אחר צהריים טובים אורח/ת
עכשיו בכלוב

מגילת הזכויות של השפחה והעבד.

נוריתE
לפני 18 שנים • 25 במאי 2005

מגילת הזכויות של השפחה והעבד.

נוריתE • 25 במאי 2005

i have the right to set limits, and expect them to be respected.
יש לי הזכות, לקבוע גבולות,ולצפות לכבוד מלא שלהם

i have the right to trust, providing I have earned it.
יש לי הזכות לבטוח בתנאי שהירווחתי זאת
i have the right to expect You to believe I am an intelligent, caring and loyal person.
יש לי הזכות לצפות ממך שתאמין שאני אינטלגנט/ית,איכפת/ית,ואדם נאמן
i have the right to ask for Your attention, without having to misbehave to get it.
ישלי הזכות לבקש את תושמת ליבך,בלי שתחוב שאני לא מתנהג/ת כראוי
(אני ממשיכה בלשון היא אבל זה לכולנו בנים בנות)
i have the right to expect You to administer Your punishment on me with care and caution.
יש לי הזכות לצפות ממך שתטיל עונשך עלי תוך כדי דאגה לנפשי וגופי
i have the right to question your motives, should you deny my requests, as long as I do so with the proper respect.
יש לי הזכות לשאול למניעיך השונים,באם אתה שולל את בקשותי כל עוד אעשה זאת בכבוד הראוי
i have the right to speak up if I feel O/our relationship is not giving me what I need.
יש לי הזכות לדבר באם אני מרגישה שמערכת היחסים הזאת אינה עונה על ציפיותי צרכי והיתר
i have the right to tell You what I need in a respectful manner.
יש לי הזכות להגיד לך מה הם צרכי תוך שמירה מלאה על כבודך
i have the right to expect You to understand my reasons for doing so, and the right to expect You to listen with an open mind and heart.
יש לי הזכות לצפות ממך להבין את סיבותי לעשות כן
הזכות לצפות ממך שתקשיב לי בלב וראש פתוחים
i have the right to walk away from our relationship if W/we cannot come to a common ground on these issues.
יש לי הזכות לקום ולעזוב באם נגיע להבנה משותפת שאין לנו הבנה משותפת
i have the right to expect tenderness, love and understanding after a scene is completed, should it be what I desire.
יש לי הזכות לצפות לרוך וחום אנושי,אהבה והבנה,לאחר שמסתיים סשן,באם זה יהיה חפצי
i have the right to ask You for that tenderness if I've had a bad day or if I just feel the need for closeness, I understand that there will be times when You and I will disagree about this when You will want a scene and I will not.
יש לי הזכות לבקש את אותה רכות,אם היה לי יום רע,אם אם רק ישבי פשוט הצורך בקירבה,אני מבינה שיהיו זמנים בהם לא ניראה פנים אל פנים,כאשר תרצה שסן ואני לא
i have the right to voice my opinion, and expect You to listen and to consider my reasonings, I expect You to have final word, but i expect You to wholeheartedly consider my feelings, whatever they may happen to be. יש לי הזכות להביע דעותי, אני מצפה ממך שלך תיהיה המילה האחרונה ולקבל זאת, אבל אני גם מצפה שתבין את ריגשותי ותקבל אותם,גם אם לעיתים לא יראו לך ולא משנה מתי

i have the right to expect You to understand that deep trust often breeds love, and i expect You not to repel me if i tell You that i love you. For my Master i will love You, should O/our relationship move ahead, should O/our trust continue to grow.
יש לי הזכות לצפות ממך את שתבין את האהבה הנובעת מתוך אמון מלא
ואני מצפה ממך שלא תידחה אותשלח אותי מעל פניך אם אומר לך שאוהבת
כי אני אוהב אותך אדוני, באם מערכתיחסינו תתקדם ותתפתח,

i have the right to expect You to tell me, at any point, if You do not feel You can return these feelings, so that i may decide what i want and need, for it is Your pleasure that adds to my own, and makes it real, and mine, that adds to Yours!
ישלי הזכות לצפות ממך בכל שלב שתאמר לי שרגשות אלו אינם לרוחך
או שאינך יכול להחזיר לי במידה
כדי שתהייה לי היכולת להבדיל בין צרכי לבין רצונותי
כי תענוגך הוא המוסיף לשלי
ושלי ,מוסיף לשלך

( מתוך האתר של מאסטר קייל)

my home away from home