לילה טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

על מה אתם צריכים לצום ביום כיפור?

הלן הדובה
לפני שנה • 5 באוק׳ 2022
הלן הדובה • 5 באוק׳ 2022
--Nir-- כתב/ה:
בתור דתי לשעבר שעדיין צם בכיפור - הצום ביהדות לא מגיע כדי לכפר.

התפילות במהלך היום הן אלה שבין השאר נוגעות בכפרה ובקבלה לעתיד על עצמך להיות טוב יותר.

כל אנשי ה"אני לא מתחבר ללהתנהג חרא כל השנה ואז לצום יום אחד" - אין קונספט כזה גם ביהדות.

הצום הוא חלק מהפיכת היום לתענית יחד עם האיסור להתרחץ ולקיים יחסי מין. כדי להתרכז בתפילה וברוחניות.

למרות שאני מודעת לזה אני עדיין חושבת שרוב האנשים חושבים שרק עצם הצום מספיק. אני אישית גם לא חושבת שלצום עוזר לנקות את הראש אבל יכולה להבין את הקונספט.
לקחת יום שבו אנחנו מתרכזים בהתכנסות פנימה והתבוננות אך תוך הנפש זה נחמד אבל אני לא אוהבת שזה משבית מדינה שלמה (כמו כל דברי דתי במדינה הזו או כל אחת אחרת).
--Nir--
לפני שנה • 5 באוק׳ 2022
--Nir-- • 5 באוק׳ 2022
הלן הדובה כתב/ה:
--Nir-- כתב/ה:

התפילות במהלך היום הן אלה שבין השאר נוגעות בכפרה ובקבלה לעתיד על עצמך להיות טוב יותר.

כל אנשי ה"אני לא מתחבר ללהתנהג חרא כל השנה ואז לצום יום אחד" - אין קונספט כזה גם ביהדות.

הצום הוא חלק מהפיכת היום לתענית יחד עם האיסור להתרחץ ולקיים יחסי מין. כדי להתרכז בתפילה וברוחניות.

למרות שאני מודעת לזה אני עדיין חושבת שרוב האנשים חושבים שרק עצם הצום מספיק. אני אישית גם לא חושבת שלצום עוזר לנקות את הראש אבל יכולה להבין את הקונספט.
לקחת יום שבו אנחנו מתרכזים בהתכנסות פנימה והתבוננות אך תוך הנפש זה נחמד אבל אני לא אוהבת שזה משבית מדינה שלמה (כמו כל דברי דתי במדינה הזו או כל אחת אחרת).

יש גם אנשים שחושבים שלשים כיפה (שזה מנהג שהשתרש בלבד ואפילו לא מצווה) משנה משהו רגע אחרי שרצחת/אנסת.

הם עדיין מייצגים רק את הטמטום הפרטי שלהם ולא שום עיקרון יהודי.
הלן הדובה
לפני שנה • 5 באוק׳ 2022
הלן הדובה • 5 באוק׳ 2022
--Nir-- כתב/ה:
הלן הדובה כתב/ה:
--Nir-- כתב/ה:

יש גם אנשים שחושבים שלשים כיפה (שזה מנהג שהשתרש בלבד ואפילו לא מצווה) משנה משהו רגע אחרי שרצחת/אנסת.

סבבה. אני באמונה אחרת משלי. תהיה אדם טוב. תסלח כשצריך ואל תמהר לכעוס. והכי חשוב? תקשיב ותהיה קשוב.
WitchFuneral​(שולט)
לפני שנה • 5 באוק׳ 2022
WitchFuneral​(שולט) • 5 באוק׳ 2022
--Nir-- כתב/ה:

זה לא משנה, החג עצמו עוסק בכפרות, בין אם זה בתפילות, בתשליך ומה שזה לא יהיה. בגדול, בהנחה שיש אלוהים ובהנחה שמתעלמים מהפרדוקסליות שמובנית בתוך אל שהוא "כל יכול", זה כן הגיוני לחשוב שיום וחצי יכפר על העוונות שלך. כלומר, להניח שיש אלוהים זה לא הגיוני / רציונלי, אבל בהנחה שאלוהים קיים (מבחינה תאורטית בלבד), זה כן הגיוני להאמין בו כי יש פה אתוס מאוד גבוה (שוב, בהנחה שמתעלמים מהפרדוקסליות).
WitchFuneral​(שולט)
לפני שנה • 5 באוק׳ 2022
--Nir-- כתב/ה:
הלן הדובה כתב/ה:
--Nir-- כתב/ה:

כאילו שהעקרונות היהודים שמתירים דברים כמו נקרופיליה הם יותר טובים. חרא דת, מוסר בשקל. אפילו המאמינים לא מסוגלים לעמוד מאחורי מה שהדת שלהם אומרת, וכל הזמן עושים את ה-cope הנואש - "עחי עחי פשוט לא הבנת מה קראת". הדת היא קוץ בתחת והיא ממש לא מייצגת עליונות מוסרית או משהו בסגנון הזה, בהנחה שיש לאתיקה ערך בעיניך. למעשה, ארחיק לכת ואגיד שאני מהניהיליסטים שטוענים שהדת מהווה סכנה קיומית, בין אם יותר ובין אם פחות, כמו מלא דברים שמבטלים ניתוח אובייקטיבי של הסתכלות על המציאות. אה, ורק אומר - אפילו פילוסופיה יהודית היא ממש מחורטטת ומשעממת, חבל שדחפו את זה לאוניברסיטה (זה והודית). בכל מקרה, אתה יכול להמשיך לאכול את המוח על "עקרונות יהודיים" או דברים בסגנון האלה, מוסר זה לא משהו שאצרוך מהתורה או מכל הסחלה שהתפתח אחריה. באמת שאין לי כוח לניסיון הנואש הזה לעשות מודרניזציה לדברים פרימיטיביים כמו התורה. בא לך לחיות במערה ולהאמין בשטויות? בסדר, לא אכפת לי, אפילו יש לי אקסית דתייה, אבל להפוך את התורה למשהו הומני ורומנטי? עד כמה רחוק תלכו?
--Nir--
לפני שנה • 5 באוק׳ 2022
--Nir-- • 5 באוק׳ 2022
טוב אחי מה שתגיד. אני גם לא הסנגור של כל מנהג דתי בעולם אחרת הייתי נשאר דתי בעצמי אז אני לא אפול על החרב הזו.

