בוקר טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

קבוצת תמיכה לנפגעים

פסיכו לוג​(שולט)
לפני 6 שנים • 17 בפבר׳ 2018
פסיכו לוג​(שולט) • 17 בפבר׳ 2018
חברים,
קודם כל צריך להבין את הרגישות והמשקל של הנושא. כוונות טובות ללא ידע או מוכנות לקחת אחריות מזמינות נזקים.
מי שמציע עזרה צריך להיות מוכן לקחת על עצמו:
* לתת תמיכה רגשית שלוקחת המון משאבים וזמן- באופן נטול אינטרסים ולאנשים זרים. למי באמת יש את היכולת לתת את זה בלי להתפרנס מזה או לקבל משאב כלשהו חזרה? מישהו מבין את המשמעות של להעניק עזרה בתחום הזה? ואם בעקבות נסיון העזרה האדם הפגוע ינסה לפגוע בעצמו או יפגע עוד יותר מהעבריין? העוזר מוכן לקחת אחריות? או שיעלם ויופיע לאחר חודש בניק חדש באתר?
* ידע מקצועי בתחום הנפש וידע משפטי מקיף בסוגי פגיעות, מה נחשב פלילי, מתי קיימת חובת דיווח ומתי הוא צריך לעודד את הנפגע להגיש תלונה וכו׳
* מוניטין של מישהו שאפשר לסמוך עליו
* מוכנות להיכנס למצבים מסוכנים מול עבריינים. זה דורש חוסר פחד והבנה לעומק של מה שהוא נכנס אליו

זה לא משנה אם הגוף שמעניק עזרה קורא לעצמו שולט או בורקס, ממש לא, אלא רק שיענה על הסעיפים שציינתי. מה שאומר שמומלץ לגשת לייעוץ מקצועי אמיתי ולא למציעי עזרה באתר הזה, לא משנה כמה טובות כוונותיהם.
יש כאן אנשים שמכוונים לייעוץ מקצועי ועוזרים במה שהם יכולים (תוך הבנה ושיקוף מלא של היכולת המוגבלת שלהם), והם עושים זאת בשקט מתוך הבנה עמוקה של התהליך. אם מישהו רוצה לעשות את זה בגלוי שיבין כמה אחריות נדרשת ממנו לפני כן.
Jo Pamper​(שולט)
Jo Pamper​(שולט) • 17 בפבר׳ 2018
חברים קראתי את התגובות שלכם אתם צודקים חבל לי על הזמן אני אמשיך בדרך שלי ואתם בשלכם .

שיהיה לכולם בהצלחה
Jo Pamper​(שולט)
חברים ההגדרה של קבוצת תמיכה זה שאחד עוזר לשני לא התיימרתי להיות המלאך שיקשיב ויסייע אלא שאנשים שנפגעו ישתפו בקבוצה אחת וכך ילמדו אחד מהשני .

ואחד יתחזק מהשני אבל באמת אחרי התגובות פה כמו שאמרתי חבל על הזמן שלי .
T O M​(שולט)
T O M​(שולט) • 17 בפבר׳ 2018
בקבוצות תמיכה אנשים ששומעים את הסיפור לא מכירים אישית את האנשים שלכאורה גרמו עוול
וזה לא כך פה.

