סופשבוע נעים אורח/ת
עכשיו בכלוב

מחאת היהודים יוצאי אתיופיה

↑ ↓
thhIyghst
לפני 4 חודשים • רביעי, 3 ביולי 2019, בשעה 18:46

מחאת היהודים יוצאי אתיופיה

thhIyghst • רביעי, 3 ביולי 2019, בשעה 18:46
אז לטובת אלו מאיתנו שאין להם פייסבוק - אני פותחת פאנל מיוחד פה בכלוב לדון בנושא החשוב.








(סליחה נו! אני בתקופת מבחנים)
israelislave
לפני 4 חודשים • חמישי, 4 ביולי 2019, בשעה 08:52
israelislave • חמישי, 4 ביולי 2019, בשעה 08:52
אכן נושא חשוב מאד מבחינה חברתית.

קודם כל, יש לי בעיה עם הכותרת - למה בחרת במושג "יהודים" במקום במה שאני חושב שהם צריכים להרגיש את עצמם - "ישראלים"

יכול לדבר מנסיון אישי בשילוב מידע סטטיסטי.

מנסיון בשיטור - המון אלכוהול, המון אלימות, שנאה לוהטת נגד המדינה ומוסדותיה. תחושת "מגיע לי" מוטמעת עמוק בעדה, שימוש בלתי סביר ובלתי אחראי, ובהחלט שקרי לעתים בטענת "גזענות"

הבעיות העובדתיות.

עדה ש"נשלפה" רק לפני כמה עשורים "מתקופת האבן" למאה עשרים, הלם תרבותי מוחלט. רק מיעוט קטן מאד מקורו בערים גדולות.

בגלל המעבר הקשה, הגבר, הפטריארך, הסמכות העליונה במשפחה איבד את מעמדו בגלל העדר שפה, העדר סמכות, אבדן תפקידו כמפרנס והצעירים שהשתלבו מהר יותר מהוריהם אבדו את הכבוד\משמעת וגדלו למעשה בלי הכוונה.

במהרה גדל פה דור שראה שפע סביבו אבל לא היה מסוגל להשיג את השפע הזה, כאן, מיד ועכשו ומכאן התסכול.

המדינה הפנתה את ילדי העולים לבתי ספר דתיים, אולפנות וכו' ובכך מנעה מהם את הבסיס להשכלה שתאפשר להם להתקדם שווה בשווה עם הישראלים הוותיקים.

כמו שאר אזרחי אפריקה השחורה ( Sub Sahara) רמת ה IQ הממוצעת נמוכה מזו של אזרחי המערב ביחד עם התרבות השבטית (להשאר מסוגרים) הביאה ליצירת גטאות מרצון ומעט מדיי התחככות עם האזרחים הוותיקים.

ערעורו של תפקיד ומעמד האב\גבר במשפחה גרם להמון אלימות בעדה. לדוגמא, בעוד שהאתיופים מהווים רק 1.7 אחוז מסך האוכלוסיה בישראל 13% מהנשים שנרצחו בשנה החולפת על רקע "אלימות במשפחה" הן בנות העדה.

אינני יודע את המספרים המדויקים אבל אני יודע בוודאות שבסוגים מסוימים של עברות, בעיקר פריצות ועברות רכוש האחוז של בני העדה גבוה באופן לא פרופורציונלי למספרם היחסי כאזרחי המדינה.

אלו העובדות למיטב ידיעתי.

באשר לפרשנות............