ואגב זה מחמיא (וקצת קינקי) שאתה מדבר איתי בלשון רבים, אבל אני אדם אחד ומייצג את מה שאני חושב ומכיר על יהדות (שזה בוודאות הרבה יותר מחצאי הסיסמאות שאתה זורק)
WitchFuneral​(שולט)
לפני שנה • 5 באוק׳ 2022
--Nir-- כתב/ה:
טוב אחי מה שתגיד. אני גם לא הסנגור של כל מנהג דתי בעולם אחרת הייתי נשאר דתי בעצמי אז אני לא אפול על החרב הזו.

ואגב זה מחמיא (וקצת קינקי) שאתה מדבר איתי בלשון רבים, אבל אני אדם אחד ומייצג את מה שאני חושב ומכיר על יהדות (שזה בוודאות הרבה יותר מחצאי הסיסמאות שאתה זורק)

"אני מכיר את היהדות ואתה לא" זאת הסיסמה הכי מוכרת. היחיד שזורק פה סיסמאות זה אתה. להגיד למשל שברמב"ם, משנה תורה, הלכות איסורי ביאה, פרק א', הלכה יג' הרמב"ם מתיר לזיין את הבת שלך כל עוד היא מתחת לגיל 3 זאת לא סיסמה, זה מה שהמוח הסוטה שלו הפליץ. ולא, אני לא עשיתי גוגל מהיר או ש-"שמעתי משהו על היהדות ואז חרצתי גורלות בלי להבין במה מדובר" כמו שאנשים כמוך אוהבים להגיד (נכון שחשבת על זה? בוט). פשוט עלוב. לצטט מקור זה לא בורות, ככה עובד היגיון אקדמי. אתה בנתיים היחיד שזורק סיסמאות. היהדות (כמו כל דת מונותאיסטית אחרת בערך. בנוגע לשאר הדתות - לא מכיר אבל מניח שגם הן ככה) היא רקובה מהיסוד כשזה מגיע למוסר.
--Nir--
לפני שנה • 5 באוק׳ 2022
--Nir-- • 5 באוק׳ 2022
זה באמת לא ויכוח שמעניין אותי להיכנס אליו אתך.

אתה יודע יותר ממני? תפאדל.

אני לא האדם הכי ידען וחכם שאני מכיר גם אחרי כמה שנות לימוד בישיבה, אבל אני כן יודע מספיק בשביל מה שאמרתי לגבי עיקר המצווה של הצום, מה שמשום מה הקפיץ אותך כאילו הגנתי על כל דבר אחר שנכתב במקורות.

ואתה ממשיך לדבר אלי בלשון רבים. זה מאד נוח לראות במישהו מייצג של קבוצה כלשהי כי אז אפשר להתנגח בו על דברים שהוא מעולם לא אמר.

לי אישית זה מוריד את האמונה שיש פה סיכוי לדיון רציני. אז אפשר לעצור.

שנה נהדרת לך ולכל ה"אנשים שחושבים כמוך".
WitchFuneral​(שולט)
לפני שנה • 5 באוק׳ 2022
--Nir-- כתב/ה:
זה באמת לא ויכוח שמעניין אותי להיכנס אליו אתך.

אתה יודע יותר ממני? תפאדל.

אני לא האדם הכי ידען וחכם שאני מכיר גם אחרי כמה שנות לימוד בישיבה, אבל אני כן יודע מספיק בשביל מה שאמרתי לגבי עיקר המצווה של הצום, מה שמשום מה הקפיץ אותך כאילו הגנתי על כל דבר אחר שנכתב במקורות.

ואתה ממשיך לדבר אלי בלשון רבים. זה מאד נוח לראות במישהו מייצג של קבוצה כלשהי כי אז אפשר להתנגח בו על דברים שהוא מעולם לא אמר.

לי אישית זה מוריד את האמונה שיש פה סיכוי לדיון רציני. אז אפשר לעצור.

שנה נהדרת לך ולכל ה"אנשים שחושבים כמוך".

מי מדבר על מה שכתבת על הצום? מוח דייסה. אני מכיר את הרטוריקה שלך ממיליון קילומטר. ורק אומר - היהדות מתירה דברים מזעזעים הרבה יותר מאונס ורצח, למרות שהיא מתירה גם אונס ורצח במקרים מסוימים (ומאוד מטופשים).
Bluecollar​(שולטת)
לפני שנה • 5 באוק׳ 2022
Bluecollar​(שולטת) • 5 באוק׳ 2022
פתחתי שרשור הומוריסטי והוא הפך לזירת התפלספויות ואיגרוף