אחר צהריים טובים אורח/ת
עכשיו בכלוב

הפרעת אישיות נרקיסיסטית

איה74
לפני שנתיים • 14 באפר׳ 2022
איה74 • 14 באפר׳ 2022
מעניין למה חשוב לך לסנגר על נרקסיסטים? או סתם לחנך אותנו? קמפיין "כולם חושבים שאני לא רוצה, הם לא מבינים שאני לא יכול?".
יצא לי להכיר הכרות עמוקה בשנה האחרונה אשה נרקסיסטית. לקח לי זמן לשים את האצבע, בעיקר כי זה פחות נפוץ בקרב נשים.
אכן, יש שם בעיקר חולשה ענקית. חוסר יכולת להכיל כל מה שהוא לא "היא". אבל כמו שפרלין אמרה, קשה להיות אמפטיים כלפי מי שלא אמפטי.
אולי צריך לגלות יותר חמלה, באופן כללי, לכל מיניי אנשים. לי זה קשה, כשמדובר בכאלו שבאופן גס ובוטה לא יכולים לראות אחרים (זה הקריפטונייט שלי).
Queen Bambi{זדיינו}
Queen Bambi{זדיינו} • 14 באפר׳ 2022
היי, בא לי להעיד בתור אחת שיצאה מקשר עם נרקיסיסט ויש לה הפרעות נפש בעייתיות בפני עצמה (:
הבעיה העיקרית מול נרקיסיסטים, סוציופתים ופסיכופתים זה שהם לא רוצים להשתנות.
אין להם אמפתיה והם לא הולכים לטפל בעצמם.
לעומת זאת, חרדתיים, דיכאוניים, הפרעת אישיות גבולית, PTSD, C-PTSD, הפרעות דיסוציאציה, אכילה וכו' לרוב הולכים לטיפול, גם בשביל לשפר את מצבם האישי וגם בגלל האמפתיה שיש להם כלפיי ההרס הסביבתי שהם יכולים ליצור.
אני אגיד לך בכנות?
אני מאד נזהרת בחברת אנשים עם הפרעות נפשיות, כל הפרעת נפש שהם לא בטיפול או מודעות, לא רק נרקיסיסטים.
לפחות לשאר יש עוד איזו שהיא תקווה.
סנטוריון

Re: הפרעת אישיות נרקיסיסטית

סנטוריון • 14 באפר׳ 2022
בכוח המוח כתב/ה:
יחסית, כך נראה, אנחנו מנסים להיות כאן די פלורליסטים, מקבלים את האחר על שלל גווניו, קינקיו, הפרעותיו ובדס"מו.
עד שזה מגיע להפרעת אישיות נרקיסיסטית. עכשיו, אני מבינה את זה שאנשים בוררים להם את הפרטנרים והחברים שלהם כרצונם, וחלק אולי אינו מעוניין להתמודד עם בעלי הפרעות כאלה או אחרות, וזה בסדר. יחד עם זאת גיליתי שההתייחסות להפרעה הזו היא מגמתית, נאמרת כחלק מהאשמה, מלגלוג או נסיון להעליב.
למה Ptsd זה כאילו סבבה, ואף אחד לא יזרוק את זה לחלל כעלבון או האשמה, ואילו נרקיסיזם הם מוקצים, כאילו מדובר באיזה רוע מניפולטיבי שיש להם שליטה עליו, וצריך להעניש אותם על כך?

כי PTSD מתייחס לדברים שאדם חווה.
ונרקיסיזם מתייחס לדברים שאדם עושה.
בהנחה שאת מאמינה ברצון חופשי - וזו שיחה אחרת - על הראשון אין לאדם שליטה, ועל השני יש.

אפשר להחזיר אליך את השאלה: תרצי לנרמל פדופיליה?
(עריכה: וכדי להבהיר, בפארפראזה על הפוסט שלך, "למה PTSD זה כאילו סבבה [...] ואילו פדופילים הם מוקצים, כאילו מדובר באיזה רוע מניפולטיבי שיש להם שליטה עליו, וצריך להעניש אותם על כך?")
Zord​(מתחלף)
Zord​(מתחלף) • 14 באפר׳ 2022
אולי זה מקנאה? זה לפחות מה שהכוסיות אומרות כשמישהי לא אוהבת אותן.
איה74
לפני שנתיים • 15 באפר׳ 2022

Re: הפרעת אישיות נרקיסיסטית

איה74 • 15 באפר׳ 2022
סנטוריון כתב/ה:

כי PTSD מתייחס לדברים שאדם חווה.
ונרקיסיזם מתייחס לדברים שאדם עושה.
בהנחה שאת מאמינה ברצון חופשי - וזו שיחה אחרת - על הראשון אין לאדם שליטה, ועל השני יש.