לדעתי ולדעתי בלבד - זו העליה המפונקת ביותר, על אף עליה לא שפכו את כמויות הכסף ששפכו וממשיכים לשפוך עד עצם היום הזה, זו חברה, כמו החברה השחורה בכלל, באפריקה ובארה"ב שלא מסוגלת להתבונן פנימה, שום ביקורת עצמית, תרבות של בכיינות ו"מגיע לי", צעירי העדה חיים בסרט שהם כמו השחורים בארה"ב ומאמצים התנהגות גנגסטרית כפי שהם רואים בסרטים, במקום לשמוח על ההשקעה של המדינה בשיטור מוגבר... והלוואי עלי יותר שיטור ברחובות במקום בו אני גר, הם רואים זאת כ"שיטור יתר" וכאילו שמנסים להקשות עליהם במקום להבין שהמטרה בשיטור מוגבר היא לייצר שקט ובטחון מוגברים במרחב הציבורי.

"פרופיילינג" - שיטה מקובלת בכל העולם למקד אמצעים בקבוצות מועדות לבעיות, כמו אנשים ממדינות מסוימות, מישובים מסוימים ועוד. לא היה "פרופיילינג" אלמלא התגבשה בסטטיסטיקה המשטרתית מאסה של עברות המיוחסות לקבוצה מסוימת באוכלוסיה.

ראו מקרה יהודה ביאדגה ז"ל.

מוואלה-

מחקירה ראשונית עולה כי בני משפחתו של הצעיר דיווחו למוקד 100 כי הוא החל להשתולל בבית ויצא עם סכין לרחוב. לטענת המשטרה, הצעיר בן העדה האתיופית, נע במהירות לעבר שוטר כשהסכין בידו, שחש בסכנה ופתח לעברו בירי. "

בן אדם רץ לעבר שוטר עם סכין שלופה, שוטר שהגיע למקום בעקבות קריאה של בני המשפחה - ומה הציפיה של העדה? שהשוטר לא יגיב? לא יגן על עצמו?

האמת והעובדות לא מעניינות... העיקר המיסכנות.


במקרה של החייל דמאס פקאדה, צפיתי בסרטון כמה וכמה פעמים ואני לחלוטין מאמין שלאור ההתרחשויות בסרט והנסיבות בהם הדברים התרחשו החייל "יצא בזול" ומשטרת ישראל, ולא בפעם הראשונה, הייתה מוכנה "להעלות שוטר פשוט על המזבח" רק כדי לצאת טוב בעיניי התקשורת והעדה., לקנות שקט תעשייתי על גבו של ש"ג.

ולראיה, במח"ש החליטו שהשוטר היה בסדר ולמרות זאת פוטר מהמשטרה.

וחלקה של העיתונות בהסתה? הנה כפי שדברים מדווחים בטלוויזיה

האך מקרה הוא שבסרטון המשודר לא רואים מה קדם לרגע בו השוטר והחייל מתעמתים, או מה קורה רגע אחרי שהם == מוותרים == ולא אוזקים אותו??

https://www.youtube.com/watch?v=_ZIqR7kJgSw



לא מקרה.


בסרטון המלא ניתן לראות כיצד החייל אינו ממלא הוראת השוטר להתרחק מאזור שמטופל ע"י חבלן משטרה באירוע של חפץ חשוד, השוטר דורש מהחייל להתרחק מהאזור ואילו החייל מחליט ומתעקש להתקדם דווקא בכיוון אליו נאסר עליו ללכת. אי מילוי הוראת שוטר בתפקיד זו עברה על החוק. אח"כ מגיעה ההתכתשות והצורך להפעיל כוח סביר על מנת לאזוק. לא היה מתנגד למעצר לא היה צורך בהפעלת כח.

לא מראים לכם איך השוטרים משחררים את החיל וזה בתגובה מרים אבן גדולה ומתקרב לשוטרים בצעדים מאיימים.... מי רוצה להגיד לי שפעולה כזו אינה איום ברור?

https://www.youtube.com/watch?v=w3g8ZEchFG4



אבל, ומנסיון, הצעירים שונאים את המשטרה ולא יפספסו הזדמנות להתחכך עם שוטר. דווקא בגלל שהמשטרה מרוככת ומפוחדת אנשים מרשים לעצמם להרים יד על שוטרים,להרים ולזרוק אבנים, להתנצח ולהתמקח, הם כבר רגילים שמפחדים מהם.

