לילה טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

ג'נדר והגדרות עצמיות

סווריןן
לפני שנתיים • 5 בפבר׳ 2022
סווריןן • 5 בפבר׳ 2022
רק אמירה לגבי פוביה בזיקה לטראנספוביה: פוביה היא בסדר, תגובה בהחלט מתבקשת למשהו מערער זהותית, קרי, אדם שמבקש להגמיש את מגדרו/מינו/היחס בין השניים. ברור שזה מפחיד, ואין שום סיבה להכחיש זאת. להפך, צריך להתחיל ממבט כן, בלתי מעושה, אל מכלול התחושות שמשהו כזה מעורר אצלך. הנקודה אינה הפחד, הפוביה, אלא מה עושים איתה. אם מתמודדים עם הפחד דרך רדיפה של מי שמפעיל אותו, זה רע. אם מנסים להבין יותר, מתחילים את הדרך לקבלה.

גם אני לא הבנתי מה בפוסט שפתח את השרשור הצדיק את ההתקפה על זו שכתבה אותו. אודה שהנימה של הנזיפה--מעיין לאות בנוגע לצורך להסביר מדוע הפוסט פוגעני, כאילו שזה מובן מאליו לכל מי שעיניו בראשו--נראתה לי כוחנית...
Alatar​(שולט){Foxy LAB}

Re: ג'נדר והגדרות עצמיות

Alatar​(שולט){Foxy LAB} • 5 בפבר׳ 2022
בכוח המוח כתב/ה:
כמה שאלות סקרניות, כי אני לא מגובשת עד הסוף עם ההבנה של זה, וזה מעניין בעיני ואולי גם בעיני אחרים:

1. נניח (רק לצורך הדיון) שאני מחליטה להגדיר את עצמי כגבר, למרות שהג'נדר שלי הוא נקבה, האם אני צריכה לשנות משהו במראה, או בהתנהגות לשם כך, או שזה רק עניין של הגדרה עצמית? אם התשובה היא שזה רק עניין של הגדרה עצמית, זה לא מרוקן מתוכן את ההגדרה? כמה מכם תסכימו להתייחס אלי כגבר לכל דבר ועניין, למרות שהשוני הוא רק בהגדרה, וכמה מכם באמת תחושו כך, ולא תתנהגו כך רק כי אתם מנומסים?

2. למה בעצם הג'נדר שלי אמור להפריע לי להרגיש, להתנהג ולהראות איך שבא לי, והאם זה לא מייצר קיבוע של תפקיד, מראה, התנהגות של כל ג'נדר, ולמעשה נוגד את המגמה הברורה הנוגעת לחופש של הפרט לראות ולנהוג עם עצמו איך שבא לו, כשהג'נדר הוא בעצם פרט שולי? למה לא להרתם ולהלחם עבור הגישה הזו שגבר או אישה יכולים להרגיש ולהראות איך ומה שבא להם, כחלק מהבחירה שלהם? זה לא יאפשר יותר פתיחות במקום הנכחת השונות?

3. האם גברים ונשים שמגדירים כאן את עצמם (בכלוב) בשונות מהג'נדר שלהם, מגדירים כך את עצמם גם במציאות? אם לא, למה לא? מה בעצם זה נותן? ואם אתם נעים בין העולמות כי ההגדרה שלכם מורכבת או נזילה, למה לא להגדיר משהו קווירי יותר?

4. האם החלפת הג'נדר מייצרת בעיקר ריגוש מיני? האם בתקופות שהליבידו פחות נוכח, הצורך משתנה? האם השינוי בהגדרה מייצרת ריגוש שונה? נניח, למרות שאתם מוגדרים סטרייטים, כשאתם מגדירים את עצמכם שונה, האם אתם נמשכים גם לבני מינכם?

5. האם אם חושבים שהגיעה העת להסדיר בעברית לשון דומה לזכר ונקבה ובכך להקטין את הזרקור על הג'נדר?

6. האם לדעתכם שיח שנוגע למקום הזה, הוא לגיטימי? האם יש בכך משהו פוגע מעצם השיח? מדרך השיח?

כמובן שלא חייבים לענות על הכל. כמובן שלא חייבים לענות רק מידיעה עצמית, אלא גם מאינטראקציות.

