכל סטודנט יעלה את סיכום השיעור האחרון שהיה לו. השאלה היא האם זה מה שאנחנו רוצים שיקרה לפורום.
בעיני אם מעלים לכאן שירשור רצוי שהוא יתאים לדיון כללי. כותרת השירשור משכה אותי כאחד שמתעניין ומייחל שאחרים גם יתעניינו בנושא. התוכן איכזב אותי כי הוא לא מונגש לכלל ונראה יותר כמו סיכום ההרצאה האחרונה בכיתה וכפי שאתה רואה אף אחד מלבדך לא התעניין, ודו שיח ניתן לעשות גם בהודעות פרטיות או בצ׳ט.
אני מקווה שנושאים חשובים כאלו יזכו לכבוד המגיע להם ויפתחו את הראש של קהל רחב יותר. ביחס לידע הקיים כיום אנחנו דור ממש טיפש שלא מעניין אותו בכלל להרחיב את הדעת על משמעות היקום והקיום שלנו. כאילו שיש משהו חשוב יותר מזה בחיים.
mipster​(טרנסית נשלטת)
mipster​(טרנסית נשלטת) • 27 בנוב׳ 2017
אני יוכל לנסות להפוך את זה חברותי יותר עם ציורים ופחות מתמטיקה אם רוצים. בנוסף אני יכןל לשלוח סרטון על הרצעה של מרצעה מדהים משנות ה60 באנגלית שמתאימה לקהל הנרחב
פסיכו לוג​(שולט)
פסיכו לוג​(שולט) • 27 בנוב׳ 2017
כבר נשמע מועיל יותר. זכור שאנשים לא באים לפה בשביל ללמוד פיזיקה, אז שווה להנגיש את המידע לכמה שיותר.
ורצוי במשהו שיגרה אותם לרצות להבין בכלל למה זה חשוב ומענין.
רק לא בטוח שהרצאה משנות ה-60 תהיה רלוונטית. כמות הידע שהצטברה מאז עצומה ושלחה כבר אנשים לפתח את תיאוריית המיתרים.
mipster​(טרנסית נשלטת)
mipster​(טרנסית נשלטת) • 27 בנוב׳ 2017
אני אפרסם את ההסבר ללא המתמטיקה מחר, אם אני אשכח. תרגישו חופשיים להספים אותי עד שאני אעלה את זה.
שתי הסירטונים מסבירים התאבכות של חלקיקים, שזה מוזר, אם מסתכלים בפיזיקה שהיתה לפני קוונטים.
https://www.youtube.com/watch?v=aAgcqgDc-YM הרצעה של Richard Feynman בשחור לבן, אישית אהבתי מעוד את ההסברים שלו.
https://www.youtube.com/watch?v=DfPeprQ7oGc סירטון אנימצייה שגם מסביר אותו הדבר, קצר יותר.
עבד משועבד{עבד}
עבד משועבד{עבד} • 27 בנוב׳ 2017
mipster כתב/ה:
אני יוכל לנסות להפוך את זה חברותי יותר עם ציורים ופחות מתמטיקה אם רוצים. בנוסף אני יכןל לשלוח סרטון על הרצעה של מרצעה מדהים משנות ה60 באנגלית שמתאימה לקהל הנרחב

גם אני אוהב פיזיקה.
מחר אני נפגש עם השולטת ורציתי לשאול כמה שאלות.
1.האם על פי התפיסה האגוניסטית ,כאשר השולטת משתינה על הנשלט, התפשטות החלקיקים והתרחבותם יכולה
להוביל להצפה ,ולמעשה לטביעה של הנשלט.
2.איך ניתן למדוד את כמות חלקיקי השתן כאשר ידוע שכוח הכבידה של הדגדגן שלה הוא אפס.
3. לפי התיאוריה של בל האם לחץ 2.5 באר כאשר היחס בין הרקטום לפות הוא מעל 23.54 יכול לעכב את או להגביר בהתאמה
את הגמירה שלה ?
Bent
Bent • 27 בנוב׳ 2017
TheMentor כתב/ה:
היי bent_wordsmith
למה אתה עצבני על הבוקר?
אוקי, הכינוי הוא מנטור ולא מנטוס, ואם טעית בכוונה כדי להעליב - סחתיין, שיחקת אותה!

