בוקר טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

היכרות לדתיים ודתיות בקהילה

zorobdsm
לפני שנה • 3 במרץ 2023
zorobdsm • 3 במרץ 2023
למה להתעקש על הגדרות?
דתי / חרדי זאת לא סתם הגדרה ריקה. זאת מערכת חוקים,מלחמה בין הגוף שנמשך לחומר,תאוות, לבין הנשמה.
מה שטוב לגוף רע לנשמה ולהפך.
וכידוע הגוף אחרי 120שנה בבריאות טובה יורד למטה והנשמה עולה למעלה.
ומי שמאמין אמור להילחם עם הביקורים שלו פה.
לא לפתח קבוצות ולקרוא לעצמו דתי. או חרדית (כן את סקרנית ירוקה) חרדי זה מלשון חרד
לדבר השם.
בקיצור מי שפה שלא יחיה האשליות שהוא או היא...
עובדי השם. אולי עובדים על השם.
mister z​(שולט)
לפני שנה • 3 במרץ 2023
mister z​(שולט) • 3 במרץ 2023
zorobdsm כתב/ה:
למה להתעקש על הגדרות?
דתי / חרדי זאת לא סתם הגדרה ריקה. זאת מערכת חוקים,מלחמה בין הגוף שנמשך לחומר,תאוות, לבין הנשמה.
לא לפתח קבוצות ולקרוא לעצמו דתי. או חרדית (כן את סקרנית ירוקה) חרדי זה מלשון חרד
לדבר השם.

בלי להכנס לשאלה או לטענה איזה תפקיד יש להגדרות

הטענה שהועלתה כי מה שטוב לגוף רע לנפש ולהפך לא נכונה באופן גורף למעט זרמים מסוימים בנצרות (בעיקר הזרם הקתולי) ומוטעת מהיסוד לפי התפיסה היהודית דתית המקובלת
הגמרה כבר יודעת לספר לנו על הלל הזקן שאמר שטיפות הגוף זו מצווה דרך הרמב״ם שדיבר על נפש בריאה בגוף בריא ועד ימינו אנו
אמנם נכון להגיד שלפי היהדות אדם צריך לשלוט ביצרייו ולא לחפש רק את מה שמביא לו את הסיפוק הכי מהיר או את מירב ההנאה אך מצד שני ותחת הגבלות מסוימות אדם כן אמור לספק את יצרייו החומריים והנפשיים ואף לשאוף להנאה ורווחה בעניין זה ידוע הסיפור על ילתא אישתו של רב נחמן האמורה אשר שאלה את בעלה מה ניתן לאכול שטעמו
כטעם בשר וחלב שהרי כל מה שאסרה תורה התירה דבר כמותו
סקרנית ירוקה
לפני שנה • 3 במרץ 2023
סקרנית ירוקה • 3 במרץ 2023
zorobdsm כתב/ה:
למה להתעקש על הגדרות?
לדבר השם.

אני מרוויחה את התואר שלי כחרדית כל יום מחדש.
לעומת זאת, אתה הרווחת את התואר אידיוט התוחב את חוטמו בתחום שאין לו שיג ושיח בו...
דתי אמיץ
לפני שנה • 4 במרץ 2023

הבהרה.

דתי אמיץ • 4 במרץ 2023
zorobdsm כתב/ה:
למה להתעקש על הגדרות?
לדבר השם.

שבוע טוב.
ככלל, אגיב לפי סדר הטענות הנ"ל, ואקדים שהדברים לא באו לפגוע בפן האישי.
1. דת אינה מערכת חוקים, אלא תפיסת עולם רחבה מאוד שה"דת" בה, מילה, כזכורני, שמקורה בפרסית עתיקה ומשמעותה "חוק" (של המלך, טרם היו אז חוקים אחרים) היא חלק אחד. ממש כשם שעבור אזרח "מדינה" היא תפיסת עולם שלמה, שהחוקים בה מהווים חלק חשוב אך בוודאי לא יחיד, ובוודאי שאזרח ייחשב כאזרח גם אם עבר על אילו חוקים, ובפרט שיש נסיבות מקילות וד"ל.

