לילה טוב אורח/ת
עכשיו בכלוב

השפיץ של הנעל (מאמר)

slave for ever​(נשלט)
לפני 21 שנים • 16 ביולי 2003

השפיץ של הנעל (מאמר)

slave for ever​(נשלט) • 16 ביולי 2003
מתוך המגזין "לימון" (אם איני טועה)

האם שאלתם את עצמכם פעם מה פשר הסקס-אפיל המטורף שיש על נעלי עקב? לא, לא מדובר בנעלי סירה בצבע בז', עם עקב נמוך, נוח והגיוני, שלפי השכל הישר היו אמורות להיות הנעליים המועדפות על כלל האנושות. כשאומרים "עקב", מתכוונים לשפיץ חד כמו מסמר, שלעלות עליו זה פחד גבהים. מתכוונים לעקבים של עקבי עור עם רוכסן, ושל סנדלים כסופים שמותירים את כף הרגל מעורטלת. וכשאומרים נעלי עקב, באותה נשימה אומרים גם פטישיזם. אבל מה זה בדיוק פטישיזם- למה הוא קשור לנעליים? האם העובדה שאת קונה שמונה זוגות נעליים בשנה אומרת שאת פטישיסטית בעומק נשמתך, והאם בן הזוג היקר, שהעניק לך את תלושי החג ואמר "מותק, תקני לך עוד זוג", הוא לא מלאך כפי שחשבת, אלא מטפח בסתר לבו איזה סטייה מינית מפלצתית?

את הפטישיזם מגדירה באלגנטיות "ברכה גולשת", שכותבת על סקס, סמים ורוקנרול באתרה golshet.com:" פטישיזם הם עם מוזר בכל הקשור לפורנו. הם מהיחידים שמעדיפים גופות לבושות על פני גופות ערומות (לא הכוונה לגופות של אנשים מתים). והדבר הכי חשוב בעיניהם זה הסטייל". אז כבר מהתחלה מתברר שיש קשר ישיר בין פטישיזם לבין קורבנות אופנה. את הקשר הזה ממשיך לבסס הספר "סקס עכשיו-המדריך לתרבות המין" בהוצאת בבל: "פילסוף מסוים הגדיר פעם פטישיסט כאדם רעב שיושב לאכול ארוחת ערב ונעשה שבע אך ורק מכך שהוא ממולל את המפית" (עמ' 301).

כלומר, כשמדברים על פטישיזם מדברים על להתחרמן מנעליים, בגדים ושאר אביזרים (פטישיסט, באיקאה, כבר היית?), במקום להתגרות ממראה הגוף האנושי העירום, כפי שהיינו אמורים לעשות, אולי, אם היינו פשוטים ותמימים כמו שהטבע התכוון.

[size=5] משי,עור וכל השאר[/size=5][orange][/orange][purple][/purple][blue][/blue]

הפטישיזם משויך לקבוצה של סטיות מיניות בשם פרפיליה. פרפיליה,אומר ד"ר אילן בירן, פסיכו-סקסולוג ומנהל מרכז "מיניות", היא התנהגות חריגה, כאשר לצורך ההתעוררות המינית והסיפוק המיני נדרשים אמצעים חריגים, שאינם פעילות שגרתית. "חוץ מפטישיזם, שפירושו סגידה לעצמים והשגת סיפוק מיני מהם, זה כולל פדופיליה (יחסי מין עם ילדים), אקסהיביציוניזם (חשיפה עצמית), מציצנות, סאדו-מזוכיזם, נרקופיליה (משיכה מינית לגופות) ועוד".

הפטישיסט מוסיף ד"ר בירן, ימצא סיפוק באמצעות חפצים ואביזרים כגון נעלי עקב, ביריות, תחתונים לבני נשים, כפות רגליים (יאמי), שיער, ציפורניים או כל חלק גוף שאינו מיני בהגדרתו. היה לי למשל, מטופל שאסף לבני נשים, בעיקר תחתונים, והיה לו אוסף מדהים".

מילון "אבן שושן", מגדיר פטישיזם כ"פולחן אלילים-האלת עצמים שיוחס להם כוח קסם, מתוך האמונה כי יש בהם רוח ונשמה". בהגדרת הקלינית שלו, פטישיזם הוא הערצת מינית לחפצים ואיברים שלא מוגדרים כמיניים- כמו בגדים או חלקי גוף כמו חלקי גוף (למשל כפות הרגליים).