שנית, יש לכל אחד ואחת את הזכות לשאול כל דבר, אנחנו חיים במדינה דמוקרטית,
אני יכול לשאול אותך את השאלה הכי אינטימית שבא לי, גם אם לדעתך אין לי זכות לשאול אותה -
כמובן שלא תכבד אותי בתשובה שאינה מטר של קללות, אבל עדיין - וזה חשוב, יש לי את הזכות לשאול,
גם שאלות שלא קשורות.

אני חש צורך להביע דיעה ועמדה בכל דבר - מעצם היותי שולט.
איני יודע מה התפקיד שלך - שולט נשלט או מתחלף - אבל כך או כך -
שולט - מרגיש צורך ורצון להביע דיעה ועמדה, ככה זה היה - ככה זה יהיה.

אם יש לך עוד שאלות, אתה מוזמן לשאול - זו זכותך.
שיהיה לך יום מקסים

האמת היא שכתבתי את התגובה הזה פעם או פעמיים, מנסה ללכת בעדינות ולא לפגוע בך, כי אין לי עניין בלריב איתך, אז קח את זה בחשבון כשאתה קורא.

עצבני אני לא, אני פשוט ובכנות לא אוהב את אופי הנוכחות שלך כרגע בכלוב, אתה מרעיש כמו ילד בן שלוש, מציף את הפורומים וממלא אותם בהבל.

מה שמוביל אותי לניק המצחיק שבחרת לך, יש אי אילו שרשורים כאן ובכול האתרים המקבילים עד כמה פטתי לבחור בכינוי שעיקרו "אני שולט מדהים ומצויין, כך אני אומר, שימעו אותי שואג" בכול ורסיה אפשרית, חלקם היו זקנים לפני 20 שנה כשהתחלתי לקרוא בפורומים כאילו ואחרים, אתה לא טיפש אז הורסיה שלך מעט פחות מטומטמת אבל, יקירי (כמו שאתה נוטה לקרוא לאנשים שאתה לא מכיר), מנטור אתה לא! אז מנטוס, קרוב מספיק ונושא נינוח מתקן של הבל פה חיובי. תבחר ניק שיכבד אותך, ולא ירומם אותך, אשמח להשתמש בו ללא צורך בעקיצות ציניות, בחיי.

ולנקודה הכמעט אחרונה, גם אם תקרא לעצמך מלך סין, ובמיוחד, ותסלח לי עם אתה באמת חושב שעצם היותך "שולט" מקנה לך דיעה בכל דבר, ושבכלל שולטים בעצם העובדה שמשחו את עצמם בשמן הקדוש של השליטה שהקנה להם זכות ודיעה על הכול (ידעתי שאני לא צריך למכור את הבקבוק שלי, לפני הפוסט הייתי הרי צריך מרוח את השמן ולהקליד ביד רמה את אופי ברובליקה המתאימה כלוב ולשאוג כגדול החולטי תה שאני ואולי גם לקלר בסוגריים מסולסלת את התבונה, ההחלטיות, ושאר הנשלטות שלי), אז הנה הסוד שלי לשליטה, אני מנסה לדעת משהו על הנושא לפני שאני מכריז על משהו שקשור לשליטה בו, או לרוב לפני שתהייה לי דיעה בו. בחייך, קח את עצמך מעט בידיים, לצעוק אני שולט, מגיע לי, זכותי וכן הלאה, מוכיח לרוב האנשים המנוסים ולגם ללא מעט כאילו שלא, שאין לך את ההבנה מהי שליטה.

אני אקפץ על כול טענה שהדמוקרטיה הישראלית מקנה לך זכות למשהו חוץ מלשרת בצה"ל ולשלם מיסים. זו טענה כול כך מטופשת כי היא מחברת בין הזכות למשהו ולצורך להשתמש בזכות הזו, ואם אתה לא מבדיל בין השניים, אז את ראה את הכתוב בסעיף מעל, או לך תראה את ספיידרמן שוב!

ולחלקו האחרון של טענך שכבר חוזרת כאן, מאני-דפרסיבי בהיי, מודע לעצמך, כבוד! לא מבין כלום בלהיות מאני, אבל אנסה לעוץ לך עיצה, תעל את המרץ הזה למשהו חיובי יותר מהכלוב, לך תעשה משהו מעבר ללהג ולהבל, או לפחות לך ללמוד קצת על שליטה, כניעה, יחסי כוח ותשקיע קצת, לא בקשקשת אין סופית, אלא בתוכן אישי כדי להצדיק את הטענה שיש להקשיב לך, שלא לומר לקבל את עיצתך.