אפשר להחזיר אליך את השאלה: תרצי לנרמל פדופיליה?
(עריכה: וכדי להבהיר, בפארפראזה על הפוסט שלך, "למה PTSD זה כאילו סבבה [...] ואילו פדופילים הם מוקצים, כאילו מדובר באיזה רוע מניפולטיבי שיש להם שליטה עליו, וצריך להעניש אותם על כך?")

אבל זה בדיוק מה שבכוח המוח אומרת, גם הפרעת אישיות נרקסיסית נובעת (לפי ההבנה היום) מהזנחה פושעת בילדות. משהו קרה להם כילדים, בדיוק כמו שמשהו קרה לפוסט- טראומטים.
ודרך אגב, רובנו פוגשים ביום יום "סתם" אגוצנטריים מנייקים. אלו עדיין לא בעלי הפרעת אישיות נרקסיסית. עד שאתה לא פוגש כזה מצב, אתה לא מבין עד כמה רחוק אפשר להיות בתוך התנהגות כזו. בדיוק כמו אישיות גבולית, עד שאתה פוגש כזה, ומבין שהרבה אחרים היו סתם נורמלים עם חינוך לקוי.
JunkyRuby{MyLexicon}
JunkyRuby{MyLexicon} • 15 באפר׳ 2022
איה74 הכל טוב ויפה אבל אני עדיין חוזרת לנק' המקורית שלי -
אדם יכול להיות נרקיסיסט בלי שיאובחן עם הפרעת אישיות נרקיסיסטית.

גם פינוק יתר ומחסור בגבולות ברורים מקושרים, לצד אופי, סביבה ועוד.

אז בלי קשר להשוואה הלא קשורה ל-ptsd.
להגיד על מישהו נרקיסיסט זה לא בהכרח לפגוע. לפעמים זה פשוט לציין תכונה בולטת בו שמנהלת אותו ומפריעה לו להיות אדם אמפתי, וכמובן שמה אותו במצוקה ברורה.

להגיד שמאדירים אנשים עם ptsd זה לא להבין, ובעיניי גם להקטין, פגיעה מאוד מאוד משמעותית ועמוקה. מספיק לשמוע מה קרה לאיציק סעידיאן או ראובן מגן.
בכוח המוח{Aion}
בכוח המוח{Aion} • 15 באפר׳ 2022
יש כאן המון אי הבנות:
ראשית אף אחד לא מאדיר אנשים עם ptsd, נאמר בדיוק ההיפך. זו תסמונת מאוד קשה, וקשה מאוד לחיות ולהתנהל עם חלק גדול מהאנשים האלה, בטח במערכות זוגיות.
אף אחד גם לא מקביל את התסמונת וההפרעה, זה ניתן רק כדוגמה לבעיה נפשית שבבסיסה טראומה, כפי שאיה הצביעה, ובצדק.
אנשים נרקיסיסטים שהם לא בעלי הפרעה, בניגוד לנאמר כאן, אינם בעלי מאפיינים שאליהן מתייחסת ההפרעה, שהיא הפרעה מאוד מורכבת, ופוגשת הצידה השני פסיכופתיה. זאת אומרת: הפרעת אישיות נרקיסיסטית, שכשיהיה לי זמן אני אכתוב עליה בפירוט רב יותר, היא הפרעה מורכבת שהטראומה שלה היא כנראה טראומה מתמשכת בילדות.
סנטוריון: למה לא להקביל באופן נכון? ראשית, הפרעת אישיות היא לא עצם ההתנהגות אלא עצם ההפרעה, כפי שבptsd הבעיה היא עצם התסמונת. ההתנהגות בשני המקרים היא פועל יוצא של טראומה.
לעניין פדופיליה, גם כאן לא הקבלת נכון: ראשית אני לא מבקשת לנרמל נרקיסיסטים, או פדופילים. מדובר באנשים חולים וסובלים, שההשפעה של המחלה שלהם מושתת גם על עצמם וגם על החברה, וצריך להדרש להשפעה שלהם על החברה, כמו גם על הסבל האישי שלהם ולמצוא פתרונות. (בניגוד לאיך שמצטייר כאן, בעלי ההפרעה בהכרח סובלים ממנה, ולא רק מי שבא איתם במגע).
אבל בהחלט אפשר לשאול על פדופיליה (ולא פדופילים) את אותה השאלה, לאור העובדה שמחקרים מראים שגם פדופיליה בבסיסה, נוצרת מטראומת ילדות הנוגעת לפדופיליה. העולם פשוט לא מחולק לשחור ולבן, רעים וטובים.
למה אני מתעניינת דווקא בהפרעת אישיות נרקיסיסטית (שדרך אגב, יש לה רצף), ולא למשל בפדופיליה?
כי לדעתי היא בעלת מתאם לצורך במערכות שליטה, סאדיזם ומזוכיזם, ובעלי ההפרעה (שהם אנשים חכמים מעל הממוצע הרבה פעמים, ושלל תכונות מושכות נוספות) יכולים להיות אבן שואבת במקום כמו הכלוב. יש גם סוגי אישיויות שנמשכות אולי יותר אחד לשני (אני לא מתמחה בתחום, סתם סקרנית בלי יותר מדי מידע) אולי המשלימה, מהבחינה של המשיכה היא אישיות גבולית (שגם בה מתקיים רצף), שגם אלה נמשכים למערכות שליטה, מזוכיזם וסאדיזם. אז למה זה בולט לי? כי דווקא במקום כמו הכלוב בו מתקיימת משיכה טבעית לאנשים בעלי ההפרעה, זו אחת ההטחות הכי מקובלות.
יבוא המשך.
בכוח המוח{Aion}
Queen Bambi כתב/ה:
היי, בא לי להעיד בתור אחת שיצאה מקשר עם נרקיסיסט ויש לה הפרעות נפש בעייתיות בפני עצמה (:
הבעיה העיקרית מול נרקיסיסטים, סוציופתים ופסיכופתים זה שהם לא רוצים להשתנות.
אין להם אמפתיה והם לא הולכים לטפל בעצמם.
לעומת זאת, חרדתיים, דיכאוניים, הפרעת אישיות גבולית, PTSD, C-PTSD, הפרעות דיסוציאציה, אכילה וכו' לרוב הולכים לטיפול, גם בשביל לשפר את מצבם האישי וגם בגלל האמפתיה שיש להם כלפיי ההרס הסביבתי שהם יכולים ליצור.
אני אגיד לך בכנות?
אני מאד נזהרת בחברת אנשים עם הפרעות נפשיות, כל הפרעת נפש שהם לא בטיפול או מודעות, לא רק נרקיסיסטים.
לפחות לשאר יש עוד איזו שהיא תקווה.