2. המשפט הגורף "מה שטוב לגוף רע לנשמה ולהיפך" מעיד על בורות משמעותית ביהדות ו... לדעתי גם בכל דת אחרת, הייתי רוצה לפורר את המשפט הזה, אבל באתי לכתוב הבהרה ולא סדרת מאמרים כאן, אסתפק בדוגמא פשוטה: אוכל, בזכות האוכל שטוב לגוף הנשמה ממשיכה להתקיים בעולם הזה ולבצע שליחותה, טוב או רע? הדברים מסובכים ולמעשה, רבים עסקו בסוגיה הזו (ובעיקר בחסידויות השונות) ובכל מקרה, המשפט הנ"ל מעיד יותר עלייך כמייתמר להעביר ביקורת על דתיים ללא הבנה מספיקה בדת מאשר עליי כדתי באתר שכזה.

3. לגבי הביקורים "פה", ראה, ברשת ישנם אתרים רבים, אני נלחם שנים עם הביקורים שלי באתרים... אחרים, לעומתם, האתר הזה הוא פלוגת הכשרות.
מה אני בתור דתי עושה כאן? האם זה לא סותר את דרכי ואמונתי המוצהרת? שאלות במקומן!
התשובה הפשוטה היא שאין מקום אחר שבו דתיים בדסמיי"ם יוכלו ליצור קשרים.
אבל לקריאה נוספת, הסיפורים "רק חלום!" ו"הנני נשפט אותך על אמרך לא חטאתי" שבבלוג עוסקים בסוגיה הזו ביתר פירוט.

4. לגבי הרצון לפתוח קבוצה "[...]להילחם עם הביקורים שלו פה.
לא לפתח קבוצות ולקרוא לעצמו דתי. או חרדית [...]"
אדרבה, אם הייתי באמת צבוע שרק רוצה להתהדר בתואר "דתי" ולחטוא כאוות נפשי, מה אכפת לי מקבוצה של רק דתיים? מה ארוויח מזה? טהרה? שמירת עיניים כי לא יהיו שם תמונות לא צנועות? התכתבויות רציניות על סוגיות ופגישות רק למטרת נישואין בקדושה? למה לי?
העובדה שאנחנו רוצים מקום משלנו, היא המעידה על רצון לקדושה, מבלי חלילה לזלזל בחבריי החילונים (שלצערי איני יכול לפרט, אך מבין חבריי הטובים ביותר ישנם חילוניים גמורים שהחברות איתם נוסדה בקשיים רבים, בצבא, ואיני מזלזל ברצון שלהם לטהרה וקדושה, כשישנו) האתר הזה, שאני אוהב והודיתי למייסדו בכנות בהתכתבות אישית, הוא הדבר הקרוב ביותר לקשר כל שהוא בין דתיים בדסמיי"ם, וכמובן רחוק מלהיות מושלם למטרה זו, ולכן יש מקום רב לייסוד אפשרויות שזה יהיה ייעודן - קשר (לאו דווקא זוגי, אגב) דתי בדסמ"י, טהור.
ממש כשם שאין רע באתר להיכרות ונילית -דתית למטרת נישואין או רשת חברתית דתית למטרות חברתיות, אין פסול מהותי בהיכרות דתית בדסמי"ת, לצערנו, אין אתר כזה, באם היה אתר לדתיים בדסמיי"ם, ברמה סבירה, אזי אכן הייתה קושיה עצומה על דתיים המשתקעים באתר הזה, ושוב, ללא שמץ זלזול באתר הזה, שמטרתו להוות כתובת לקהילת הבדס"מ בכללה ולא רק לדתיים, ולענ"ד, הוא עומד בה יפה.
(אישית, כבר הסתרתי עשרות בלוגים כאן, וודאי שאם היה אתר דתי בדס"מי נקי, לא הייתי כאן, וגם לא הייתי משקיע בבלוג פה שעוסק בסוגיות הללו.)

נ.ב. "כל הפוסל במומו פוסל" תהיתי, מה אתה בדיוק? דתי? חרדי? מסורתי? חילוני בעל השכלה דתית? חינוך דתי יסודי, אולי? איני מכוון להעליב, אך ניכר שידיעת התורה אינה צד חזק אצלך, ומכאן "חרדי/דתי זאת לא סתם הגדרה ריקה" ניכר, במחשבה שניה, שכואב לך על האפשרות שמישהו משתמש בתואר "דתי/חרדי" כביכול בצביעות, באתר כזה.
אך מי שבחר להזדהות כדתי/חרדי ובשונה ממך יודע בצורה בסיסית יהדות מהי, וודאי לא רואה בזה הגדרה ריקה, האפשרות הזו באה ממך וכל הפוסל וכו' כנ"ל.