אלו השוטרים שאתם רוצים? כאלו שיראו פשע ועבריינות ויסתכלו לצד השני מפחד לא להסתבך עם העיתונות או "נעלבים מקצועיים"? הרי בארה"ב במקרה כזה כבר היה מחורר מכדורים, ובצדק.

ואני מאמין שדברים מאד דומים קרו גם בקריית חיים, שוטר הותקף, ולא ע"י נער אחד אלא יותר, אבנים הושלכו גם על משפחתו ואלו לבד כבר מהווים עילה לשליפת אקדח וביצוע ירי.

אגב, למי שלא יודע, "ירי אזהרה" בוטל מזמן, אקדח נשלף כדי לירות. למי שלא היה בחיים בשטח אולי כדאי ללמוד קצת על המציאות... באיזו מהירות יכול פושע עם סכין או אבן להגיע לשוטר? אולי כדאי שתצפו בסרטון הזה כדי להבין מה קורה בשטח, ולפני שאתם ממהרים לשפוט אדם שמעולם לא הייתם בנעליים שלו.

https://www.youtube.com/watch?v=js0haocH4-o
thhIyghst
לפני 4 חודשים • חמישי, 4 ביולי 2019, בשעה 15:32
thhIyghst • חמישי, 4 ביולי 2019, בשעה 15:32
קשה לי מאד לגבש דעה על הנושא, אבל אני מוכרחה להודות שהמון פעמים הרגשתי בשיח עם בני העדה בכל מיני פרוייקטים של מעורבות חברתית שהשתתפתי בהם שאין שם כ"כ יכולת להתבונן פנימה ושאכן יש שם סוג של 'פינוק יתר' ותחושת 'מגיע לי'.

גם שמתי לב למשהו מעניין נוסף ברשתות החברתיות - אני שמה לב כמה הנושא הזה מקומם עולים מהריה"מ לשעבר כמוני - הדבר שהם חוזרים עליו המון הוא שלא קיבלנו שליש ממה שהם קיבלו; לא משכנתא בריבית אפסית, לא העדפה מתקנת ולא מלגות.

מעבר לזה, כשהשתתפתי בקבוצת שיח כלשהי בה בחור שעלה מאתיופיה סיפר את סיפור העליה שלו, זה הרגיש לי שהוא לא ממש מודע/סופר את סיפורי העלייה של שאר העדות מפני שהוא דיבר ודיבר על כמה שזה התפקיד של כולם להפיץ את סיפור העליה של יהודי אתיופיה, את הקשיים שהם חוו, את האפליה שהם חווים עכשיו, ושממש כל אחד ואחת מאיתנו צריכים לצאת ולבצע הסברה בתחום בשמם - שזו הסולידריות שהם מצפים משאר הישראלים; ואני ישבתי שם והשתהייתי וחשבתי לעצמי "למה?!", לא שיש לי משהו נגד ואני אכן חושבת שהסברה כזו היא חשובה אבל אני לא *מצפה* (על גבול הדורשת) מאחרים שיסתובבו ויספרו את סיפור העליה וקשיי העליה של יהודי ברית המועצות לשעבר, ומן הסתם שהוא עצמו לא עושה את זה - אז למה שיצפה מאחרים לעשות זאת עבורו?