1. הגעתי מאוחר למסיבה, והאמת שהדבר שהכי צרם לי בעין בשאלה (ההבדל בין מין למגדר, בין sex ל- gender) כבר קיבל תשובה הולמת. כדאי לעשות את ההבחנה הזאת, כמו גם לזכור שבשביל חלק גדול אם לא לרוב המכריע של האנשים שהסוגיה הזאת באמת נוגעת בהם - זה לא עניין טריוויאלי. זה לא להתעורר בוקר אחד ולהחליט "בא לי". זה תהליך שעל פי כל הדברים ששמעתי הוא הליך מייסר. מכאן, אם אדם מציג את עצמו במגדר שונה מהמין הביולוגי שלו (ככל שזה ברור לעין), צריך לדעת לכבד את זה. החלק השני של הסעיף הראשון שלך קצת מוזר -- הגדרה עצמית, היא בהגדרה - עצמית, בין אם מישהו אחר יכיר בכך או לא. אין ועדות קבלה או אישור. עכשיו אם מישהו בוחר שלא לכבד את ההגדרה העצמית שלך - צריך לשאול מה זה אומר על אותו האדם. אני לא צריך "לחוש" כך, אני לא צריך לעשות שום דבר, פרט ללכבד את הבחירה של האדם האחר.

2. המין שלך לא אמור להפריע לך לעשות שום דבר. זאת התיאוריה. מעשית, בחברה בה אנחנו חיים, קל יותר לזהות תבניות, וזה לא משהו שהולך להשתנות בקרוב. לכן, השאלות האלה תיאורטיות יותר מבחינתי. ובלי קשר - כמו שהוזכר כבר קודם, יש גם אנשים שמגדירים את עצמם כג'נדר-פלואיד, מה שאומר שהם יכולים להגדיר את עצמם גם וגם.

3. לא יכול לענות לשאלה הזאת.

4. אני חושב שפה אולי הנקודה בה אנשים שהנושא הזה בקרבם עלולים להפגע. בשביל מרבית הטראנסים שאני מכיר, העניין הזה הוא לא "בשביל הכיף" או "לריגוש". מדובר בזהות מגדרית, שהוא נושא לא קטן בכלל בזהות הכללית של כל אדם. להציג את זה על פניו כגחמה שעושים אותה בשביל הריגוש המיני (יתכן שיש כאלה שעושים את זה, אבל בוודאות לא רובם), מקטין אותם. בנוגע ל"האם אתם נמשכים לבני מינכם" -- גם פה - חשובה ההבחנה בין זהות מגדרית למשיכה מינית. לא חסרות דוגמאות של זכר שהפך לאישה (זהות מגדרית) ונמשך לנשים.

5. אני לא חושב שאפשר להכריח שינויים כאלה על שפה בבת-אחת. שפה היא דבר חי, היא משתנה כל הזמן ומתאימה את עצמה לתקופה. אם רוח הדברים תמשך כך עוד כמה שנים, השפה תתאים את עצמה.

6. שיח מכבד הוא לגיטימי. שיח שופט, פוסל ומקטין - (מבחינתי) הרבה פחות. כלומר, זה לא ימנע מאנשים לנהל אותו, אבל אני לא אשתתף בזה. אני משער שלאנשים שזה בוער בהם, עצם הערעור על "האם בכלל יש דבר כזה אנשים טרנסים" והכללה של כולם בתור חולים - עצם הדיון יהיה פוגע.

לסיכום:
זהות מגדרית וזהות מינית אינם אותו הדבר
זהות מגדרית לא צריכה להיות תואמת ביולוגית. יש בחורות עם פין ובחורים עם פות.
"שינוי מין" בהקשר של ניתוח התאמה מגדרית זה לא צעד חובה, ולא יכול או צריך להיות תנאי בהכרה בהגדרה העצמית של האדם.
דיספוריה מגדרית היא דבר אמיתי שאחראי לאובדנות של אנשים רבים.
אפליה נגד וטירגוט של אנשים טרנסים זה דבר שקורה כל הזמן
אמירות כמו "ג'נדר זה משהו מולד, אי אפשר לשנות אותו" הן בהגדרה טרנספוביות כי הן שוללות את הזהות המגדרית של אדם. זה ברמת הבורות של "אפשר לרפא הומואים".