נ.ב.ב. מבהיר שוב, כוונתי להבהיר את העניינים ולא לפגוע לריק, בכתיבתי השתדלתי לפעול מהיגיון בלבד, באם מצאת את דבריי כפוגעים אישית אתנצל מראש.
*הדברים מכוונים במקרה של היעלבות כנה ואין בהם הזמנה לדמגוגיה.
שבוע טוב, דתי אמיץ.
zorobdsm
לפני שנה • 4 במרץ 2023

את באמת מאמינה למה שכתבת? חרד ית למי את בדיוק.. לזימה ולסיפו

zorobdsm • 4 במרץ 2023
סקרנית ירוקה כתב/ה:
zorobdsm כתב/ה:
למה להתעקש על הגדרות?
לדבר השם.

לעומת זאת, אתה הרווחת את התואר אידיוט התוחב את חוטמו בתחום שאין לו שיג ושיח בו...
zorobdsm
לפני שנה • 4 במרץ 2023

Re: הבהרה.

zorobdsm • 4 במרץ 2023
שני שיכורים יצאו מבית מרזח באישון לילה. הלך האחד עם חברו עד שהגיע עימו לביתו. עמד הלה להיכנס לביתו וחברו ביקש: ״לווה גם אותי לביתי הן לוויתי אותך ופוחד אני ללכת לבד". התנדנדו השניים עד שהגיעו לבית השיכור השני.

כשהגיעו, טען המלווה שאף הוא פוחד ללכת לבד לביתו וחברו שב וליווהו שנית. כך הלכו הלוך ושוב עד אור הבוקר...

האדם נברא משני חלקים - גוף מהתחתונים ונשמה מהעליונים. כל חייו של האדם יש מלחמה בין גוף לנשמה - הגוף מושך את האדם לתאוות ותענוגות, והנשמה מושכת אותו לקדושה ולרוחניות.

הגוף והנשמה הוא זוג המתנהלים זה לצד זה וכל אחד מושך לכוונו. פעם גובר הגוף והנשמה מתלווה אליו בעל כרחה ופעם הנשמה גוברת והגוף נסרך אחריה.

הבחירה היא בידנו - האם לתת לנשמה להוביל אותנו או לגוף להוביל. הבחירה הזו חשובה עבור גורלנו הרוחני, אנו יכולים להחמיץ עולמות שלמים של עונג רוחני בגלל בחירה מוטעת.

החיים שלך, העתיד שלך תלוי אך ורק בך, בבחירה שלך. אמנם הרגש והתאווה הגשמית מתוקה כל-כך אך טומנת בחיקה מרות נצחית.

תבחר באמת היחידה הקיימת בעולם, אמת שתוביל אותך אל מקומות שהשכל הקטן לא יוכל לעולם לתאר ולשער - עין לא ראתה כל אלה...
RoyalWolf​(שולט)
לפני שנה • 4 במרץ 2023

Re: את באמת מאמינה למה שכתבת? חרד ית למי את בדיוק.. לזימה ול

RoyalWolf​(שולט) • 4 במרץ 2023
zorobdsm כתב/ה:
סקרנית ירוקה כתב/ה:
zorobdsm כתב/ה:
למה להתעקש על הגדרות?
לדבר השם.

אם היא מגדירה עצמה כחרדית, זה אומר שהיא חרדה לדבר ה', ואיני יודע מעבר לכך - אך חונכתי לקבל א.נשים כפי שהם מגדירים את עצמם.
מי שמנו לומר לאדם שאינו כפי שהוא מגדיר את עצמו?
אני מגיע מהציבור החרדי, וכבר איני חרד אלא אוהב, אוהב את אלוהים ואת כל המייצג ממנו, סולד מדברים רבים אך מבכר את אותם השורשים שמקיפים את הזהות.
אם היה זה עסק פריבילגי שיגרום לאדם להגדיר עצמו כחרדי, כאן באוכלוסיית הכלוב, ניחא. אך גם מגדירה היא עצמה כחרדית, מושכת אש ותמרות עשן, וגם יגידו אחרים וישפטו משפט שאינו מן הצדק.
ידידי המלומד, הנח לרגע מן המשלים והדוגמאות, ותן לחיות לחיות - ובינן, גם בני האדם והגדרותיהם העצמיות.
נשלט צנוע​(נשלט)
לפני שנה • 4 במרץ 2023
נשלט צנוע​(נשלט) • 4 במרץ 2023
אני כחרדי בדסמי מתמודד כל יום עם הזהות והשייכות וכן עם הנטיה וההשלכות. מזדהה לחלוטין עם דתי אמיץ שמנתח כל כך יפה את הדילמות ועם סקרנית ירוקה שיודעת להגדיר במדויק את העמדה והמשמעויות.
אינני יודע האם הכותב המדופלם זורו אכן דתי/חרדי או חילוני או לשעבר, אבל השיפוטיות שבדבריו מראה על מטען אישי שלו שקשור כנראה לאישיותו ולא לסוגיית דת ובדסמ. שיהיה לו בהצלחה בהתמודדות וזהירות מדריכה על מוקש בשדה....
סקרנית ירוקה
לפני שנה • 4 במרץ 2023