ייתכן שפטישיזם הוא תופעת הרבה יותר נפוצה ממה שחושבים, סבור ד"ר בירן (איך הגעת למסקנה הזו?)." לאף אחד אין תשובה טובה עד כמה הפטישיזם נפוץ, משום שאינו נחשב לעברה פלילית ולכן אין מעקב אחרי זה. עם זאת, ידוע שהוא קיים אצל גברים בעיקר, אבל הסיבה לכך אינה ידועה", הוא אומר." בכל מקרה, זוהי סטייה לגמרי לא מזיקה, שלא פונים איתה לרופא".

הבעיה, לדברי בירן היא להגדיר את גבולות הפטישיזם. " במקרים הקיצוניים שאני נתקל בהם בקליניקה, מדובר בגברים שגונבים לבני נשים ומאוננים איתם. בקטגורייה הזו של גברים שמסוגלים להגיע לסיפוק רק כך, נמצאים כחמישה אחוז מהאוכלוסייה. סובלים (או שנהנים) מזה בעיקר גברים שמתגרים מלבני נשים, ביריות, חזיות וכו'".

מדובר רק בבגדי עור, לייטקס וכו'?

" לא. זה יכול להיות כל עצם דומם או חומר. זה יכול להיות משי או עור- שני חומרים שמשום מה משמשים הרבה בין האביזרים הפטישיסטיים".

אז יכולה להיות גם הערצה מינית לכפכפי אצבע של דונה קארן, ולאו דווקא למגפי עור ?

"אוהו, אני רואה שיש לך בעיה רצינית".

אני מכירה נשים שממש נופלות מהרגליים כשהגבר לבוש בג'ינס הנכון

"להימשך לגבר שלבוש בצורה מדליקה זה תקין לגמרי. הגבול הוא העדיפות המכרעת שיש למשיכה המינית של בגדים. אם האשה מתעוררת מינית רק מהג'ינס, ולא מהישבן בתוכו, זה כבר פטישיזם".

יש משהו מיני פטישיסטי בלהעריץ את עצמי רק אחרי מסע קניות ב"זארה"?

" כן, יש בזה משהו. אבל זה לא על תקן של סטייה מינית. זה בגלל ההתניה החברתית והמסחרית שרק מותג מסוים או בגד מסוים עושה אשה יפה. אם תהיי מסוגלת להתעורר מינית רק בעזרת חליפת ארמאני שחורה מתחרה, זה כבר יעבור את הגבול ויהפוך לפטישיזם. אבל כל שאר האופנה זה לא סטייה. קחי למשל את הבשמים. במקור אין שום קשר בין מין לריחות של פרחים, אבל התרבות עושה עבורנו את הקשר הזה. בכל אופן, זה לא ייחשב סטייה מינית עד שהריח המסוים הזה לא יהפוך לגורם גירוי בלעדי. זה לא יהפוך לסטייה עד שאני לא אגיע למצב שבו אם אני לא שם אפטשר-שייב "רומא", למשל, אני לא מתעורר מינית".

זה האפטר-שייב שלך?

"כן, אני מת עליו".

הוא עוזר להתעוררות מינית?

"כן, אבל זה בזכות תהליך של למידה תרבותית. ולא בלי בת זוג".

פטישיזם לא חייב להיות קשור לבגדי עור, או לאביזרי התעללות למיניהם. באופן תיאורטי, אפשר להעריץ גם מטפחת תחרה עדינה. למרות זאת, מתברר שיש קשר חזק בין פטישיזם לסאדו-מזוכיזם. רוב האתרים שעוסקים בפטישיזם באינטרנט, יובילו אתכם להילולה של נשים דומיננטיות במגפיים ומחוכים, שעוסקות בהשפלת קורבנותיהם המרוצים.

[size=6] חתולות [/size=6][orange]במגפיים[/orange]

"הגבול בין פטישיזם לסאדיזם מאד דק", מאשר בירן, "בחנויות מין מוצאים הרבה אביזרים כמו שוטים, ביריות ומגפיים שחורים, שהפכו לקלאסה בסאדו וגם בפטישיזם. ההבדל המהותי בין סאדיזם ופטישיזם, זה שבפטישיזם אין כאב".