זיכרון לא מאד קשור:
אני זוכרת שצפיתי בסרט 'צלאח, פה זה ארץ ישראל' שהראו בו את האופן המפלה בו שיכנו עולים ממדינות ערב (דימונה, ירוחם - כקו אש ראשוני שתוחם שטח יהודי מהערבים) לעומת השיכון של הפולנים שהגיעו אחרי השואה (רמת אביב ג' וכו'), ואיך שלאלו נתנו עמידר שלא יכלו להוריש או להמיר למגורים במרכז, ולאלו נתנו דירות שבסופו של דבר הפכו לשלהם - זה היה מזעזע לראות את זה, וכשראיינו את האדם שהיה מבין אלו שהחליטו על המתווה הזה הוא אמר משהו מזעזע אבל גם נכון; הוא אמר "כשאני הגעתי לפה, לא היה מישהו שידריך אותי, וישכן אותי ויביא לי לחם ומים ומגורים - כשאני הגעתי לפה אכלתי חצץ וייבשתי ביצות". זה השאיר בו רושם עמוק, מסוייג, ומבלבל, אבל יש בזה משהו; כמובן שאסור להמשיך מתווה של הפליה, אבל נדמה לי שקל לפספס את הכלום שהיה פה בארץ בהתחלה ולא לראות את זה שכל עליה שהגיע התיישבה בסופו של דבר על משהו שעליות קודמות בנו ביזע, דם ועבודת כפיים - כי בעצם ממש לא היה פה שום דבר כשהעליות החלו, ברמת ה "והארץ, הייתה תוהו ובוהו, וחושך, על-פני תהום; ורוח אלוהים, מרחפת על-פני המים.", רק שלא היה אלוהים שעשה פה אור, וחושך, וחשמל ופסי רכבת - אלא עליות קודמות שעמלו על זה, ולכן גם מה לעשות הגיוני שיהיה להן יותר ממישהו שעלה בזה הרגע.

בכל אופן, אני בעיקר מקווה שהדברים ירגעו בגלל שזה באמת נהיה סופר אנרכי - מודה שהפירוטכניקה מרשימה אבל קשה לי לראות איך זה הולך לשנות משהו.
אני גם חושבת שכל המחאה הזאת היא ייצוג מוחשי של מה שקורה פה במדינה בשנים האחרונות, שזה הרבה מעבר לאתיופים ושוטרים.
    התגובה האהובה בשרשור
israelislave
לפני 4 חודשים • שני, 8 ביולי 2019, בשעה 08:17
israelislave • שני, 8 ביולי 2019, בשעה 08:17
"זיכרון לא מאד קשור:
אני זוכרת שצפיתי בסרט 'צלאח, פה זה ארץ ישראל' שהראו בו את האופן המפלה בו שיכנו עולים ממדינות ערב (דימונה, ירוחם - כקו אש ראשוני שתוחם שטח יהודי מהערבים) לעומת השיכון של הפולנים שהגיעו אחרי השואה (רמת אביב ג' וכו'), ואיך שלאלו נתנו עמידר שלא יכלו להוריש או להמיר למגורים במרכז, ולאלו נתנו דירות שבסופו של דבר הפכו לשלהם - זה היה מזעזע לראות את זה, וכשראיינו את האדם שהיה מבין אלו שהחליטו על המתווה הזה הוא אמר משהו מזעזע אבל גם נכון; הוא אמר "כשאני הגעתי לפה, לא היה מישהו שידריך אותי, וישכן אותי ויביא לי לחם ומים ומגורים - כשאני הגעתי לפה אכלתי חצץ וייבשתי ביצות". זה השאיר בו רושם עמוק, מסוייג, ומבלבל, אבל יש בזה משהו; כמובן שאסור להמשיך מתווה של הפליה, אבל נדמה לי שקל לפספס את הכלום שהיה פה בארץ בהתחלה ולא לראות את זה שכל עליה שהגיע התיישבה בסופו של דבר על משהו שעליות קודמות בנו ביזע, דם ועבודת כפיים - כי בעצם ממש לא היה פה שום דבר כשהעליות החלו, ברמת ה "והארץ, הייתה תוהו ובוהו, וחושך, על-פני תהום; ורוח אלוהים, מרחפת על-פני המים.", רק שלא היה אלוהים שעשה פה אור, וחושך, וחשמל ופסי רכבת - אלא עליות קודמות שעמלו על זה, ולכן גם מה לעשות הגיוני שיהיה להן יותר ממישהו שעלה בזה הרגע. "

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

1) למה פוסט כזה חשוב ב"הבליינים" במקום" ב"כללי" למשל? הוא פשוט נקבר כאן וחבל icon_sad.gif

2) עוד צעד מאד לא "תקין פוליטית" שאעשה בעניין ה"זכרון לא קשור"

כאשר אהוד ברק ביקש סליחה מ"עדות המזרח" באשר ליחס של האשכנזים אליו חשתי צורך עז להקיא... מכעס ובוז.