Re: את באמת מאמינה למה שכתבת? חרד ית למי את בדיוק.. לזימה ול

סקרנית ירוקה • 4 במרץ 2023
zorobdsm כתב/ה:
סקרנית ירוקה כתב/ה:
zorobdsm כתב/ה:
למה להתעקש על הגדרות?
לדבר השם.

חרדית לדבר ה'. בהחלט.
הקב''ה הביא לנו 613 מצוות וחז''ל אף הביאו עוד כמה..
דיני אישות/צניעות מהווים אחוז מסוים מכך.
עם כל הכבוד לדינים אלו, ויש כבוד, החיים מורכבים מעוד תחומים רבים אשר בהם מבחינה טכנית, אני עומדת בכללי השו''ע.
מבחינה אידיאולוגית, אני לגמרי מאמינה בקב''ה ובתורתו. יותר מפעם אחת בחיי יכולתי לעזוב הכל אך בחרתי להישאר ולהמשיך להילחם.
ואם זה שאשחרר מעט את הרצועה יעזור לכך שהיא תשאר הדוקה בכל שאר התחומים, אני בהחלט מעדיפה זאת.
אני לא גאה בהיסטוריה המינית שלי.
לא ביקשתי את הניסיון הזה.
אך אני יודעת מה המטרה ומבטי תמיד נישא לשם כאשר אני צועדת.
סקרנית ירוקה
לפני שנה • 4 במרץ 2023

Re: הבהרה.

סקרנית ירוקה • 4 במרץ 2023
zorobdsm כתב/ה:
שני שיכורים יצאו מבית מרזח באישון לילה. הלך האחד עם חברו עד שהגיע עימו לביתו. עמד הלה להיכנס לביתו וחברו ביקש: ״לווה גם אותי לביתי הן לוויתי אותך ופוחד אני ללכת לבד". התנדנדו השניים עד שהגיעו לבית השיכור השני.

כשהגיעו, טען המלווה שאף הוא פוחד ללכת לבד לביתו וחברו שב וליווהו שנית. כך הלכו הלוך ושוב עד אור הבוקר...

האדם נברא משני חלקים - גוף מהתחתונים ונשמה מהעליונים. כל חייו של האדם יש מלחמה בין גוף לנשמה - הגוף מושך את האדם לתאוות ותענוגות, והנשמה מושכת אותו לקדושה ולרוחניות.

הגוף והנשמה הוא זוג המתנהלים זה לצד זה וכל אחד מושך לכוונו. פעם גובר הגוף והנשמה מתלווה אליו בעל כרחה ופעם הנשמה גוברת והגוף נסרך אחריה.

הבחירה היא בידנו - האם לתת לנשמה להוביל אותנו או לגוף להוביל. הבחירה הזו חשובה עבור גורלנו הרוחני, אנו יכולים להחמיץ עולמות שלמים של עונג רוחני בגלל בחירה מוטעת.

החיים שלך, העתיד שלך תלוי אך ורק בך, בבחירה שלך. אמנם הרגש והתאווה הגשמית מתוקה כל-כך אך טומנת בחיקה מרות נצחית.

תבחר באמת היחידה הקיימת בעולם, אמת שתוביל אותך אל מקומות שהשכל הקטן לא יוכל לעולם לתאר ולשער - עין לא ראתה כל אלה...

זה נכון. אילו היינו רובוטים, לא היה פשוט מלשים אותם על מצב 'שליטת נשמה' ולהיות טהורים כל חיינו.

למעשה, זהו העיקרון עליו נבראו המלאכים. הם פשוט ללא יצה''ר וממילא לא חוטאים לעולם.
לקב''ה יש גדודי מלאכים בשמיים. הוא לא צריך גם אותנו ככאלה.. הוא ברא אותנו עם היצר כדי שנלחם ונצליח לגייס גם אותו לטובת הנשמה.
בוודאי שאנו צריכים לבחור בטוב אך אם זה היה כל כך פשוט, לא היינו מקבלים תקציב של 120 שנה לעבודה...