מאוד מעניין מה שכתבת, תודה.
אין לי ידיעה בקשר לכמה נרקיסיסטים הולכים לטיפול, אבל אין ספק שזה משפיע גם על איכות החיים שלהם, ואני מכירה כמה שכן מטפלים. מצד שני, מכירה המון אחרים, בעלי שלל הפרעות ואפילו מחלות, שלא מטופלים. בלי קשר, זו שאלה בפני עצמה: אולי צריך להדרש לזה, ולאפשר מערכת מטפלת טובה יותר, בגלל הנזק החברתי, להמון הפרעות ותסמונות, ואולי פתרונות נוספים.
בכוח המוח{Aion}
איה74 כתב/ה:
מעניין למה חשוב לך לסנגר על נרקסיסטים? או סתם לחנך אותנו? קמפיין "כולם חושבים שאני לא רוצה, הם לא מבינים שאני לא יכול?".
יצא לי להכיר הכרות עמוקה בשנה האחרונה אשה נרקסיסטית. לקח לי זמן לשים את האצבע, בעיקר כי זה פחות נפוץ בקרב נשים.
אכן, יש שם בעיקר חולשה ענקית. חוסר יכולת להכיל כל מה שהוא לא "היא". אבל כמו שפרלין אמרה, קשה להיות אמפטיים כלפי מי שלא אמפטי.
אולי צריך לגלות יותר חמלה, באופן כללי, לכל מיניי אנשים. לי זה קשה, כשמדובר בכאלו שבאופן גס ובוטה לא יכולים לראות אחרים (זה הקריפטונייט שלי).

בכלל לא חשוב לי לסנגר על נרקיסיסטים, בטח יותר מעל מופרעים או חולים אחרים. מעניין אותי להבין את הדואליות שהביטוי שלה בכלוב הוא רחב יותר: מצד אחד משיכה למבנה אישיות או הפרעה נרקיסיסטית, ומנגד העלאה על המוקד של כאלה.
בכוח המוח{Aion}
Grey / Green כתב/ה:
לא יודע, נראה לי שהכלוב אוהב ומתגמל נרקיסיסטים, בעלי הפרעות אישיות גבוליות וסוציפתים לפחות כמו שהוא אוהב ומתגמל נפגעי טראומה, חרדתיים ודכאוניים.

כן. למעשה, על זה בדיוק אני תוהה, ועל הקשרים בניהם.