ואני חושב שאפשר וכדאי לדבר על הדברים האלה. אני, למשל, כשאני מנהל שיחה עם מישהו/י טרנס/ית, אני פשוט שואל "איך לפנות אליך?". גיליתי שזה עושה את החיים להרבה יותר קלים, ומהצד השני מעריכים את הנכונות שלך.
זאלופון​(שולט)

Re: ג'נדר והגדרות עצמיות

זאלופון​(שולט) • 5 בפבר׳ 2022
בכוח המוח כתב/ה:
כמה שאלות סקרניות, כי אני לא מגובשת עד הסוף עם ההבנה של זה, וזה מעניין בעיני ואולי גם בעיני אחרים:

1. נניח (רק לצורך הדיון) שאני מחליטה להגדיר את עצמי כגבר, למרות שהג'נדר שלי הוא נקבה, האם אני צריכה לשנות משהו במראה, או בהתנהגות לשם כך, או שזה רק עניין של הגדרה עצמית? אם התשובה היא שזה רק עניין של הגדרה עצמית, זה לא מרוקן מתוכן את ההגדרה? כמה מכם תסכימו להתייחס אלי כגבר לכל דבר ועניין, למרות שהשוני הוא רק בהגדרה, וכמה מכם באמת תחושו כך, ולא תתנהגו כך רק כי אתם מנומסים?

2. למה בעצם הג'נדר שלי אמור להפריע לי להרגיש, להתנהג ולהראות איך שבא לי, והאם זה לא מייצר קיבוע של תפקיד, מראה, התנהגות של כל ג'נדר, ולמעשה נוגד את המגמה הברורה הנוגעת לחופש של הפרט לראות ולנהוג עם עצמו איך שבא לו, כשהג'נדר הוא בעצם פרט שולי? למה לא להרתם ולהלחם עבור הגישה הזו שגבר או אישה יכולים להרגיש ולהראות איך ומה שבא להם, כחלק מהבחירה שלהם? זה לא יאפשר יותר פתיחות במקום הנכחת השונות?

3. האם גברים ונשים שמגדירים כאן את עצמם (בכלוב) בשונות מהג'נדר שלהם, מגדירים כך את עצמם גם במציאות? אם לא, למה לא? מה בעצם זה נותן? ואם אתם נעים בין העולמות כי ההגדרה שלכם מורכבת או נזילה, למה לא להגדיר משהו קווירי יותר?

4. האם החלפת הג'נדר מייצרת בעיקר ריגוש מיני? האם בתקופות שהליבידו פחות נוכח, הצורך משתנה? האם השינוי בהגדרה מייצרת ריגוש שונה? נניח, למרות שאתם מוגדרים סטרייטים, כשאתם מגדירים את עצמכם שונה, האם אתם נמשכים גם לבני מינכם?

5. האם אם חושבים שהגיעה העת להסדיר בעברית לשון דומה לזכר ונקבה ובכך להקטין את הזרקור על הג'נדר?

6. האם לדעתכם שיח שנוגע למקום הזה, הוא לגיטימי? האם יש בכך משהו פוגע מעצם השיח? מדרך השיח?

כמובן שלא חייבים לענות על הכל. כמובן שלא חייבים לענות רק מידיעה עצמית, אלא גם מאינטראקציות.

1. אם תגדירי את עצמך כגבר ותבקשי שיתייחסו אלייך בלשון זכר, אתייחס אלייך בלשון זכר. האם אחשוב שאת גבר? לא. ההגדרה העצמית שלך לא משנה את האופן שבו אני תופס את המציאות. אחשוב שאת אישה שמזדהה כגבר.

2. מסכים. גבר או אישה יכולים להרגיש, להתנהג ולהראות איך שבא להם מבלי שהדבר ישפיע על היותם גבר או אישה. ככל שנתעקש כי גבר מרגיש ומתנהג X ואישה מרגישה ומתנהגת בצורה Y, נחזק סטראוטיפים שלקח שנים רבות לערער.

5. עברית היא שפה ממוגדרת, כמו ספרדית, צרפתית ושפות רבות אחרות. אין היגיון בייחוס מין לדוממים ויש טעם לפגם בפנייה זכרית לקבוצת נשים, אבל הניסיונות לשנות (אתםן, ילדימות, א.נשים וכו') גרועים מן המחלה.

6. יש משהו פוגעני בצנזור השיח ובדה-לגיטימציה של כל מי שחושב אחרת, או אפילו רק מעלה תהיות. השאלה מה הופך אדם לזכר או נקבה ומה בכלל המשמעות של "אישה" ו"גבר" היא מרתקת וניתן להשיב עליה בכל מיני דרכים, הגיוניות יותר או פחות. הניסיון להשתיק את הדיון הזה כפוגעני וכך לכפות תשובה ספציפית אינו ראוי, בפרט כאשר יש לדבר השלכות שאינן רק תיאורטיות, כפי שציינה מרי ג'יין.
sm69​(שולט)
sm69​(שולט) • 5 בפבר׳ 2022
לדעתי יש הבדל בין הזהות האישית כפי שאדם כל שהוא בוחר לראות את עצמו
לבין מצב שבו הוא דורש מהחברה ומאלץ אותה להתייחס בהתאם לרצונות שלו גם אם זה נוגד את השקפתם והאמונות שלהם.