ומה בין פטישיזם לבין ההשפלה המענגת של המזוכיסט?

" כאן הגבול עוד יותר דק, כי רוב הפטישיסטים עושים זאת עם תחושת השפלה מסוימת".

סיור באתר fetish.com מאשש את טענתו האחרונה של בירן. כבר בדקות הראשונות פגשתי כמה עלמות חמד,שדרכו על הפרצופים של גברים המפורקדים (?) על גבם. חלק מהבנות רקדו לבנים על הבטן בנעלי עקב חדות, ושלוש גרציות קפצו משולחן על גבר אחד מעולף למחצה, ובהחלט שיטחו לו את הכרס (שיטה דיי טובה לדיאטה לא?). גבר אחד ליקק את כפות הרגליים של מישהי, שהטקסט טרח לציין שהן מזיעות ומסריחות.

לא צריך תואר בפסיכולוגיה כדי לשער, שייתכן שההערצה הפטישיסטית הקלאסית לנעליים וכפות הרגליים קשורה באופן ישיר לשאיבת עונג מההשפלה שחווים כשהרגליים האלה דורכות לך על הפרצוף . אבל לסקסולוגיה אין הסברים מה בדיוק מתרחש שם.

הסקסולוג ד"ר צבי צוקרמן, מנהל היחידה לאנדרלוגיה וייעוץ מיני בבית החולים "בלינסון", מודה שבכל הנוגע לסטיות מיניות, המחקר נמצא רק בתחילת הדרך: " אנחנו לא כ"כ מבינים סטיות מיניות, אין בתחום הזה טיפולים (מי בכלל רוצה?), ובטח שאין הצלחות יוצאות מן הכלל, ואפילו לא משביעות רצון".

בוא נדבר על פטישיזם.

"אוי ויי זמיר" (אוי ואבוי באידיש).

אתה מטפל בהרבה מקרים כאלה?

" זו תופעה נדירה (??) יחסית. זכור לי, למשל, מטופל אחד שהיה מתגרה מינית מציפורניים. הוא היה צריך לדמיין שלבחורה יש ציפורניים ענקיות, ואז הוא היה מתעורר מינית".

למה אנחנו מתגרים מינית כשדורכים לנו על הפנים ?

" במקרה כזה מדובר יותר בסאדו-מאזו, שלהערכתי היא תפועה יותר נפוצה מפטישיזם בפני עצמו. אני לא יכול לומר לך למה זה מגרה".

מה עושים עם זה?

" הפתרון לרוב הוא ללמוד לחיות עם זה. זאת, כמובן, חוץ מאשר במקרים של סטיות כמו פדופיליה שיכולה להזיק לאחרים. אם הסטייה לא כרוכה בפגיעה באנשים אחרים- ופטישים לרוב לא פוגע באחרים- אני ממליץ ללכת על זה. אם יש לך שיגעון לנעליים, אז תחזיק בארון אוסף נעליים. אני לא אעשה לך אנליזה של שלוש שנים כדי להבין מאיפה זה נובע".

[size=6] להוסיף צבע לסקס[/size=6]

שגיא להט, מנכ"ל ובעלים של רשת חנויות סקס סטייל, מצטרף להמלצה של ד"ר צוקרמן- ללכת על הסטיות שלכם. להט סבור שפטישיזם זה דווקא עניין חיובי, ואם זורמים איתו הוא יכול להעשיר את חיי המין ולעזור להתחמק מהשגרה, האויב הגדול של הזוגיות המינית:

" ביגוד פטישיסטי מוסיף צבע לסקס, כמו תפאורה בהצגה", אומר להט. " הקטע של החדירה הוא במילא הכי קצר בכל האקט, ומה שנשאר זה כל מה שמסביב. באירופה ובארה"ב מתייחסים למשחק המקדים כמו לאומנות. רק בארץ מתעצלים, ואפילו לא עושים מסז' לחימום. פתיחות והשקעה מאפשרות לאנשים להגיע לרמות סיפוק הרבה יותר גבוהות".

לאיזה אחוז מהלקוחות שלך יש חיבה לפטישיזם?

" לדעתי יש את זה ל20 עד 30 אחוז מהלקוחות, גברים ונשים".