צריך להסתכל על התמונה הגדולה יותר ואז דברים יתבררו לאשורם.

רוב העליות הגדולות טרום מלחמת העולם השניה היו אשכנזיות, ומאד ציוניות, הן אלו שהגיע לשממה והפרו אותה, טיפחו אותה, ולמרות ההתנגדות האנגלית והערבית הביאו אותה למה שהייתה ערב הכרזת המדינה....

ערב הקמת המדינה היה פה רוב אשכנזי ולפיכך שלטו פה, ובאופן טבעי, אדריכלות אירופית, תרבות אירופית, ספרות אירופית, חינוך בסגנון אירופי וכו,.

יתרה מכך, הרצל, בחזונו, בכלל לא לקח בחשבון (וספק אם בכלל היה מודע לקיומם) את יהודי אסיה והמאגרב, כל הרעיון היה להקים "אלטאנוילנד", מושג בעל משמעות כפולה. "ארץ ישנה חדשה" קרי חזרה מחודשת לארץ אבותינו וגם ארץ חדשה מבוססת על עקרונות הארצות "הישנות" מהן הגענו.

כאשר ההכרזה על הקמת מדינת ישראל כבר הייתה בהליכים פרקטיים, מבוססים על הסכמי וועידת סן רמו - https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%95%D7%A2%D7%99%D7%93%D7%AA_%D7%A1%D7%9F_%D7%A8%D7%9E%D7%95

והכרזת בלפור התגברו גלי העליה המערבית.

במקביל, ובעקבות שינויים פוליטיים במדינות ערב חלה הרעה בחייהם של היהודים במדינות ערב ואיסלם והחלה עליה משם לישראל שזה עתה הוקמה.

התוצאה, תוך עשור הגיעו לכאן כ 800,000 עולים, מספר שהיה דומה למספרם של אזרחי מדינת ישראל היהודיים ערב ההכרזה. המדינה במצב מלחמה נגד 8 מדינות ערב, הקופה ריקה, וצריך לקלוט את העולים.

עובדתית, בעוד שלעולם מהמערב היו יותר מקצועות פרגמטיים למדינה בהקמה (רופאים, מהנדסים, אדריכלים, מורים ועוד) לרוב העליה מהמזרח לא היו כישורים כאלו ורובם היו בארצות מוצאם סוחרים או אנשי כפיים, ומסיבה זאת המדינה העדיפה לטפח את אלו שתרמו לה ישירות באותם ימים, וזו בדיוק הסיבה שהמישורים החינוכי\תרבותי היו מושפעים מהמערב, אבל, בניגוד לסיפורים, גם אשכנזים רבים הופנו למעברות, לעיירות פיתוח, לעבודות יזומות וכל אותן " רעות חולות " עליהן מתלוננים חלק מהמזרחים עד עצם היום הזה.

גם ההכלללה "יהדות המזרח" אינה נכונה, היו הבדלים תהומיים בין היהודים שהגיעו ממדינות בהם שלטו הבריטים מול המדינות עליהן שלטו הצרפתים.. סוריה, לבנון, עיראק ומצריים מול מרוקו, אלג'יר ולוב.

אבל הזמן עושה את שלו, היום התרבות השולטת היא של המזרחים, ומדינת ישראל... מה שנהיה ממנה.... כל אחד ודעתו האישית.