מכיוון שזה אתר היכרויות גם ויש לפעמים הרגשה שכולם מכירים מכירים את כולם או שיש התערבבות
אז בהחלט יכול להיות מצב שמישהי תספר משהו ומישהי אחרת תכעס כי זה השולט שלה והיא לא מאמינה לה
או שלאותו שולט יש חברות טובות והן לא מאמינות לסיפור וזה יכול ליצור התנגשויות בין המספרת לקהל שומעיה.
היד
היד • 17 בפבר׳ 2018
מנכל, מה אתה נעלב? כמו שאתה דיברת מרחשי ליבך כך גם כולם. הרי המטרה של כל מי שהגיע הייתה טובה גם אם ביקרו אותך. אז מה? אתה לא יכול לקבל ביקורת? אמרו דברים חשובים, ממש חשובים(!) ואתה נעלב מזה? אז מה תעשה בקבוצת הוואטסאפ? מישהו ישלח משהו ואתה תגיד לו שחבל על הזמן?
נו באמת....תהיה רציני.
קבל את הביקורת בצורה בוגרת יותר ונסה לנהל על זה דיון בוגר ולא להגיב ב "חבל על הזמן" ו "אני אעשה מה שאני מבין".
Jo Pamper​(שולט)
ממש לא נעלב אני פשוט חושב שקבוצת תמיכה זה שאחד מספר לשני ומשתף את את החבר וכך הלאה ומידי פעם צריך להבין את המטרה ולא ישר לשלול
היד
היד • 17 בפבר׳ 2018
אה. אוקיי. אם כך אז זו לא קבוצת תמיכה או לא כך מתנהלת קבוצת תמיכה.
חייב להיות בה איש מקצוע (בלי להתייחס לאיזו הסמכה או מידת מקצועיותו - זכר או נקבה) שאינו תלוי ומנותק במידת מה.
סתם להקים קבוצה בוואטסאפ עשוי להישמע רעיון טוב אבל כפי שהסביר פירטו ונימקו זה יכול להיגמר דווקא בצורה שלילית ודווקא משום כך יש לנקוט משנה זהירות.
אולי תפנה לבעלי מקצוע ותשתף אותם ברעיון שלך ואולי תוכל לגייס בעלי מקצוע לעניין?
דרך אגב, אני לא זוכר איפה אבל קראתי שאנשי בדס"מ בארץ נפגשו עם עובדים בקווי תקיפה (נדמה לי שאלו היו הם) והסבירו והבהירו על העולם הזה כך שאולי בפועל יש כבר את מה שאתה רוצה לבנות.
היד
היד • 17 בפבר׳ 2018
והתגובה שלי היא בתשובה לזה שאתה תעשה מה שאתה רוצה.
אני דווקא נוטה להסכים עם אלו שמצדדים שלא להקים קבוצה כזו.
אם היו פונים אליך להקים קבוצה של נפגעי תקיפה מינית, היית חושב על זה? חיילים עם פוסט טרומה? נפגעי תאונות דרכים?
אני לא חושב שיש הבדל גדול בינהם לצורך העניין משום שבכולם כשיש צורך בטיפול פונים לבעל מקצוע ולא לאדם מן השורה, יהא נסיונו אשר יהא.
ימה​(נשלטת)
ימה​(נשלטת) • 17 בפבר׳ 2018
א. גם בקבוצות תמיכה יש את האדם שמנחה את הקבוצה ועדיף שזה יהיה אדם בעל הכשרה מקצועית, או לכל הפחות אדם שעובר הדרכה מתאימה.
ב. נמשיך בעניין ההדרכה, והינתן שאתה מתכוון להנחות את הקבוצה - איך אתה מתכוון להגן על עצמך ועל המשתתפים-ות בקבוצה מטשטוש הגבולות ויצירת קשרים בתוך הקבוצה עם הסכנה ליחסי מרות.
ג. הפניה שלך לכאורה פונה לנפגעים (כפניה מגדרית נטרלית) אבל מקריאה ממעמיקה יותר ניכר שאתה פונה בעיקר ל*נפגעות* - סלח לי או אל תסלח לי - אבל איני סומכת על גבר שמבקש להקיף את עצמו בנשים במצב פגיע ועוד לשים את עצמו בעמדה של סמכות.
ד. ונמשיך עם הקריאה המעמיקה: קבוצות תמיכה מורכבות מאנשים המרכיבים את קבוצת השווים (peer group) ואילו אתה מדבר על קבוצה לאנשים (נשים בעיקר) שנפגעו על ידי שולטים. איך אתה כ*שולט* נכנס לקטגוריה הזו? לא ברור לי.

חוץ מזה חייבת לציין שהבלוג שלך אכן מאוד אינפורמטיבי וכתוב בצורה טובה (אם כי אני תוהה לגבי הזמן שלקח לך לכתוב על הכל בהתחשב בעובדה שאתה רשום לאתר החל מינואר השנה).
אז בכל זאת אצא מתוך נקודת ההנחה שהכוונות שלך טובות ולא היתה לך כוונה להיות פוגעני. אני מאמינה שאם אכן פנו אליך נשלטות בבקשה לעזרה וזה עודד אותך לנסות למסד את זה לסוג של קבוצת תמיכה.
אני מאמינה שקבוצת תמיכה יכולה להיות רעיון טוב ואם יש כאן נשלטת (או שולטת) שמעונינת להצטרף לקבוצת פייסבוק פמיניסטית סודית של נשים בדסמיות היא מוזמנת לפנות אלי (אני כמעט כל ערב בצ'ט) שם ניתן לחלוק חוויות ולשמוע דעות של נשים נוספות.
לך אני ממליצה להפנות נשים (וגברים) שפונות אליך בעת מצוקה לגורמי סיוע מתאימים.