מה אתה חושב על אנשים כאלה?

"הם לא אנשים מוזרים. הרגלי המיטה שלהם יותר ליברליים, אבל אי-אפשר לעשות הכללות, כי רמות העיסוק בתחום שונות בצורה קיצונית. מי שמתעסק בזה בצורה קלה מאד קרוב לנורמלי. רק מי שמתעסק בצורה כבדה, יכול להיחשב ליוצא דופן".

להט ממליץ בחום להשתחרר ולהתנסות: " אם נכנס לכם משהו לראש אז תזרמו עם זה, כי זה עשוי לגרום לכם להנאה. ואני אומר את זה במיוחד לנשים. רוב הנשים שאני מדבר איתן בארץ לא נהנות מסקס. הגבר הישראלי גומר מהר ולא פתוח (אני חושב שדווקא הנשים לא פתוחות) ואם אשה קצת קינקית הוא חושב שהיא זולה (בדיוק זה מה שהנשים חושבות- כמובן שאני לא מכליל). אבל הנשים אשמות מצדן בכך שהן לא מוכנות להפתח בדברים שונים. מזה נובעות הבעיות של הבגידות והגירושין. חילופי זוגות זה פתרון גרוע, כי זה פוגע בזוגיות. לעומת זאת הקטע של פנטזיות, פטישיזם וסאדו אומנם לא פותר לאנשים בעיות מיניות, אבל בהחלט מוסיף לחיי המין".

אז איך מתמודדים.

ד"ר אילן בירן מזכיר שבפטישיזם ובשאר הסטיות מקבוצת פרפיליה, ממש כמו בסמים- שימוש מזדמן לא נחשב להתמכרות: "זה הופך לבעיה רק כשמדובר בתלות פסיכולוגית מתמשכת וקבועה, או כשאדם עוסק בנושא הזה עד שדעתו מוסחת מתחומי אחריותו האחרים, וכשתחומים אחרים של מיניות מאבדים את הפוטנציאל המעורר שלהם עבורו".

איך מתמודדים עם פטישיזם?

" אם אתה לא מסתובב בחצרות וגונב תחתונים של נשים, זו לא בעיה רצינית ואין צורך להתמודד עם זה. מה שכן, זו בעיה בתחום הזוגיות התקינה.אם כל צרכי מסופקים על ידי זוג תחתונים של אשה שאני מאונן עליהם, אין לי צורך בזוגיות. לכן, נטייה לפטישיזם היא בדרך-כלל אצל אנשים בודדים, בלי מערכות יחסים".

איך פותרים בעיה כזו?

" כמו כל בעיה אחרת, הטיפול בפטישיזם היא לא לנסות להעלם את הבעיה אלא למלא את החלל הריק בדברים יותר בוגרים וטובים. לדעתי פסיכותרפיה ודיבורים לא ממש עוזרים בקטע הזה. צריך לבנות מערכת יחסים תקינה עם בת או בן זוג, ואז זה יכול להיעלם או להשתלב במערכת היחסים הזוגית (כמו שקרה לי). אז זה גם יכול להועיל, כי האויב הגדול של מערכת היחסים הזוגית, היא השגרה".

איך מתמודדים עם פטישיזם של בן הזוג?

"צריך ללמוד לחיות עם זה, ואפילו לתפוס על זה טרמפ להעשרת המיניות הזוגית".

ואם בן הזוג שלי מלקק את כפות רגליי כמו כלב?

" השאלה היא איך את מרגישה עם זה. אם את יכולה ליהנות, הרווחת".

אז עדיף לחיות ולזרום עם זה?
"כן".
רויטל

פחחחחחחחח

רויטל • 16 ביולי 2003
אין לי כוח לקרוא את כל זה icon_cry.gif
slave for ever​(נשלט)
slave for ever​(נשלט) • 16 ביולי 2003
יש פתרון מאד קל:

להעתיק את זה לוורד ולהגדיל ת'כתב ל36 ואז יהיה יותר קל לקרוא.
בהצלחה.
רויטל

יש לי פיתרון

רויטל • 16 ביולי 2003
לי יש רעיון הרבה יותר טוב...

תקליט את עצמך ושלח לי את הקלטת בבקשה
בתודה מראש
רויטל
רויטל
רויטל • 16 ביולי 2003