לילה טוב וחיים מוצלחים!
הפלצן בשדה השיפון​(אחר)
עכשיו תסלחו לי שאני כ''כ חצוף ומסיט את הדיון ממשחקי האגו הקסומים שלכם לשאלה קונקרטית.

רשם כבודו
"
אני הולך לדבר על חלקיק שנע רק במימד אחד. במכניקת הקוונטים אנחנו נחפש את פונקציית הגל של החלקיק. כאשר השטח מתחת לערך המולטת בריבוע של פונקציית הגל הוא היא הסיכוי שנימצא את החלקיק באותו איזור. השטח הוא בין עקומת ערך המולטת בריבוע של פונקציית הגל ובין ציר X. "

אם השטח מתחת לערך המוחלט (אין לי מושג מזה מולט, אני מניח שזה מה שרצית לרשום) הוא הסיכוי, משמע שפונקציית הגל בערך מוחלט בריבוע היא גם פונקציית צפיפות של מיקום החלקיק... בשום מקום טוב אני לא רואה רפרנס מסודר ל-למה היא מקיימת את כל ההנחות של פונקציית צפיפות. (המיקום של החלקיק הוא במרחב מדיד, האינטגרל על הצפיפות מחזירה ערכים לממשיים וכו')

בנוסף אני אשמח לרפרנס מסודר על האינטגרל של פיינמן, תודה.
Dee12​(מתחלף)

Re: קצת מכניקת הקוונטים

Dee12​(מתחלף) • 27 בנוב׳ 2017
mipster כתב/ה:
אז שלחו לי הודעה לגבי התעניינות בתורת הקוונטים. עקב בעובדה שאני למדתי עצמית קצת על מכניקת הקוונטים אכתוב פה קצת עליה.
אם אני טועה במשהו, תרגישו חופשיים לתקן, זכרו זה לא קוונטים עם תופעות של יחסות, מהירות הגופים קטנה ממש מהירות האור.
אני יכול להסביר על יחסות פרטית גם, אם מישהו רוצה.

אני הולך לדבר על חלקיק שנע רק במימד אחד. במכניקת הקוונטים אנחנו נחפש את פונקציית הגל של החלקיק. כאשר השטח מתחת לערך המולטת בריבוע של פונקציית הגל הוא היא הסיכוי שנימצא את החלקיק באותו איזור. השטח הוא בין עקומת ערך המולטת בריבוע של פונקציית הגל ובין ציר X.

אז השאלה, איך מוצאים את פונ' הגל. מפתיעה שלכל פונ' גל חייבת לקיים את משוואת שרדינגר https://puu.sh/ysWFl/31d49c2a55.png - לינק לתמונה של משוואת שרדינגר החד מימדית. להכללה, מחליפים את הנגזרת החלקית ב-X בדיורגנט.

אחת השאלות שאלו מתורת הקונטים היא: איכן היה החלקיק לפני המדידה של המיקום שלו?
אז התחלה היו שלוש תפיסות מרכזיות:
1) הראליסטית - החלקיק היה איפה שהוא נמדד. בתפיסה הזאת קיימת בעייה שאני אכתוב, אם משהו מעוניין, אכתוב.
2) אורתודוקסית - עצם המדידה גרמה לתקיום החלקיק.
3) אגנוסטית - לא מוכנים לענות השאלה.
אז עקב ניסוי של ג'ואן באל בשנת 1964, נימצאה שהתפיסה האורתודוקסית נכונה.
חשוב לומר שכאשר מודדים את מיקום החלקיק, גורמים לקריסה של פונ' הגל.

אם רוצים המשך, שלחו הודעה. לחלק הבא צריך לדעת קצת הסתברות.

ההתחלה שלך היית טובה ואז.. הפכת את הכל!!!
לא מבינים כלום.. וגם זה WTF אחד גדול...
תלמד את זה שוב ותחזור
רמפול
לפני 6 שנים • 28 בנוב׳ 2017
רמפול • 28 בנוב׳ 2017
באמת שירשור הזוי. אמנם בפורום "לא קשור", אבל היה יותר מתאים לפורום "מה קשור". השטחיות מאכזבת והטעויות בכל פינה. לא ג'ואן באל (Joanne Ball?!) אלא ג'ון בל (John Bell). לא ניסוי ב-1964 אלא מאמר תיאורטי. הניסויים החלו ב-1972 ועד היום יש אנשים שלא מסכימים עם תוצאותיהם בגלל fair sampling. ממליץ לך לחזור ולכתוב פוסט יותר מדויק ומסודר בעוד כמה שנים אחרי שתלמד דבר או שניים.