ואני ארחיב.

כל אדם באשר הוא אדם, רשאי לראות את עצמו על פני כל האפשרויות המגדריות.
זו חירותו הפרטית לתפוס את עצמו כפי שהוא בוחר או בוחרת.
ייתרה מכך, זה בסדר גם לבקש ממי שמשוחח איתך, לפנות בלשון הרצויה לך.
אישית, במפגשים חברתיים שבהם אני מבחין שמי שעומד מולי נמצא עם זהות מגדרית שלא ממש ברורה לי עד הסוף, אני שואל באיזו לשון לפנות, כי אני רוצה לכבד את הבחירה של מי שמולי לגבי זהותו או זהותה.

מאידך..
לדוגמא..
לא יכול מי שיש לו איברים זכריים להיכנס למלתחות נשים בבריכה או בכל מקום אחר רק כי הוא רואה את עצמו כאישה.
לא יכולה מי שנולדה כאישה ותופסת את עצמה כגבר, לדרוש מרב אורתודוקסי לחתן אותה/אותו עם גבר אחר.

חירויות הפרט של מי שבוחר לתפוס את עצמו בצורה שונה מכפי שביולוגית הוא נולד..
לא יכולה לגבור על החירויות והתפיסה של כלל הציבור שתופס את הדברים אחרת.

אתן עוד דוגמא טיפה בוטה אבל שתבהיר את הטענה למגבלה של החירות האישית..

נודיסטים יכולים להרגיש חופשי עם מי שהם ולחוות את החופש המוחלט שבעירום, ואישית אני מוקיר את החוויה הזו, אבל במקומות שהוגדרו לכך..
הם לא יעשו את זה במרחב הציבורי ששם יש ילדים קטנים..
הורים שכאלו לא יקחו את ילדיהם לגן או לבית הספר כשהם עירומים..

יש וצריך שיהיה איזון בין החירויות.

כתבתי את הטקסט בלשון זכר כי זו הלשון שלי, ואין צורך להעיר למה לא השתמשתי בכל הפעלים המגדריים האפשריים..
כבר ניהלתי שיחה שכזו ובשלב מסוים זה נהייה מעיק כל ה הוא /היא/הם/הן/ כדי שאף אחד מהמשתתפים/פות וכו', לא יעלבו כי דיברתי בלשון זכר.
icon_smile.gif icon_smile.gif
Alatar​(שולט){Foxy LAB}
לפני שנתיים • 6 בפבר׳ 2022
Alatar​(שולט){Foxy LAB} • 6 בפבר׳ 2022
איזונים בין חרויות זה דבר חשוב (באמת), יחד עם זאת, בעשור או שנים האחרונים שמים יותר דגש על חרויות הפרט ועל הגדרה עצמית.
סיבות כגון "זה פוגע בהשקפתי ו/או באמונות שלי" כבר לא מספיקות על מנת להפלות אדם.

אדם שנולד זכר יכול להגדיר את עצמו כאישה, ואם זה נעשה בתהליך מסודר - היא יכולה לדרוש שתרשם כך במשרד הפנים, להתחתן במדינה שלה וכל דבר אחר שאישה רשאית לו במסגרת החוק, ודבר זה צריך לגבור (לדעתי) על זכותו של אדם אחר במדינה שיטען שזה פוגע בהשקפת עולמו או באמונה שלו. אני חוזר על מה שכתבתי קודם -- הליך כזה של שינוי מגדרי הוא לא גחמה, הוא לא דבר שנעשה בקלות דעת או כלאחר יד. הוא תהליך שמגיע אחרי בחינה עצמית עמוקה, אחרי שאדם עובר ייסורים של "למה אני לא כמו כולם?", ייסורים שגובים קורבנות בנפש. חיפוש זריז ברשת על מחשבות אובדניות ונסיונות אובדנות בקרב טרנסים צעירים (13-24) מעלה מספרים מפחידים (1)

אני לא יודע למה בדיונים על טרנסים ישר הולכים לשירותים או למקלחות ציבוריים (נושא שנדון רבות בויכוחים בארה"ב - האם מותר/צריך שירותי יוניסקס בבתי ספר, על מנת שנערים ונערות טרנסים יוכלו ללכת לשירותים בשלווה בבית הספר שלהם). לתחושתי מדובר על הסחת דעת במקום להתעסק בסוגיה הראשית. אם מישהי היא אישה (גם אם יש לה אברי מין זכריים) - היא יכולה ללכת לשירותי נשים.

אני לא חושב שההשוואה לנודיזם היא רלוונטית. זה לא באותה הסקאלה. להיות טרנס זאת לא שאלה של נוחות, וזה לא אותו סוג של ביטוי עצמי.

אני מסכים שהשיח סביב הנושא היום אינו מעודד ריבוי דעות, והייתי רוצה שהדבר ישתנה. מהצד השני, אני יכול להבין את הרגישות הגבוהה שיש בצד שחווה אפליה ורדיפה. כן, יש מקרי קיצון, שבהם צריך להפעיל יותר שיקול דעת אובייקטיבי ולא להכנע למשטרת ה- PC. כמו שצויין קודם בשרשור - יש השלכות מעשיות לדברים.
וכמובן שיש השתקה והתנפלות על מי שהדברים שהוא אומר נתפסים כמערערים על הלגיטימציה הטרנסית -- ג'יי.קיי.רולינג, למשל, הוקעה כטרנספובית, כי היא שאלה שאלה היפותטית (אני מקווה) של מה עושים עם אנס שמגדיר את עצמו אישה - האם שמים אותו/ה בכלא נשים או לא. האם רולינג היא טרנספובית? לדעתי לא. האם להגיד שמין ביולוגי קיים ושהבדלים ביולוגיים קיימים הם אמירה טרספובית? לדעתי לא.
האם אני יכול להבין למה אנשים שזה בוער בהם רגישים יותר? כן.

יש דמיון רב בין מה שאנחנו רואים עכשיו עם טרנסים, למה שהיה לפני 20 שנים (ועד היום) עם הומואים ולסביות. החברה השמרנית תתנגד, יגידו שזה מערער את יסודות החברה, יגידו שזה משחית את הנוער, יגידו שזה גורם להם להרגיש לא בנוח, יגידו ויגידו, ובסופו של דבר, אני מקווה, תהיה קבלה. טרנסים לא אורבים מחוץ למלתחות ציבוריות כדי להציץ לבני המין הביולוגי השני. הם לא באים לעשות למישהו דווקא. בסופו של דבר, מדובר באנשים שרוצים לחיות עם הסביבה, ובעיקר עם עצמם, בשלום.

יצא לי לדבר עם אנשים טרנסים, וגם בין חברי הקהילה הזאת תמצא דעות חלוקות בקשר לאותם הנושאים. אני חושב שדיון מכבד שאינו שולל את הלגיטימיות של הצד השני הוא הכרחי, והלוואי והיו הרבה כאלה.

---
(1) - https://www.forbes.com/sites/dawnstaceyennis/2021/05/19/terrible-time-for-trans-youth-new-survey-spotlights-suicide-spike---and-hope/?sh=2550ff5c716e
JunkyRuby{MyLexicon}
JunkyRuby{MyLexicon} • 6 בפבר׳ 2022
זאלו -
לגבי ספרדית, יש שם שינוי גדול עכשיו לגבי פניה לא מגדרית.
למשל שימוש בסיומות כמו e , x ואפילו @
הטיות כמו ארחנטינֶס
Les
Elle
וכדומה
זאלופון​(שולט)
זאלופון​(שולט) • 6 בפבר׳ 2022
JunkyRuby כתב/ה:
זאלו -
לגבי ספרדית, יש שם שינוי גדול עכשיו לגבי פניה לא מגדרית.
למשל שימוש בסיומות כמו e , x ואפילו @
הטיות כמו ארחנטינֶס
Les
Elle
וכדומה

ככל שידוע לי, זה לא ממש תופס. לפחות בארה"ב, זה פחות שינוי בספרדית ויותר שינוי שפרוגרסיבים אמריקאים מנסים לכפות על אמריקאים ממוצא היספני.

לפי סקרים שנערכו, רק כ-2% מן ההיספנים מזדהים עם המונח latinx. זאת לעומת לא פחות מ-40% שמוצאים את המונח הזה פוגעני כלפיהם. רוב דוברי הספרדית, כמו רוב דוברי העברית, לא מעוניינים שישחטו להם את השפה בשם אידיאולוגיות מגדר.
JunkyRuby{MyLexicon}
JunkyRuby{MyLexicon} • 6 בפבר׳ 2022
תופס. בוונצואלה זה בדרך לחוק של המועצה העליונה לשפה או שם בסגנון לא זוכרת ואין לי כוח לגגל סליחה, בארגנטינה פשוט מדברים כבר ככה.

שפה היא בסה"כ ראי של התקופה.